Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. 59ste Jaargang. Zaterdag 28 Aug. 1920. No. 35. De a.s. Kermis. II INGEZONDEN. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. ER DREIGT GEVAAR. I I VOOR Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij na nering- STADSNIEUWS. wen- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62^2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar 5 Cent. zjjn 183 met 190 'met Bolsward met 167 stemmen, 8. T. de Witte, Winkelweek Bolsward. Mijnheer de Redacteur. Voor onderstaande regelen verzoeken we beleefd ’n klein plaatsje in Uw blad, bij voorbaat onzen dank. Geslaagd. Onze stadgenooten Tine Wiersma, Bankje Steensma en Rimmer Haitsma slaagden in Den Haag voor het examen Kantoorbediende bij de Posterijen. Vlaggetjesdag op 31 Aug. a.s. Met volle toestemming van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente, hopen eenige jonge dames op den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Aug. a.s. nationale vlaggetjes ten verkoop aan te bieden tegen den prijs van 10 cents. De opbrengst zal dienen, om de Nederlandsche vereeniging «Ons Leger” in staat te stellen, propaganda te kunnen blijven voeren tot het aankweeken en opwekken der nationale gedachte. Helpt allen mede! A.s. Donderdag, 2 Sept., zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot de heer A. Tolstra, Rijksklerk der Registratie, bij dat dienstvak in functie trad. Moge het dezen plichtsgetrouwen ambtenaar gegeven zijn, nog langen tijd in ’s lands dienst werkzaam te blijven. Het zal den algemeen geachten jubilaris aan blijken van belangstelling zeker niet ontbreken. Een geoorloofd genot, elk naar aard en ver mogen, zal niemand ten kwade mogen worden geduid. De ondernemers der kermisgelegen- heden wenschen we goede zaken, de bezoekers veel genoegen. De groote Turndag. De openluchtbetooging voor turnen, die eerst bepaald was op 28 Augustus, zal nu gehouden worden op Woensdag 8 September. Men weet van vorige jaren dat dan op ons Sportterrein veel variatie wordt aanschouwd en er verschillende spelen en wedstrijden worden gehouden, om te doen zien wat de Ze is weer in aantocht, de kermis. Werd ze in de oorlogsjaren een paar malen niet toe gelaten, omdat de gedrukte tijdsomstandigheden niet harmonieerden met openbaar feestvertoon en uitspanningen, nu wordt ze weer inge- huldigd. De veranderde tijden brengen weer wijziging in de levenswijze van velen en ook in de wijze, den aard en de inrichting van publieke vermakelijkheden. De sportbeweging, alsmede de festivals en andere algemeene uit spanningen, vragen in deze tijden veler attentie en daardoor beschouwt men de aloude kermis overbodig, door anderen wordt ze op zedelijk terrein geschuwd, maar toch geeft ze alle teekenen van een taai leven. Werd ze hier en daar afgeschaft, daar blijkt het toch, dat ze moeilijk is te vervangen. Wat er voor in de plaats kwam, had wel een anderen naam, doch het wezen was toch in den grond der zaak vrijwel gelijk. De lust naar ontspanning is dermate toegenomen, en laat zich al heel moeilijk bedwingen, zoodat wel door wet en verordeningen kan getracht worden de kermis dood te verklaren, maar in den volksaard blijft baar wezen bestaan. Was vroeger het jaarlijksch feest, de periodieke uitspanningstijd, een door vélen reeds lang te voren vurig verlangde gebeurtenis, de talrijke ontspanningen konden toch ook nu nog niet bewerken, dat ook thans het kermisfeest geen aanhangers heeft behouden. Vooral voor de jeugd maar ook voor vele volwassenen, die het niet mag beuren (’t zij om de beurs of om den beschik baren tijd) zich naar elders te begeven, blijft het kermisgenot in eigen woonplaats nog steeds welkom. We schreven boven, dat ze vooronzestad weer in aantocht is, doch als deze regels onder de oogen onzer lezers komen, heeft ze haar tenten hier reeds opgeslagen en is ze nagenoeg gereed om audiëntie te verleenen. ’t Was deze week reeds een heele beweging in de straten en op de pleinen onzer stad. De jeugd genoot al volop van de drukte der voorbereiding. Het electriciteitsbedrijf dat ook hier in volle actie is naast het kermisbedrijf, gaf samen al heel wat afleiding aan de woelige jeugd. De auto voor het kabelvervoer naast die van de stoom- caroussel maakten soms, dat het verkeer haast gestremd was op enkele oogenblikken. Maandagmorgen te acht uur wordt door ’t luiden van ’t stadhuisklokje den volke kond gedaan, dat het kermis is, en al duurt haar rijk slechts vijf dagen, de toebereidselen zijn toch van dien aard, dat er door de talrijke ondernemers van de vermakelijkheden nog wel op een behoorlijke belangstelling schijnt ge rekend te worden. In een vorig nummer hebben we gemeld, welke hooge pachtsommen zijn besteed voor de verschillende gelegenheden. Er wordt thans door velen een flink loon verdiend, en dat maakt hen, die zich weinig of geen zorgen maken gul gestemd. Het geld gaat tegenwoordig bijzonder goed rollen, niet slechts doordat de noodzakelijke levensbehoeften boog in prijs zijn, maar ook omdat het alge meen zich telkens meer behoeften schept. Vooral voor artikelen van weelde en bij gele genheden van genot en uitspanning heeft menigeen thans veel meer over, en ook meer er voor beschikbaar dan voorheen, en daaruit is te verklaren dat de hooge onkosten goed gemaakt kunnen worden door de verschillende ondernemers op ’t gebied van genot en uitspan ning en weelde. Stoomcaroussel, schouwburg, bioscoop en vervolgens luchtschommel, autocaroussel, draai molen, wafel- en oliekoekkramen, benevens de gewone kramen voor galanterieën, speel goederen, suikerwerken, en tal van kleinere tenten voor spelletjes enz. dat alles zal een attractie zijn voor velen. De dagen van ’t kaatsen en harddraven, het vuurwerk enz., zullen als het weer wat gunstig is, tal van bewoners uit de omgeving naar onze veste doen komen. Men zie de rubriek advertentiën voor hetgeen er te doen en te koop zal zijn. Wie houdt van gezellige drukte kan van ’t vertier profiteeren. De kermis laat ieder vrij, maar biedt een groote verscheidenheid. Oud en jong, bemiddeld en onbemiddeld, eiken rang en stand wordt iets geboden. Dat ieder zich dan zelf kennel Wij schen allen een prettige kermis, een gepaste M. de R., verzoeken U beleefd opname van onderstaande, waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen. Het is met het oog op de kermis, dat het Bolsw. DrankweerComité een waarschuwend woord wil richten aan de ingezetenen dezer plaats. Niet dat wij ons tegenover de kermis als zoodanig willen stellen wij willen ieder daarin vrij laten maar wij willen wijzen op het groote gevaar, dat bij eene kermis- stemming dreigender is dan ooit. Het is eigenlijk bedroevend, dat wij in deze historische tijden in dubbele mate onze stem moeten doen hooren. Het is een slag in het aan gezicht van de Nederlandsche arbeidersklasse, dat de Minister van Arbeid het noodig heeft geoordeeld de Nationale Kommissie tegen het Alcoholisme te verzoeken in overleg te treden met de vijf vakcentralen, teneinde maatregelen te overwegen om het toenemend gebruik van alcohol, tengevolge van den verkorten arbeidsdag, tegen te gaan. JVanneer dan Onze Strijd, het orgaan der Handels- en Kantoorbedienden ook schrijft: «Naast de zoovele gevaren, welke de arbeiders klasse bedreigen, zien wij dat het alcoholisme zijn verloren terrein tracht te herwinnen, en wij constateeren het met ergernis en spijt, niet zonder resultaat, en vervolgende Aan de arbeiders, aan de georganiseerde arbeiders in de eerste plaats de plicht, door woord en daad het alcoholisme te bestrijden,” dan hebben wij daaraan niets meer toe te voegen, dan alleen dit: Arbeiders van Bolsward, tot welke organi satie gij ook behoort, hebt gij die roepstem begrepen Zoo ja, toont dit dan door in de eerste plaats deze kermis nuchter te vieren en verder door schouder aan schouder met ons te strijden voor eenedrankvrijesamenleving. Bolsward, Aug. 1920. Het Drankweer comité. De Paardenmarkt. De gewone jaarlijksche paardenmarkt had verleden Maandag een flinke aanvoer. Na genoeg honderd en vijftig dravers waren aanwezig. Hooge prijzen en toch werd er nog al heel wat verhandeld, naar men ons heeft ingelicht. Er was goede kooplust. Harddraverij. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn reeds de volgende paarden voor den wedstrijd op a.s. Donderdag ingeschreven: «Jonge Alexander”, «Atletha”, «Uiltje”, «Edel A.”, «Alice Rooseveld”, «Geertje T.”, «Papus” en «Etampes”. Hieronder lezen wij niet alleen namen van geregelde deelnemers, maar ook eerste prijs winnaars op de groote concours in Groningen, Leeuwarden enz. zoodat wel het neusje van den zalm op het gebied der paardensport in Friesland is ingeschreven. Wonseradeels Zuiderzeedijken. Dinsdag 24 dezer, had de verkiezing plaat van zeven volmachten wegens periodieke af treding en één tengevolge het overlijden van den heer A. Banning. Uitgebrac.ht zijn 192 stemmen. Herbenoemd de heeren W. J. Anema, Makkum met stemmen, J. W. Bruinsma, Bolsward 187 stemmen, J. Haima, Bolsward met stemmen, C. van Popta, Witmarsum 181 stemmen, H. F. van der Werf, ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 rebels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wij vermelden hierbij nog, dat in de gehouden bestuursvergadering de heer J. Yntema tot penningmeester der vereeniging werd benoemd in de plaats van den heer K. H. de Vries, die gelijk men weet, van de oprichting der Vereeniging af, dus 35 jaren lang als penningmeester in functie is geweest, doch nu bedankte. Het Eerelidmaatschap der Vereeniging strekke hem nog lange jaren tot een aangename herinnering I Wij werden verzocht de burgerij uit te noodigen, om a.s. Woensdag ter opluistering van den Kaatsdag, de vlag uit te steken en alzoo aan de stad een feestelijk aanzien te geven. De termijn vo#r inlevering der geperforeerde strook circalaire Winkelweek, is tot en met 31 Augustus. We hebben aan 198 winkeliers en doenden deze circulaire gezonden. Mogelijk zullen niet allen meedoen... maar we mogen toch zeker verwachten dat minstens 2/s der winkeliers deze mooie gelegenheid om voor weinig geld reclame voor z’n zaak te maken, niet onbenut zullen laten voorbijgaan. Hebben we ons in de activiteit van Bols- wards winkelstand vergist, ’t Is haast niet mogelijk... maar dan moeten er ook deze laatste dagen nog stapels brieven bij onzen Secretaris bezorgd worden. Een prijs te winnen moet bijzaak wezen. Hoofdzaak is, dat het publiek Uw smaakvol geëtaleerd artikel met aandacht beziet en daardoor als vanzelf tot koopen wordt uitge- noodigd, dit bereikt ge door allen zonder uitzondering mee te doenmet vereende krachten kunnen we veel goeds voor Bolswards-wiukel- stand verrichten. COMITÉ WINKELWEEK. Dit jaar is de variatie echter bijzonder groot, en wij zijn in staat gesteld, van het voornaamste der spelen en de regelen daarbij gevolgd, een beknopt overzicht te geven. Trefbal. Trefbal wordt op vele manieren gespeeld. Het bedoelde trefbal wordt gespeeld met een grooten bal. De spelers zijn verdeeld in twee partijen. Iedere partij tracht door samen spel (dan mag de bal den grond niet raken) de andere partij te treffen. Dit treffen telt voor 1 punt. Wanneer bij het samenspel de bal den grond raakt, komt het bezit van den bal telkens aan de andere partij. De partij, die na een bepaalden tijd de meeste punten heeft, is winnares. Grensslagbal. Ook bij dit spel zijn de spelers verdeeld in 2 partijen, welke afgeteld zijn van 1 tot 5 of meer. Een kleine bal wordt geslagen met een slaghout. De partijen trachten door den bal ver te slaan, eikaars grens te bereiken. Door een geslagen bal van de tegenpartij te vangen, mag de vanger 2 passen en 1 sprong (Duitscbe driesprong) maken in de richting van de vijandelijke grens. 1 punt is behaald, wanneer een partij de bal voorbij de grens van de tegenpartij slaat. Sling erbal. Dit wordt gespeeld met een grooten gevnlden ba], waaraan een lus is verbonden. Aan dien lus wordt de bal eenige keeren rondge slingerd en getracht die zoo vèr mogelijk in de richting van het vijandelijk doel te werpen. Overigens zijn hiervoor dezelfde bepalingen als bij grensslagbal. Slagbal. By slagbal worden de spelers in 2 partijen verdeeld R. (rood) en W. (wit). Partij R. wordt b.v. eerst slagpartij en partij W. vang- party. De leden van de slagpartij trachten den bal zoover mogelijk het veld in te slaan om zoodoende gelegenheid te hebben een loop (run) te maken om de daarvoor in den grond geplaatste honken (vlaggetjes). Voor het geheel of ten deele gelukken van dien loop, wordt een bepaald aantal punten behaald. Tijdens den loop van hem of haar, die den bal geslagen heeft, tracht de vangpartij den bal te vangen en (of) zoo snel mogelijk terug te spelen naar hun «brander”. (Brander is een speler van de vangparty W.) Brander tracht nu zoo snel mogelijk den bal op het z.g.n. «brandplankje” te deponeeren om te voorkomen dat looper eerder een run kan maken of zich aan een honk kan plaatsen. Na een vooraf bepaalden tijd of 5 vang- ballen wordt er gewisseld. (Met randballen wordt bedoeld, ballen, die zonder den grond te hebben geraakt, zijn gevangen). De partij, die na 2 maal den vastgestelden tijd de meeste punten heeft, is winnares. Kastie. Een goed begrijpelijke beschrijving van Kastie te geven, zou te veel plaatsruimte vragen en zou zonder teekening en zonder het spel in de praktijk te zien, ondoenlijk zijn. Het heeft met slagbal dit gemeen, dat de spelers weer verdeeld zijn in twee gelijke partijen, Rood en Wit, die door het spel telkens wisselen in vang- en «Zaypartij. De bal en slaghout zijn iets anders, doch het is hier ook weer doel, den bal zoo ver mogelijk weg te slaan om dan vlug een loop (run) te maken naar de overzijde van het speelveld en weer terug. Men mag dan evenwel bij een z.g.n. «vlucbthonk” een slag van een volgende speler afwachten om den loop te vervolgen. Tijdens dit loopen mogen de spelers van de vangpartij de loopers met den bal trachten te werpen. Wordt zoo’n looper geraakt, dan wordt de valpartij daardoor «/«^partij en moet zich snel begeven naar het «slaghonk” (vrijplaats ,voor de slagpartij). Evenwel mag dan de andere partij op haar beurt weer trachten de vluchtende partij met den bal te raken om zoodoende weer slagpartij te worden. iSZa^partij zijn, is het meest voordeelig, omdat voor iedere loop één punt wordt behaald en bij Danspartij geeft iedere vangbal één punt. De partij, die na een vooraf bepaalden tijd, de meeste punten heeft, is winnares. Het spel eischt van de spelers: 1°. snel kunnen loopen; 2°. vlug handelen; 3°. een juiste berekening van de spelsituatie en kansen en hoe men dat doel tracht te bereiken. J jerwouae mei iöo stemmen en in ae plaats van den heer T. H. Kingma, die niet voor mag en moet nimmer uitspatting worden. Bolswardsühe Courant t a. 8, Een Jubileum. Kaatsvereeniging „Bolsward”. Onze vanouds gerenommeerde Vereeniging ter bevordering van de kaatssport, heeft, gelijk reeds vroeger gemeld werd, ook dit jaar weer haar beste beentje voorgezet. Morgen, Zondag, wordt de Ledenwedstrijd gehouden, wat steeds een animeerend spel oplevert. Woensdag de groote kaatspartij, waarvan ook dit jaar heel wat verwacht wordt, en dan Vrijdag in samenwerking met M.E.T.O. de jongenskaatspartij, in parturen van drie uit ééne plaats. Bij zulk een partij van jongens, de kaatsers der toekomst, ziet men in den regel een echte krijg en ook daarbij heeft men vaak spannende momenten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1