Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. J |i I 59ste Jaargang. Zaterdag 3 Juli 1920. No. 27. VACANTIE. Zangconcours. Roomsch Katholieke Landdag. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. VOOR - Arnh. Ct. H. M. UIT DEN OMTREK. ih i „Waldklank” te een tweeden prijs ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per'post 621/2 Cents. 311 Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar! 5 Cent. electrische tram Amsterdam een ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I 1 L I 1 schoonvader een stuk uit de bovenlip beet en verder het geheele gelaat stuk beet, waarna bij diens vrouw ook nog afranselde. Door de marechaussee werd hij gearresteerd en opgebracht, waarbij bij zich ook nog ver zette, zoodat hij later nog wel eens aan de kermis zal denken. Dinsdag werd in Leeuwarden, in 2 zalen de 84e Landdag van de R.K. centrale kies vereniging in Friesland gehoaden. Bij de opening wees de voorzitter er op, dat het thans de eerste maal is dat de vrouwelijke bezoeksters aanwezig zijn als gelijkgerechtigden en sprak de hoop uit, dat de katholieke vrouwen bij het uitoefenen van hun stemrecht blijk zullen geven hare plichten te begrijpen. Verschillende telegrammen werden verzonden, waaronder aan H. M. de Koningin, houdende betuiging van onwankelbare trouw. Wraakneming op een getuige. Toen T. 8. verdacht van persing bij een Heerenveen had terecht gestaan en de gevangenis werd teruggebracht, hij in de gang van een w zes uit Amsterdam vertrokken was. Daar er geen opvij zei materieel aanwezig was, probeerde men door de tram achteruit te dawen, den ongelukkige te bevrijden, doch dit gelukte niet. Eerst na 20 minuten was er materieel ter plaatse van het ongeluk, waarna men de tram kon opvijzelen. Met een vrachtauto, die met behulp van beddegoed daartoe in allerhaast gereed was gemaakt, werd de onge lukkige naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. In de vroegrijpe aardappels in de Wouden vertoont zich reeds de ziekte in meer en mindere mate. Zondag j.l. werd in Leeuwarden het 9e Zangersfeest gehouden vanwege den bond van gemengde zangkoren in Friesland. Voor de eerste maal werd aan dit feest het karakter van een concours gegeven. Reeds vroeg in den morgen heerschte in de straten van Fries- lands hoofdstad een ongewone bedrijvigheid en alles bewoog zich in de richting Prinsen tuin. Het weer hield zich dezen dag goed; al dreef er wel eens een donkere lucht boven de hoofden der talrijke bezoekers langs, het bleef droog. De koren waren ingedeeld in 3 afdeelingen. In iedere afdeeling werd naast het verplichte nummer een vrij nummer gezongen. De ver plichte nummers waren: in de afd.: „De Geusen in den Bomlerweert”, van J. Paarde- koper, in de 2e afd.„Bouw voort” van Jac. N. D. Hoogslag en in de Se afdeeling „Had ik vleug’len” van A. Alt. De jury, bestaande uit de heeren A. Alt, Jac. N. D. Hoogslag, J. Paardekoper en J. J. Hof (voor 't Friesch) kende bij monde van den bondsvoorzitter, den heer J. H. Riemersma, als volgt de prijzen toe: Eerste afdeeling: le prijs, verguld zilveren medaille van de gemeente Leeuwarden, met 1391/2 punten „T.A.V.E.N.U.” te Leeuwarden. 2de prijs, verguld zilveren medaille, met 127 punten, „Onthouderskoor” te Leeuwarden. Tweede afdeeling: le prijzen, verguld zilve ren medailles met 127 punten, „Leeuwarden” te Leeuwarden; met 117 punten „Gemengd Koor” te Wargamst llö1^ p, „Frisia Cantat” afloop werd de uitslag mede- te circa half zes behoorde dit Het aantal bedroeg, de Onvoorzichtig. Een 18 jarige knecht van den heer Kuipers te Sneek, wiens geheele bezitting door brand is vernield, heeft de Justitie te Leeuwarden bekend, dat hij bezig was met ’t vullen van een bus met benzine, en toen een weinigje morste. Zonder de gevolgen te hebben berekend nam de onvoorzichtige jongen een lucifer en stak daarmee de gemorste benzine aan. De vijfde Jaarbeurs. De vgfde Nederlandsche Jaarbeurs, welke internationaal zal zyn, zal van 616 Sept. 1921 worden gehouden. Dan zal het nieuwe vaste jaarbeursgebouw in gebruik kunnen worden genomen. Tramongeluk. Men seint uit Haarlem aan de Msb.: Met de Haarlem is Woensdagavond wederom ongeluk gebeurd.’ Nab(j de Liebrug geraakte ielrijder onder de tram, die circa half STADSNIEUWS. Eindexamen Rijkszuivelschool. Bij het op 1 Juli gehouden eind-examen der Rijkszuivelschool alhier, is het diploma uitgereikt aan de heerenR. de BoerH. J. Kiijnstra (met aanteekening voor handels- correspondentie in Duitsch en Engelsch) O. Kuipers (met idem voor Engelsch); J. E. Miltenburg (met idem voor Fransch, Duitsch en Engelsch); T. Nijdam (met idem voor Fransch, Duitsch en Engelsch); W. Ooster- hoff (met idem voor Fransch, Duitsch en Engelsch); B. van der Ploeg; N. J. Popma (met idem voor Fransch, Duitsch en Engelsch); J. Quarré (met idem voor Fransch, Duitsch en Engelsch); A. Slippens (met idem voor Fransch en Engelsch). Twee candidaten werden afgewezen. Gids voor Friesland. Naar wij vernemen, heeft de nieuw benoemde directeur van de Friesche vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer A. Bruinsma, van deze vereeniging de opdracht gekregen een nieuwen beknopten gids voor Friesland samen te stellen. De heer Bruinsma heeft zich hiertoe de medewerking verzekerd van den heer D. H. Zijlstra, die de redactie op zich zal nemende gegevens zullen hem van uit verschillende plaatsen van onze provincie door de afdeelingen van de V.V.V. worden verstrekt. De bedoeling is in hoofdzaak Fries land's handel en industrie naar buiten bekend te maken en verder natuurlijk het'toerisme in onze provincie te bevorderen. Voor dit doel is een beknopten gids meer geschikt dan een breedvoerige beschrijving. De beer Bruinsma nu heeft zijn opzet voor Bolsward en Omstreken genomen naar het voorbeeld van den beknopten gids voor A’dam eerst een korte beschrijving van de plaats zelve, een lijstje van bekende adressen, ver schillende Kassiers, de voornaamste gebouwen en bezienswaardigheden, uitstapjes vanuit Bols ward per tram, auto en fiets met beschrijving van de plaatsen waar men langs komt. Voor Harlingen, Franeker, Dokkum, Stavoren, Sneek, Hindeloopen, Hesrenveen, Grouw, Akkrum, Drachten, den Z.W.-hoek en overi gens alle vooraanstaande plaatsen, zal het zelfde voorbeeld worden gevolgd, zoodat men op die manier van de geheele provincie een beknopte beschrijving krijgt. Het woord dat thans bijna een ieder kent en weet wat het beteekent. De tijden dat men jaren aaneen doorwerkte dag in dag uit in zijn gewone bezigheden zat, zonder ten minste eenmaal per jaar gedurende een langer of korter tijd rust te nemen, zich te ont trekken aan de beslommeringen en dagelijksche zorgen des levens, zijn voorbij. Ongetwijfeld hebben de verkeersgelegenheden, welke ons in staat stellen om iu eenige uren groots afstandes af te leggen, het hunne er toe bij gedragen, dat het aantal reizigers dat in de zomermaanden eenigen tijd voor zijn pleizier een uitstapje maakt, hetzij in het eigen land, hetzij over de grenzen, in de laatste jaren enorm is toegenomen. In de laatste jaren die aan 1914 voorafgingen, gingen in het mooie jaargetijde honderden Nederlanders een tochtje maken langs den Rijn, door het Schwarzwald, of eenige weken in Zwitserland doorbrengen. Degenen die slechts over meer beperkte mid delen te beschikken hadden, gingen bij elders wonende familieleden bun vacantiedoorbrengen. Hoeveel menschen zouden er thans nog te vinden zijn, die de plaats hunner inwoning nog nooit hebben verlaten, iets wat vroeger menigmaal gebeurde. Vroeger toen een tocht naar de hoofdstad als een der gewichtigste gebeurtenissen in het leven werd beschouwd, vooral door bewoners van het platteland. Thans nu bijna ieder dorp een eigen spoor of tram verbinding heeft zijn de afstanden vervallen; waar men vroeger dagen over deed, och het is tegenwoordig slechts een uitstapje van eenige uren. De oorlogstijd kwam en hiermede kreeg het reizen in het buitenland een gevoeligen slag. Hierdoor hebben in deze jaren verschillende Nederlanders hun eigen land eens wat meer leeren waardeeren. Wij weten het hier in onze provincie, het waterland bij uitnemendheid, het best. Nog nooit was het aantal jachten en boeiers zoo groot als in de oorlogsjaren. Velen die vroeger met een minachtend schouder ophalen spraken over het hooge Noorden hebben thans de Friesche landschappen kunnen bewonderen, hebben thans van die prachtige zomeravonden kunnen genieten, rustig met hunne booten tasschen het riet verscholen. Ook de badplaatsen langs de Hollandsche kust en vergeet niet Ameland en Schiermonnikoog hebben in de oorlogsjaren een steeds toenemend aantal logeergasten geherbergd. Het leven heeft zich zoo ingericht, dat een jaarlijksch uitstapje, het opdoen van nieuwe indrukken, het ondervinden van nieuwe ervaringen een behoefte en een noodzakelijkheid is geworden. Wel is reizen zwaar en vermoeiend, en is men weer blij in zijn eigen huis terug te zijn, maar is eenmaal het voorjaar en de zomer weer daar, dan komt de lust om er uit te trekken weer boven. Dit jaar zijn de grenzen weer voor vreemdelingenverkeer open gesteld, zij het dan ook nog onder zeer be perkende bepalingen, en velen zullen nu een pas in orde laten maken voor een uitstapje, dat ze misschien in den zomer van 1914 reeds hadden willen maken. De Nederlandsche hotelhouders hebben blikbaar niet ingezien dat zij door te hooge prijzen te vragen, in de eerste plaats mede werken om de vacantiereizen weer naar het buitenland te verleggen. Nergens logeert men duurder dan in Nederland en om deze reden besluiten velen weer tot een buitenlandsche reis. Da vreemde biedt meer afwisseling en nieuwe indrukken dan ons land en hier heeft men gaarne een beetje meer reisgeld voor over; zij die zich vroeger echter om het natuurschoon in ons land niet bekommerden en het steeds weer in den vreemde zochten zullen thans wel moeten toestemmen dat er ook in ons land wel het een en ander is, dat waard is om gezien te worden. te Stiens; met 115 punten „Euterpe” te Akkrum. De twee eerstgenoemde winnaars ontvangen de medailles, beschikbaar gesteld door den bondsvoorzitter en door het „Frysk Selskip”. 2de prijzen, verguld zilveren medailles, met 109 punten „Zanglust” te Tijnje en met 105 punten „Wêldklank” te Giekerk. Derde afdeeling le prijzen, verguld zilveren medailles, met IB?1^ punten „Excelsior” te Lemmer; met 118 punten „Kritekoar” te Franeker; met 110l/2 punten „Us Sjongen” te Langweer en met l091/2 punten „Harmonie” te Bolsward. 2e prijs, verguld zilveren medaile, met 102i/2 punten „Zanglust” te Bergum. T.A.V.E.N.U. te Leeuwarden dat in de le afdeeling bovenaan stond, heeft weer bewezen de de goede reputatie welke dit koor bezit, waard te zijn. Alles werd keurig gezongen en als altijd was de uitspraak uiterst beschaafd en correct. In deze afdeeling werd het „Onthouderskoor” eveneens te Leeuwarden, nummer 2. Ook dit koor gaf mooie zang te genieten en toonde op een plaats in de eerste afdeeling recht te hebben. a.i u In de 2e afdeeling behaalde het gemengd koor „Leeuwarden” het hoogst aantal punten Dit is een buitengewoon succes voor een koor dat circa 8 maanden' bestaat. De leiding was hier in handen van den heer K. Molenaar, die ook den samenzang leidde, en wij kunnen dezen bekwamen directeur met het 'behaalde succes geluk wenschen. Ook „Gemengd Koor” te Warga kwam met 117 punten voor den len prijs in aanmerking. „Frisia Cantat” te Stiens en „Euterpe” te Akkrum behaalden met resp. 1151/2 en 115 punten, eveneens een eerste prijs. Deze koren gaven beide het verplicht nummer mooi weer. „Zanglust” te Tijnje en Giekerk konden het tot i brengen. Blijft ons nog de 3e afdeeling te behandelen. Hierin behaalden „Excelsior” van Lemmer, „Kritekoar” te Franeker, „Us Sjongen" te Langweer en ons plaatselijk koor „Harmonie” allen een eerste prijs. „Harmonie” was het eerste koor dat zong dien „dag en reeds direct vestigde zich de indruk bij ons zoowel als bij andere aan wezigen, dat ons koor een zeer goede kans zou maken. Er werd zuiver en beslist mooi gezongen. Een le prijs was het resultaat. Voor ons koor dat slechts 8 maanden bestaat, is dit een belangrijk succes en aan de leden zoowel als aan den directeur, onze hulde. Onder de bekwame en serieuse leiding van den heer Faber, zal ons koor ongetwijfeld nog aanmerkelijk vooruit kunnen gaan en wij hopen „Harmonie” nog eens in een hoogere afdeeling te hooren. „Zanglust” te Bergum heeft onze ver wachtingen beslist overtroffen. Onder leiding van den heer M. Lichthart heeft het koor goed gezongen en was de tweede prijs alleszins verdiend. Direct na gedeeld en te circa half zes concours weer tot het verleden, bezoekers was ongekend groot en zangers inbegrepen, ruim 5500. inbraak en af- veehouder te Follega, te naar viel het Paleis van Justitie zijn zwager aan, die tegen hem getuigd had. Vier veldwachters waren noodig om den woesteling te overmannen. Mooi schoon toont je. De schoonzoon van de familie De B. te ’s Heerenberg, iemand uit Doetinchem, kwam ter gelegenheid van de kermis op bezoek. Hij was dronken en kreeg met zijn schoon ouders ruzie, die zoo hoog liep, dat hij zijn Wommels. Met ingang van 1 Augustus is de besteller J. Bakker van het hulppost- kantoor alhier, in geljjke betrekking overge plaatst naar 's-Gravenbage. Arum. Ds. H. H. Bandet van Dokkum heeft het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. De heer J. H. Vaas, deken te Leeuwarden sprak over: „Dokkum als bedevaartplaats voor de toekomst.” Uitvoerig toonde spreker aan, dat tot heden aan de vrijheid der katho lieken om zich godsdienstig uit te leven, tot nu toe veel heeft ontbroken. Spreker vertrouwt dat de katholieken bij de Bonifaciusbron een terrein zullen krijgen, voldoende voor een groote plechtige demon stratie. Dr. Deckers, lid der Tweede Kamer, behandelde daarna „De noodzakelijkheid van samenwerking van alle standen op politiek gebied" vooral de nadruk leggend op de groote waarde en beteekenis van solidariteit. Spreker wees op de noodzakelijkheid om bij bet streven naar lotsverbetering 't algemeen welzijn niet uit het oog te verliezen en komt tot de conclusie, dat alleen de liefde, de waarachtige christelijke liefde,onze maatschappij zal redden. Spreker eindigde met een krachtige op wekking om het werk der Katholieke leiders te steunen. Na de pauze sprak Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van de R. K. Staatspartij en lid der Tweede Kamer. Deze spreker memoreerde de behandeling van de wet op het lager onderwijs, waarover de eindstemming den volgenden dag Woensdag zou plaats hebben, en brengt hulde aan de nagedachtenis van dr. Schaepman. Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting over den schoolstrijd en hoe de resultaten moeten worden benut. Ook huldigde spreker de leden van het tegenwoordig ministerie voor de wijze, waarop ze hun taak hebben vervuld. In de morgenvergadering werden na de rede van den heer Vaas door den vice-voor- zitter „ingekomen vragen” namens 't centraal bestuur beantwoord. Ten opzichte van een vraag in zake de troonsopvolging in ons land verklaarde de vereeniging zich voor de opvolging van de Koningin door Prinses Juliana. Mocht bet eventueel komen tot een keuze van een vorst over Nederland, dan mag niet het streven sijn een katholiek uit te sluiten. Een tweede grief is, dat de geestelijkheid strafbaar is, als zij een huwelijk inzegent, dat niet vooraf burgerlijk gesloten isde staat behoort zieh niet te mengen in de rechten van onze moeder de kerk, meent bet centraal bestuur. Wat het militaire vraagstuk betreft, is het centraal bestuur overtuigd, dat de Kamerfractie geen cent meer zal toestaan dan volstrekt noodig is. Of een belangrijke vermindering van kosten mogelyk zal zijn, staat echter niet vast. Nadat de heer B. P. Veldhuizen te Sneek het slotwoord had gesproken, eindigde de vergadering te ruim 4 uur. Bolswardsche Courant at 4 i 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1