Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Zaterdag 19 Juni 1920. 59ste Jaargang. No. 25. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. UIT DE RAADSZAAL. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. VOOR I I H Vergadering op Dinsdag 15 Juni 1920. B Bolswardsclie Courant dan in de volgende vergadering het af eervol ontslag als hoofd school iets, dat op Zon- en feest- de aan Die Mulder heeft toch bet adres mee W. aangenomen. stichting school Burgemeester, die de vergadering de orde stelt punt 1 der agenda: ze eerst in stemming bezwaren, maar dit er plaatsen zijn Die kwestie van eigendom is bij en den architect is opgedragen een onderzoek daarnaar in te stellen. Dit gedeelte waarvoor ver betering wordt voorgesteld behoort volgens hem aan Bolsward. De Foorzitter. Het komt mij ’t beste voor, het voorstel heden niet in stemming te brengen, maar dat eerst nog eens Er waren wel eenigen, maar toch r ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 2. Op het adres van de bewoners van ’t Oordje om verbe tering der bestrating en afwatering, adviseeren B. en W. dat aan de grieven van adressanten tegemoet kan worden gekomen door de verzwakte bestrating wat op te hoogen en aan weerzijden een goot te vloeren. De kosten kunnen uit den gewonen onderhoudspost bestreden worden. De heer Wesseling. Ik meen, dat’t Oordje geen gemeente grond is. Van de brug tot de duiker wel, maar verder niet. De Voorzitter. Dat is ook door ons opgemerkt, en daarom is den architect opgedragen, een onderzoek in te stellen. Hy rapporteert, dat het wel gemeentegrond is. De heer Wesseling. Ik meen dat het behoort bij den trekweg en die is van Workum. De heer Fan der Klei. In gesprek met Mulder vertelde die, dat de grond daar bij zijn huis, voor een deel zyn eigendom was. De Foorzitter. onderteekend. De heer Praamsma. B. en W. besproken als de politie wil meewerken, dan wordt door tapverbod bereikt dat dat was ’t doel van 't De raadsvergadering van Dinsdag had bij het twaalftal punten der agenda een paar, waarover wel eenige wrijving van gedachten te verwachten viel. De kwestie van tapverbod, vervroegd sluitingsuur, sluiting op Zondag der lokalen van drankverkoop, deed wel eenige discussie verwachten en ook over de herzieniug der jaarwedden van ambtenaren kon men vermoeden, dat verschil van gevoelen bestond. Aan die ver wachting is dan ook ten volle voldaan. Daar de voorstellen, drankbestrijding en salarisherziening nog al veler attentie trekken, hadden wij een talryker bezoek van 't publiek verwacht. 't getal was niet groot. Voorzitter is de heer opent en allereerst aan 1. Beëediging raadslid L. Mol. Door de heeren van der Klei en Pannekoek Loois de raadszaal binnengeleid, plaatst de heer Mol zich voor den Voorzitter en legt in diens handen de gevorderde eeden af, nadat deze had meegedeeld, dat geen bezwaren bij Ged. Staten zijn ingekomen inzake de toelating ah raadslid. De Foorzitter zegt daarna nog: Met een enkel woord wil ik U welkom heeten en geluk wenechen met de onderscheiding. Het is mijn wensch dat het U gegeven mag zijn, evenals alle leden van den raad, om mee te werken in ’t waarachtig belang der gemeente. Ik verzoek U, de presentielijst te teekenen en plaats te nemen. Tegenwoordig zijn nu alle 13 leden. De Foorzitter vraagt of iemand op- of aanmerking heeft op de notulen; zoo niet, dan worden ze onder dankzegging aan den Secretaris, vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Mededeeliag van den heer Op ’t Holt, dat hij de benoeming tot Gasthuisvoogd aanneemt. b. Resolution van Ged. Staten, goedkeurende de onder- handsche aanbesteding der vernieuwing van de Harlingerbrug aan Statema en der verpachting van vischwater aan A. Draaisma. c. Missive van den heer Vrijburg, dank betuigende voor de verhooging van den toeslag op het pensioen. d. Kennisgeving van de Vereen, tot verbetering der Volkshuisvesting ^Bolsward”, dat zij niet overgaat tot woningbouw en haar verzoek aan den Raad om voorschot en bydrage intrekt. e. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring der begrootingswijziging 1920 en 1919. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. f. Adres van J. de Groot, huurder van eenige perceelen greidland, verzoekende opnieuw, die perceelen onderhands te mogen inburen. g. Adres van den heer J. Wesseling, vragende vergun ning tot verhooging van het voetpad voor zyne nieuwgebouwde woningen. Beide in handen van B. en Wom advies. h. Van den heer Eerdmans, lid van den Raad, een voorstel tot wijziging van art. 138 en invoeging van een nieuw art. 140bis in de politieverordening resp. beoogende sluiting van vergunningslocaliteiten van Zondagnamiddag 2 uur tot Maandagmorgen 7 uur en invoering tapverbod van sterken drank van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagmiddag 2 uur. i. En van de heeren Houtsma en Stockmann, raadsleden, om de dranklokalen Zaterdagsavonds 9 en dagen 's avonds 8 uur te sluiten. Deze voorstellen zullen bij punt 8 der agenda orde komen. PUNTEN VAN BEHANDELING. Adres bewoners Oordje met advies B. en IF. van de bewoners van 't Oordje om en afwatering, adviseeren B. van uitwerkt, maar er zijn andere plaatsen waar men er anders over denkt. Men weet niet in welke hoedanigheid centröle kan worden uitgeoefend maar als de politie en ’t hoofd er van er minder wordt gedronken, en voorstel. De Foorzitter. Ik stsm toe, dat er plaatsen zijn waar en er anders over denkt dan wij hier, doch ik meen werkelijk dat het niet doenlijk is voor de politie om het tapverbod te handhaven. Ook heb ik geïnformeerd elders naar de uitwerking en daar had men weinig resultaat bereikt of ’t werkte nog te kort om er over te oordeelen. Ik zou echter wel willen vragen hoe de heer Roode de controle bedoelt. De beer Roode. Daar bedoel ik mee, dat personen uit het publiek er ook op toezien kunnen, dat het tapverbod al of niet wordt overtreden. De Foorzitter. Daar het voorstel Eerdmans van de verste strekking is, dient dat vooraf te gaan. De heer Roode. Ik meen dat over mijn voorstel eerst gestemd dient te worden. Daarna kan men over die andere voorstellen dan beter oordeelen hoe men moet stemmen. De heer Eerdmans. Ik meen dat mijn voorstel 't laatst behandeld dient te worden. In mijn voorstel is het idee Zondagheiliging gemengd met tapverbod. Daardoor kunnen tegenstanders op *t laatst toch nog met dat van mij wel meegaan. De Foorzitter. Wordt echter het voorstel Eerdmans ondersteund? (Een paar stemmen.) Ja M. de V. De heer Pannekoek Loois. Ik meen dat door 't voorstel Eerdmans tij die principieel niet voor zijn idee zijn, gezien de houding van den Raad bij de vorige behandeling, gedwongen worden, als het voorstel Roode valt, om er tooh voor te stemmen, om zoodoende iets in ’t belang der drankbestrijding te doen. Die nadere voorstellen zijn als amendementen op het voorstel Roode te beschouwen. De "Foorsitter. Juist daarom moeten komen. Ik gevoel wel iets voor uw is toch de gewone weg. De heer Lunter. Ik kan mij niet indenken, dat men dan anders zal stemmen dan zijn beginsel aangeeft. Wat het zwaarst weegt, moet eerst en dat is van de verstestrekking. Hoe kan men iets, dat men werkelijk niet wil, toch maar aannemen? De Foorzitter. De heer P. gaat uit van de vaste ver onderstelling dat het voorstel-Roode verworpen wordt. U kunt echter niet ontkennen, dat na de vorige behandeling er dingen gebeurd zyn die van invloed zijn, bijv, dat in Sneek ook het tapverbod werd aangenomen. Wanneer Wonseradeel en Wijmbritseradeel ook een tapverbod aannemen, zou ar iets voor zijn het ook hier te doen. De heer Eerdmans. De aanleiding tot mijn voorstel is deze: Deze zaak is hier al dikwerf in bespreking geweest en bijna zonder resultaat. Voor tapverbod is geen meerderheid in dezen raad te vinden, dat is een vorige raadsvergadering nog gebleken. Voor een sluiting met het oog op Zondags heiliging zie ik op zich zelf hier ook geen kans, doch kunnen wij door iets te geven en iets te nemen niet tot een voorstel komen dat ons allen eenigszins bevredigt? In een particulier gesprek met den heer Roode heb ik dat reeds betoogd. Op zich zelf voel ik niet veel voor bet tapverbod. Maar als we nu Zaterdags en Zondags verbinden, is er misschien een meerderheid voor te vinden. Ik verzoek dan ook dat mijn voorstel in zijn geheel in stemming komt en wil adviseeren dat er het laatst over gestemd wordt, wijl er dan misschien practisch iets bereikt kan worden. De Foorzitter. Ik acht mij gebonden aan 't reglement van orde en dan is uw voorstel 't eerst aan de beurt. De heer Stockmann. Ik meen, dat men ’t voorstel Eerdmans niet kan steunen. Als men ons voorstel niet wil, dan zeker ’t zijne nog veel minder. Mij dunkt, B. en W. zullen zich verheugd hebben, dat ons voorstel er is. Vroeger hebben ze immers gezegd: van tapverbod moeten we niets hebben, maar als men kwam met Zaterdags en Zondags vroeger te sluiten, daar zouden we wel ooren naar hebben. Toen ik punt 8 op de agenda zag, ben ik met een blij hart hier naar toe gegaan, doch ’t advies hesft mij teleur gesteld en daarom hebben we, Houtsma en ik, ons voorstel ingediend. Ik meen dat men geleidelijk de paden moet bewandelen. Er zijn al zooveel wetfen, op tapverbod is ’t moeielijk het oog te houden, doch is het sluiting, dan stappen ze op. Zondags is alles gesloten, de winkels dicht, maar de café's open, daar mag wel eenige beperking aan- gabracht worden. Óm 8 uur ’s avonds mag het wel uit zijn. Ik meen dat ons voorstel wel zal helpen en invloed ten goede zal uitoefenen en hoop dus, dat het wordt aangenomen. De heer Eisma. Ik wil de heeren Stockmann en Houtsma de eer wel geven dat het mij genoegen doet, dat hun voorstel is ingekomen. Ik wil wel verklaren, daarmee in te stemmen als eene oplossing in deze kwestie. Het voorstel Eerdmans gaat te ver, nog verder dan dat van Roode. De heer Praamsma. Ik had niet gedacht, dat hierover nog zoo uitvoerig gesproken zou worden. Wat het voorstel Eerdmans betreft, die het ineens in stemming verlangt, daar vind ik beter dat het gesepareerd wordt. Het eerste deel, Zondagssluiting, daar ben ik voor, maar 't andere deel, tap verbod, kan ik niet steunen. De heer Eerdmans. En toch meen ik practisch het beste te zijn, dat het vereenigd blijft. Voor beide afzonderlek zal geen meerderheid zijn, maar gecombineerd mogelyk wel. Als ’t voorstel Roode gevallen is, zou ’t mijne kans van slagen krijgen. te onderzoeken en te doen. Alzoo goedgevonden. 3. Adres J. Keikes om no. 1 en hoofd der herhalingsschool met voorstel B. en W. Naar aanleiding van het gevraagd ontslag door den heer J. Keikes, adviseeren B. en W. het eervol ontslag te ver- leenen, doch den datum van dat ontslag aan B. en W. over te laten. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Foorstel B. en W. tot' het aangaan eener geldleening groot f 16765, De koopsom van een paar perceelen land van ’t Sint Anthony Gasthuis, voor bouwterrein en uitbreidingsplan aan gekocht, bedraagt f 16765. Die som kan niet uit de gewone middelen bestreden worden, er moet dus voor geleend worden. Gasthuisvoogden bieden bet geld bij onderhandsche leening aan a bx/2 pCt. B. en W. stellen voor, daarop in te gaan en de begrooting 1920 in dien geest te wijzigen. De heer Lunter. Die som f 16.765 zal zyn de zuivere koopsom, zonder de kosten. Die kosten moeten dus ook nog betaald worden. Het plan is dit jaar f 765.en vervolgens jaarlijks f 1000 af te lossen, maar is ’t niet beter om die eerste aflossing op 1921 te stellen? Anders krijgen we nu kosten en aflossing beide. De Foorzitter. Er is al geprobeerd andere conditiën te bpdingen, doch dat is ons niet mogen gelukken. Ik geloof dan ook niet dat dit verzoek zou worden toegestaan. Het voorstel goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Alsvoren tot het aangaan eener kasgeldleening ad f 55000,—. Daar momenteel niet voldoende kasgeld aanwezig is, en ook de bestaande middelen ontoereikend zijn voor de betaling van kolen voor de gasfabriek, stellen B. en W. voor een tijdelijke leening aan te gaan hoogstens f 55.000 by Gebr. Kingma, of elders als dat voordeeliger uitkomt. De heer v. d. Klei. Ik meen, dat de late uitgifte der belastingbiljetten hier ook schuld aan heeft, en vernam dat de goedkeuring der verordening zich nog in den Haag laat wachten. Omdat menigeen in den zomertijd gaarne een deel der belasting wil opbrengen, liever dan later alles tegelijk, zou ’t wel goed zijn, uit naam van den raad, op spoed aan te dringen. De Foorsitter. Dat kan geschieden, wij zullen namens den raad op bespoediging der beslissing aandringen. Het voorstel B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 6. Ferzoek overname bestrate gedeelten weg Bolsward Sneek met advies B. en W. Ingevolge missive van Commissarissen van dezen weg om het bestrate gedeelte in deze gemeente over te nemen, advi seeren B. en W. dat het bun wenschelijk voorkomt het onderhoud van den weg in handen van één Commissie te doen blijven, beter achten zy het, het eventueele nadeelige saldo pondspondsgewijze te dekken. De heer Hatma. Als aanwoner stel ik veel belang in dezen weg, doch ook in ’t belang der stad meen ik, dat het zeer onverstandig zou zijn, het beheer over te nemen. Doch er wordt gesproken van een tekort er is geen tekortin 1916 is f 2278 in 1917 f 1407 in 1918 f 970 in 1919- f 528 belegd, er is alzoo feitelijk een batig saldo, en dus behoeft geen tekort te worden gedekt. De Foorzitter. Neen, dat wordt ook niet door de Commissie gavraagd, doch B. en W. stellen dit voor, ingeval er later een tekort kwam. De zaak is, dat wy eene regeling wenschen, gelijk die vroeger was. De heer Haima. Dan ga ik er mee accoord. Met algemeene stemmen het voorstel B. en 7. Fertoek aanwijzing bouwterrein voor met advies B. en W. Naar aanleiding van het verzoek der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs om beschikbaarstelling terrein voor een nieuwe school, komt het gewenscht voor, vry blij vend toezegging te doen van het terrein ten N. O. en ten Z. O. van het pleintje, dat bij de fabriek Donker geprojecteerd is op het uitbreidingsplan. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 8. Foorstel Roode om invoering tapverbod met voorstel B. en W. Naar aanleiding van het ingediende voorstel Roode, om een tapverbod van sterken drank voor vergunuingslokaliteiten, uitgezonderd de z.g. logementvergunningen, van Zaterdag middag 2 uur tot Maandag voormiddag 8 uur, op Chr. feestdagen, bij openbare feestelijkheden en gedurende de kermis, merken B. en W. op, dat zij in de vergadering van 21 April in dezen hun standpunt hebben uiteengezet. Daar zij overtuigd zijn, dat zoodanig verbod practisch niets zal uitwerken, omdat controle onmogelyk is, stellen zy voor, afwijzend op het voorstel Roode te beschikken. De Foorzitter. Alvorens de andere voorstellen Eerdmans en Houtsma-Stockmann te behandelen, meen ik eerst het woord aan den heer Roode te moeten geven. De heer Roode. Om meer instemming te krygen, ware een aansturen op sluiting dan op tapverbod misschien wel gewenscht geweest. Daar ik liever weinig menschen wil treffen in hun bsdryf, meen ik dit voorstel te moeten hand haven, B. en W. zeggen wel, dat tapverbod niet veel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1