lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. n 59ste Jaargang. Zaterdag 10 Juli 1920. No. 28. Dit nummer bestaat uit twee bladen. f H Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. VOOR L -! I stevige reservefoads B. en FF. tot verhooging van den prijs op ’t credit i i- ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/8 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 Vergadering op Donderdag 8 Juli 1920. 4- van prijsverhooging De Gascom missie van het gastarief zou om vergissing ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor de verhooging ’t vorig jaar nu om den prijs voor en industriegas op van L. de Vries, dezen weg geen op- of aanmerkingen werden gemaakt, wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Ontvangsten f 7462.296., uitgaven Wesseling. J. v. d. Schaaf en vrouw, verzoekende hun loon voor schoolschoonmakcn, daar hun zoo groot is, dat z(j slechts f 6718.795, batig saldo f 743.50. Met algemeene stemmen goedgekeurd, de heer Haima hield zich buiten stemming. 3. Voorstel B. en FF. tol wijziging der instructie voor den Gemeente- Ontvanger. Uit de tegenwoordige instructie voor den Gemeenteontvanger blijkt niet, op hoeveel dagen verlof deze aanspraak heeft, wel is bepaald dat hij voor langer dan 8 dagen verlof van den Raad behoeft. Volgens instructie van den Secretaris en het Secretarie- personeel beschikken B. en W. over de bevoegdheid om verlof te verleenen, dit wenscht men ook zoo geregeld te hebben voor den Ontvanger, en dan dient ook de bepaling, dat de vervanging op zijne kosten moet geschieden, te vervallen. Voorgesteld wordt de instructie in dezen geest te wijzigen. De heer Eerdmans. Wijl bij verlof iemand als plaats vervanger moet komen, en het Gemeentebestuur dan de 1°. den prijs van een gekocht graf inplaats van f 15, te brengen op f 20 en een kindergraf op f 10. 2°. Voor een huurgraf nu f 5 en f 3, te bepalen f 8 en f 4, maar dan den huurtyd te stellen niet op 10 maar op 15 jaren. 3°. Het recht verleenen een huurgraf te kunnen aan- koopen gedurende den huurtjjd met bijpassing van het verschil, dus den huurprijs op den koopprijs te mogen korten. De Voorzitter. B. en W. kunnen dat voorstel overnemen. De heer v. d. Klei. Tegen dat le, de verhooging, moet ik mij verklaren, maar verlenging van den huurtijd, daar ben ik voor 10 jaar is soms veel te vroeg. Het le deel van ’t voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren van der Klei, Yssels, Mol, Roode, Pannekoek Loois en Haima. Het 2e deel wordt aangenomen met 11 stemmen, tegen de heeren Mol en Haima. Het 3e deel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Lunter merkt nog op, dat bij de woorden eenvoudig gedenkteeken, het woord eenvoudig” geschrapt kan worden, en dat het trouwen op Woensdag nog al hoog is gesteld. Bezwaar er tegen heeft hij evenwel niet. Op de vraag van spreker of de leges voor afgifte van attestation de vita en voor toestemming tot het houden eener loterij beneden f 100, opzettelijk onveranderd zijn gelaten, antwoordt de Voorzitter toestemmend. De voorstellen van B. en W. (met uitzondering van de hondenbelasting en begrafenisreohten), worden ongewijzigd aangenomen met algemeene stemmen. 8. Voorstel van B. en FF. tot verhooging en instelling meterhuur. Op advies der Gascommissie stellen B. en W. voor, met ingang van 1 Juli den gasprijs voor alle gebruikers, zoowel gewoon- en industriegas als van muntgas te stellen op 19 cent per M3. en tevens dat gebruikers van een muntmeter voor meter, leiding en De Voorzitter. verantwoordelijkheid draagt, wordt die plaatsvervanger zeker ook door B. en W. aangewezen De Voorzitter. Dat is de bedoeling, in den regel wordt daarvoor de 1c ambtenaar ter Secretarie aangewezen. Met algemeene stemmen wordt het ontwerp-voorstel van B. en W. aangenomen. 4. Adres bestuur afdeeling Vriesland van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren inzake herziening jaarwedden secretarie- personeel enz., met voorstel B. en FF. B. en W. adviseeren, om, wijl 15 Juni jl. de salarissen dezer ambtenaren zijn herzien, bedoeld adres van den Bond voor kennisgeving aan te geven. Met algemeene stemmen aangenomen. 5. Foorstel van B. en FF. om aan de H.H. J. FFesseling en B. Hiemstra toestemming te verleenen tot het leggen van stoepen op gemeentegrond aan de Nieuwe Turf kade. De heeren Wesseling en Hiemstra hebben verzocht stoepen op gemeentegrond te mogen leggen voor hunne woningen aan de Nieuwe Turfkade. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen voor het verzoek toe te staan, onder bepaling dat de aangewezen rooilijn gevolgd wordt en per jaar voor elke woning f 1 retributie zal worden betaald aan de Gemeente. Met algemeene stemmen goedgekeurd, de heer Wesseling hield zich buiten stemming. 6. Voorstel B. en W. inzake adres Bouwstichting „Si. Jozef" nopens wijziging uitbreidingsplan. Naar aanleiding van ’t verzoek der Bouwstichting rSt. Jozef” om wijziging van ’t uitbreidingsplan, merken B. en W. op, dat dit plan is vastgesteld 13 Jan. 1916 in overleg met den Inspecteur der Volksgezondheid. Eventueele wijzigingen kunnen alleen plaats hebben met medewerking van dezen Inspecteur. Intusschen komt B. en W. de verzochte wijziging niet wenschelijk voor, wel zal dan de diepte van het erf achter de woningen veel grooter worden, maar er zullen dan slechts 217 inplaats van 264 woningen klasse II en III kunnen komen, en wordt de prijs van bouwterrein met onge veer f 1 per M2. (f 140 per bouwterrein) verhoogd. B. en W. willen evenwel den raad de beslissing laten. De heer van der Klei. Dat de prijs dan f 1 per M2. worden verhoogd verwonderde mij, en den architect inlichtingen gevraagd hebbende, zei die, dat het een was, bet zou per M2. 50 cent lager komen. De heer Houtsma. Dat had ook mij gefrappeerd, en ik heb vernomen dat inplaats van 140 M2. nu 210 M2. voor een woning noodig zal zijn, ’t Wordt per perceel wel hooger, doch per meter iets minder. Daar door deze wijziging echter veel drukte en vertraging kan ontstaan, wil ik voorstellen het verzoek maar voor kennisgeving aan te nemen. De heer Roode. Ik vind ook dat het beter is geen gevolg aan dit voorstel te geven, want de wijziging zal de zaak weer lang ophouden, en daarbij, ook andere vereenigingen sullen wellicht willen bouwen sn die kunnen wel weer andere wijzigingen willen. De heer FFesseling. Ik meen dat de Inspectevr met dit plan al niet hoog wegliep, en als wij er nu aan gaan knab belen, zullen we misschien geheel van voren aan met een nieuw plan meeten beginnen. De Voorzitter. Ik veronderstel, dat het nu ontworpen plan niet meer zal worden afgekeurd, al waren er enkele zaken bij die de Inspecteur liever anders had gezien. De heer Praamsma. Ik meen ook, dat dit plan de goed keuring wegdraagt, ’t Is m. i. gewenscht om geen wijzi ging aan te brengen, teneinde geen stagnatie te krijgen want misschien dat dan een geheel nieuw plan moet komen, wat een ramp sou zijn, omdat wegens den woningnood, spoed gewenscht is. Het voorste) Houtsma, om de zaak ongewijzigd te laten, wordt aangenomen met algemeene stemmen. 7. Foorstel van voor retributiën. Daar van rijkswege de retributiën verhoogd worden, wordt door autoriteiten er op aangedrongen dat ook de diensten door de gemeente bewezen, verhoogd worden. Door de algemeene stijging van materialen en arbeids- loonen bestaat daartoe alle aanleiding, en stellen B. en W. voor verschillende retributiën en belastingen te verhoogen. Billijk komt het daarby voor de door.vaartsgelden der bruggen Workumervaart gelijk te stellen met die van de Harlinger- en St. Jansbrug, die evenals het marktgeld op de veemarkt het vorig jaar reeds gewijzigd zijn en nu niet opnieuw verhoogd worden. De heer Yssels. Met een heele hoop van deze bepalingen kan ik mij vereenigen, doch met de belasting op de honden is dit niet het geval. Als dat geld verhoogd wordt tol f 4 zullen velen hun hond aan kant doen, en zal de opbrengst niet stagen. Ook voor trekhonden, waarmee de menschen hun brood moeten verdienen, zou ik niet graag verhooging zien. Ik wensch die hondenbelasting onveranderd te laten. De Voorzitter. Het tarief is thans f 2 en voor waak- en trekhonden f 1. Door B. en W. wordt voorgesteld het te brengen ’’op f 4 en f 2, doch u wil het gelyk laten blijven? Wordt dat ondersteund? Vele stemmen: Ja Mijnheer de Voorzitter. In stemming gebrasht, wordt het aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en Praamsma. De heer Lunter. Het trof mij dat B. en W. den prijs der graven gelijk laten blijven. Ik wil voorstellen: toestellen 35 cent huur per maand betalen. Ik wensch den Raad in kennis te stellen met een voorstel Houtsma en Roode, huishoudgas op 16 cent te laten blijven 19 cent te stellen. De heer Yssels. Het is thans een tijd en loon verhooging moet dus wel volgen, gaat dus ook met den tijd mee. Wat de motieven betreft als verhoogde kolenpryzen, watergas enz., dat kan ik niet controleeren, maar er staat ook bij verhooging salarissen, pensioenbijdrage enz. Voor salarisverhooging f 6000, dat kan ik zoo hoog niet berekenen. En als dat over het geheele jaar is, met 1 Mei is de verhooging ingegaan, dus dan is 2/g er van op dit jaar, wat allicht een paar duizend gulden minder wordt. Ik ben er voor dat het bedrijf zichzelf bedruipt, maar er zijn ook wel groote winsten gemaakt, en daarom zal ik, al mocht er nu ook een te kort komen met een gerust ge rust gemoed, tegenstemmen. De heer Stockman. Wy hebben een en kunnen dat zoo noodig aanspreken. De heer Houtsma. Ik wensch het door ons ingediend voorstel nader toe te lichten. Voor 2 jaren bedroeg de winst van de Gasfabriek f 26000, het vorig jaar f 5634. Van die winst is geprofiteerd ook door niet-gasverbruikers. Als er nu een klein tekort komt, en dat is nog de vraag of het er komt, dan is er niets tegen dat allen dat mee aansuiveren. Als het saldo op het volgend bedryfsjaar wordt overgeboekt, is het in orde. Dat wij de industrie by ons voorstel uitsloten, is omdat de andere industriëelen de grondstoffen ook tot den kostenden prijs moeten betalen. Da heer Stockmann. Ik kan niet ondersteunen dat de industrie zal worden gescheiden en die het tekort op het huishoudelijk gas te laten betalen. Het valt mij op en daarop is reeds vroeger door mij geattendeerd dat f 5000 voor waterstofgasinstallatie en f 2104 voor een pakhuis uit de reserve wordt betaald. Dat lijkt mij niet goed. Ik zou willen voorstellen alle gas op 17 cent te bepalen voor 19 cent zal ik noode mijn stem geven. De heer Eisma. Het komt my voor, dat de bewering dat er groote winsten gemaakt zijn uit den booze is. De onzekerheid heeft toen een extra winst doen behalen, doch die onzeker heid is er nu nog. De kolenprijzen stijgen in andere landen nog, en ’t gaat dus niet aan, den gasprijs gelyk te houden. De Directeur heeft berekend dat naar den stand van heden er f 9000 tekort komt, dit kan gedekt worden door 3 cent per M3. te verhoogen. Om het er maar op te wagen, dat mag de Gascommissie niet aanvaarden. Om het industriegas alleen wel 3 cent hooger te stellen, wat een 3 4 honderd gulden zal opbrengen, dat beteekent ook niets, doch ik meen dat de motieven van de gascommissie wel aanleiding geven om met het voorstel B. en W. mee te gaan. De heer Eerdmans. De heer Eisma heeft gelijk, er zal een f 9000 tekort komen, en de vraag is, waar moet die vandaan komen? Ik vraag mij af, is er niet een andere weg? De winst werd steeds voor de helft in de gemeentekas gestort. Als die winst van van dit jaar gebracht wordt, dan is het verlies nog ongeveer f 3400, en kan men met 1 cent verhooging toe. De heer Houtsma. Met genoegen hoor ik de bewering van den heer Eerdmans, maar ons voorstel is om dat telken jare te doen. Er wordt wel beweerd dat het bedrijf moet kloppen, doch de huishoudingen moeten ook kloppen, en waar blijven ze tegenwoordig? De agenda dezer vergadering zag er nog al onschuldig uit, alleen ’t voorstel tot verhooging van den gasprys werd met een eenigszins wantrouwend oog aangekeken, en dat heeft dan ook nogal wat wrijving in de gemoederen gebracht. Toch was de agenda nog al vlug afgewerkt, maar nu kwamen er bij de rondvraag een paar zaken ter sprake, die maakten dat het bijna 10 uur was eer de vergadering gesloten werd. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent, en nadat de notulen zijn goedgekeurd, mededeeling doet van de volgende Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende het raads besluit tot het aangaan der tijdelijke kasgeldleening. b. Idem, goedkeurende de geldleening en de wijziging der begrooting 1920. c. Dankbetuiging van zijn salaris. d. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende de wyziging van de verordening op de pensioenbijdragen. e. Idem, goedkeurende de onderhandsche aanbesteding der torenuurwerken. f. Idem, goedkeurende de wyziging der begrooting 1919. g. Idem, houdende toezending van de door de Kroon goedgekeurde vorordening op de plaatselijke belastingen. h. Verzoek om adhesiebetuiging van een adres der gemeente Termunten, strekkende als aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud in de verordeningen tot heffing van een H. O. f 900 als aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud le mogen be palen. i. Dankbetuiging van P. Brandenburg en J. Gros, voor de verhooging van den toeslag op hun pensioen. Dankbetuiging van ambtenaren ter secretarie e.a. voor de verhooging hunner salarissen. De Voorzitter stelt voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Houtsma. Ik zou over dat adres van de gemeente Termunten, waarin verzocht wordt f 900 als aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen bij de belastingen, wel eerst het advies van B. en W. willen vernemen. Dit voorstel, na door eenige leden ondersteund te zijn, wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Lunter, Praamsma, Haima en k. Adres van verhooging van aantal uren in gemeentedienst 15 cent per uur verdienen. l. Adres van Schuurmans en De Jong, parkwachters, verzoekende verhooging van hun salaris. m. Adres van Mej. Callenfelds, onderwijzeres, er op wyzende, dat zij voor het geven van onderwys in nuttige en fraaie handwerken minder per uur ontvangt dan de onder wijzers in teekenen. Al deze adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aangehouden voorstel B. en FF. inzake verbetering bestrating en rioleering van een gedeelte van het Oordje. In de vergadering van 15 Juni werd het voorstel B. en W. om verbetering der bestrating en rioleering van het Oordje aangehouden, daar twijfel rees of de Gemeente daartoe verplicht was. Bij onderzoek is gebleken dat Workum vroeger een deel er van onderhield, maar iu 1875 is het onderhoud door onze Gemeente overgenomen. Het voorstel om verbetering aan te brengen, wordt nu aangenomen met algemeene stemmen. 2. Voorstel B. en FF. tot goedkeuring der rekening betreffende den weg BolswardHarlingen. Daar bij het onderzoek de rekening over Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1