Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Een p rachtpop en reuzen vlieger 59ste Jaargang, Zaterdag 5 Juni 1920. No. 23. Agentschappen. Nederland België. Oer ditten en datten. Voor het Kantongerecht. VOOB seis witte. Mar as men dan ris namen STADSNIEUWS. L vermelden dat van Krugten, Fransche ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. De inschrijving op f 1,000,000 aandeelen in de N. V. De Friesche Bank, gevestigd te Leeuwarden, is geheel volteekend. Donderdagmiddag zon een jong paard van den heer W. Kuipers te Heidenschap bij Workum, door den arbeider van den landbouwer uit den stal van Witteveen alhier huiswaarts gebracht worden. De man zat pas op het paard, of dit begon te steigeren en sprong zoo hoog dat het achterover viel. De berijder kwam zeer onzacht met het hoofd op de Geslaagd. Met genoegen kunnen we onze stadgenoot, de heer H. is geslaagd voor het examen Handelscorrespondente. Uitslag Jongenskaatspartij. Aan de jgngens-leden-kaatspartij, uitge- suhreven door de Kaatsvereeniging M.E.T.O. namen 16 parturen van 3 deel. Alhoewel het weder niet medewerkte, werd er toch af en toe goed gekaatst. De opslag van de meeaten liet echter nog te wenschen over. Jonge kaatsers, oefent U in den opslag. Na menig spannenden wedstrijd werd de le prijs behaald door A. Slot, W. de Wit en P. Tolsma; de 2e prijs door H. Huisman, D. Wiersma en W. Nijdam; en de Se prijs door P. Plantinga, W. Hoekstra en H. Swart. De publieke belangstelling was zoo als steeds miniem. Advertentiën en abonnementen voor de Bolswardsche Courant wor den aangenomen te Wommbls door den heer G. BRUINING; te Witmarsum door de heeren GEBR8. WERKHOVEN, afd. boekhandel. steenen terecht en geraakte bovendien onder het paard. Hij werd met opgenomen en i_ verbonden, en gevoerd. Het paard Het Centraal Bestuur van kinderherst.- en vacantiekolonies heeft een Huis te Oostvoorne aangekocht, om aldaar ook kinderen te verplegen. Voor dit nieuwe tehuis is zeer veelgeld noodig en de verschillende afdeeliugen, zoo ook die te Bolsward, trachten dit geld bij elkaar te krijgen. Zoo heeft zich bij de afd. Bolsward het plan gevormd een prachtige, sierlijk aan gekleeds pop en een mooie groote vlieger voor dit goede doel beschikbaar te stellen, en deze te laten winnen door haar of hem die den naam raadt van pop of vlieger. Er wordt geraden door groot en klein in het Magazijn van het Groene Kruis, Heerema- straat, tegen betaling van slechts vijf-en- twintijj cents. Men mag natuurlijk meer dan Gjin raerder gfid as minsken, wirdt er wol ris sein en dan bidoelt men fensels altyd in oar. Nou, men kin faken in oar wol ris min bigripe. Wy hawwe tsjinwirdich in tiid dat de measte minsken hwet in hekel oan arbeidzjen een gebroken been in ’t café door Dr. Andela later op den dag huiswaarts was ongedeerd. Installatie. Maandagavond had in de Geref. Kerk de plechtige installatie plaats van het nieuw benoemde hoofd der gereform. school, den heer U. Vlietstra. Het kerkgebouw had een recht feestelijk aanzien gekregen, doordat eenige palmen waren geplaatst en op de verschillende tafels vazen met bloemen prijkten. Na het gemeenschappelijk zingen van psalm 33 2, werd de bijeenkomst door den voorzitter van het schoolbestuur Ds. J. op 't Holt met gebed geopend. Deze sprak daarna het nieuw benoemde hoofd toe en heette hem en zijn gezin van harte welkom in Bolsward en sprak de hoop uit, dat de heer Vlietstra voor de gereform. school den rechten man zal blijken te zijn. Het is een gewichtige zaak aan wien de ouders hunne kinderen toevertrouwen en de keuze van personeel dient steeds met de grootste behoedzaamheid te geschieden. Tot zijn vreugde constateerde de spreker, dat de positie van het christelijk onderwijs in de laatste jaren zoo gewijzigd is, men is om zoo te zeggen van den druk in de ruimte gekomen. De tijden dat de christelijken en gereformeerden het onderwijs hunner kinderen zelf moesten betalen, doch tegelijk de open bare school mee in stand moesten houden zijn gelukkig voorbij. De schoolgeschiedenis kan bewijzen, dat de christelijken en gerefor meerden geld en goed hebben opgeofferd voor het onderwijs hunner kinderen. Spreker wekte de gemeente op, de onderwijzers te steunen in hun werk voor de kinderen. Welke toekomst wij in het onderwijs tegemoet gaan is onbekend, wel zal de nauwe band tusschen L.O. en M.U.L.O. door de nieuwe schoolwet verbroken worden. De gereformeerde school heeft in den laatsten tijd veel bloei mogen aanschouwen, spreker hoopt, dat zij evenwel haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Vervolgens zong de gemeente het nieuwe schoolhoofd psalm 134 3 staande toe. Namens het onderwijzend personeel sprak de heer Van Tuinen, die den heer Vlietstra eveneens een woord van welkom toeriep en hoopte, dat er steeds een harmonische samen werking zal bestaan tusschen het schoolhoofd en het overige personeel en dat er zal worden voortgewerkt in den geest van den heer Wijtzes, voorganger van den heer Vlietstra. De heer Vlietstra dankte voor de harte lijke woorden hem toegesproken en hoopt, dat de verwachtingen niet zullen worden teleur gesteld. Hij hoopt door eene nauwgezette plichtsbetrachting mede te werken aan den bloei van de school. Namens de plaatselijke schoolcommissie sprak de heer Dr. Beekhuis, die den wensch uitsprak, dat de beer Vlietstra zijne betrek king steeds met groote liefde en toewijding zal mogen vervullen en de bloei van de ge reformeerde school zal blijven bestaan. Het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente heette bij monde van den heer Berger, burgemeester, het nieuw aangestelde hoofd welkom en sprak de hoop uit, dat de aange name samenwerking, welke steeds bestond met den heer Wijtzes, in de toekomst zal worden bestendigd. Het vroegere schoolhoofd, de heer Wijtzes deed het genoegen nogmaals in de gelegenheid te zijn eenige oogenblikken door te brengen in de oude omgeving. Gedurende de 10 jaren, dat spreker hier ter stede werkzaam was, kwam er nooit eenig verschil voor met het schoolbestuur en hij gelooft stellig, dat onder de bekwame leiding van den heer Vlietstra de school in bloei zal toenemen. De heer Kremer hoopte, dat de heer Vlietstra het genoegen zal kunnen smaken, dat de school „Rehoboth” die thans 200 leerlingen heeft, bij een eventueel vertrek 400 zal tellen. In het slotwoord dankte de heer Ds. J. op 't Holt voor de ondervonden belang stelling en deelde nog mede, dat er Woens dagavond j.l. half acht gelegenheid zou zijn voor leden van de schoolvereeniging om het school gebouw te bezichtigen. De heer De Vries sloot daarna de bijeen komst met dankgebed. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ns. 4. eens raden, maar telkens tegen betaling van 25 ct. Wie den naam raadt, krijgt pop en vlieger. Zqn er meerderen, die juist raden, zoo wordt er om geloot. Pop en vlieger zullen te zien zyn in de etalagekast van het speelgoed magazijn van den heer De Haan, Dijkstraat, van Zaterdagavond tot Woensdag. Het raden zal plaats hebben Woensdag middag van 35 uur. De namen van de pop en den vlieger in een verzegelde enveloppe gesloten, zjjn slechts aan één persoon bekend. Het Bestuur van de vacantiekolonie zal in het Magazijn „Het Groene Kruis” zitting houden, en de namen van hen, die raden, opschrijven. We hopen van harte, dat velen zullen komen om de mooie pop en groote vlieger te winnen, zoodat er veel geld bijeen gebracht wordt, dat ook ten goede komt van Bolswards jeugd. Vertelt het aan de kinderen, dat is de beste reclame. ha, in hopen moatte wol om oan ’e kost to kommen, mar oars smieten hja it wirk der hinne en lieten it oan in oar osr, om seis dan de tiid to koarten mei, nou ja, dat scoe men den wol sjen, it is noch sa fier net, en der moat dos noch mei arbeidzjen pield wirde, mar foaral net to lang, acht Aren op in dei en Ijeafst Snjeontomiddeis frij, oars is ’t to bannich. It wiif mei den wol ris hwet prot sjen, as hja swit fen strietskrobjen en heisterjen en hjar man op syn deade gemak hwet yn ’t waer stiet to sjen, dat moat men der mar for oer hawwe wirdt er tocht, it is dan rêsttiid foar de man, hwet it wiif bispiele wol moat se sjucht ho ’t er op in dei as Pinkstermoaudei skrept wirdt, wol net mei arbeidzjen, mar mei wirk dat er for in hopen folie meat op oan komt. Wol men nou ris rêite, dan is sa’n dei wol hiel geskikt, om yen noflik yn ’e büs ef yn 't skaed ta rêsten to setten. Mar och heden, der is sa’n dei safolle to rédden op allerhanne gebiet, der wol elk sines fen ha. De fytsen wirde op in baen helle en der set it fen ein en al like it wol det de stive Easte wyn syn best die om de ljue to kearen, der waerd mei alle geweld tsjin yn wraksele, de manljue hongen mar tige foaroer en de frouljue setten bjar hast lit ’e liken en dat wie hymje en switte, it wie for in hopen in ynspanning folie greater as oait it wirk easket. Auto’s en fytsen makken de wegen ta in greate swiere stofwolk, dy’t de hfinderden biswitte troanjes omwaeide, sadet dizze der net moaijer op waerden. De Pinksterpronk fen forskate frou ljue waerd der net eacheliker op. Inkelen dy ’t hjar for dy dei yn side klaeid hiene seagen der op 'e jountiid lang sa prfistich net lit as de moarns, hwer ’t folie switten for in great diel de skild fen droech. Nije simmerhoeden, de moarns sa forsichtich fit ’e doaze nommen, wis de hirde wyn sadanicb oer de lea gien, dat se de jouns ek mar aerdich gammel ta seagen. Yn Roardhuzum gyng it drok op in gymnastykjen, in wirk der ’t de dielnimmers ek skoan de waermte by halde koenen en dat wol sadanich op 'e spieren oan kaem, det de measten der wol raer tsjin yn lizze scoene, as hjar ris wirk hjitten waerd dat krekt safolle ynspanning koste. Mar as ’t mar nei ’t sin giet, dan is neat to slim. Dat toande de jong kearel dy’t Moandei de „elfstedentocht” mei makke op in fyts, en de hiele dei as in gek efter in auto oanjage en dy bybleaun salang as de reis ofiein wier. Men scoe wol sizze, dat minsken dy’t hjar lea sadanich witte to brfiken, det dy ek wol nocht oan arbeidzjen hawwe moatte, hja ha’t tominsten wol oan ’e lea. Zitting van Vrijdag 4 Juni 1920. Van de 64 opgeroepenen voor deze zitting behoorden 14 tot de rubriek kinderzaken. Van ’t halve honderdtal dat in de openbare zitting terecht moest staan, hebben wij mel ding te maken van: 1°. L. te Pingjam, die een reed van ’t waterschap op zijn land niet op de vereischte breedte hield, en toen die door het bestuur weer op 3.50 gebracht was, toch de weg weer op de oude breedte bracht, door langs den kant weer een strook om te ploegen. Bekl. zegt van geen reglement te weten, het land zoo lang ’t bij hem in gebruik is, had altoos den weg op dezelfde breedte gehad. De heeren L. S. Hilarides en B. H. Takoma, bestuurders van 't waterschap, geven beiden een toelichting, waaruit blijkt dat de reed 3.50 moet zijn. Hoewel het op kostjn van beklaagde had kunnen geschieden, heeft het waterschap de verbreeding van den weg in orde gemaakt, doch nu’t weer door beklaagde te niet werd gemaakt, moest een bekeuring volgen. Na beel wat gepraat en gesputter van den beklaagde, die zich maar steeds op zijn onwetend heid beroept, luidt de eisch f 30 of 10 dagen. 2°. J. H. H. te Makkum, thans te Fra- neker, had 24 Maart, wittebrood ia zijn winkel, van ander gewicht dan bij Prov. reglement is voorgeschreven. Bekl. bekent, hij had niet op tijd bet rsgeeringsmeel ontvangen, en om de klanten te kunnen bedienen, dus duurder meel ver hakt. Om er iets aan te verdienen, moest hij het gewicht wat kleiner nemen. Hij had geen proces verwacht, want de Inspecteur had hem verzekerd dat het dezen eersten keer bij een waarschuwing zou blijven. En toch kreeg bij een dagvaarding thuis. De heer Ambtenaar wil rekening houden met het verweer, doch daar beklaagde in overtreding is, eischt hij f 5 of 3 dagen 3°. J. Dr. te Rien, werd 28 April onder Oosterend door de maréchaussée’s aangetroffen op een fiets zonder licht en toch was het ’s avonds ruim half tien. Bekl. is niet tegenwoordig, maar heeft toen opgegeven, dat hij niet verwacht had zoo laat thuis te komen, en daarom de lantaarn niet had meegenomen. Dit is natuurlijk geen wettige verontschul- en de eisch is f 5 of 5 dagen. 4°. F. V. te Witmarsum is bekeurd, omdat 3 April zijn hond zonder muilband op den openbaren weg is gezien door de politie. Bekl. zegt dat zijn hoad van 't erf over een plank op de bouw is gekomen, maar op den openbaren weg is hij niet geweest. Omdat de verbalisant niet aanwezig is, wordt deze zaak uitgesteld tot de volgende zitting. Alle overige zaken zijn bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen Vrijdag 18Junia.s. Leek het dat de nieuwe overeenkomst tusschen de beide landen thans eindelijk naar wederzijdsch genoegen tot stand zou komen, op het laatste oogenblik meende de Belgische regeering de ouderhandelingen inzake de tractaten van 1839 niet verder te kunnen voortzetten, daar zij zich niet kon vereenigen met de op 3 Mei j.l. door de Nederlandsche regeering bij de Commissie van veertien ingediende verklaring aangaande de Wielingen. Van oudsher nu heeft Nederland de souve- reiniteit bezeten van dit water dat de zuidelijke vaargeul is van de Westerschelde en zich binnen een afstand van drie zeemijlen van de Belgische kust naar zee uitstrekt. Na de scheiding van 1839 zijn er reeds verschillende kwesties over gerezen en tot hsden werd er nog niet sene bevredigende oplossing gevonden. Steeds echter stonden de betrokken regeeringen, wanneer deze kwestie weer op de borden kwam, lijnrecht tegenover elkaar. Intusschen heeft de kwestie in bet verleden nooit tot moeilijkheden aanleiding gegeven, ook al omdat de Belgische regeering er mede belang bij had, dat de vaargeul beantwoorden zou aan de eischen der scheepvaart. Steeds kwam men dan ook tot overeenstemming als er maatregelen waren te nemen. Aan welk land de Wielingen toebehoort is echter nooit definitief uitgemaakt. Nu echter Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen Nederlandsch bezit zijn gebleven, ondanks de campagne van bepaalde Belgische zijde gevoerd voor inlijving bij België, schynt het dat men in ieder geval wil trachten iets van ons af te halen. Het schijnt dat de Belgische delegatie vergeet dat Nederland niets geen belang heeft bij herziening van de tractaten van 1839. Immers wij doen onzen buurman, die zich in den laatsten tijd nu zoo bijster beleefd tegenover Holland heeft gedragen, verschillende concessies. Steeds heeft onze regeering er naar gestreefd de goede verstandhouding met België te bewaren, het begint echter zoo langzamerhand tijd te worden dat de Belgische regeering inziet dat ze haar doel niet zal bereiken door bet zich niet houden aan het gegeven woord. Men dient er daar wel aan te denken: wij zijn geen belanghebbenden, er is voor ons niets bij te winnen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, nor. van Karnebeek heeft in de Tweede Kamer over de kwestie gesproken, er nadruk op leggend, dat bij de kwestie belangen zijn be trokken voor Nederland die niet onderschat mogen worden. DeNederlandscheregeeringheeft zich nooit afkeerig getoond van eene redelijke oplossing, maar er kan met van haar worden gevergd, dat zij eene resolutie zal aanvaarden waarbij alleen gelet wordt op de Belgische belangen, zonder met de Nederlandsche reke ning te houden. Dit te minder, waar in dit geding de Belgische actie gericht was op de heerschappij over de geheele Schelde en uit dien hoofde is met het oog op de toekomst, voorzichtigheid geboden. Bolswardsche Courant De Friesche Bank. Een ongeluk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1