lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. R u 59ste Jaargang. Zaterdag 14 Aug. 1920. No. 33. ■- I UIT DE RAADSZAAL. Vergadering op Donderdag 12 Augustus 1920. VOOR IV. overdracht gedeelte berm Dit nummer bestaat uit twee bladen. B. en W. het Departement er STADSNIEUWS. en Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. het Prov. electrici- gedeelte berm van men het weder werkte dezen wedstrijd ts over f 20.—. Kaatsvereeniging „Bolsward". De jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de kaatsvereeniging was ditmaal behoorlijk bezocht. De voorzitter, de heer D. Banning, memo reerde in zijn openingswoord het 85-jarig bestaan der vereeniging op 20 Juli j.l. en wees er op dat zij, met hare ruim 300 leden, zeker wel recht van bestaan had. Ook kan zij met voldoening terugzien op wat zij, met de zustervereniging M.E.T.O. van de onderhandsche J. C. de Groot. terwijl de overige 9 kiekjes in den loop dezer maand in de uitvoering ^Mignon” ontvangen zullen worden. De opnamen zijn gedaan door onzen stadgenoot, den heer Elzinga, fotograaf, die met deze opnamen het fotografisch vak eer aan doet. De afwerking en uitvoering zijn geschied in de bekende Nederlandsche fabriek van Weenink en Snel te Den Haag. De foto’s zijn genomen van de mooiste gedeelten van Bolsward en de uitvoering der kaarten kunnen wij zeer goed geslaagd noemen. boomen duur in het leven wil houden, dient dat, gedeeld, veranderd te worden. De Voorzitter. Daarnaar zal een onderzoek worden ingesteld. Sluiting der vergadering. aan de Daardoor kunnen de men die daar op den naar mij is mee- van der Zeev. d. Spoel, schoonmaak- 't Politie-bureau, verzoekende eeuige verhooging ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 600 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. te dragen aan g. Adres van de Bouwvereeniging tot het stichten van woningen ^St. Joseph” alhier, dankende voor de welwillende beschikking op het voorschot der te stichten woningen, verzoekende, wijl de onderhandeling en omtrent de regeling met het Rijk nog al veel tijd eischen, en opdat spoedig voorloopig ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar 5 Cent. B. en IV. subsidie voor den op 28 W. om, evenals het vorig jaar, een som van f 50 voor het garantie fonds beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen aangenomen. 2. Verzoek subsidie Reeremastate met advies B. en IV Aangaande het verzoek om een subsidie te verleenen aan het Volkssanatorium te Joure, merken B. en W. op, dat een dergelijk verzoek in 1918 is gedaan, doch toen daarop afwijzend is beschikt volgens het toenmalig advies B. en W. Met dat toengegeven advies kunnen en W. zich geheel vereenigen, zoodat zij ook nu afwijzend adviseeren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 3. Vaststelling schoolgeldkohieren 1« en 2e kwartaal 1920. Deze kohieren (de bedragen worden niet genoemd) worden goedgekeurd en invorderbaar vesklaard met algemeene stemmen. 4. Voorstel B. en IV. om machtiging tot het sluiten van een overeenkomst betreffende kabelaanleg en», in deze gemeente met Gedep. Staten van Friesland. Omtrent den kabelaanleg is het ontwerp van het Prov. Eleotriciteitsbedrijf door den Gemeente-architect aangevuld met een bepaling omtrent de herstelling der straten. B. en W. vragen machtiging om op dat ontwerp en voorwaarden een overeenkomst met Ged. Staten aan te gaan. De Voorzitter doet nog mededeeling van een pas ontvangen schrijven van het eleotriciteitsbedrijf waarin over de her stelling der straten steeds gemeenschappelijk overleg zal plaats vinden. B. en W. stellen nu nader voor die bepaling in het ontwerp op te nemen. De heer IVesseling. Daarmede vervalt dan zeker de voor waarde, door den architect er bijgevoegd. Het zal ook wel noodig zijn, dat het eleotriciteitsbedrijf het mede te weten beeft. De Voorzitter. Ja, er heeft dan steeds een gemeen schappelijk overleg plaats, over de zich voordoende omstandig heden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. het Eleotriciteitsbedrijf is een bij de Marnezijl een gedeelte Bolsward in beeld. In den prentbriefkaartenwinkel van den heer E. Ruiter, firma Wed. G. Dooper, Broerestraat, alhier, zijn dezer dagen ver schenen 25 nieuwe opnamen van Bolsward. Reeds zijn 16 opnamen in de uitvoeringen ^Crayon” en jPhotogravure” verkrijgbaar, Kaatswedstrijd onder het personeel van „Hollandia". Aan de op Donderdag j.l. gehouden kaats wedstrijd onder het personeel der fabriek Hollandia” alhier, namen 12 parturen deel. Vele spannende partijen en ook zeer interes sante, werden gespeeld en in alle opzichten mede om doen slagen. De le prijs viel ten deel aan de heeren B. Wolthuizen, H. Althof en P. Lautenbach. De 2e prijs aan de heeren K. de Jong, P. Ferwerda Ez. en D. Muizelaar. De 3e prijs aan de heeren J. v. Dalen, J. Couperus en J. Regnerije. De 4e prijs aan de heeren G. Schuurmans, W. Oosterbaan en C. de Wit. De 5e prijs aan de heeren J. Peters, Jac. Bangma en Jane Bangma, terwijl de 6e prijs ten deel viel aan de heeren F. Spoelstra, K. ten Wolde en W. Alkema. Door de Directie was een bedrag voor prijzen beschikbaar gesteld, terwijl de kaatsers dien middag vry-af kregen, ’t Was een aardige middag! Br. Vereeniging Handel en Nijverheid. Donderdagavond vergaderde in hotel de Wijnberg de Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid en Vreemdelingenverkeer In verband met de belangrijkheid der agenda hadden we alle winkeliers ter vergadering verwachtde opkomst viel echter tegen. Bij de opening memoreert de voorzitter dat de vereeniging in den laatsten tijd 21 nieuwe leden boekte. De notulen van de vorige vergadering werden onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Onder de inge komen stukken was een verzoek van den Bond van Hotelhouders aan de vereeniging om bij den Raad der gemeente op intrekking aan te dringen van de onlangs ingestelde verordening betreffende vervroegd sluitingsuur der café’s. Bij de besprekingen hierover bleek de vergadering voor het meerendeel van meening dat men aan dit verzoek niet moet voldoen, daar het voor de vereeniging verkeerd is hier een bepaalde stelling aan te nemen. Een der aanwezigen merkte op, dat de hotelhouders van meening zijn dat volgens de thans geldende verordening na het sluitingsuur vreemdelingen en doorgaande reizigers niet in de café’s mogen vertoeven, hetwelk voor deze laatsten een groot ongerief is en stelt voor aan de Gemeenteraad een adres te richten waarin verzocht wordt de verordening zoodanig te wijzigen, dat doorgaande reizigers en vreemde lingen zich b.v. een half uur in de café’s mogen ophouden. Ook het bestuur was van meening, dat, indien de verordening inderdaad zoo luidt, een wijziging in dien geest in het belang der gemeente is, en zal deze zaak nader onderzoeken. Op een verzoek van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding om subsidie voor den op 28 Augustus a.s. te houden Turndag werd gunstig beslist. Het voorstel van het bestuur om te trachten eene betere tram verbinding te verkrijgen, vooral met Leeuwarden, had algemeene instemming. In overleg met andere vereenigingen hier ter stede en ons Dagelijksch bestuur zal men pogingen in die richtingen aanwenden. Het volgende punt van de agenda n.l. het honden van een etalagewedstrijd, betrof een plan dat georganiseerd is in overleg met het bestuur van de vereeniging De Hanze” en van den Chr. Middenstandsbond. Men wil nl. evenals dit voor ongeveer 10 jaar geleden hier geschiedde een wedstrijd houden in het étaleeren onder de verschillende winkeliers, waarvoor dan onderscheidene medailles zullen worden uitgeloofd. Door hiervoor een juiste reclame te maken is men van meening dat deze wedstrijd een groot aantal vreemdelingen, vooral uit den omtrek, naar bier zal trekken, hetwelk de winkelstand ten goede komt. Deze wedstrijd zal in den loop der volgende maand gehouden worden, tegelijk met de keuring van tuigpaarden en minstens eenige dagen duren. Uit de vergadering gingen stemmen op, of het niet beter zou zijn de wedstrijd tot het volgend jaar uit te stellen wanneer er hier electrisch licht is en bovendien heeft ieder winkelier tegenwoordig niet meer voorraad dan hoog aoodig is, zulks in verband met de onzekere toestanden in den handel. De voorzitter meende evenwel dat het niet aanwezig zijn van het electrisch licht geen reden behoeft te zijn den wedstrijd uit te stellen en wat de kleine voorraden van de winkeliers betreft, hiermede zullen zij bij het inrichten van hun étalage allen toch te kampen hebben. Indien deze wedstrijd aan de verwachtingen beantwoordt kan dit aan leiding zijn het met een paar jaar nog eens te doen. Het bestuur wordt machtiging verleend met de overige besturen deze zaak te regelen. Vervolgens kwam de bespreking over het middagssluitingsuur der winkels aan de beurt. Hoewel men in winkelierskringen veel voelt voor deze sluiting, was het meerendeel der vergadering van meening dat het niet op den weg van de vereeniging Handel en Nijverheid ligt om het initiatief in dezen te nemen, wil een bepaalde categorie van winkeliers tot sluiting over gaan en zich tot H. en N. om steun wenden, dan zal men nog eens kunnen zien. By de rondvraag kwam het bericht ter sprake, dat vorige week in verschillende bladen stond over het ombouwen van den tramweg SneekBolsward. Dit bericht heeft echter zoo goed als geen waarde en beteekent slechts dat er tegen onteigening geen geldige bezwaren zijn en de tramweg-maatschappij voor de om- bouwing van den weg, verschillende stukken grond kan onteigenen, wanneer ze het echter doet, en of het ooit zoover zal komen, moeten we maar geduldig afwachten. Hierna sluiting. Groote Turnbetooging. Den 28 Aug. a.s. zal de jaarlijksche Groote Turnbetooging wederom plaats vinden, en thans wel op den vrijen Zaterdagmiddag, om dezen nuttig te besteden, enom meer publiek te trekken. Het feest begint ’s middags 1 uur met een optocht, voorafgegaan door muziek, door de stad, waaraan ongeveer 600 personen deel nemen, n.l. door de clubs «Lycurgus”, #Wil- helmina”, verschillende gymnastiek-klassen en de Rijks-cursussen, zoo ook door de nog jonge Chr. gymnastiek-clubs, welke vóór eenige maanden werden opgericht. Op het Sportterrein zullen verschillende wedstrijden en spelen gehouden worden, zooals hindernis-wedloopen, kogelstooten, slingerbal- verwerpen, kastie enz. Verder algemeene oefeningen voor dames en heeren, meisjes en jongens, welke in den regel de aandacht en de sympathie van het publiek hebben. Waar de eenzijdige sport tegenwoordig hoogtij viert, heeft deze demonstratie ten doel, om aan hen, die werkelijk belang stellen in de zaak der lichaamlijke opvoeding, te toonen, wat daarvoor bet beste stelsel is. Dat die opvoeding een gebiedende eisch is, behoeft geen nader betoog. Voor onverschilligen mogen onderstaande woorden van Prof. Scheltema, hoogleeraar in kinderziekten te Groningen, een reden zijn, daarin belang te gaan stellen vDe zaak der lichaamlijke opvoeding is te beschouwen als een zaak van hooge en diep gaande beteekenis voor de individuen en voor geheel het volk.” Het is dan ook te hopen, dat deze betoo- ging met een groot publiek beloond mag worden, en dat het weder meewerkt, dit feest te doen slagen. met den bouw kunne worden aangevangen, een voorschot uit de Gemeentekas. Al de vorengemelde adressen in handen van om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Verzoek subsidie voor Turndag met advies Aangaande het verzoek om een Aug. a.s. te houden turndag, adviseeren B. en Alle goede dingen in drieën. Drie Donderdagen achtereen raadsvergadering, dat is zeker een ongehoord iets in de annalen onzer vroede mannen. Nu, deze laatste van het drietal was een kleine, die haast niet voor vol kan doorgaan. Een half uur slechts was er mee gemoeid. Tegenwoordig waren 11 leden. Afwezig de heeren Eisma en Haima, beiden met kennisgeving. De Voorzitter, de heer Burgemeester, opent de vergadering en nadat de notulen zijn goedgekeurd, doet hij mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het primitief kohier H.O. b. Idem, houdende goedkeuring verpachting van landerijen aan a en b. voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van P. van der Weide, verzoekende het land der Gemeente, bij hem in gebruik, onderhands weder te mogen inhuren. d. Adres van Y. ster van van belooning. e. Schrijven van het Departement van financiën, berich tende dat de 2e uitkeering in het aandeel van de oorlogs- winstbelasting voor deze Gemeente bedraagt f29130, en in verband daarmee een schrijven van Ged. Staten, te kennen gevende hun zienswijze waaraan deze bijdrage behoort te worden besteed, n.l. dat het in ’t algemeene moet strekken om verlichting van belasting te geven en dus moet dienen tot delging van schulden, ontstaan tengevolge de crisis toestanden, en in geen geval mag versmelten onder de gewone inkomsten der Gemeente. Tevens wordt er op gewezen, dat ingeval de Gemeente voor een 3e uitkeering der oorlogs- winstbelasting in aanmerking wenscht te komen, een spoedige indiening der Gemeente-rekening 1919 wordt aanbevolen, opdat daaruit kan blijken welke crisis-uitgaven over dat jaar noodig zijn geweest. f. Schrijven van den Directeur van teitsbedrijf in Friesland over afstand van een bij de Marnezijl. (Zal als punt 5 behandeld worden). 5. Voorstel B. en provincie Friesland. Van den Directeur opgave ingekomen, dat berm, groot 10 M2. noodig heeft. Voorgesteld wordt, dit gedeelte berm de Provincie voor den prijs van Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Benoeming Hoofd School II. Voorgedragen worden de Heeren: 1. F. Bakker, Hoofd der School te Noord-Scharwoude2. R. Posthumus, onderwijzer te Sneek; 3. G. Bron, onderwijzer te s-Gravenhage. Ingevolge het bedanken van den benoemde J. de Haan, hebben B. en Wkrachtens art. 29 der wet, een nieuwe voordracht opgemaakt. Benoemd wordt de heer F. Bakker te Noord-Scharwoude met 6 stemmen, de heer Posthumus te Sneek had 5 stemmen. De Voorzitter. Bij de ingekomen stukken heb ik nog ver zuimd mededeeling te doen van een schrijven van B. en W. van Wonseradeel, waarin meegedeeld wordt dat op een vraag van de Commissie van den weg BolswardHarlingen, of de wsgwerkers dezelfde belooning blijven ontvangen als de overige wegwerkers in die gemeente, daarop bij hun college geen bezwaar bestaat en verzocht wordt dat de gemeenteraden die bepaling zullen goedkeuren. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat B. en W. dezer Gemeente niet noodig oordeelen, daarover in hun college eerst te beraadslagen, daarom stelt hij voor, het heden af te doen en de bepaling goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Bij de ^Rondvraag” zegt de heer Yssels: Ik wensch attent op te maken, dat de boomen aan de Appelmarkt besloten zitten in een ring cement. geen lucht krijgen. Als Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1