lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. 5 I 59ste Jaargang, Zaterdag 24 Juli 1920. No. 30. Entente of Volkerenbond. De toestand in Oost-Europa. Oer ditten en datten. UIT DEN OMTREK. II V Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. K VOOR 1 i STADSNIEUWS. dat Ws. om in de en de interna- woordje mee sahwet praet fen kaem, dat er as acht Organisten examens. Te Amsterdam slaagde voor het examen „Getuigschrift-orgel”, Mej. Akke Dantuma te Wommels. Deze examens gaan uit van „Nederlandsche Organisten-Vereeniging” Uitgever: ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de zooveelste maal werk, geheel voor eene zoo boeiende •port fen fis dagen hat hwet mear omslach en nou kin ’t bést wêze dat it wol in skoan spil is for de minsken, al kin men dat altiid samar net bigripe, mar dit is al moai fêst, as de „korfballers” itselde wirk ris hjitten waerd fen hjar baes, dat se dan wol sizze scoeneder ha wy 15s lea to goed ta, dochs it seis mar. Mar it is yn dizzen ek al wer as ’t élde Fryske sprekwird seit Nocht en wille, kinn’ folie tille. Frisia. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vraag, of Duitschland de door de geallieerden bedongen kolen ook zou kunnen leveren, mede afhing van de geneigdheid der Duitsche mijnwerkers om die kolen ten behoeve van de geallieerden te delven, en toen hij langs zijn neus weg er aan herinnerde, dat er weldra in Genève een internationaal mijnwerkerskongres zou bijeenkomen, dat voornemens was over de internationale verdeeling van tionale kolen-opbrengst ook een te spreken. Het is sinds dien gebleken, dat Hué, aldus sprekende, niet alleen de socialistische, maar ook de konfessioneelgeorganiseerde mijnwerkers van zijn land achter zich had en bet zou ons niet verwonderen, als begin Augustus in Genève bleek, dat hij ook zeer wel de gevoelens der internationale mijnwerkersorganisaties weer gaf. De verschillende dagblad-korrespondenten in Spa stemmen overeen in hunne mededeelin- gen, dat ’t optreden van den mijnwerkersverte- genwoordiger een buitengewoon grooten indruk maakte, het aanzien van de geheele konferentie wijzigde en de geallieerden aanstonds meer toeschietelijk maakte. Evenwel komt het ons voor, dat de geallieerden nog wel zoo ver standig zouden zijn, wanneer zij uit het gebeurde.de volle konsekwenties trokken en begrepen dat het oogenblik voorbij is, waarin zulke internationale belangen nog door de ex-oorlogvoerenden alleen behandeld kunnen worden, maar dat de geheele liquidatie van den oorlog en de politieke en ekonomische weder-opbouw der uit haar voegen gerichte wereld aan het wereldinstituut van den Vol kerenbond behoort overgedragen te worden. De besprekingen, te Spa gehouden tusschen de vertegenwoordigsrs der verschillende gealli eerde regeeringen en de vertegenwoordigers van Duitschland, over de uitvoering van het vredes verdrag van Versailles, aldus Handelsbelangen, vestigen er vooral de aandacht op, hoe nood zakelijk het is, dat de afzonderlijke beraad slagingen tusschen overwinnaars in den wereld oorlog plaats maken voor ’t overleg op veel broe deren voet in den boezem van den Volkerenbond, zoodra althans, waartoe het de hoogste tijd wordt, ook de overwonnenen, alsmede Neder land, worden toegelaten. Immers wat daar te Spa besproken werd, was slechts in schijn een zaak die alleen de geallieerden en Duitsch- land aanging, maar betrof in werkelijkheid belangen van de geheele wereld, van de in den oorlog neutraal gebleven volkeren niet het minst. Reeds bleek dit bij de bespreking over de ontwapening van Duitschland. Die ontwape ning is nu door de geallieerden met forsche dreigementen afgedwongen en Duitschland is natuurlijk wel verplicht zich daarnaar te voegen, al gaven zijn vertegenwoordigers aanstonds te verstaan, dat zij de mogelijkheid van de ont binding der nog bestaande gewapende troepen moesten ontkennen, althans de mogelijkheid die ontbinding op zoo groote schaal en zoo vlug tempo te doen geschieden, als de geallieerden geliefden te dekreteeren. Het is toch wel overduidelijk, dat bij de sterkte van de Duitsche gewapende macht niet alleen de geallieerden en Duitschland zelf, maar ook de neutralen een groot belang hebben. Eenerzijds hebben zij er zeker belang bij dat er een muur aanwezig blijft, om het door dringen van een overmachtig Bolsjewisme naar het Westen tegen te houden anderzijds hebben zij er evenzeer belang bjj dat de Duitsche regeering in staat blijft om chaotische opstanden in het eigen land te onderdrukken; en in de derde plaats hebben zij, voor de inrichting van hun eigen landsverdediging, groot belang bij de sterkte van een, eventueel tot aanvallend optreden in staat zijnde, Duitsche legermacht. Nu is in het statuut van den Volkerenbond de mate van bewapening der verschillende landen gebonden aan besluiten van het Volken- bondbestuur. Maar dan is het ook met alle reden in strijd om deze zaken nu te Spa uit te maken met volledige buitensluiting van de neutralen. In nog meerdere mate geldt deze buiten sluiting, zooals van zelf spreekt, omtrent de besprekingen die te Spa gevoerd zijn ter zake van de Duitsche kolenleveranties en ten aan zien van de Duitsche financieele verplichtingen tegenover de geallieerden. Het is zoo duidelijk mogelijk gebleken, toen, naar het eenstemmig getuigenis der rondom de konferentiezaal zwervende internationale dagbladcorresponden ten, de Fransche minister-president ernstig bezwaar maakte tegen de door Duitschland aangegane verplichtingen tot het doen van kolenleveranties aan neutralen en tegen een krediet, overeenkomsten, tusschen Duitschland en neutrale staten op dien grondslag afge sloten. Op dat oogenblik werd feitelijk ook over een overwegend Nederlandsch belang te Spa beslist, zonder dat echter Nederland zich in de bespreking kon mengen of bij de beslissing zijn stem kon uitbrengen. Hier werd over ons, doch buiten ons beslist, terwijl toch immers de stichting van den Volkenbond die, nota bene een intagneerend deel van het vredesverdrag uitmaakt, beteekent dat voortaan overleg tusschen alle volkeren zou plaats hebben over hunne gezamenlijke belangen. Door bespreking en beslissing over zulke vraagstukken van algemeen-internationaal be lang voor overleg tusschen de geallieerden met een der oorlogvoerenden te reserveeren, schenden feitelijk de geallieerden het vredes verdrag, dat de basis uitmaakte en den rechts grond heette te vormen van de konferentie te Spa. Het valt toe te juichen dat opéén moment tijdens de konferentie den geallieerden duidelijk onder het oog gebracht werd, dat zij bezig waren uit eigen machtsbevoegdheid zaken te bedisselen, waarbij niet alleen ook vele anderen belang hebben, maar waarbij zij gansohelijk niet de eenige machthebbenden zijn. Wij doelen op het dramatisch oogenblik toen de vertegenwoordiger der georganiseerde Duitsche mijnwerkers, de vroegere minister Hué, in naar den schijn argeloozen trant opmerkte, dat de werden afgenomen op het groote orgel der Oude Luth. Kerk op het Spui. Te Steenwijk werden deze examens gehouden vanwege het Bestuur van het Vakblad voor Muziek en Orgel De Harp. Dinsdag j.l. deden daar met goed gevolg examen de dames R. Fennema te Arum, Wieke Hiemstra te Wommels, Sietske v. d. Lende te Schraard en de heer Rinze Cuperus te Witmarsum. Alle 5 geslaagden ontvingen hunne opleiding van den heer Wubbenus Jacobs, organist te Arum. Orgelbespelingen. Groote Kerk - Bolsward 1920. 19 Juli 1920. 4. Met het spelen van het bekende lied „de Morgenster” opende de heer Alt deze 4de orgelbespeling. Het gezang en de daarop volgende „Koraalbewerking” deden het beide zeer goed. Preludium en Fuga in e klein, (Peters III, no. 10), is een dier vele Bach-werken, welke door verzamelaars, naar aanleiding van ver schillende afschriften van het origineel, werden samengesteld. Het oorspronkelijke handschrift is niet meer aanwezig. Voor dit opus waren vier afschriften van het geheel en één van de fuga alleen met elkander te vergelijken. Deskundige hand (Gnèpenkerl) gaf bij Peters zijne Bach-bewerkingen uit. Concertgever heeft een andere uitgave als Ik bezit, daardoor ver schillen onze exemplaren af en toe, speciaal hier, in de slotmaat van de Fuga, die bij mij in e klein, bij den heer Alt in E groot eindigt. Vooral de Fuga, met het zoo eigenaardige thema, is een dankbaar nommer, in weerwil van de kortheid en der eenvoudige bewerking. Beethoven kwam op het programma voor met „Marcia funèbre," uit Óp. 26, no. 12. Hoewel geheel voor piano geschreven, vooral in het Trio, (dat naar Dur gaat), klinkt deze marcia goed voor orgel. Evenwel maakt het geruisch van de abstracten en wellen bij de tremolo's in dat trio, wel ’n ietwat eigen aardig effect. Bizondere aandacht vond „Prelude et Canon,” van Vincent d’Indy, vooral in de canons. Mooi geschreven, mooi gespeeld. Toen kwam Delibes aan de beurt, met twee scènes uit „Lakmé”, het Gondellied en de Legende van de Paria. Dit is geen orgelmuziek, absoluut niet, vooral niet de Legende. En toch, gespeeld zooals Concertgever dat doet, gaat er van deze muziek eene eigenaardige bekoring uit en wij bewonderen voor den organist, die van een zang en orkest gedacht, wedergave kan geven. Guilmant’s Sonate in f, vormde een waardig slot van deze zoo interessante 4de orgelbespe ling. Bizonder vielen hierin op „Eutrée di Marcia”, „Rêve” en „Grand Choeur triom- phal”. De „droom” is ’n juweeltje. Er is me weer gewezen op „Trois Chorals pour Grand Orgue”, van César Franck. Er zijn eenige trouwe bezoekers, belangstellende comparanten, die ook over muziek ’n woordje kunnen en mogen meepraten, voor wie het een belangrijk feit zou zijn, als de heer Alt in dezen zomer gezegde „Trois Chorals”, of één daarvan, nog eens ten gehoore zou willen brengen. Willem Andriessen schreef ’n warm woord van waardeering over dit werk in de Beiaard. Deze 4de Orgelbespeling werd door zeer, zeer velen bijgewooud, en er was maar één roep over de prestatie van den concerteerenden organist: „mooi”. tiid sa'n hekel meastsn, om dat se net sa, ’n joun wirdt mei dan soil i lea net mije. Jonge frouljue mei korte blauwe rekjes oan en jongkeardels op bleate foatten en yn broekjes dy ’t net oan 'e knibbels ta komme en om 'e romp in tin kleedsje, binne drok yn 't spier en skreppe meielkoarren om in great learen bal, dy ’t slein en smiten en skopt wirdt, en dat giet mei safolle ynspanning, dat immen dy 't it net better wist scoe tinke dat it libben fen ’e minsken der oan hinget. En dan wol sommige ljue ek noch sizze dat de minsken lui binne, praetsjes allegearre, de sportminsken rinne mei alle feart yn ’t stik lan om, de iene al hirder as de oare, men rint yen seis faek oer de kop sadat er in hij ef in sij aims plat op it liif yn ’t gêrs fait, mar mei in omsjuch stean se ek wer op ’e foatten, en mei deselde foarsje set it wer op ’e bal ta, krekt as dat earme ding wit hwet misdreaun hat, oan ’t einliks de balneisetters it swit by alles del rint, en bja read en blau om ’e troanje, fen ynspanning hymjende en péstende der by del falie. Men neamt dat sport, dat krêft oan ’e spieren jowt, en dat meiwirket oan 'e goede bou fen ’t minslik jlichum. Minsken dy ’t hwet op hjieren komme, kinne der eigliks net goed by, en skodzje de holle oer dat geskrep, en binne al gau ré mei to sizzen it is in gekkeboel. Non dat moat men daliks net sizze, it is wol wier alear waerd mei sok spil net pield, hwa 't dan hwet oars woe as gewoan, gyng yn ’t gêrs op ’e kop stean, en hwa’t it noch hwet fierder brocht hie roun in slach mannich op 'e hannen en hwa’t dat dwaen koe wie dan al in op en top sportman. De Do ’t er deis net langer arbeide wirde moast éren, dan wierne de foarstanners fen miening er yn dy acht éren krekt safolle wirk dien wirde scoe as er yn toalve éren fit ’e wei set waerd, de minsken, waerd dan sein, bleauen mear helder en pynter, en il wirk fleach hjar dan troch de hannen towyl it by in lange wirkdei wol ris stadichoan gyng trochdat de earme minsken tofolle ofbeund waerden, hja koene net hirder, der waerd fierstofolle fen 'e lea ferge. Mar do ’t er ynfierd wie, dy achtérige wirkdei, do foei de utkomst net ta, en der wierne fen dy foarstanners, dy ’t earst alle forwachting hiene, dy ’t it letter seis bikenne woene, dat it net oan ’e for wacbtings biantwirde. It is sa’n ndver spil, en men kin yen de minsken mar net bigripe der wirdt wol ris sein, dat de minsken yn fis oan ’t wirk hawwe, dat de samar to sizzen lui binne, en de lea net bréke wollemar dat is hwa ’t det mient, moat mar ris op nei in stik lan gean hwer ’t pield i „voetballen” of „korfballen”, en er wol gau ynsjen dat de ljue de De Raad van Haskerland besloot met 7 tegen 4 stemmen de Jouster kermis te laten doorgaan. In de volgende raadsvergadering zal nu worden beslist of de kermis al of niet drankvrij zal zijn. De heer T. Jellema Gz., die te Leeu warden, Joure en Balk de bekende „Jellema’s winkels” exploiteerde, is in staat van faillis sement verklaard. Men schat het actief op f 100.000,en de schulden op f 150.000, Terwijl de geallieerde gedelegeerden met de Duitschers in Spa confereerden, kwamen uit Polen verontrustende berichten. De legers van de Russische sovjet regeering zijn steeds dieper Polen binnengedrongen en dit land komt in de laatste dagen in de knel. Reeds luiden de berichten, dat de Russisehe legers nog slechts een paar dagmarschen van de Duitsche grens verwijderd zouden zijn en dat de geallieerde regeeringen met zorg het verder verloop der toestand in Polen gadeslaan, is te begrijpen. Immers, gelukt het de Russen geheel Polen er onder te krygen, dan zijn ze in nauw contact met de Duitschers gekomen en hiervoor bestaat de grootste vrees. De bolsjewistische elementen in Duitschland beschikken nog over een niet te onderschatten macht en mocht het aan de grens tusschen de Russische legers en de Duitsche communisten tot eene verbroedering komen, dan is het met de binnenlandsche rust in Duitschland gedaan. En dat deze rust be waard blijft, daarbij hebben ook de geallieerden groot belang, want indien Duitschland het voorbeeld van Rusland volgt, kunnen ze er verzekerd van zijn dat de bepalingen in de vredesvoorwaarden scheurpapier worden. Doch ook voor de andere Midden Europeesche landen dreigt er gevaar door het oprukken der bolsje wistische legers. Reeds zijn de laatsten in Bessarabië binnengevallen, hetwelk Roemenië aanleiding heeft gegeven tot het nemen van militaire maatregelen. De Poolsche Ministerpresident heeft naar alle waarschijnlijkheid de hulp van de gealli eerden ingeroepen; tenminste de Engelsche regeering heeft zich tot de sovjet-regeeriug gewend met een voorstel om tot wapenstilstand te geraken, in deze nota er op wijzende, dat de Russische sovjet-regeering er zich steeds op beroepen heeft met hare naburen in vrede te willen leven. Dat de Russische regeering er echter van overtuigd is dat zij op het oogenblik over de macht beschikt, is duidelijk uit haar antwoord gebleken, dat officieel niet voor publicatie geschikt werd geacht-, doch door Millerand als onbeschaamd werd betiteld. Het Russische leger is sterk en ook schijnt de aanvoering thans beter te zijn dan zelfs in oorlogstad en het is te hopen, dat een wapen stilstand gesloten zal kunnen worden. Wel wiemen Polen officieren an munitie zenden zelfs spreekt men er van dat maarschalk Foch de leiding der Poolsche legers in handen zal nemen, maar of hiermede de Russen gekeerd kunnen worden, staat te bezien. Intusschen gaf Rusland te kennen, dat het nog steeds bereid is vrede te sluiten met Polen, echter alleen indien de Poolsche regeering zich recht streeks tot Moskow wendt, zonder tusschen- komst van Engeland of een ander. Hieruit blijkt duidelijk, dat Rusland van de geallieerden niets moet hebben en dit is te begrijpen. Niet alleen dat deze de Russische sovjet-regeering steeds tegenwerkten door de witte leiders te steunen, doch, zooals de sovjet- regeering in haar antwoord zegt, wie heeft zich om ons bekommerd toen Polen de aan vallende partij was. Nu de rollen omgekeerd zijn en Polen overwonnene is, kan men de Russen niet kwalijk nemen, dat zij hun zaakjes ook zelf het liefst opknappen. De Engelschen verwachten echter dat het nog tot een wapenstilstand zal komen en lang zullen wij niet behoeven te wachten en in het onzekere voortleven, binnen eenige dagen zal in het oosten de toestand wel tot klaarheid zijn gebracht. Bolswardsche Courant I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1