1 Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Zaterdag 4 Sept. 1920. 59ste Jaargang. No. 36. 2 Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. VOOB handelwijze STADSNIEUWS. de maziek naar goed verzorgd, rnise «Twee wapens”, -* den feestdag gezellig door te ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/a Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 8 2 de Koningin, 2 distinctiefs, op het ordelijk marcheeren. we, dat velen de vlag zullen de stad een feestelijk aanzien Heeg f60, eivol in de zaal, dit was te n W. I. K.” heeft 'n goeden naam. Zoo pas kwam ik en vond weer een Als ik een blik «eerst gelijk”. serie bovenslagen vier. Ja, de kaats er gewonnen. van «rechts”. Uitslag le prijs groote zilveren medaille Stand 4 0 4 8 4 30 8 8 8 2 8 52 wel wat erg «gebikkeld”, partij er den gek mee heeft, om de meeste bovenslagen te partij bikkelende ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ver- zoo koud een bekenden «blijspel en nog eens lachen, De zilveren medaille, uitgeloofd door firma Repko, voor den versten bovenslag, verwierf R. Yetsinga, de zilv. med. van den heer J. H. Ypma, voor de meeste bovenslagen in eene partij, kwam ook in handen van R. Yetsinga, terwijl de med. van «Achilles”, voor den besten opslager, werd toegekend aan J. Y. Heeg. Handicap-draverij. Kermis-Donderdag. Het weer lykt gelukkig nogal vast, af en toe komt het zonnetje doorbreken en het ijverige bestuur onzer harddraverij-vereeniging is dan ook vol goeden moed voor dezen dag. De lijst vermeldt elf goede dravers en ieder is dan ook overtuigd deze middag aan de baan waar voor zijn geld te zullen krijgen. Tegen den middag komen de buitenmenschen opzetten naar onze stad, maar toch niet in die mate als verwacht was. Ruim één uur wordt met ons kranig Hollandia- korps aan het hoofd, een rondgang door de stad gemaakt en daarna naar de bekende baan den Harlingerweg. Hier ondervindt het bestuur, zoowel als de bezoekers, eeue teleur stelling, daar van de elf paarden, slechts zes zijn opgekomen. Vijf dravers bleven zonder eenige kennisgeving absent, en een dergelijke De pauze duurt lang, ’t is bij zessen als het los gaat. ’t Herste half spel is voor twee, door een missen slag is het ras Yetsinga is van plan een te maken, hij heeft er nu Arumers zijn niet min. Nommer 10 heeft al een spel. Bij 6 punten om «neat” komt het meetsnoer te pas, gevolg P/a spel. Yetsinga vervolgt zijn reeks bovenslagen, twee keer achter elkaar. Er wordt best gekaatst, ’t kan ook niet anders, en een beetje «tsieren” behoort er ook bij. En dat er eens ’n bal zit of buiten komt, dat behoort er ook bij. Heeg levert ’n kranigen bovenslag, het staat nu (10) 2 spel om (2) één spel. Alweer ’n bal boven, (Heeg). Een slag «kwea” van Jouwsma. 2t/2 om 1 spel. Yetsinga brengt met twee bovenslagen zijn partij op 56. (14). Zes gelijk kritiek geval nog een by (Ids Roukema) uit geleden. Klein is men begonnen, thans is de K.V. eene der grootste in onze stad, zij telt ruim 400 leden. Toen was het kaatsen hier niet bekend, nu wordt deze sport algemeen beoefend, in samenwerking met de zuster- vereeniging «Meto”. De beer K. H. de Vries, sinds de oprichting bestuurslid tot op nu, heeft gemeend te moeten bedanken als zoodanig. Met algemeene stemmen was hij benoemd op de leden vergadering tot Eerelid. Ook de vroegere bestuursleden, waarvan eenigen reeds zijn overleden, werden herdacht, inzonderheid de b.h. Schievink, Banning en Westerbaan. Van de Koningin was een groote medaille ontvangen, ter gelegenheid van dit 35-jarig herdenkingsfeest. Haar werd den dank van de Vereeniging gebracht, terwijl een telegram aan de Schenkster was verzonden, waarin de uitslag der partij werd gemeld. Met een «veel genoegen op dezen avond” opende de Voorzitter het feest en gaf hij het woord aan «W. I. K.” Het doek ging op. De Knorrepot (titelrol), is een vervelende baas, een echte rust verstoorder in huis. De huisgenooten, vrouw en kinderen, daarby een typische «komische Alte”, een semi-arts, een aardig logéetje, benevens een zekere Rietveld, in ‘koffij en echtscheidingen, komen allen meer of minder met den Knorrepot in aanraking. O, ja, ook nog een leuk kamerkatje, dat goed op haar plaatsje was. Het stuk is van fabrikant”, lachen dat is het parool. De leden van enkelen zelfs zeer De goede, oude gewoonte, aan den avond van den kaatsdag feestelijk bijeen te zijn in de Doele, was een beetje in onbruik geraakt. Allerlei omstandigheden werkten daartoe mee. Velen herinneren zich nog die mooie avonden van vroeger. Hoe leuk Het Bestuur had nu weer gezorgd voor zoo’n leuk tezamen zijn. In samenwerking met «W. I. K.”, de bekende Bolswardsche tooneelclub, was men er in geslaagd ook den avond van brengen. «W. I. K.” zou ditmaal opvoeren «De Knorrepot”, blijspel, made in Germany, een tooneelstuk dat bij onze Oostelijke buren, onder den naam «der Störenfried”, zeer bekend is. Het was verwachten, De voorzitter der Kaatsvereen. «Bolsward” opende met een gepast woord de bijeenkomst. Hij begon met iets te vertellen omtrent de oprichting der Vereeniging, nu ruim 35 jaar Geslaagd. Geslaagd voor het diploma gewapend beton- constructeur, P. B. N. A., den heer P Postma, opzichter-teekenaar in tijdelijken dienst bij de gemeentewerken alhier. handelwijze van de eigenaars, vinden wij niet zooals het behoort. Langzamerhand vult zich het terrein langs de baan met bezoekers, do«h dezen kregen in het begin al weinig bijzonders te aanschouwen, bijna alle paarden liepen alleen. Pas de laatste ritten om de prijzen, brengen eenige spanning onder de aanwezigen. Om de troostprijzen moesten kampen:, 1. «Controleur”, 2. «Kitty Romond”, 3. «Edel A” en 4. «Hiltje”. Om de hoofdprijzen zullen «Etampes” en «Kitty T” moeten draven. De eerste rit tusschen «Controleur” en «Kitty Romond” wint «Controleur”. «Edel A." is «Hiltje” in beide ritten de baas, terwijl tegen veler verwachting «Kitty Romond” van «Controleur” wist te winnen. Niet dat deze laatste rit spannend was, maar «Controleur” raakte op de helft der baan er uit en kon de achterstand niet meer inhalen. De derde rit is echter weer voor «Controleur”, zoodat om de troostprijzen van f50 en f 25 gereden moet worden tusschen «Controleur” en «Edel A.” De eerste rit wint «Edel A” met een aardigen voorsprong. «Etampes” en «Kitty T.” verschijnen tbans in de baan en rijden eenige malen op en neer. Het is een lust «Etampes” te zien draven. Dit is een paard waarvan de eigenaar nog heel wat plezier kan beleven. De kracht van dit paard zit vooral in de buitengewone sterkte. Maar ook de 3-jarige «Kitty” kan zich op de baan laten zien. Het is een lief beest en gereden onder de deskundige leiding van den heer Johannes Siderius achten wij dit paard nog tot veel in staat. «Etampes” krijgt heden de meeste kans en reeds in de eerste rit wist dit paard te winnen. De tweede rit tusschen «Centroleur” en «Edel A.” wordt ten voor- decle van «Controleur” beslecht. De derde rit tusschen «Edel A.” en «Controleur” is span nend en slechts met moeite wint «Edel A.” De le troostprijs wordt dus gewonnen door «Edel A”, de 2de door «Controleur’.” De laatste rit gaat nu nog tusschen «Etampes” en «Kitty T.” De grootste halve baan weet «Kitty T.” voor te blijven. De jeugdige draver kan het echter niet houden en als «Etampes” het laatste eind alle kracht bijzet is dit paard de eerste aan de eindstreep en heeft hiermede den eersten prijs verdiend. Direct na afloop ging het in optocht met de winnende paarden naar café Witteveen, waar de voorzitter de beer T. Popma, de prijzen aan de verschillende eigenaars uitreikte. Wegens het gering aantal deelnemende paarden werd de eerste prijs van f 150.tot f 100.teruggebracht. Nadat de voorzitter dank bad gebracht aan allen die tot slagen van deze draverij mede werkten, behoorde deze da weer tot het verleden. KAATSEN. Woensdag 1 Sept. 1920. De traditioneele kaatsdag. Lijst der deelnemers: 1. J. Volbeda, Kims- werd, A. Zijlstra en 8. J. Kuperus, Witmarsum; 2. T. Zijlstra, Witmarsum, I. Roukema, Har lingen, I. Jousma, Dokkum; 3. J. M. Dijkstra, Menaldum, Y. Schuitmaker, Leeuwarden, Joh. Terpstra, Franeker; 4. I. Roukema, Wommels, N. Staalstra, Franeker, J. A. Reitsma, Wit marsum; 5. J. P. Dijkstra, V. Bruinsma en Tj. Strikwerda, Franeker; 6. J. Reitsma, Pingjum, A. Rienstra, Sneek, M. Feenstra, Huizum; 7. A. Feenstra, W. Hoitsma en H. Langenberg, Bolsward; 8. A. Smidts, Franeker. Tj. de Jong, Tjummarum, J. de Vries, Sneek; 9. J. Zijlstra, J. Rienstra en H. Stellingwerf, Witmarsum; 10. Jan Y. Heeg, Oosterend, M. Miedema, Franeker, R. Yetsinga, Arum; 11. B. Wolthuizen, U. Wassenaar en A. Welbe dacht, Bolsward; 12. H. Plantings Az., H. Plantinga Hz. en R. Werkhoven, Franeker; 13. J. Vlietstra, Franeker, H. Lemstra, Wit marsum, Tj. Ypma, Arum. ’t Is nu ruim 2 uur. aan op het Sportterrein plaatsje in de perstribune, sla over het terrein, is het me of we er gisteren ook zoo gezeten hebben. Alles zooals voorheen, de inrichting van 't geheel is als verleden jaar, als daarvoor, als lang daarvoor. Wat heb ik al vaak die kaatspartij meegemaakt, eerst op het Schuttershof, achter de Broere-kerk, nu hier. En ’t is nog als vroeger, alleen met dit verschil, dat ik vroeger aan den overkant van 't perk te vinden was, op de muziektent. Dat is heden juist dertien jaren geleden, toen verhuisde schrijver dezes van de journalisten-afdeeling. Daar zitten we nu weer. Men is in de tweede omloop. In de eerste ronde zijn afge vallen de nos. 1, 3, 5, 7 en 11, «negen” is absent gebleven. Is het niet eigenaardig, dat de oneven nummers het moesten verliezen. De tweede ronde is als volgt: 13-2, 4-6, 8-10, 12 (blijft staan). «Twee” wint van «dertien” met den vol genden spelgang: 13: 0 8 2 2 2 8 8 6 6 42. 2: 8 6 8 8 8 6 6 8 8 66. Nu zullen 4 en 4 aan den slag, twee beste parturen, ze treffen het, mooi donkere lucht, weinig of geen wind, ’t terrein goed, veel bizonders gaat er niet om, al wordt er soms eens «gehandklapt”. «Zes” neemt de leiding op twee spel zijn ze echter «kamp”, ’t Volgend «eerst” is echter weer voor 6. Dat gaat niet, denkt 4 en al ras heeft dat partuur zes punten; ’n «eerst". Dus vijf gelijk met eenige mooie slagen wint 6 het laatste «eerst”. Stand: Ambachtsteekenschool. Zaterdag 11 September a.s. zal de aangifte van leerlingen voor den volgenden cursus plaats hebben in School No. II. Op het groote nut van deze school voor den toekomstigen ambachtsman behoeven wij niet meer te wijzen, de tegenwoordige tijd eischt een voldoende theoretische ontwikkeling, om met succes in de practijk werkzaam te kunnen zijn. De cursus duurt thans 6 maanden, terwijl naast de andere bekende vakken ook les zal worden gegeven in materialenkennis en eenvoudig boekhouden. Stand 2:82006866 36 10:48888088 52 nommer 10 f 90 plus een van toegekend aan R. Yetsinga, en uitgeloofd door den Beschermheer en den heer K. P. Plantinga, welke toekomen aan J. Y. en M. Miedema, 2e prys nommer 2 3e prijs nommer 6 f 15, 4e prijs nommer 12 f 15. De wedstrijd stond in ’t teeken Alle linker nommers verloren. De groote Turnbetooging op Woensdag a.s. begint met een optocht door de stad, waaraan ongeveer 600 personen deelnemen. De route van den optocht is als volgt Nieuwmarkt, Gr. Dijlakker, Gasfabriek, om de Gr. Kerk, Kerkstraat, Broerestraat, Post kantoor, Jongemastraat, Gr. Markt, Dijkstraat Sportterrein. Het publiek wordt dringend verzocht niet met den stoet mee te loopen, daar dit belem merend werkt Ook hopen uitsteken, om te geven. 4: 84846088484 62. 6: 28288806808 58. «Acht”' contra «tien”, ook beide «van zessen klaar”. Deze match brengt nog wat attractie, men gunt elkaar niet veel. Toch hangt no. 10 twee spellen op als no. 8 nog maar één spel kan noteeren. En 't is nog maar steeds «vooruit” voor no. 10, met spoed gaat het naar ’t eind. «Tien” heeft «acht” verslagen, stand als volgt: 8: 84866620= 40 10: 0 8 8 8 8 8 8 54 In de tweede lijst zijn alweer de linksche parturen afgevallen, evenals in de eerste ronde. De derde lyst vermeldt de nommers 12—2, 6—10. Er wordt nu in één perk gekaatst, wat veel prettiger voor den toeschouwer is, doordat er geen afleiding meer is, vooral als er on bekende kaatsers in ’t perk zijn is het spel van meer dan ééne party tegelijk lastig te volgen. Nommer 2 heeft goede voornemens, er hangt reeds een «spel” aan den hang, als no. 12 nog een schoone telegraaf heeft. Dit hindert no. 12, even aangepakt, 'n «eerst”. Nu de anderen weer een half spel, zou het om en om gaan? Neen twee avanceert, twee spel tegen 'n «eerst”, nog 'n eerst Stand 51, alweer anders 52. Er wordt nu ’t Is of de eene Is dat soms krijgen in een Maar zoo bikkelende weg wordt toch gewonnen 2 wint, II heeft nu den 4e prys. 12: 0 2 2:8 8 Er is nog al wat publiek. De tribune zit aardig vol en om de touwen is ’t een groot bewegen. De maziek speelt aldoor vroolijke wijsjes ’t is weer echt gezellig op ’t terrein. Nu spelen 6 en 10. Deze partij gaat vrij gelijk op. Nadat 10 wat heeft ingebaald is het vijf gelijk. De partij is nogal spannend, men geeft elkaar niets, en meermalen geeft het publiek blijk van bijval voor een mooien slag. Een spannende «zes gelijk”, Miedema slaat buiten, daardoor krijgt de tegenpartij 21/2 spel (tegen 2). Veenstra maakt een mooien bovenslag, die wordt natuurlijk extra genoteerd, even later doet Yetsinga het nog beter, en dan weer een. Handgeklap niet vau de lucht. Nu gaat het om het laatste «eerst”. Op zes tegen 2 wint no. 10. Dat was’n mooie partij, waarin Heeg en Yetsinga kranig werk hebben geleverd. Stand 6:08884208842 52 10:86228886688 70 Volgt pauze, straks komt de eindpartij, 2 tegen 10. «W. I. K.” deden hun best, best. Waar het hier een dilettanten-club betreft, zal ik niet in details treden. Het tooneel was en scène idem. Ik zei «lachen”. En er is gelachen, bazend, jammer dat het stuk afloopt, het laatste bedrijf is mat, heel mat en zelfs de veranderingen daarin aange bracht, konden het niet redden. Dat heeft wel schade gedaan aan den totaal-indruk. Maar dat is een fout van het stuk. Den schrijver is het niet gelukt climax aan te brengen tot aan bet einde, dat kunnen onze jeugdige tooneellisten niet helpen, die hebben hun best gedaan, ’t Spel was vooral niet minder dan we dat van «W. I. K.” gewoon zijn. Enkele tooneeltjes waren zelfs zoo, dat men aan beroepspelers dacht. Ik verwijs naar het keurige spel op de divan, (2e bedrijf, Jo en Frits,) naar het samenspel van tante Cato en Rietveld, als deze dame zich als bezoekster van advocaat Marinus Muis beeft laten aandienen, om den man, die in koffij en echtscheidingen doet, met twee ramen, eens aan den tand te voelen. «W. I. K.” heeft haar speltalenten weer getoond, ’n compliment voor dat spel, maar we verwachte» een volgende keer een beter stuk. Mag ik eens verwijzen naar «Beroemde Kinderen”, «’t Generaalsvrouwtje”, «Mijn naam is Lehman”, en, (nu denk ik aan een kort gesprek op het Sportterrein,) naar «Jonge harten”, van Marcellus Emants? Willen is kunnen, beide fastoren zijn aanwezig, dat weten we nu allen wel, de tooneelclub kan gerust moeilijker blijspelen opvoeren. Laat de zaal daveren van gullen lach, om allerlei verwikkeling en misverstand, om welk type ook... dat kon «W. I. K.”, maar dan een beter stuk als deze «Rustver stoorder”. Ws. Bolswardsche Courant .1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1