Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. II I i I a I 59ste Jaargang. Zaterdag 12 Juni 1920. No. 24. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oer ditten en datten. K ft Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. IN MEMORIAM. VOOB I GEMENGD NIEUWS. I Hij raste in trede. I. f 100 4 ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regel» aanmerkelijk lager. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. er en likemin ears gen óch op «wé, mar 't waer helpt oan’t non ta net mei en mei langstme wirdt er fitsjoen nei waermte en droechte, mar de simmermoanne iet neat net limmerich yn en de earite dagen klagen de minsken mear oer kjeld as oer waermte, en sadwaende giet man* nige boer, dy’t mei s^n hea graech avensearje yn ’e ure fortsjinnen, dan wieme ie rom, dat mannichien him al oanbea en nou’t de leanen fiif kear en sommige oanninmers mei greate en gjin folk. Dat scil mei de tiid ek wol ris foroarje, liken as mei de boere- feinten ek al, dy wierne foar in pear jier al sa krap, en non ii’t sa: hwer’t ien wêze moat biede hjarren wol tsien oan. En sa wikselje romte en krapte, op alle gebied, goedkeapens en djürte, fleor en lijen mekoarren óf, sa is 't jimmer west, sa scil ’tek altiid wol bliuwe. Frisia. huis te Garijp en Terwijl de ouden uit kroost voedsel te halen keerden, ontwaarden eij die bezig was een der jongen op te peuzelen. Hoe de ouden zich ook aanstelden, poesje trok zioh daar niets van aan. Terwijl een der spreeuwen op een afstand van poes op het dak bleef zitten, vloog de ander in allerijl weg en kwam in een minimum van tijd terug met «en viertal kraaien. Op een gegeven oogenblik vielen deze poes aan, die toen wel beenen wilde maken, of liever gezegd: ze liet zich langs de pannen naar beneden rollen. Na nog wat gekrijsch onder elkander vlogen de kraaien weder weg en zochten de spreeuwen hun nest weder op. Een melkoorlog. Men schrijft ons uit Amersfoort: Nadat voor de melk hier geruimen tijd den literprijs van 18 cent had gegolden, werd eenige weken geleden dezen prijs in het alge meen gereduceerd tot 14 cent. Deze afslag is echter van betrekkelyk korten duur geweest. Immers gisteren kregen de Amersfoortsche huismoeders bij het rondbezor gen der melk de mededeeling, dat de melk van dien dag verhoogd was tot I met ingang 1$ cent. De ontevredenheid was groot. De oorzaak bleek, dat in een in het begin der afgeloopen week gehouden vergadering van melkveehouders besloten was dat laatstgenoemden aan de slijters den eisch zouden stellen de melk voor 14 cent per liter in fe koopen, waardoor de Amers foortsche melkfabriek Amersfortia” genood zaakt werd de melk voor 18 cent te verkoo- pen, welk voorbeeld door da andere melkver- koopers met graagte gevolgd werd, uitgezonderd een die den prijs op 16 centen bracht. Het bestuur der Alg. Consumenten-Vereeni- ging raadt thans zijn leden dringend aan, zich te verzetten tegen de ongemotiveerde prijs opdrijving door geen of zoo weinig mogelijk melk te koopen tegen den verhoogden prijs. Dit advies werd in sommige wijken in zoo verre gevolgd dat de huismoeders daar een parig weigerden melk tegen 18 cent per liter te betrekken. Het gevolg hiervan was, dat heden „Amers- fortia” den prijs weder terugbracht op 14 cent. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/ï Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. wol, de moed wol ris hwet yn ’e hakken. Dat is ’t gafal ek mei in hopen timmerbazen, trochdat bja mei hjar wirk net opsjitte kinne troch krapte fen feinten. It is sa’n nfiver spul. Do't alaeren de timmerfeiuten toalve cinten er sa for in dóbeltsje, sa heech binne, is er gjin folk to krijen, sa sitte kerweien Orgelbespelingen. Groote Kerk - Bolsward 1920. I. Maandagavond j.l. 7 Juni, gaf de heer Alt organist aan de Groote Kerk te dezer stede, de eerste van de serie orgelbespelingen, die hij zich voorstelt in dezen somer te geven. En dit eerste orgelconcert was alweer zeer goed bezoeht, ruim 400 belangstellenden hadden zich kerkwaarts begeven, om na de lange wintervaeantie, weer oorgetuige te zijn van deze muzikale demonstratie. ’t Is een opmerkelijk feit, dat Bolsward vrijwel aan de spits staat wat bet bezoek aan de orgelconcerten aangaat. Ik stel natuurlijk het «mede aan de spits staan”, wat de kwaliteit der te spelen muziek en het talent van den concertgever aangaat, als axioma voorop, heb het nu echter over de meer dan gewone belangstelling. Van heinde en verre komen ze opdagen, de muziekvrienden; ’t behoeft niet meer gezegd: „van uren ver begeeft zich eiken concertavond eene schare naar de mooie Groote Kerk te Bolsward”. Dat is de macht der toonkunst, dat is de eerbied en de liefde voor „dieser Allgewalt der Musik”. Het is evenwel ook de drang om zich voor eenige oogenblikken los te maken van de zorgen en beslommeringen des levens, van alle druk gedoe, om in de gewijde ruimte van het Kerkgebouw, over zich en door aich heen, te laten gaan de machtige klanken, door bekwame hand ontlokt aan het machtige instrument, het orgel, voor velen is dat uur een hoogdienst, waarna men weer naar buiten treedt gesterkt, bemoedigd en verzoend met zooveel alledaagsch kleinzielig werken. Was Gott thut, das ist wohlgethan; dabei will ich verbleiben! Es mag mich auf die rauha Bahn Not, Tod und Elend treiben, So wird Gott mich ganz vaterlich In seinen Armen halten; Drum lasz ich ihn nur walten. Zoo is het zesde van het overbekende Duit- sche Kerklied, (tekst van Samuel Rodigast), waarmede deze le voordracht werd ingezet. Deze melodie komt in onze gezangen twee maal voor, bij Gez. 105, (hier verminkt) en bij Gez. 197, waar ze door Bastiaans in de oorspronkelijke zetting is opgenomen. Vreemd dat dit lied zoo weinig gezongen wordt, enfin, er zijn er in onzen Kerke- lijken liederen-schat nog zooveel andere, met pracht-melodien, die o zoo zelden op het tekst- briefje voorkomen. ’t Was een mooie inzet voor deze eerste orgelbespeling. De hierna gespeelde koraal- bewerking van dit lied, van Leon Baumert, was wel boeiend, is echter nog geheel volgens oud beproefd recept inelkander gezet, we hebben nu toch eindelijk genoeg van de tusschenspelen, zelfs in „Choral-Vorspiele” Nu volgde Bach, met Preludium in f klein, (Peters II, 5). Dit waardevolle orgelstuk, dat langs zoo wonderen weg weer terecht is ge komen, en waarvan slechts 'n enkel afschrift van het origenale bestaat, deed het o zoo mooi. Dat is muziek, daar is geen noot of hij moet er staan; daar is niets te veel of te weinig, dat is de in marmer gehou wen muziek, die blijven zal zoolang er orgels en kerken en orbespelingen zullen zijn. Na dezen speelde de heer Alt eenige arran gementen, t.w. het „Larghetto”, uit de 2de Symphonic, van Beethoven, en „Menuet”, van Schubert. Daar valt veel te zeggen over het spelen van transscripties. Voor enkelen zijn ze uit den booze. Ik wil hier nu niet op ingaan, maar wensch slechts dit in het midden te brengen: gij, die afkeerig zijt van orgelarran- gementen, waarom speelt gij de symphonies van Beethoven of van Haydn op uwe piano? Waarom de Suites van Grieg, de werken van Sibelius, Wagner, en zoo veel anderen, 't Is immers alles, alles transscriptie! Het „Larghetto”, uit de He van Beethoven werd mooi gespeeld. En al was het nu niet het „Orkest”, toch durf ik zeggen, dat de overgroote meerderheid der bezoekers genoot van de schitterende voordracht van dit nummer. De „Suite Gothique”, van Boëllmann voldeed geheel aan de verwachting, het „bijschrift” had al zooveel van dit opus verteld wij waren het daarmede roerend eens... onbeduidend, vervelend. (Conclusie „afvoeren van het repertoire”.) Van Enrico Bossi hoorden we een „Alle- Allerhaude „berichten” komme der tsjin- wirdich fit Ingelan en Amerika, dat mei gauëns in hopen dingen in ein goedkeaper wirde scille, en dat is al in tiding der’t de minsken wol nei harkje wolle, binammen de frouljue, dy’t as hushóldster, it bihear hawwe oer de pong, en faek mar in hiel bult holbrekken hawwe om mei de ynhóld fen dy pong roun to kommen, hwent alles is sa bidroefde djór, dat mannige mem faken de klacht utert: „’t jild raent yen ut 'e bóse”. Dat sadwaende, as men dan grutsjen heart fen priisforleging, is ’t gjin wónder dat sa’n biskie mei folie nocht ónt- fongen wirdt. Mar nou kin men fit Ingel&n wei wol skrinwe fen leger prizen, mar dat jowt al in bedroefd bytsje, hwent it nfiverste is wol, dat itjinge fit Ingelan wei yn fis lan ynstjórd wirdt, net goedkeaper, mar djürder wirdt. Sa is de foarige wike it wollen jern dat Ingelan bjir ynstjürt, wer forhege en it liket wol, dat men der fen twa wallen ite wol, hwent hwet hja fitfiere, moat djór bitelle wirde, towyl hja for de wolle, dy t hjir yn fis Ian is, neat uer hawwe en sadwaende leit de wollehandel op ’t heden tsjin ’e groun, nimmen wit hwet eigeljks de priis is, en hwet baen wirdt is de measte boeren to min, fen hannel dwaen komt sadwaende neat, as fen moai hea winnen, der leit genóch op swé, mar 't ta net mei Domineee-bijbaantjes. In een stadje in Noord-Holland heeft een der predikanten van de Ned. Herv. Kerk, die met zijn jaarwedde zijn gezin niet kan onderhouden, zich gevestigd als installateur om aldus zijn inkomsten te vermeerderen. In een advertentie in het plaatselijk blad maakt bij nu melding van het gratis leveren van begrootingen voor licht- en kracht-installaties. Het tappen kan men verbieden, het drinken niet. Wat de kermis te Deventer betreft, moet geconstateerd worden, dat op den eersten dag 8 processen-verbaal wegens openbare dronken schap zijn opgemaakt, tegen verleden jaar, toen geen tapverbod was uitgevaardigd, geen enkel. Het tapverbod schijnt dus een averechtsche uitwerking te hebben. Solidariteit onder vogels. Door een ooggetuige wordt aan de Berg. Ct. het volgende aardige tafereeltje uit de dierenwereld verteld: Twee spreeuwen hadden hun nest gebouwd onder een dakpan van een daar hun jongen uitgebroed. waren om voor hun en daarmede terug- een kat bij het nest, STADSNIEUWS. Algem. Verzekering-Maatschappij „de Philantroop”, gev. te Bolsward. In de op 9 Juni j.l. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Algem. Verzekering-Maatschappij „De Philantroop” te Bolsward, werden de balans en winst- en verliesrekening over 1919 goedgekeurd. Aan het verslag is het volgende ontleend De ontvangen premiën hebben bedragen in de afdeeling besmettelijke ziekten-verzekering f 15.247.87, levens-verzekering en lijfrente» f 141.089.081/2, ongevallen- en ziektea-ver- zekering f 116.610,bedrijfs-verzekering f S.AOS.OS1^, te zamen f 276.850,94 tegen f 241.712,631/2 in 1918. Aan uitkeeringen in genoemde afd. is respec tievelijk verstrekt f 7.585,05, f 45.664,021/2, f 56.134,84 en f 2.320,83. De exploitatie van alle vier afdeelingen heeft winst opgeleverd. Het verzekerd kapitaal in de afd. Leven is toegenomen met f 765.655.99 en bedroeg op 31 December f 4.133.017,84. Aan de wiskundige reserve voor eigen risico is toe gevoegd f65.133,74; zij komt met f577.981,28 op de balans voor. De extra reserve bedraagt f 15,523,12. De beleggingen bestaan o.m. uit hypotheken f 472.265,effecten f 153.006,27, leeningen op polissen f 90,382,onroerende goederen f 18.800,Van de beleggingen is eene gemiddelde rente gekweekt van 4,67 °/0 (vorig jaar 4,53 °/0). De effecten zijn berekend naar den koers van 30 December 1919. Het koersverlies ad. f 10.728,58 is uit de winst afgeschreven. De bruto winst bedraagt f 16.499,23 Het dividend voor aandeelhouders is vastgesteld op 6 °/0. Als Commissaris is herbenoemd de heer Dr. H. J. Slijper te Utrecht. Bond van Politiepersoneel. Donderdagmiddag vergadarde in het café van mej. de wed. P. Huizenga alhier de afdeeling Friesland van den Alg. Bond van Pol. pers, in Ned. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit de ingekomen stukken stippen wij aan een schrijven van het Hoofdbestuur dat een salaris-adres is verzonden aan den raad van Workutn terwijl in verband daarmee de bondsvoorzitter een onderhoud zal aanvragen met Burgemeester en Weth. dier gemeente. Verder werd een verzoekschrift om loonsverhooging ingediend bij den Raad van Franekeradee). Lecture wordt gedaan van de zoogen. stellingen ont worpen naar aanleiding der a.s. reorganisatie der politie. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de afdeeling bij voortduring in ledental toeueemt. In 18 gemeenten is actie gevoerd voor loonsverhooging, over het algemeen met succes. Een gemeente verhoogde binnen het jaar gelijk aan f 1000. Enkele andere zagen het nut van een salaris, waarvan de ambtenaar onafhankelijk kan bestaan, minder goed in. Dan werd de tussekenkomst van Ged. Staten ingeroepen. Aan verschillende hoofden van politie werd verzocht, de politieambtenaren te verbieden het collecteeren voor de gewapende dienst als zijnde schadelijk voor zijn prestige. In December werd de afdeelingsvoorzitter, A. Faenstra van Hijum gekozen tot Hoofd bestuurder. Ingevolge een besluit der vorige vergadering zullen in de provincie op verschillende plaatsen propagandavergadaringen plaats hebben, waar van de eerste, te Bolsward, is gepasseerd. Besloten werd de eerstvolgende te Franeker te houden op 29 Juni a.s. Met algemeene stemmen werd besloten een actie te voeren voor een salaris van f 1900 met 5 éénjaarljjksche verhoogingen van tot een max. van f 2400 per jaar. Opgericht werd de afd. „Kring Bolsward” met voorloopig 11 leden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren R. de Jong te Workum, voorzitter, R. Elzinga, seer., J. Woudstra, penningm. beiden te Bolsward. Ten slotte zal het Hoofdbestuur worden aangezocht om er bij de overluid op aan te dringen dat dienstjaren bij de gem. politie vervuld, zullen meetellen voor de periodieke verhoogingen bij de Rijksveldwacht. Niets meer aan de orde, sluit de Voorzitter de vergadering. Den lOen dezer maand is te’s-Graven- bage overleden de heer P. PEEREBOOM. Wij zouden in onzen plicht te kort schieten, als wij in dit blad niet een enkel woord wijdden aan de nagedachtenis van dezen merkwaardigen man. De heer Peereboom werd den 24 Oct. 1850 te Bolsward geboren en een groot deel van zijn leven heeft hij in onze stad doorgebracht. Toen bij den 3 Juni 1884 tot burgemeester van Bolsward benoemd werd, bleek al spoedig, welk een bekwaam magistraat hij was. Niet gemakkelijk was deze man noch voor zich zelf, noch voor anderen. Zijn militante en temperamentvolle natuur schiep vaak moeilgkheden, maar bracht ook voorrechten mee, daar hij, als bet de belangen van Bolsward betrof, van geen wijken wist. Met veel energie bestuurde hij onze gemeente en iedereen kon van hem getuigen, dat er kraeht van hem uitging. Aan hem was het ook voornamelijk te danken, dat ons Raadhuis, hetwelk veel van zijn aanzien had verloren, weer als een pronkjuweel van rennaissance kon schitteren, zoodat het stadgenoot en vreemdeling steeds boeit. Geen wonder dan ook, dat velen het betreurden, toen de heer Peereboom den 23 Maart 1898 werd benoemd tot lid der Gedeputeerde Staten van ons gewest. Daarvan getuigden vooral de hartelijke woorden van afscheid, die in de raads vergadering van 7 April 1898 tot den scheidenden burgemeester werden gericht door de heeren R. Feenstra en H. Ooster- baan, wethouders, en T. van der Weij, als oudste lid van den raad. (Van de toenmaals in functie zijnde gemeente raadsleden is er geen enkele meer in leven.) Burgemeester Peereboom heeft ve«l voor Bolsward gedaan en de herinnering aan hem leefde zoodanig voort, dat men zelfs tegenwoordig nog wel hoort spreken van „burgemeester” Peereboom. Eere zij de nagedachtenis van dezen man, die met bekwamen en scherpen geest krachtig heeft gewerkt voor elke zaak, die hem ter behartiging was opge dragen. Bolswardsche Courant i' I. f i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1