Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. De Poolsch Russische oorlog. 59ste Jaargang. Zaterdag 31 Juli 1920. No. 31. II Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. Het congres van den Nederl. Middenstandsbond te ’s-Hage. UIT DE RAADSZAAL. VOOR 3 de gemeente f 1250 per jaar Vergadering op Donderdag 29 Juli 1920. Het is niet omdat ik niet kan meegaan van de deskundigen, dat ik tegen het ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. mede wil werken tot een duurzame Voor de Polen wordt de toestand De hoop van Lloyd George, reeds in de vorige week uitgesproken, dat de wapenstil stand reeds binnen eenige dagen verwacht zou kunnen worden, indien de Polen zich recht streeks tot de Russische sovjet-regeering in Moskon gingen wenden, wacht nog steeds op vervulling. Hoewel de onderhandelingen hier over nog steeds worden voortgezet, zijn de voorwaarden, welke Rusland zal stellen, nog niet bekend en is er van staking der vijandelijk heden nog geen sprake. En men kan er van overtuigd zijn, dat de voorwaarden, die de sovjet-regeering zal stellen, lang niet mak voor Polen zullen uitvallen en hoe gunstig de toestand voor Polen voor eenige maanden was, des te donkerder lijkt het nu. In het en bij De om advies. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De heer Houtsma. zon ik wel iets willen mededeelen. De Voorzitter. Dan wordt de vergadering geschorst. Na heropening worden de verschillende posten goed gekeurd met algemeene stemmen. 7. Voordrachten College van Zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren H. J. Boersma en M. B. Eerdmans. De Voorzitter. De bedoeling is, dat twee dubbeltallen worden aangeboden voor De benoeming blijft vrij, maar B. en leenen, wordt het zoetjes aan tijd, anders is de kans groot, dat Polen onder de voet- geloopen is, voor de geallieerde hulp komt opdagen. Amerika schijnt echter van het oude Europa genoeg te hebben, tenminste de Echo de Paris weet mede te deelen, dat Amerika aan de te Londen te houden conferentie, waar toe men ook de Russen heeft uitgenoodigd, niet zal deelnemen. De Fransche pers schijnt over het algemeen niet te verwachten dat de Sovjet-regeering een erg tegemoetkomende houding zal aannemen en of er met de Russen, die thans hun positie als overwinnaar zeer goed gevoelen, veel te beginnen is, moeten wij afwaehten. en 11 reclames oninbaar enHerhalingsonderwijs f 0.25. School no. I - 22.70. Op hondenbelasting: wegens ontheffing - 2.50. oninbaar - 19. Over den oninbaren post no. 109, Deze vergadering was, wat het openbaar gedeelte betreft, vlug afgeloopen, wij zeggen ’t openbaar gedeelte, want wat daarna volgde, behandeling van het prim, kohier H.O. was niet publiek. Hoe lang de heeren daarmede werk hadden, weten we niet, doch de gewone agenda was in een uur afgewerkt en daarbij was ook nog een schorsing van ruim een kwartier begrepen, dus dat was we) van een leien dakje gegaan. Alle 13 leden zyn tegenwoordig. Voorzitter ie de heer Burgemeester, die de vergadering opent en vraagt of men aanmerkingen heeft op de notulen. Dit niet het geval zijnde, worden ze vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Dankbetuiging van de heeren Tolle, Van Straten en de Boer voor de herziening hunner jaarwedden. b. Idem van den heer Brouwers, gemeente-ontvanger, voor de wjjziging zijner instructie. c. Missive van den heer U. de Boer te Ferwerd, dat hij de benoeming, tot hoofd van school No. 1 aanneemt. d. Missive van den heer J. de Haan te Wier, dat hij de benoeming tot hoofd van school No. 2 niet kan aannemen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van de Commissie voor de Lich. Opvoeding berichtende dat op 28 Aug. a.s. hier een openlucht betooging zal worden gehouden van Lichamelijke Opvoeding, waarvoor een subsidie uit de gemeente-kas wordt verzocht. f. Adres van Mej. R. Terhenne, verzoekende met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag als onderwijzeres van school no 2. g. Adres van de Ver. Ambachtsteekenonderwijs verzoe kende voor 1921 een subsidie van f960, zijnde 30 pCt. van het verschil tusschen ontvangsten en uitgaven, wijl de prov. geen subsidie meer verleent. h. Adres van het bestuur van Heerema-state, verzoekende finantieelen steun voor het sanatorium, dat werkt in ’t algemeen nut. Verzocht wordt aan de gemeente een subsidie volgens 2 cent per inwoner. Al deze adressen in handen van B. en W. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres J. C. de Groot betreffende onderhandsche ver huring landerijen met voorstel B. en W. Het advies van B. en W. op dit adres om onderhandsche inhuring van bij hem in gebruik zijnde landerijen, luidt ditmaal gunstig. In Nov. is op dit zelfde verzoek afwijzend beschikt, wijl in het algemeen publieke verpachting in ’t belang der Gemeente is te achten. Nu andermaal dit verzoek inkwam is door twee deskundigen een onderzoek ingesteld v naar den toestand van het gebruikte land, en was hun bevinding dat het land in behoorlijken staat van cultuur is. Zij vinden een huursom van f 1250.thans is deze f 972.voor beide partijen billijk. B. en W. stellen daarom voor, dit land onderhands voor vijf jaren te verhuren, voor f 1250 per jaar en overigens op de oude voorwaarden. De heer Roode. Ik heb van deskundige zijde gehoord dat de landerijen der Gemeente zich in slechten toestand bevinden. Ze behooren beter bemest te worden, en ’k had daarom verwacht, dat het zoo verhuurd werd, dat de gemeente de mest schikt. De Voorzitter. Bedoelt de heer Roode speciaal dit land, of betreft het in ’t algemeen de gemeentelanderijen De heer Roode. Het geldt voor de landen in ’t algemeen. De Voorzitter. Wat dit land betreft, meen ik dat het juist in goeden staat van cultuur is; wij weten dus dat we een goeden pachter hebben. In 't algemeen is 't wellicht waar, dat te hoog gepacht wordt, en dan ’t land wordt uitgezogen. Met de gemaakte opmerking zal ernstig rekening worden gehouden. De heer Lunter. met de meening advies ben, ook niet, omdat ik tegen dezen pachter ben, een oogenblik aan Ged. Staten 't college zetters. W. hebben bij de aftredenden ieder een op de aanbeveling geplaatst, en wel bij de vacature Boersma den heer K. H. de Vries de vacature Eerdmans den heer H. H. Lammertsma. heeren Boersma en de Vries worden beiden met 12 stemmen op de voordracht geplaatst de heeren H. Lammertsma en P. D. v. d. Klei hadden elk 1 stem. De heeren Eerdmans en Lammertsma worden met 12 stemmen gekozen tot candidaten 1 briefje was blanco en de heer L. Roode verkreeg 1 stem. 8. Benoeming lid der commissie voor Lichamelijke Opvoeding in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. L. J. Wijtzes. Aanbevolen worden de heeren A. F. G. Ridder en J. Dorgelo. De heer Mol vraagt, of het gerucht waarheid bevat, dat de heer Dorgelo gaat vertrekken. De Voorzitter. Daarvan is ons niets bekend. De heer Ridder wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Dorgelo verkreeg 4 stemmen en 1 briefje was blanco. 9. Behandeling Primitief Kohier H.O. De heer Stockmann. Voor de behandeling van dit kohier wensch ik de meening uit te spreken dat het kohier flink in orde is. Ik houd er niet van een pluimpje in ’t openbaar te geven, doch hier verdient de controleur een woord van hulde. Het is zoo goed in orde, dat dit de behandeling zeer zal vergemakkelijken. Schorsing der openbare zitting. het congres van den Middenstandsbond geopend. Dat deze bijeenkomst der Hollandsche middenstanders, die van heinde en ver te zamen stroomden om zich in dit congres te vereenen, van bijzondere beteekenis werd geacht, bleek wel uit -de groote belangstelling van de zijde der hoogste autoriteiten van stad en land. Na een welkomswoord van den heer Maar- tens, voorzitter van de ’s-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging, opende de voorzitter, de heer Ed. J. Schürmann, het congres. Hij herinnerde aan de verschillende pogingen om de algemeene duurte te bestrijden en de prijzen der dagelijksche gebruiksartikelen te doen dalen. Als eigenaardigheid vermeldde hij voorts, dat de dagbladen in dezelfde nummers, waarin zij den middenstand van woeker beschuldigden en melding maakten van de dalende prijzen is en vrede, langzamerhand zeer hachelijk. Brest-Litowsk en Lemberg worden bedreigd en de overgave zal dan ook niet lang meer op zich laten wachten. De laatste dagen gaat het Russische offensief in een zeer versneld tempo en op verschillende plaatsen lijkt de Poolsehe tegen stand volkomen gebroken. Het noordelijk front van het Poolsehe leger is volkomen ingestort en overal trekken de uitgeputte troepen in groote wanorde terug. Dat de stemming in Polen er in deze omstandigheden niet beter op wordt, laat zich gemakkelijk begrijpen en de pogingen der regeering om de stemming wat op te beuren hebben weinig succes. Hoewel de geallieerden inderdaad reeds middelen schijnen te beramen om de Polen maar het vorig verzoek is afgewezen. Er zijn verschillende menschen, die graag een stukje land willen hebben, en dezen wordt nu de gelegenheid ontnomen, om ook dit land in gebruik te bekomen. De heer Praamsma. Wat de heer Lunter aan voert is gedeeltelijk waar. Bij B. en W. is het bekend, dat - de landen wegens te hooge pacht, zoo worden gebruikt, dat men er uithaalt, wat er uit te halen is. Vroeger is daar o a. door den heer Wierema al op gewezen, dat het zoo niet goed ging. Maar de Groot, dat is nu door deskundigen, de heeren Bruinsma en Haima, nagegaan, past goed op het land, en daarom willen B. en W. nu zijn verzoek toestaan. Dat kan voor anderen een aansporing zijn, om ook voor hun land goede zorg te dragen. De heer Haima. Ik heb aan dit advies niets toe te voegen dan dat den minder goeden toestand der landerijen eigenlijk de schuld is van de gemeente zelf. De huurcon tracten zijn uitstekend, maar ze worden hier op de secretarie zorgvuldig bewaard. De pachters wenden dan onbekendheid er mee voor; daarom acht ik het noodig, dat de huurders een uittreksel uit het contract ontvangen, waarbij ze her innerd worden aan de verplichting om het land in goeden staat te houden. De Voorzitter. Daar kan voor gezorgd worden. De heer van der Klei. Ik heb steeds als mijn meening verkondigd, dat een huurder, die goed op 't land past, in de gelegenheid gesteld moet worden, het weer te kunnen inhuren, maar met den heer Lunter stem ik in, dat dit niet onverwacht moet gebeuren. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen stemmen, de heeren Lunter, Stockmann en v. d. Klei. 2. Adressen om jaarweddenverhooging met voorstel B. en W Het advies van B. en W. inzake de adressen J. v. d. Schaaf schoolschoonmaker, en de parkwachters Schuurmans en de Jong behelst dat eenige verhooging billijk is na de plaats gehad hebbende herziening der jaarwedden van het geheele gemeente- personeel. Opgemerkt wordt echter dat het opgegeven aantal werkuren voor het schoonhouden der school heel hoog voor komt, niet is te controleeren en ook niet als basis kan worden genomen voor de belooning. Voorgesteld wordt Van der Schaaf te verhoogen tot f 400 en de beide parkwachters van f 150 op f 175. Daar ook een verzoek om verhooging is ingekomen van Mej. A. de Vries, schoonmaakster van school no. I en 't gymnastieklokaal, deze wil men ook op f 400 stellen, alles met ingang van 1 Mei j.l. De heer Mol. De verhooging van Schuurmans en de Jong, vind ik wat schriel, te meer omdat het Zondagswerk is. Ik wensch het voor die beiden op f 200 te stellen. Dit voorstel, na ondersteud te zijn, wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Pannekoek Loois, IJssels, van der Klei, Roode, Mol en Houtsma. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 8. Adres Mej. Callenfels betreffende belooning handwerk- onderwijs met voorstel B. en W. B. en W. merken in het advies op, dat voor een weke- lijksch lesuur in handteekenen f 100 wordt uitgekeerd en adressante voor 2 wekelijksche lesuren in handwerken f 125 ontvangt, wat onbillijk is. Voorgesteld wordt, hare belooning met ingang van het nieuwe schooljaar te bepalen op f 200. Het algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Advies B. en IV. naar aanleiding motie Termunten. In dit advies wordt opgemerkt dat het meer en meer de gewoonte wordt der Gemeenteraden om adressen tot de Regeering te zenden. Dit lijkt B. en W. niet aanbevelens- waardig, en vooral niet voor die gemeenten welke zijn aan gesloten bij de Vereeniging van Gemeenten, daar die Ver- eeniging daarvoor meer is aangewezen. Wat de motie der Gemeente Termunten betreft, komt het B. en W. voor, dat als daaraan gevolg werd gegeven, de bedragen van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de verschillende gemeenten te veel uiteen zouden loopen, terwijl bovendien B. en W. niet accoord gaan met de opvattingen dezer motie, als zou het aanschrijven van de Regeering inzake aftrek in strijd zijn met het zelfbestem- mingsrecht der Gemeenten, daar art. 234 der Gemeentewet op een gelimiteerd bestemmingsrecht wijst. Op grond van een en ander wordt voorgesteld de motie alsnog voor kennisgeving aan te nemen. De heer Houtsma. Het verwondert mij niet, dat B. en W. afwijzend adviseeren, omdat zij dat in de vorige vergadering reeds voorstelden. Toch meen ik, dat de prijsstijging van alle levensmiddelen nog steeds doorgaat en bij vroeger wel 100 pCt. verschilt. Practisch is het dus wel den aftrek voor dat levensonderhoud te verhoogen, want het klinkt wel mooi dat allen mee moeten betalen tot de huishouding der gemeente, maar velen wordt dit onmogelijk. De Voorzitter. Het wil mij voorkomen, dat de heer Houtsma deze motie niet juist inziet. B. en W. zijn niet tegen een verhoogden aftrek, maar de bewering, dat de in menging der Regeering in strijd zou zijn met de wet, deelen wij niet. De motie is verkeerd ingekleed, en met haar te steunen zou men een flater slaan. Het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Voorstel B. en W. opheffing gemeenschappelijk beheer weg Bolsward-Harlingen. Bij resolutie hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld dat zij aan de gemeenten Bolsward, Harlingen en Wonseradeel machtiging verleenen tot opheffing van het gemeenschappelijk beheer over den weg BolswardHarlingen. Een concept besluit in dien zin wordt nu aangeboden. Aangenomen met algemeene stemmen. 6. Vaststelling oninbare posten. Voorgesteld wordt af te schrijven op hoofdelijken omslag Wegens ontheffing f 2238.22 r reclames - 8878.585 oninbaar - 108.286 Op schoolgeld In 's Gravenhage werd Dinsdag 20 Juli 1.1, in de groote zaal van den Dierentuin, in hun netelige positie te hulp te komen, gelooven wij niet dat dit veel directe uitwer king zal hebben. Indien men hulp wil ver- Poolsche parlement legde dezer dagen de minister-president de verklaring af, dat de Poolsehe regeering tot onderhandeling bereid in het buitenland, aan hun adverteerders de blijde tijding gaven, dat zij door de enorme stijging der papierprijzen genoodzaakt waren Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1