lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. In 1. 59ste Jaargang. Zaterdag 17 Juli 1920. No. 29. DE DUURTE. Oer ditten en datten. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DEN OMTREK. I VOOR van GEMENGD NIEUWS. lijst ter M alhier, naar liefhebbers In eene als het ander is noodig. moet onvoorwaardelijk en kinderen, door nitkeering ineens op overlijden. op genotmiddelen als sigaretten, sigaren, tabak, geeft ten slotte een aardig sommetje, dat in der tijden nood veel nut kan doen. Sneek, 15 Juli, 't Eindexamen van de H. B. Scholen in Friesland neemt hier, wat *t mondelinge of laatste gedeelte betreft, Maandag 19 dezer een aanvang. Er zijn in het geheel 96 candidaten, van welke 3 extrane’s. Van de R. H. B. School te Leeuwarden komen 26, van Heerenveen 32, van de Chr. H. B. S. te Leeuwarden 13, van Harlingen 5 en van Sneek 17. h voor dagen van ziekte en ongeval, voor den tijd, waarin men niet meer STADSNIEUWS. Een belangrijke gift! De Vereeniging rHet Groene Kruis" alhier, is door aankoop eigenares geworden van de tuin, gelegen achter het huis van den heer B. v. d. Meer, Groote Dijlakker, en uit komende aan het lage bolwerk. De koopsom hiervan ad f 1100,werd »Het Groene Kruis" welwillend beschikbaar gesteld door een weldadig stadgenoot, die reeds eerder blijken gaf, warm voor deze nuttige vereeniging te gevoelen. Een woord van hartelijken dank aan den milden gever zij hier zeker op zijn plaats. Het ligt in de bedoeling dezen tuin te bestemmen als kuurgelegenheid voor mannelijke lijders. Door zijne rustige ligging, is hij daarvoor bijzonder geschikt. Benoeming Wijkverpleegsters, Daar de werkzaamheden voor ^Het Groene Kruis" op den duur te zwaar blijken te zijn voor één verpleegster, heeft het Bestuur dier vereeniging in de plaats van Zuster H. Klazema, die, ongetwijfeld tot veler leedwezen, over eenigen tijd gaat vertrekken, besloten 2 wijk verpleegsters, huisbesoeksters, aan te stellen. Als zoodanig zijn benoemd de dames P. Middendorp en A. van Veen, thans in ver plegingsdienst bij het Binnengasthuis te Amsterdam, die 15 September a.s. hunne functie alhier hopen te aanvaarden. Kaatsvereeniging „Bolsward". Den 20en Juli a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de Kaatsvereeniging ^Bolsward” werd opgericht. De oprichting had plaats in het »Pas-Ver” aanleiding eener vergadering door van het kaatsspel bijeengeroepen, vergadering van leden in Hotel ^Tuininga” werden den 13 Aug. ’85 tot eerste bestuursleden gekozen de heeren: H. Schievink, voorzitter, Th. H. van der Meulen, penningmeester, H. 0. Banning, K. H. de Vries en J. P. Westerbaan, secretaris, van welke heeren de beide laatstgenoemde nog in leven zijn. De eerste groote wedstrijd had plaats op Vrijdag den 28 Aug. 1885, waaraan werd deelgenomen door een 12-tal parturen. Prijswinnaars waren de heeren: W. Kooistra en M. Kooistra beide van Dokkurn en G. Bouma van Pietersbierum, terwijl de premie werd behaald door de heeren J. K. Wassenaar en A. B. Wassenaar van St. Jac. Parochie en Tb. Kloosterman van Metslawier. De prijs bestond uit 75 gulden en 3 zilveren medailles, de premie was 30 gulden. De eerste Ledenwedstrijd had plaats op Woensdag 16 Juli 1886, deelname 14 parturen. De eerste prijs, bestaande uit 3 cristoffel- zilver theepotten met onderstellen, werd ge wonnen door de heeren Jan Bangma van Parrega, N. de Boer te Pingjum en K. H. Laagland te Bolsward. De tweede prijs, 3 handkoffers, door de heeren Tj. Hiemstra en P. Kam minga van Pingjum en F. Terpstra te Bolsward. Ter herdenking van dit 35-jarig jubileum zal het bestuur eene ledenkaatspartij organi- seeren op Zondag 25 Juli a.s. De eerste prijs zal bestaan uit 3 zilveren lepels, terwijl de 2e en 3e (event, een 4e) prijs, zullen bestaan uit waardevolle kunst voorwerpen. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/g Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad z(jn verkrijgbaar a 5 Cent. Productievermesrdering. Sparen. Zoowel het een Arbeidsschuwheid worden veroordeeld. Niet alleen de werkgever, ook de werknemer zie met verachting neer op den dagdief. Er moet geproduceerd, zooveel mogelijk! Die meerdere productie maakt mogelijk een grooter kwantum om te zetten met minder winst voor den werkgever; hoe grooter omzet, hoe kleiner winst. Maar anderzijds ook, biedt de gelegenheid zonder prijsverhooging der producten, den arbeider meer te laten verdienen. Met noesten vlyt moet er gearbeid worden. Verkorten arbeidsdag eenerzyds, maar arbeiden in het zweet des aanschijns anderzijds is noodig. En naast die productievermeerdering is noodig zuinigheid. Waar mogelijk moeten onnoodige uitgaven worden tegengegaan. Men moet trachten tot sparen te komen. Sparen verhoogt de nationale weerkracht. Een werk gever, die een aardige duit heeft overgespaard, kan een stoot uitstaan. Maar ook een arbeider, die een centje kon overleggen, staat sterker in den kwaden tjjd. Hoe meer ons volk spaart, hoe meer ’t in staat is in den wedstrijd der natiën staande te blijven. Sparen verhoogt het nationale, dit is aller welzijn. Niet dat men zich ontveinse de moeilijk heden voor vélen, om tot sparen te komen. Men kent echter de uitspraak: Waar een wil is, is een weg. Ook gemeenschappelijk kan men sparen. Er zijn verschillende assuranties die inder daad niet anders zijn dan spaarfondsen. Sparen voor de kosten, vallende bij over lijden. Sparen Sparen kan arbeiden. Sparen voor vrouw verzekering van een zekeren leeftijd of na Sparen om na 10, 12 of meer jaren daarvan zelf te kunnen geniete». Sparen in allerlei vorm is mogelijk. Vele kleine stortingen, bijeengebracht in den loop der jaren, een bezuinigd stuivertje, dubbeltje of kwartje au eens en dan eens, een bezuiniging Hwet wirde faken de earme mieren biklage as hja hjar lytse tintsjes opslane yn ’e mied- lannen mei ’t tinkbield der in wike mannich wenje to moatten, nachts en deis, bij waer en wyn, oars gjin üntwyk as hjar lytse tinte, dy ’t brükt wirdt for ytseal, wenkeamer en nacbt- forbliuw. Nou is ’t mar in gelok dat de mieren der seis safolle net Ander to dwaen hawwe as in oar, och hja kinne hjar der hiel wol yu skikke, en al is ’t forbliuw net great, nei dien wirk kinne se der ek wol noflik rêste. Mar deselde ljue dy ’t de miedbewenners bikleije, dogge seis faek krekt allyk, mar dan giet it mei ’t sin, en dan kin ’t folie Ijje, hja geane wol netto meanen, mar hja geane it fjild yn om der in tintsje del to setten en er dan ien ef mear nachten yn troch to bringen. Hja geane üt to fiskjen mar teffens ek dtfenbüs, net by oare minsken, mar hja nimme hjar eigen wente mei, yn ’e foarm fen in pear kleden, dy ’t der by de iene ef de oare mar ef poel op it lAn, om hwet latten spand wirdt, sadat der in foech tintsje forriist, en de ütfen- hüzerswenning is ré. Salang as ’t nou dei is, en it waer baldt him goed, dan is ’t der hiel wol to wezen, men is oan ’e tinte albiel net boun, is ’t te waerm dan giet men bütendoar, de wrald is der rommernóch, men kin gean hwer ’t men wol en fen ’e bürljue wirdt nimmen op ’e bannen sjoen, mar as de nacht syn swarte flerken ütspraet oer it restend ierdryk, dan wirdt it er net better op. Dan moat de lytse wenning brfikt wirde for sliepseal, en in pear earm follen hea wirde spraet for bed. Mar it docht al gau bliken dat it elk en ien syn wirk net is*om yn in tintsje to sliepen. Der is folie dat de swiete rest forballet. Foarearst de waermte, dan brommende miggen en stekkende nevan, en it dürret net lang ef de tintebiwenners sjugge mei langstme üi nei de moarntiid, om hjar sliepsté wer to forlitten, en fier foar dat de sinne de nije dei oankin- dige hat, krüpt de iene nei de oare dan ek al lit de tinte wei, om dan gapperich en heal- gear yn ’t lange wiete gêrs om to waerjen, sadat hja ek al ier op ’e dei witte hwet it is trochwiet om ’e foetten to wezen. As soks de minsken non ris hjitten waerd, hwet scoe ’t er dan bidroefd slim foar stean, dan waerd der grif roppen fen hounelibben, en der scoe gjin leanjensein oan wêze om de minsken lofreden to stellen. Mar it is nou mei 't sin, en al wirde de mieren yn hjar tintsjes biklage, de ^amateur” fiskers nimme seis it tintelibben ek for kar, en it stiet al moat fêst, dat de nachtrest fen ’e mieren frij hwet swieter en nofliker is as dy fen 'e fiskers. Frisia. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Broodnood in Europa Volgens de Daily Mail voorspellen de deskundigen, dat er het volgende jaar in Europa een tekort zal zijn van een milliard brooden. Engeland alleen heeft 6 millioen ton tarwe noodig en mag van geluk spreken, indien het anderhalf millioen ton zal krijgen. Nog steeds duurt de stijging der prijzen van de levensmiddelen zoowel als van andere artikelen voort. Toen voor eenige weken het roggebrood buiten de regeeringsbemoeiïng kwam, was het resultaat, dat de* prijs tot een zoodanige hoogte steeg, dat op de tafels van verscheidene gezinnen roggebrood een luxe is geworden. Nu de rogge geheel vrij is gekomen kan het niet anders of de bakkers moeten meer geld vragen. De goedkoope regeerings- rogge toch is verbruikt. Nu gaan de wittebroodskaarten er aan en nu zullen de prijzen der kleine wittebroodjes, om van de dure kadetjes niet te spreken, wel weer stijgen. De bloem in den vrijen handel is hoog in prijs, die der regeering wordt ook weer een riks op een zakje hooger. De meel- prijs stijgt dus iets en waar maximumprijzen niet meer bestaan, zal de broodprijs allengs wel iets omhoog gaan. Bij dat brood komt de boter, die vorige week Vrijdag weer is gestegen en nog wel meer zal omhoog gaan. Voor den boer, den zuivelproducent, een voordeel, voor de ver bruikers een nadeel. Want 't is toch zoo, dat bij stijging van boterprijzen, allicht ook de margarine iets stijgt in prijs. De duurte. Tegen hare bestrijding worden allerlei maat regelen aanbevolen. Meer loon vraagt de nijvere werkman en 't is noodig voor zijn bestaan. De goedkoopere tijd met minder loon was voor hem nog beter dan nu alles duur is. Maar het feit, dat allen meer moeten ver dienen, brengt niet mede daling der prijzen, maar juist eenige stijging. Meer loon is eisch des tijds, maar 't is geen afdoend middel tegen de duurte. En inwilliging dier eisch is slechts mogelijk, zoolang de pro ducent hoogere inkomsten geniet. Krijgen wij prijsdaling, dan... De duurte moet bestreden en daarvoor bieden de economen een tweëerlei middel. Maandagavond werden op het Velperplein te Arnhem drie personen door een dronken automobilist omver gereden. Een hunner is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden de toestand der beide anderen is redelijk wel. De chauffeur en zijn passagier, die eveneens in beschonken toestand verkeerde, zijn gearresteerd. Het aantal pleiziergasten, dat verleden jaar in Juni naar de Friesche meren trok, was groot, vooral uit Holland. Over dezelfde maand dit jaar bedraagt hun getal nog geen derde van dat in 1919. Men trekt nu weer meer naar het buitenland. Door het dolle heen Te Twijzel (Friesland), is een haan verkocht voor f 60 en 4 kippen voor f 0 per stuk. Moet dat ook weer duur worden: Over het algemeen zal er weinig fruit zijn wat de appels en peren betreft. Men tracht reeds voor zeer hooge prijzen boomgaarden te koopen. En toch bligft de tabak duur! De Deli Ct. wyst er op, dat het een gouden tabaksjaar is. De maatschappijen verdienen millioenen. De doorsnee brutowinst bedraagt 100 pCt. van het aandeelenkapitaal. Sommige administrateurs maken f 80.000 tantième. Jubileum firma K. Plantings Zn. De belangstelling welke deze firma bij haar 50-jarig jubileum heeft ondervonden, is buiten gewoon groot geweest. Den geheelen dag kwamen telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen binnen, terwijl de firma schitterende bloemen uit alle oorden des lands ontving. Ook werd haar een zeer fraai uitgevoerde oorkonde, benevens eenige foto’s van kantoor, werkplaatsen enz. aangeboden. Voor het personeel is deze dag tevens een zeer belangrijke geworden; immers naast de enveloppe met inhoud welke aan de leden van het personeel werd overhandigd, werd mede- deeling gedaan, dat ter gelegenheid van dezen dag door de firma een fonds is gesticht ten bate van het personeel, welk fonds zal dienen om het bedrag dat ingevolge de invaliditeits- en ouderdomswet wordt uitgekeerd, aan te vullen. ’s Avonds bracht ons stedelijk muziekkorps de jubileerende firma, onder groote belang stelling, een serenade. Openluchtdag. In de dezer dagen gehouden vergadering den Bond van Lichamelijke Opvoeding alhier, is besloten 28 Augustus a.s. een openluchtdag te houden, waaraan zullen deel nemen de gymnastiekvereenigingen hier ter stede, benevens de kinderen der gymnastiek- school, die uit de hoogste klassen van de lagere scholen en de Rijksgroepen. Er zullen dien dag naast onderlinge wed strijden, ook verschillende spelen worden ge demonstreerd. Om de kosten voor dezen dag te dekken is echter de steun der ingezetenen noodig en zal te dien einde binnenkort een inteekening worden aangeboden. Geslaagd. Tot de H. B. School te Sneek zijn nog toegelaten: Femke Etends, Klaas van Gosliga, Dirk Jorritsma, Herman Plantings en Willem Terhenne, allen leerlingen der openbare school voor M. U. L. O., zoodat ook dit jaar weer alle leerlingen dier school slaagden. Voorts werd nog toegelaten H. P. Oosterbaan. Zanguitvoering. Woensdagavond werd door het »Chr. Gemengd Koor", onder leiding van den heer De Vries, eene uitvoering gegeven in het Julianapark. De verschillende nummers werden over het algemeen zeer goed gezongen en met genoegen hebben de circa 600 aanwezigen naar het koor geluisterd. Het koor heeft by ons een zeer gunstigen indruk achtergelaten, alleen aan de uitspraak kan nog wel wat meer zorg worden besteed. Het bestuur zal voor deze partij de kaatsers in 3 groepen verdeeien, t.w. goede, betere en beste kaatsers. Deze loten door elkander, terwijl tevens de bepaling gemaakt zal worden dat ieder lid van een partuur iels moet doen, 't zij op- of uitslaan. Door deze bepalingen vertrouwt het bestuur dat aan den wensch van het meerendeel der leden (kaatsers) is voldaan. De wedstrijd zal te 12 ure een aanvang nemen en zullen de eerste 6 parturen op dat uur aanwezig moeten zijn. De leden, die tot deze parturen behooren, worden door den bode daarvan in kennis gesteld. Zoodoende hoopt het bestuur op een vlot verloop van den wedstrijd en een niet te late beëindiging. Ook de a.s. groote wedstrijd zag ’t bestuur gaarne tot een bijzondere gemaakt. Evenwel de finantiën zijn niet van dien aard dat buitengewone prijzen zullen kunnen worden uitgeloofd. Misschien dat ingezetenen, die veel voor de kaatssport gevoelen en in ’t bijzonder voor de Kaatsvereeniging ^Bolsward”, nu eens uit den hoek konen en, zooals steeds te Franaker bij de PermanenteCommissie geschiedt het bestuur een of meer medailles, kunst voorwerpen of contanten zullen vereeren. Het bestuur ziet met belangstelling het resultaat van dit bedekt verzoek tegemoet. 4 Bolswardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1