Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 h I 59ste Jaargang, Zaterdag 29 Mei 1920. No. 22. „Etaleeren Adverteeren” licht! Meer VOOR STADSNIEUWS. i' F. Ie groep Wilhelmina, Bolsward, Vr. i 'I der Sluis, Ontwikkeling, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). om niet paaltjes ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. bij loting tusschen U. D. I., Kr., Joure, gewonnen Mijnheer de Redacteur. Zon U onderstaand schrijven s.v.pl. in Uw blad willen opnemen? In de Maasbode van Woensdag 26 Mei j.l. (avondblad) schryft de verslaggever o.a. over bet S. D. A. Psche Congres te Haarlem het volgende De laatste spreker was de afgevaardigde van Bolsward, dit de verblijdende mededeeling deed, dat de Katholieken daar ter plaatse zich zoo geducht weren. En het congres zou wel begrijpen hoe ze ’t deden. Wij spitsten de ooren om te vernemen, wat voor spiksplinter nieuwe gemeenheid onze vrienden daar hadden gevonden. Er zit allicht iets in. We hoorden dat te Bolsward de Katholieke vrouwen op chocolade werden getracteerd. Bravo I Als ’t van den winter eens vriest, komen we eens te Bolsward verslag maken. Er schiet allicht iets over. Vreemdelingenverkeer. M. de R. Ten dienste van het Vreemdelingenverkeer in Friesland wordt een gids samengesteld. Deze weak verzocht men mij, om voor Bolsward op te geven de adressen van bétel en caféhouders, kassiers, autoverhuurders, stalhouders, artsen, apothekers, handelaars in ansichten enz. enz. Aan dat verzoek heb ik voldaan. Maar het trof mij, dat schier al de per sonen, die ik opgaf, niet eens lid zijn van Vreemdelingenverkeer. Onwillekeurig rees de vraag bij mij opwaarom moet ik, die toch niet het minste belang bij vreemdelingenver keer heb, mij interesseeren voor de belangen van velen, die vooraan moesten staan, om het vreemdelingenverkeer te bevorderen Waarom wordt men niet lid van onze ver- eeniging Met dank voor de plaatsing, H. EISMA, Voorzitter van Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer. Bolsward, 26 Mei 1920. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Touwtrekken. Ie prijs D. O. S., Lemmer. 2e prijs Ontwikkeling, Langweer. Optocht. Ie prijs Thnsnelda, Sneek. 2e prijs S. G. V,, Sneek. Vijfkamp Turners. Ie prijs le groep Lycurgus, Bolsward, 160 punten. 2e prijs D. O. 8., Lemmer, 156^ punten. 3e pr. Lycurgus, Bolsward, lAö1^ punten. De Elfstedentocht per motor. Pinkstermaandag werd de Elfstedentocht gehouden, uitgeschreven door de Friesche Motorclub. Het aantal deelnemers bedroeg 67, waarvan er 62 den tocht volbrachten, die allen een zilveren speldje als herinnering ontvingen. Het weer werkte mee, zoodat men volop van het schoone Friesche landschap kon genieten. Overal waar de rijders passeerden en aan de controleplaatsen waren veel nieuws gierigen aanwezig en vooral ’s avonds in Leeuwarden stonden de kijklustigen in dubbele rijen geschaard op sommige punten. De uitslag luidt als volgt Afdeeling A. Solo-machines1. J. D. Jaarsma te Leeuwarden, verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de Noord-Neder- landscbe Motorclub te Groningen, en plaquette van Vreemdelingenverkeer. 2. J. R. Donker te Arnhem, verguld zilveren medaille. 3. R. Huizenga te Leeuwarden, verguld zilveren medaille. 4. H. K. de Vries te Assen, zilv. medaille, allen met nul strafpunten na loting. 5. A. Mebius te Huizum, motorlamp (1 strafpunt). Afdeeling B. Duo-rijders 1. C. Werkhoven te Witmarsum, gouden medaille, uitgeloofd door de »K. N. M. V.”. 2. M. J. de Wilde te Sneek, verg. zilv. medaille. 3. J. F. M. Smits te ’s-Gravenhage, verg. zilv. medaille, allen met nul strafpunten na loting. 4. P. J. Straatsma te Witmarsum, 1 motor buiten- en binnenband (1 strafpunt). De heer 8. Blindeman te Sneek (1 straf punt) viel door het lot af. Afdeeling C. Automobielen. Hoofdprijs Wisselbaker, J. de Windt te Sneek. le prijs H. Baakman te Assen, verg. zilv. medaille, uitgeloofd door de K. N. A. C. 2e S. Kooistra te Leeuwarden, verg. zilv. medaille, 3e L. Hunze te Assen, zilv. medaille, 4e M. Schott te Leeuwarden, zilv. medaille, allen met nul strafpunten na loting. Door de Vereeniging van Vreemdelingen verkeer was een plaquette nitgeloofd voor den verst wégkomenden deelnemer; deze werd toe gekend aan den heer J. F. M. Smits te ’s Gravenhage. le prijs 97 punten. 2e prijs 96 punten. 3e prijs Workum en Vr. en door U. D. I. Workum, 95 punten. Vierkamp adsp. jongens. le prys Greate Pier, Sneek, 128 punten. 2e prijs Lycurgus, Bolsward, 127 punten. 3e prijs D. O. S., Lemmer, 123 punten. Polsstok hoogspringen. le prijs T. v. d. Meer, Lycurgus, Bolsward, 2.80 M. 2e pry’s A. Ras, Sneek, S. G. V., 2.70 M. Korfbal verwerpen. le prijs mej. H. Knol, D. O. S., Lemmer, 18.63 M. 2e pry’s I. van Langweer, 18 M. Speelkaartenwet. Met ingang van 1 Mei j.l. is de speelkaarten wet in werking getreden, waarbij o. a. het volgende is bepasld De belasting bedraagt voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten f 0.25 en voor elk ander spel f 0.50. By invoer worden bovendien invoerrechten betaald en wel f 0.126 voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten en f 0.25 voor elk ander spel. Speelkaarten, welke geen grootere afmetingen hebben dan 35 bij 27 m.M., vallen niet onder de Wet, evenmin als kaarten, die uitsluitend geschikt zijn voor het z.g. kwartetspel (een kinderspel; deze zijn bedrukt met dieren, gewassen, namen van steden, enz.) Verkoop en aflevering van speelkaarten door anderen dan fabrikanten, is verboden, tenzij na vergunning van den betrekkelijken Inspecteur der accynzen, (voor Bolsward en Wonseradeel de Inspecteur der directe belast., inv. en acc. te Sneek, 2e Afd.) Deze ver gunning wordt kosteloos verstrekt. Nadruk kelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook deze bepaling reeds op 1 Mei j.l. in werking getreden is. Bij de betaling van de belasting wordt een stempelafdruk aangebracht op de beeldzijde van hartenaas van ieder spelvoor spellen, waarin deze kaart niet voorkomt, wyst de Minister van Financiën eene andere kaart aan. Handelaars, winkeliers, koffiehuishouders, herbergiers, logement- en sociëteithouders en dergelijke personen, onder wie spellen kaarten berusten, zijn gehouden daarvan vóór 1 Augs. 1920 de belasting te voldoen en die te doen Blauwe Week. De uitgestelde uitvoering in het Park werd thans Dinsdagavond j.l. gehouden. Het publiek was in grooten getale opgekomen en bet weer hield zich den geheelen avond uitstekend. Ds. van Dyk van Spannum sprak, het mannen koor zong, terwyl voorts het strijkorkest ^Andante” eenige zeer aardige nummers ten gehoore bracht. Tevens verleende het gemengd koor van Pingjum welwillend zijne medewerking en zong vsrdienstelyk eenige nummers. Gymnastiek. Pinkstermaandag had in Sneek de jaar- lijksche turnbetooging plaats van den turnkring Sneek van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Wij hebben een kykje genomen op het terrein dat er inderdaad recht feestelyk uitzag en keurig was iugericht. Het bestuur van den turn kring heeft eer van zijn werk en kan naar onze meening met voldoening op dezen dag terugzien. Ook een woord van lof komt toe aan de leiders de heeren v. d. Werf, Wiersma en Jongejans. Ook over het bezoek had het bestuur niet te klagen, al was duidelyk de concurrentie van andere sportdemonstraties, welke dienzelfden dag op onderscheidene plaat sen gehouden werden, merkbaar. Wat de wedstryden aangaat, er werd uit stekend geturnd en zonder aan het werk der andere vereenigingen afbreuk te doen, meenen wij te kunnen zeggen dat de Bolswarders in het bijzonder, schitterend hebben gewerkt. Een woord van hulde aan den bekwamen leider den heer v. d. Werf, doch ook ons compliment aan de kranige Bolswardsche turnsters en turners. Immers in totaal gingen een zevental pryzen naar Bolsward, een resultaat waarmee allen tevreden kunnen zijn. De uitslag der wedstrijden was Vierkamp Turnsters. le prijs bij; loting le groep Wilhelmina, Bolsward, punten, 2e prijs Hygiea, Joure, 1331/, punten. Se prijs D. O. S., Lemmer, 128i/2 punten. Driekamp adspir. meisjes. 2e groep Wilhelmina, Bolsward, Had de afgevaardigde nog mooier leugen kunnen bedenken? 't Is te vermakel|k en bespottelyk om hier meer van te zeggen. Mat vriendelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN KATHOLIEKE VROUW. Bolsward, 27 Mei 1920. Bolsward de stad myner geboorte, de stad waar ik mijn jeugd doorbracht, waar ik met de jongens en meisjes heb gespeeld en ge vochten, wordt nog altijd gaarne door my bezocht. Ze is me nog steeds lief. Doch mijn liefde bekoelde dezer dagen een weinig. Ik heb die stad verwenscht. Waarom? Hierom: We waren op een kaartpartijtje en U weet, gezelligheid kent geen tijd. Vrij onverwacht liet de klok hare twaalf slagen hooren. We zouden huiswaarts gaan. Uit een verlichte kamer gingen we door een donkeren winkel en kwamen daarna in een pikdonkeren straat. Je kon geen hand voor je oogen zien. Schoorvoetend en handtastend liepen we in den beginne vooruit tegen lantaarn- of andere palen en te loopen. We moesten zoeken om ’t huis te vinden. Toen begon ik de stad mijner zonnige jeugd te verwensohen, omdat het er zoo duister was. Wie laat er nu niet één lichtje branden, kan dat er niet af? Heerscht er in Bolsward nog zooveel kolen- nood? Staan de gemeentefinanciën, in het bijzonder die der gasfabriek sóó slecht? Er moeten zeker eerst een paar menschen te water loopen en verdrinken en dan zal men de gracht dempen of een lichtje ontsteken. Stel nu eens voor, dat ik daar in dien donkeren nacht een dokter had moeten halen voor 'n stervende. Hoe had ik hem moeten vinden nu ik noch zijn huis, laat staan zijn naamplaatje kon zien? Ik hoop, dat het gemeentebestuur ergens zijn licht gaat opsteken om op een goedkoope en practische manier ook des nachts de stad behoorlijk te doen verlichten. Zoo vind ik het schandelyk en onverant woordelijk. Daarom meer licht. Amsterdam. Met groote vreugde werd in en buiten Europa de tijding van den Vrede begroet, die een einde zou maken aan den strijd die meer dan 4 jaar in al zijn verschrikkingen woedde. Millioenen menschenlevens werden opgeofferd, milliarden guldens aan waarde opzettelijk vernield. De geheele maatschappelijke orde werd ontwricht, toestanden werden geboren, waarvan men het bestaan zelfs niet had kunnen ver moeden en waarbij men zich, noodgedwongen, wel moest aanpassen. De Vrede kwam. Men dacht vrij algemeen, dat thans spoedig de abnormale tijden zouden verdwijnen en het gewone leven, zooals men dat vóór den oorlog kende, zou terugkeeren. Immers de Vrede was gekomen, de oorlog geëindigd, en met dit laatste de oorzaak van de ommekeer in ons economisch leven weg genomen. Maar... de gevolgen zullen zich nog lang doen gevoelen op het gebied van handel en nijverheid, m.a.w. de eerste jaren zullen wij de hooge pryzen van tegenwoordig nog niet kwijt raken. Langzaam aan zal o.i. de toestand zich wijzigen, de oorzaak van de duurte de schaarschte zal moeten worden weggenomen door meerdere productie. Zoo wij in een vorig nummer reeds hebben gezegd, dit kan alleen komen door krachtig werken van elk individu voor zich zelve, zoodat de massa-productie vermeerdert. Voorloopig kan echter van prijs daling geen sprake zijn, veel eer zien wij het tegenovergestelde: verschillendeartikeleu worden nog geregeld duurder. Is derhalve de situatie voor den kooper niet zeer aangenaam, ook voor de winkeliers en voor den handel in het algemeen zijn de tegenwoordige tijden niet de beste. Toch moeten wij ons door de periode van malaise die wij thans doormaken en die nog voor ons ligt heenslaan. Dat aal inspanning kosten, groote inspanning, doch waar een wil is, daar is ook een weg. Voor een groot gedeelte is het publiek aan de hooge prijzen gewoon geraakt en wat geeft het indien men geen genoegen kan nemen met [de prijzen van thans? Verschillende artikelen moet men gebruiken, ondanks de verhoogingen, en dus is men verplicht te koopsn. De winkelier van zijn kant zal echter zyn uiterste best meeten doen zijn afzet te vergrooten, ja zelfs om zijn debiet te hand haven. De twee wegen die hiervoor open staan zijn etaleeren en adverteeren. De een voudigste en goedkoopste reclame is etaleeren en helaas wordt deze te veel veronachtzaamd. Bij etaleeren verdient het aanbeveling niet steeds dezelfde artikelen uit te stallen. Men lette eens op de bazars en warenhuizen, die op grond van hun opgedane ervaring bijna wekelyksch hun etalages geheel veranderen. Iemand die in een kleinere zaak misschien door de inrichting van zijn etalage niet in de mogelijkheid is, dit voorbeeld na te volgen, kas er met volstaan, b.v. in hst midden een vitrine of standaard aan te brengen, waarin steeds de nieuwste artikelen het publiek getoond kunnen worden. Hoe langer hoe meer mist men den laatsten tijd geprijsde artikelen. Toch is dit stellig af te keuren, ten eerste kan de kooper nu niet vooraf beoordeelen of de pry’s van een gewenscht artikel overeenkomt met het bedrag dat hij gerekend had er voor te kunnen of willen besteden. Ten tweede heeft vermelding der pryzen echter dit belangrijke gevolg, dat het publiek zich aan de nieuwe verhoogde prijzen went. Deze laatste stelling is licht te bewijzen. Het publiek weet b.v. tegenwoordig heel nauw keurig hoeveel «en hoed, een paar schoenen of een das kostomtrent den prijs van gouden sieraden b.v. is menigeen echter volkomen in het onzekere. Toch bsgry’pt men wel, dat ook die pryzen gestegen moeten zyn, maar men komt er vaak niet niet toe, den winkel binnen gaan om naar den prijs te vragen. Dat de prijzen dikwijls veranderen, kan en mag geen bezwaar zijn om ze te vermelden. Ook zorge men ervoor, dat allerlei artikelen in de meest uiteenloopende prijzen geëtaleerd worden. Slechts dan krijgt de klant een goeden indruk van wat er te koop is en tegen welke prijzen. Dat men op de hoogte van zijn tijd en de heerschende mode moet blijven, behoeft wel nauwelijks opgemerkt te worden. Men etaleere echter steeds eenvoudig en smaakvol. Een paar bloemen vazen en een paar eenvoadige reclames maken meer indruk dan een volgepropte etalage, die door het teveel den kijker vermoeit. Wanneer het publiek weet in een winkel geregeld iets nieuws te kunnen vinden zal de etalage voor velen een aantrekkingspunt worden en dikwijls zullen de kijkers in koopers veranderen. Wanneer men adverteert (de twéede manier van reclamemaken) dan mag daarbij op wat meer of minder kosten niet gekeken worden. Overdreven groot behoeven de ad- verties niet te zijn. De tekst moet in goed gekozen bewoordingen den lezer inlichten omtrent de voorhanden artikelen en mag niet meer beloven dan de steller houden kan. Men vermelde niet alle voorradige artikelen, doch kieze steeds enkele bepaalde zaken tot het onderwerp der annonce, daarbij rekening houdende met den tijd van het jaar en de verlangens van het publiek. Wij hopen dat deze opmerkingen onzen lezers goeden dienst mogen bewijzen. Een enkele stille dag zal natuurlijk niet uitblijven, maar ook die kan nuttig en in het belang van de zaak besteed worden. Bolswardsclie Courant I jÉ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1