lieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL I I 59ste Jaargang. Zaterdag 22 Mei 1920. No, 21. Dit nummer bestaat uit twee bladen. UIT DE RAADSZAAL. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. I VOOR 1. ds Strafverordeningen tot I I' en ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 600 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Rel bureau rail dit blad is telefonisch aangesloten onder Ro. 4. 2. IJ. Ds. J. I a. ontvangen te keuren. 1 n Wieren 1 stemmen. Herstemming tusschea de beeren de Boer en Van Wieren wie hunner met Ds. Op ’t Holt in herstemming zal komen. De heer Van Wieren verkreeg 7, de heer De Boer 5 stemmen. Bij de herstemming tusschea Ds. Op ’t Holt en Van Wieren, werd eerstgenoemde benoemd met 7 stemme*,'de heer Vaa Wieren verkreeg 5 stemmen. het tweetal zouden komen. weer mee stemmen. ~De heer De Boer bekwam 7, Ds. Op ’t Holt 10 en Van en W. ia De heer Eerdmans. Ik wil toestemmen dat verbetering van lokaliteiten ook door mij noodig wordt geacht, maar meen dat dit voorstel niet gewenscht is, daar ei geen meerdere ruimte mee verkregen wordt, en dus de toestand toch half en onvoldoende blijft. Er is reeds vroeger een middel aan de hand gedaan, n.l. het lokaal boven de waag in te richten voor secretarie, en daar is ruimte voor allerlei doeleinden. Ik vind beter dese f 1200 niet te voteeren. Ik wil als motie voorstellen, om, daar de lokalen voor secretarie en ambtenaren beslist onvoldoende zijn, en 't stadhuis te weinig gelegenheid biedt voor vergaderingen, B. en W. uit te noodigen plannen De Voorzitter. motie komt. gesproken, I I I I ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor vergaderingen, B. en voor afdoende verbetering te beramen. Hst verwondert mij dat U met deze Over de door U bedoelde veranderingen ie gesproken, maar de conclusie was, dat de tijd daarvoor on gunstig is en er moet toch iets gebeuren. De architect is gekomen met die plannen. Dit voorstel kan toch geen be zwaar hebben, want die schrijftafels en stoelen kunnen altoos dienen. De secretariskamer wordt wat opgeknapt, maar dat maakt het later voor vergaderlokaal ook wat aardiger. My dunkt, na deze inlichtingen zal u die motie wel kunnen intrekken. De heer Eerdmans. Het was mij niet bekend dat er al teekeningen gemaakt zijn van de door mij bedoelde verande ring, echter er zijn wel meer teekeningen geweest, die nooit tot uitvoering kwamen. Ik weet wel dat het nu een onge schikte tijd is, maar wanneer zal’t nog goedkooper worden En dan voor 't plan dat ik op ’t oog heb, is het gebouw er reeds, 't is alleen het inrichten er van. Ik acht mijn motie nog niet overbodig. De heer Praamsma. 't Spijt mij, dat de heer Eerdmans na de afdoende inlichtingen van den Voorzitter zijn motie niet intrekt. De hier voorgestelde uitgaaf is voor driekwart aan meubilair, dat blijft van waarde, en na beslist wel noodig is. De bedoelde verbouwing hebben we onder oogen gehad, maar de gemeentefinanciën laten het nu niet toe. Wij zitten nog met de uitgaven van de paar laatste jaren. B. en W. zijn gedachtig den wenk van den raad om zuinig te zijn, zij laten dan ook wachten wat eenigszine kan. Ook het noodige eischt al meer als ons lief isin de volgende vergadering zal men dat al weer zien. Maar deze zaak kan met deze uitgaaf al heel wat ver beterd worden. En dan nog ietshet gebouw boven de waag is er, maar is daar voldoende licht en lucht? Eb de verwarming zal daar ook wat beteekenen. Er is ook al gedacht om het pand naast de secretarie, dat gemeente- eigendom is, bij de secretarie aan te sluiten, dan is 't alles één front. Echter dat is ook nog maar een losse gedachte. Hoofdzaak is thans: geen onnoodige uitgaven. De heer Lunter. Ik vraag, is de motie Eerdmans in bespreking of niet? De Voorzitter. Is het de bedoeling van den heer Eerdmans om niets te doen aan secretarie en secretariskamer? De heer Eerdmans. Ja, mijn bedoeling is, dat B. en W. dit voorstel terug nemen, om dan eerlang met andere plannen te komen. Deze schrijftafels kunnen later wel weer een verkeerde maat hebben. De heer Praamsma. Er is rekening mee gehouden dat die schrijftafels overal kunnen gebruikt worden. Deze nu worden op de grootste maat gemaakt en in den geest van ’t Stadhuis in eikenhout. De motie Eerdmans wordt niet gesteund en is dus ver vallen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1 de heer Eerdmans. 8. Adres toeslag op pensioenen, met advies B. en IV. In de vergadering van 27 November is reeds bij de begrooting besproken, dat indien van rykswege een ver- hooging van den toeslag op pensioenen werd verleend, ook B. en W. daartoe genegen waren. Nu zijn bij de wet de Rijkspensioenen des burgerlijke ambtenaren tot 40 pCt. verhoogd, en daarom stellen B. en W. nu voor, znlks oek voor de gepensioneerde gemeenteambtenaren te bepalen, met ingang 1 Januari 1920. Met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel vernieuwing Rarlingerbrug. Dit punt werd heden niet behandeld. 10. Benoeming Gasthuisvoogd. Voorgedragen worden: 1. O. B. Eerdmans. T. de Boer. Aangevuld door B. en IV. met 1. op 't Rolt, 2. D. van IVteren. By de le stemming verkregen de heeren O. Eerdmans 2, Y. T. de Boer 3, Ds. Op 't Holt 3 en Van Wieren 8 stemmen. De heer Eerdmans hield zich buiten stemming. Bij de 2e stemming kreeg men denzelfden uitslag. De heer Eerdmans was nu afgevallen, en werd gestemd wie der heeren De Boer, Op ’t Holt en Van Wieren op 1-- De heer Eerdmans mocht nu PUNTEN VAN BEHANDELING. Onderzoek geloofsbrief L. Mol. De Voorzitter. Ik verzoek de heeren Wesseling, Houtsma en Pannekoek Loois zich met dat ondersoek te belasten en schors voor zoolang de zitting. Na het onderzoek wordt de vergadering heropend en rapporteert de Commissie by monde van den beer Wesseling, dat de stukken in orde zijn bevonden, waarom wordt voor gesteld den heer Mol toe te laten. Dit voorstel wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Voorstel Raadsoom. goedkeuring rekening armenhuis. De Commissie, belast geweest met het onderzoek der rekening, bericht, dat alles in orde is bevonden. Daarom wordt voorgesteld de rekening cset een ontvangst en uitgaaf, beide ter somma van f 36.303.04, goed te keuren. Er zoude een nadeelig saldo zijn geweest van f 1653.34, doch die som is van de plaatselyke Commissie van ’t Steun comité terug ontvangen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. (De heer Praamsma hield zich buiten stemming). 3. Voorstel Commissie voor wijziging der Politieverordening. Het komt der Commissie gewensoht voor, maatregelen te treffen tegen het snelle ryden met motorrytuigen en automobielen door onze stad. Dit levert meermalen een niet te ondersebatten gevaar op voor de ingezetenen, en in verband daarmee stelt de Commissie voor een bepaling voor de maximum-snelheid in het leven te roepen en die te stellen volgens 20 K.M. per uur. De heer Yssels. Het verheugt mij dat er iets gedaan wordt om het snelle rijden te voorkomen, doch als men iets doet, moet men het ook goed doen. Nu is 20 K.M. nogal een lief vaartje, en ik zou op gegevens van eea deskundige wel willen voorstellen het te bepalen op 15 K.M. De heer Lunter. Ik ben van hetzelfde gevoelen, en kan dat voorstel van den heer Yssels wel ondersteunen. De heer Eisma. Ik meen in tegenstelling met deze twee heeren, dat wij het op 20 K.M. moeten houden. Als er een verordening komt, moet men er ook de hand aan kunnen houden, en volgens De Kampioen is 20 K.M. iets waar men zich aan kan houden. Als het 15 K.M. wordt, zullen er te veel overtredingen komen. De heer Eerdmans, In de Commissie heb ik meegewerkt tot dit voorstel, maar daar is een mindere snelheid ook besproken, ook 15 K.M. is daarby genoemd. Later werd vaa deskundige zijde betoogd, dat 20 K.M. voldoende is «m gevaar te voorkomen, en daarom is bot zoo gesteld. De Voorzitter. Een enkel woord meen ik hier ook nog te moeten zeggen. Van deskundige zijde, in een deskundig blad, de heer Eisma heeft het reeds genoemd, is 20 K.M. als voldoende aangegeven, en dat is voor ons een practische vingerwijzing dunkt my, om het daarbij te laten. Het voorstel Yssels wordt door meerdere heeren ondersteund en wordt dus in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 2, de heeren Eisma en Praamsma. 4. Vaststelling comptabiliteiisbesluiten, dienst 1919 en 1920. a. De wijziging begrooting 1919. b. Een betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven 1919. e. Betalingen z r 1920. d. De wyziging begrooting 1920; worden achtereenvolgend met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Verzoek Draisma onderhandsche pacht vischwater, met voorstel B. en IV. Van den brugwachter van ’t Hollanderzet is het verzoek ingekomen om onderhands te mogen pachten het vischwater Workumervaart en Ymswolder opvaart. B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen, daar de pacht voldoende wordt geacht en de brugwachter uit de brug alleen niet een bestaan kan vinden. Met algemeene stemmen het voorstel B. en W. goed gekeurd. 6. Verzoek subsidieering politieschool en politiecursussen, met advies B. en IV. Naar aanleiding van een missive van den Minister en een advies van Ged. Staten inzake steun aan de cursussen en de school voor politieagenten, stellen B. en W. voor, daar die inrichtingen ten goede komen aan de ontwikkeling van politieagenten, de gevraagde subsidie toe te staan, die voor gemeenten beneden 10.000 zielen, is bepaald op een minimum van f 20. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Aanvraag machtiging vernieuwing secretarie secretariskamer. B. en W. meenen dat eenige bescheiden verbeteringen van het meubilair en de inrichting van de secretarie en de secretariskamer noodig zijn. Twee grooto eiken schrijftafels en 4 nieuwe stoelen en een balustrade ter afscheiding van het publiek, alsmede eenige doozen voor berging van mate rieel op de secretarie en op de secretariskamer een schoor steenmantel, lambriseering en verven, worden hoog noodig geacht. Daar een geschikt vergaderlokaal ontbreekt, wil men de archiefkamer daarvoor bestemmen, die daartoe bijgeverfd en vernist werd. De kosten voor de secretarie zijn geraamd op f 716, secretariskamer f 800 en voor de archiefkamer werd f 290 besteed. Vergadering op Donderdag 20 Mei 1920. Deze vergadering van den raad, de vijfde in ditjaar, had een agenda van 10 punten en voor 't meerendeel koa men er van veronderstellen, dat ze niet veel tijd zouden vorderen. Bovendien werd een er van terug genomen door B. en W. en ofschoon met het onderzoek der geloofsbrieven van een nieuw raadslid en met de stemming over een weesvoogd nog al wat tijd heenging, waren toch vóór negen uur de zaken voor de openbare behandeling afgedaan. Tegenwoordig waren bij opening 11 leden, doch de heer Lunter kwam even daarna binnen zoadat toen de raad vol tallig was, want er is eene vacature. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en voorstelt de notulen der vorige vergadering goed Zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. gekomen stukken. Van Ged. Staten een bericht dat bij hun college zyn de wijziging der politieverordening en de verordening op het gewicht van het brood. b. Missives van de Heeren Hiddema en Steensma dat zij de benoeming tor lid der Sladspaarkas aannemen. c. Missive van den heer Plantings dat hij de benoeming tot Weesvoogd aanneemt. d. Missive van Sj. Visser, waarin hy dank betuigt voor de verhooging zijner jaarwedde. e. Missive van den heer IJ. de Boer, berichtende dat zijn vader, de heer T. IJ. de Boer, die voogd van het Gasthuis was, is overleden. De Voorziter deelt mede, dat die kennisgeving door B. en W. met een missive van deelneming, ook namens den raad, is beantwoord. f. Van Ged. Staten het bericht dat de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger zijn vastgesteld. g. Een circulaire van 't Gemeentebestuur van Oud- Beijerland, met verzoek om adhesie aan een door dat bestuur aangenomen motie. Al het vorenstaande is voor kennisgeving aangenomen. h. Een motie van den heer van der Klei, lid van den raad, waarby wordt aangedrongen om te komen tot een vaste regeling voor de werklieden, in gemeentedienst, maar die toch geen vaste aanstelling hebben. De Voorzitter geeft in overweging die motie niet heden in behandeling te nemen daar B. en W. eerst overleg wenschen te plegen met het bestuur der vakorganisatie en dat overleg af te wachten. De heer van der Klei. Ik vind dat goed, maar bevreemdde mij dat het punt niet op de agenda voorkwam; het doet mij genoegen te vernemen dat B. en W. gevoelen dat er iets voor die personen moet gedaan worden. Ik beveel ook aan, om de aandacht te wyden aan de positie van den brugwachter de Vries. De Voorzitter. Ook die zaak is reeds bij B. overweging genomen. i. Een voorstel van den heer L. Roode, lid van den Raad inzake sluiting der tapperijen om 10 uur alsmede om in de politieverordening de bepaling op te nemen om in de vergunningslokalen van Zaterdagmiddags 2 tot Maan dagmorgens 8 uur geen sterken drank te verkoopen, en zulks ook op de alg. erkende Christelijke Feestdagen, gedurende de kermis en op openbare feestdagen, gelijk in ’t vorig ver slag is vermeld. j. Verzoek van J. Keikes om eervol ontslag op 1 Sept, a.s. als hoofd van school no. 1 en als hoofd der herhalings school. k. Verschillende missives van Commissarissen van den Mac. ademweg Sneek-Bolsward, behelzende, daar de rekening een nadeelig saldo aanwees van f 205,08s, de gedeelten die in straatweg zyn veranderd, aan de respectievelijke gemeenten in eigendom en onderhoud over te doen met gesloten beurs. Wat onze gemeente aangaat een lengte van 192 Meter straatweg, of eigenlijk dat gedeelte weg vaa Sneekerbrug tot Park. Overwogen werd bij nader schrijven om ook te komen tot een oplossing van den vuilen toestand van den weg zoover daar huizen langs zijn gebouwd. Deze voorstellen en adressen in handen van B. en W. gesteld om advies. l. Van heeren Weesvoogden, een verzoek om goed te keuren den aankoop van twee huizen by de Harlingerbrug aan het Oordje, ter somma van f 3867, en verkoop van 6 graven te Schettens a f7.50. De aankoop is noodig om dan later een beteren toegang naar 't Sportterrein te verkrijgen, doch vooreerst blijven de woningen bestaan; de graven te Schettens zijn voor 't Weeshuis van geen belang. Op voorstel van B. en W. wordt dit terstond behandeld en de aan- en verkoop goedgekeurd met algem. stemmen. De heer Eerdmans hield zich buiten stemming. m. Het verslag van den toestand der gemeente over 1919. Ter visie gedeponeerd. De Voorzitter. Nóót de behandeling der agenda stellen B. en W. voor, punt 9 daarvan af te voeren. De noodige gegevens zijn nog niet ingekomen. Algemeen goedgevonden. ra Xr Bolswardsclie Courant ’t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1