Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. 7 I 59ste Jaargang. Zaterdag 21 Aug. 1920. No. 34. DE I. E. T. II INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). FLORALIAFEEST, Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. VOOR STADSNIEUWS. Ws. VRIJDAG 27 AUG. 1920. Hardzeilen. Orgelconcerten. „Winkelweek Bolsward”. De planten zijn 's middags tus schen 2 en 4 uur tentoongesteld voor het publiek, alsook de ter uitreiking ontvangen prijzen. Orgelbespelingen. Bolswardsche Courant der silver er en Fuga g klein (Peters III, no. 7.) een van Guilmant de mooiste Sonates „yn wei to wirden.” Om stil zich klein te gevoelen, klein van heerljjke kunstuiting. er dat ieder zooveel mogelijk het goede doel, opdat de gepaste wijze dit bescheiden „Hora mystica” Turnbetooging. De turnbetooging die oorspronkelijk op 28 Augustus was bepaald, zal thans 8 September worden gehouden. Bij den Woensdag te Sneek gehouden Zeil wedstrijd, won in de afd. Vrachtschepen, de heer Foekema van hier, den len prijs. Nog eenige malen en voor dit seizoen zullen ze weer tot bet verleden behooren. Veel hebben wij in de afgeloopen maanden weer kunnen genieten van dat heerlijke spel op ons prachtig orgel. Dat het eenig mooie spel van onzen organist waardeering vindt, zoowel in- als buiten Bolsward, daarvan is het groot aantal bezoekers dat steeds bij de concerten het kerkgebouw vult het beste bewijs. Voor een klein entréebedrag krijgen wij hier steeds hoogstaande kunst te genieten. Is het dan niet jammer dat de bezoekers steeds een gedeelte van het programma hunne aandacht niet waardig schenken Hier hebben wij het oog op de bussen der diaconie welke bij den uitgang hangen en voortdurend in de aandacht van de bezoekers aanbevolen worden. De uitgaven der diaconie zijn ver bazend gestegen en vooral in de komende winter zal haar steun ook weer meer dan ooit worden gevraagd; de inkomsten stegen echter bij lange niet in verhouding en in het bijzonder de opbrengst in de bussen is zoo gering, dat de diaconie meent gedurende de laatste twee concerten een schaalcollecte te moeten houden om hare uitgaven eenigszins Nog eenigszins onverwacht is bet plan opgekomen om hier ter stede nog dit jaar een winkelweek naet étalagewedstrijd teorganiseeren. Uit de vereeniging Handel en Nijverheid, de R. K. Middenstands-veresniging „De Hanze” en den Chr. Middenstandsbond is ’n uitvoerend comité benoemd, bestaande uit de heeren H. Eisma, voorzitter. D. Gerritsma Jr., vice-voorzitter. H. v. Krugten, secretaris. J. de Haan, penningmeester. A. F. de Boer. M. B. Eerdmans. A. Andriesma. Dit comité heeft Woensdag zijn eerste vergadering gehouden, waarin besloten werd, in de week dat de keuring van tuigpaarden bier gehouden wordt, een winkelweek met étalagewedstrijd te organiseeren. Er zullen verschillende feestelijkheden op touw worden gezet, teneinde ’t vreemdelingen- bezoek die dagen zoo groot mogelijk te maken. Reeds zijn circulaires aan de winkeliers hier ter stede verzonden en het bestuur vertrouwt dat de Bolswardsche winkelstand tot ’t slagen van dit plan zal medewerken. Het is nu circa 11 jaar geleden dat hier ter stede eveneens een étalagewedstrijd werd gehouden, welke toen prachtig slaagde en heel wat menschen op de been bracht in Bolsward. Laten wij hopen dat de pogingen van de vereeniging thans weer succes zullen hebben daar dergelijke feestelijkheden ongetwijfeld onze stad ten goede komen, en iedere poging om het vreemdelingenverkeer hier ter stede te bevorderen onzen steun verdient. Inlichtingen verstrekt de secretaris Nieuw- markt 8, alhier. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post ÖZi/g Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar k 5 Cent. 's avonds te verlichten, doch tot heden is deze verlichting nog niet tot haar recht gekomen. De eerste dagen waren direct een groot succes voor het ijverig comité en met het comité hopen wij dat de bewering, dat de opzet te groot is, gelogenstraft zal worden. En indien het weer medewerkt zal Leeuwarden stellig veel vreemdelingen herbergen deze maand. Thans meenen wij nog een enkel woord te moeten wijden aan verschillende firma’s die op de tentoonstelling vertegen woordigd zijn. Zoo vindt men in Gebouw B, Stand 36 de welbekende firma Joh. Volkers en Zoon te Sneek. Deze heeft de vertegen woordiging van de L. M. G. motoren, welke gemakkelijk te verplaatsen en aan elke machine aan te brengen zijn. Ook ziet men een miuiatuurboerderij voorzien van Kooy’s bliksemafleiders. Deze firma heeft in den laatsten tijd, vooral op het gebied der elec- triciteit, een goeden naam gekregen en nu de electrificatie van Bolsward en omgeving aanstaande is, meenen wij onze lezers op dit adres opmerkzaam te moeten maken. De firma Volkers heeft voor Bolsward de vertegen woordiging opgedragen aan den heer F. Ooster- baan alhier die zonder eenige verbintenis, opgaven verstrekt. Ook is vertegenwoordigd de firma Bolte Gorter, ijzerhandel, Westerkade 35, Leeu warden. Een blik in de magazijnen en monster- zalen van bovengenoemde firma hebben ons de overtuiging gegeven dat deze zaak, welke nog slechts een korten tijd te Leeuwarden bestaat, reeds een plaats inneemt onder de voor aanstaande zaken in onze provincie, ondanks de moeilijkheden welke er aan de aan voeren uit het buitenland zijn verbonden. De N.V. Electrostoom te Rotterdam, demon streert de A. 8. koelmachine die in verschil lende soorten verkrijgbaar is en uit twee cylinders bestaat. De grootste machine levert per uur 50 Kg. ijs. Ook zagen we hier nog een verwarmingsapparaat „Therma” in alle mogelijke soorten. Electrische artikelen voor huishoudelijk gebruik heeft de N.V. in alle genres, terwijl een huiswaterpomp voor villa’s, waar men weinig druk op de waterleiding heeft, uwe aandacht waard is. Tot slot nog speciale motoren voor landbouwwerktuigen die zoodanig zijn ingericht dat het schokken van deze werktuigen ondervangen wordt en de riemen voortdurend gespannen blijven. Allen die belangstellen in de electriciteit raden wij aan deze tentoonstelling te gaan bezichtigen, niemand zal onvoldaan terug- keeren, hel is een reisje naar onze hoofdstad overwaard. We hopen afzondere voor menschen op een feest kunnen vieren. Alle geschenken worden gaarne 26 Aug. ’s avonds tusschen 7 en 9 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der Vereeniging „Flor alia”: D. KOSSEN. Voorz. H. BEEKHUIS. F. BRUINS. W. KEËSTRA. H. KINGMA. C. CUPERUS-Taconis, Penningm. T. HOFSTEE-Roelofs. M. PLANTING A-Leverland, Secr. Zaterdag j.l. is de Internationale Electrici- teits Tentoonstelling officieel geopend, welke onafgebroken zal voortduren tot 15 September. Doordat het Bestuur van de vereeniging Handel en Nijverheid alhier, zoo vriendelijk waa ons de uitnoodiging die het voor de officieele opening had ontvangen, ter hand te stellen, hebben wij deze plechtigheid kunnen bijwonen. Het weer werkte Zaterdag direct reeds bijzonder mede en laten wij hopen dat dit ook gedurende het verdere verloop van de tentoonstelling zoo zal blijven. Direct bij onze aankomst in Leeuwarden konden wij zien dat er iets bijzonders te doen was, immers vyf vlaggen op de Oldehove en in de stad van een groot aantal particuliere gebouwen en winkels wapperde de Nederlandsche drie kleur hetwelk de hoofdstad een feestelijk aan zien gaf. Te ongeveer half drie begaven wij ons naar het terrein van de Ijsclub in de Bleekerstraat waar de tentoonstelling gehouden wordt. Het oude front is tijdelijk door een nieuw vervangen met een breeden toegangs poort en de grootsche opzet van deze ten toonstelling valt direct op. Het geheele terrein is bevloerd met vierkante tegels, zoodat men de gebouwen ook bij regenachtig weer kan bezoeken, zonder vrees een paar natte voeten op te doen. Doch laten wij ons eerst van onze taak kwijten een verslag van de opening te geven, daarna komen we uitvoerig op de gebouwen enz. terug. Te half drie nam de voorzitter van de V. v. V. te Leeuwarden de heer R. Buisman het woord. Deze rede in haar geheel op te nemen achten wij niet noodig, doch meenen met het weergeven van enkele gedeelten te kunnen volstaan. Deze tentoonstelling sluit aan bij de ver schillende vorige tentoonstellingen die met een tusschenruimte van 10 jaar in Leeuwarden worden gehouden. In 1896 werd de eerste in „de Harmonie” gehouden en in 1906 de tweede in den Arendstuin. In 1916 kon echter aan de sluimerende plannen geen uit voering worden gegeven wegens de ons wel bekende droevige redenen. In het najaar van 1919 meende het bestuur echter vaster vorm aan de plannen te moeten geven en zoo werd besloten in dezen zomer eene elec- triciteitstentoonstelling te houden, omdat deze geheel aanpaste bij de groote toepassing van electriciteit, die onze provincie te wachten staat. Voor deze tentoonstelling werd een waarborgfonds gesticht groot f 50.000, dit was in 1906 f32.000 en in 1896 f 10.000. De paden die de gebouwen verbinden, beslaan een oppervlakte van 2750 M2. De verhuurde oppervlakte bedraagt 1200 M2. Het bestuur bereikte het verwijt dat de opzet voor Leeu warden te groot was, de voorzitter hoopte dat het optimisme van het bestuur in dezen zou zegevieren over deze afbrekende kritiek. Vervolgens spraken nog de Commissaris der Koningin, en de burgemeester van Leeuwarden. Na deze opening zijn wij begonnen het terrein eens nauwkeurig te bezien en welk een moeite en inspanning de inrichting hiervan bet ijverige en energieke bestuur moet hebben gekost, kunnen wij ons zeer goed indenken. Men heeft in twee groote hoofdgebouwen, die als het ware het terrein omsluiten, de exposities ondergebracht. Groote éénheid in bouw valt te constateeren en alles doet even rustig en aangenaam aan. Tegenover de vaste tent van de Ijsclub vindt men het gebouw van het Gemeentelijk- en Prov. Electriciteits- bedrijf. Achter de hoofdgebouwen een bier en theetentje. Voorts een ruime, netjes inge richte feesttent, waar men een niet dure en prima consumptie heeft. Er zijn dagelijks verschillende attracties op het terrein, de officieele feestwijzer, die op het terrein ver krijgbaar is, zal U hierover echter het best kunnen inlichten. Wij raden ieder aan, die de tentoonstelling gaat bezoeken, tracht het zoo in te richten dat gij ook ’s avonds op het terrein kunt zijn, het is er aangenaam druk en gezellig. Vóór de feesttent heeft men een tent voor het buiten-orkest en daarvoor een prachtige dansvloer, welke laatste de attractie van de tentoonstelling blijkt te zijn, tenminste Zaterdag- en Zondagavond was de ruimte direct reeds te klein. Voor ’t restauratie- gebouw vindt men de rijk met bloemen om geven fontein die het water circa 9 Meter hoog spuit. De bedoeling is deze fontein ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Bovengenoemd feest, dat Vrijdag a.s. in „de Doele” ’s avonds 8 uur, zal worden ge houden, wordt in de belangstelling der stad- genooten ten zeerste aanbevolen. Leden en begunstigers van „Floralia" hebben met hunne huisgenooten vrije toegang tot deze tentoonstelling en niet leden tegen betaling van 10 cent. We hopen dat ieder deze tentoonstel ling, zoo 't mogelijk is, kome bezoeken. Iedere bezoeker wordt dan in de gelegen heid gesteld een stem uit te brengen op de, naar zijn oordeel, mooiste collectie planten, en worden daarvoor briefjes uitgereikt, waarop ’t nummer vermeld kan worden. Buiten de gewone jury-prijzen, hoopt het Bestuur ook hiervoor 2 h 3 prijzen beschik baar te stellen. Tevens wordt dit jaar voor een ieder gele genheid gegeven om mooie planten ter op luistering in te zenden. Door 't Bestuur zullen deze planten worden beoordeeld en het doel is daarvoor een of meer kunstvoorwerpen uit te reiken. Des avonds 6 uur is de zaal geopend voor allen die bloemen hebben ingezonden en om 7 uur (voor zoover er plaats is), voor anderen boven 16 jaar h 10 ct. per persoon. Evenals voorgaande jaren doet het Bestuur weer een beroep op de medewerking der inge zetenen om prijzen beschikbaar te stellen voor de bekroonde planten. te kunnen dekken. Laten wij deze malen allen onze penningskens offeren voor dit mooie doel opdat de diaconie in staat zal zijn haar zegen brengend werk ook in de komende maanden voort te zetten. Groote Kerk - Bolsward 1920. 16 Aug. 1920. 6. „Mein Herzens Jesu, meine Lust”, de melodie van dit koraal werd gespeeld als begin dezer zesde orgelbespeling. In de toelichting, voor komende in den Leidschen Bundel der Doops gezinden, wordt als oorspronkelijk opgegeven een lied, waarvan de eerste regel luidt: „Du Lebensbrod, Herr Jesu Christ”. De melodie zal dan zijn van P. Sohr. De daaropvolgende „Koraalbewerking” is van Carl Phil. Emanuel Bach, de tweede zoon van Job. Seb. Bach. Deze bewerking klinkt recht kerkelijk, kan best als voorspel voor 't Gezang in de Godsdienstoefening worden gebruikt. Twee grootere Bach-werken volgden ^Prelu dium g klein” en no. 5 -en id. IV, Beide genoten een serieuse vertolking. Trouwens, concertgever had zijn „beau jour”, den geheelen avond, ’t Spel was artistiek, kunstvol. Vooral de Fuga deed het goed, het mooie zangrijke thema is gemakkelijk te volgen. Wat een climax in deze Fuga! En hoe laat de heer Alt dit uitkomen’ Nu kwam Enrico Bossi aan de beurt met Marcia dei Bardi”, „Hora mystica” en „Hora Gaudiosa”. ’t Eerste was voor ons nieuw. Wondere muziek, vreemde klanken soms, toch aantrek kelijk, boeiend. „Hora mystica” en „Hora gaudiosa” zijn stellig geschreven als tegen stellingen. Ernstige wijding, ure van diepen eerbied, daartegen „Hora gaudiosa”, fees telijke ure. (Gaudio: spel, feest.) Zoo vol van heilige vervoering het eerste is, zoo dol, doorslaand in fuifstijl, is het tweede. Twee, drie tegelijk aan ’t woord, brouha van jewelste, toch ook mooi als toonschepping. Twee prachtige werken, ik houd het echter met het eerste. „De Sonate in do mineur” vormde het slot. Een van van dezen componist. Wonder hoe de heer Alt de finesses in de werken van Guilmant naar voren brengt, ’t Is me soms onbegrij pelijk, hoe iemand, die zóó de klassieken kan en durft spelen, ook zoo bizonder thuis is in de werken der moderne school. Wordt het spel van den Bolswardschen organist wel genoeg gewaardeerd? Zeker, hon derden bezoekers telkens, zeshonderd, zeven honderd, hoevelen van die allen zullen er kunnen zeggen: „dat alles is voor mij a]s een geopend boek.” En als men dan van oorgetuigen ’t rapport hoort uitbrengen door hen, die de grooten der vaderlandsche orga nisten hebben mogen en kunnen beluisteren in hun speldan waardeert men niet genoeg de talenten van hem, die daar het orgel bespeelt in de oude Martini-kerk te Bolsward. Mag ik eens ’n aanhaling doen uit een persverslag, geschreven naar aanleiding van het orgelconcert, aangeboden aan de leden van „it Seiskip for Fryske Tael- en Skriften- kennisse,” vergaderd op Woensdag 4 Augustus j.l. te Bolsward. Canne zegt van die orgelbespeling in it Heitelan, fen Snjeon, de 4e fen Rispmoanne 1920„dat hat in fire fen hearlik geniet west, in geniet om der silver yn wei to wirden.” Ja, om te worden, tegen die hoogte En dan is het niet te begrijpen, dat zoovelen zijn, die door hun laat-komen de stemming, die er in de lucht hangt, telkens verbreken, die je prikkelen door hun luid ruchtig plaats zoeken, en die daardoor ook prikkelen den man daarboven op de orgelbank, zoodat hij ophoudt, midden in zijn spel... hoe is ’t mogelijk om dan direct weer zóó te kunnen spelen. Maar voor velen was deze 6e orgelbespeling een „Hora mystica,” gewijde ure. Het volgende concert wordt gegeven op Maandag 80 Augustus a.s., dus Maandag over ’n week.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1