lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. i I ïi I Ij 59ste Jaargang. Zaterdag 11 Sept. 1920. No. 37. UIT DE RAADSZAAL. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. VOOR (1* Vergadering op Donderdag 9 September 1920. Bolswardsche Courant X' hier wordt bad ook de nemen, Wtot goedkeuring der begrooting 1920 uitgaaf beide verhooging maar daar is, waarop heeft plaats volgens rooster en aan de van r ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Ret bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. voor de steaa- houding der andere jaarwedden, en zij stellen van f 200 te brengen op f 225, met ingang Met algemeene stemmen aangenomen. 7. Behandeling gemeente-rekening 1919. De Voorzitter doet vooraf de mededeeling dat de heer D. B. Eerdmans, die oitstedig was, als commissielid is ver vangen door den heer P. D. van der Klei. De commissie bestaat dus uit de heeren Van der Klei, Houtsma en Mol. In haar rapport wordt opgemerkt: dat voor belastingen op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar k 5 Cent. wordt hier van 3 M. nu gebracht op 2.85 M. werd opgemerkt dat 2.70 M. het maximum woningen met rijks voorschot worden gebouwd. DeVoorzitter. Dat ziet op de balkhoogte, en zolderhoogte gewoonlijk aangeduid. De heer Praamsma. Ja, in de regeeringsvoorschriften geldt de hoogte onderkant balken. Voor de balken wordt 15 c.M. gerekend, zoodst de zolderhoogte wordt 2.85 M. De zaak is dus wel in orde. Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde wijziging goedgekeurd. 4. Voorstel B. en IV. tot wijziging der gas- en muntgas- ver ordening Door de veranderde tijdsomstandigheden is het der Gas commissie gebleken, dat in de verordening betreffende de levering van gas over den gewonen gasmeter en den munt meter op verschillende punten wijziging dienen te komen. B. en W. kunnen zich met de voorstellen geheel vereenigen. De heer Mol. Het is mij opgevallen dat bij art. 9 de gebruikers van muntgas, ingeval van vernieling, schriftelijk wordt aangezegd, dat met 3 dagen de leiding wordt weg gebaald, en bij art. 10 kan den gebruiker van gas over den gewonen meter zonder voorafgaande kennisgeving de meter afgenomen worden. Ik vind beter dat hier ook een kennis geving vooraf gaat. De Voorzitter. U wenscht dus, dat aan die ook een schriftelijke kennisgeving wordt gezonden, daar zal wel geen bezwaar tegen bestaan bij de Gascommisie. De heer Eisma. Ik vind dat er eigenlijk geen reden voor is, omdat het wel niet zal voorkomen. Het kan echter wel aan de Commissie worden overgelaten, en bezwaar zal er wel niet by zijn. De heer Lunter. Ik zie, dat nu bepaald wordt dat de woningen tot een huurwaarde van f 300 nog muntgas kunnen krijgen. Vroeger was dit f 120 en de sprong vind ik we] wat groot. Als het eens op het dubbele van vroeger werd gesteld, was het al heel voldoende. De heer Eisma. De huren zijn zoo gestegen, en zullen nog wel stijgen zoodat verhooging der som noodig was. De heer Pannekoek Loois. Toen dit bij de Gascommissie in behandeling was, werd opgemerkt, dat het 7e deel van ’t inkomen volgens den minister kan geacht worden voor woninghuur te kunnen worden besteed. Ook de nieuw te bouwen woningen dienen wel voor muntgas in aanmerking te kunnen komen en daarom heeft de Commissie de huur waarde tot f 300 toegestaan. De heer Eerdmans. Ik voel wel iets voor de meening van den heer Lunter en toch zal het in de toekomst wel op die som moeten komen. Zou het niet kunnen, dat er een clausule werd gesteld, dat de Gascommissie het kan bepalen, wie voor muntgas in aanmerking komen! De heer Routsma. Ik meen dat er geen bezwaar bestaat om de som te houden op f 300. In huizen waar reeds de gasleiding is, zal men geen muntgas nemen, want dat is niet goedkooper, maar voor nieuwe huizen moet toch de gelegenheid bestaan, muntgas te bekomen. De heer v. d. Klei. Wordt de betaalde huur of de huur waarde hier bedoeld, dat verschilt soms nog al. De heer Praamsma. De schatting der huurwaarde gaat nog volgens de oude regeling en die is lang niet zoo hoog als thans wel de huren gesteld moeten worden. De heer IVesseling. Er dient toch een norm te zijn voor muntgas. De te boawen woningen kosten f 6000, en naar 6 pCt. is de huurwaarde reeds f 360. Lager dan f 300 kan het dunkt mij nu al niet gesteld worden. Het voorstel Lunter om het op f 240 te stellen, wordt niet ondersteund en is dus vervallen. De voorstellen zooals de Commissie die heeft ingediend, worden met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de wijziging van art. 10 (voorstel Mol) ook als aangenomen wordt beschouwd. 5. Voorstel B. en van den weg BolswardHarlingen. Daar de goedkeuring van het besluit om het onderhoud van den Weg BolswardHarlingen aan Wonseradeel op te dragen met ingang van 1 Januari 1920, door H.H. Ged. Staten zoolang op zich laat wachten, wordt het noodig geoordeeld nog een begrooting over 1920 vast te stel len. De begrooting heeft in ontvang en de som van f 8500,86. Wordt nog in den loop van dit jaar het gemeenschappelijk beheer opgeheven, dan geldt deze begrooting over 't evenredig deel, waarvan de Commissie nog het beheer had. Met algemeene stemmen goedgekeurd, de heer Haima hield zich buiten stemming. 6. Adres IJ. van der Zee-van der Spoel om jaarwedde met advies B. en IV. B. en W. zeggen in hun advies, dat het billyk is, dat deze adressante ook in belooning wordt verhoogd naar ver- voor de belooning van 1 Meij.l. nog niets geheven wordt. Zij vindt wensehelijk dat B. en W. met voorstelllen daaromtrent komen. Bij »Marktgelden” is niet ontvangen een bedrag van f 160 voor een staanplaats cinematograph, terwijl die staanplaats publiek gepacht was door C. Welte. De commissie vraagt inlichtingen. In verband met de nieuwe schoolwet zal de verordening op de heffing van schoolgeld gewijzigd moeten worden. De commissie zou gaarne voor groote gezinnen een meer progres sieve heffing zien toegepast, waarom zij er reeds nu de aan dacht op vestigt. Dan vraagt zij inlichtingen over eenige renten. Er waren geen bewijsstukken by de rekening, en 't bevreemdt, dat geen bijdrage is ontvangen van de stoom bootmaatschappij voor onderhoud van wallen. Bij Uitgaven trok het de aandacht welk een belangrijke som is uitgegeven voor sigaren, en tevens dat de prijzen der verschillende leveranciers veel uiteenloopen. Aan ^Woudaarde” is f 800 uitgegeven. ’t Verwonderde dat een boomkweeker de levering hiervan had, on zij meent dat dit door schippers voordeeliger gehaald had kunnen worden. Behalve de gevraagde inlichtingen stelt de commissie voor, de Gemeenterekening vast te stellen in ontvang op f 488585.06. uitgaaf - 484885.28®. Voordeelig saldo - 3699.79’. De rekeningen van Gasfabriek en Reiniging gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Het antwoord van B. en W. behelst ongeveer het volgende Aan de voorstellen om van publieke vermakelijkheden belasting te heffen wordt reeds gewerkt en aandacht van B. en W. reeds getrokken. Inderdaad was de pachter C. Welte volgens contract verplicht tot betaling, hoewel hij niet verschenen is. Uit een onderzoek is gebleken, dat hij zijn zaak heeft overge dragen en buitenlands verblijft. Het toenmalig Dagelijksch Bestuur heeft, om geen verlies te lydén, herverpacbting gehouden. Het verwondert B. en W. eenigssins, dat de rekenings- commissie opmerking maakt over nog te beffen schoolgeld. Zij deelen evenwel mee dat de Onderwijswet in art. 66 2e lid aangeeft de wijze, waarop de gemeentebesturen schoolgeld mogen heffen. Wat de gevraagde renten betreft diene, dat f 16.67 is bet dividend van de N.V. Centrale Bouwmata- rialenvoorziening, f 16.40 het dividend van de Gem. crediet- bank en f 250.28 de rente van voorschotten aan de gasfabriek gedaan, samen f 283.35. In 1904 is met de «St. Martin" een overeenkomst aan gegaan, waarbij die firma voor de aanlegplaats der stoomboot f 100 bijdroeg en voorts een jaarlijksche bijdrage in de kosten van onderhoud van hoogstens f 50. Wanneer er dus geen kosten gemaakt worden, behoeft de firma niet te storten. De uitgaven aan sigaren beloopt f 400. In normale jaren was daarvoor f 100 uitgetrokken, doch de prijsverhouding en het aantal vergaderingen veranderde sterk, terwijl ook in 1919 een tweetal verkiezingen plaats had. B. en W. vinden, dat in ’t oog gehouden, het bedrag niet buitengewoon hoog. De levering der sigaren ook is iets geleverd door iemand, die een bijdrage gemeente schuldig was en verzocht dit in den vorm sigaren te voldoen, wat werd toegestaan. De sigarenprijzen varieerden nog al, en bureaux is een wat duurdere soort gekocht. De leverancier van »Woudaarde” is, volgens rapport van den Stadstuinman, de firma Bosgra te Bergum, die,het ook o.a. aan Sneek en Idaarderadeel levert. Het wordt franco aan den wal geleverd en tusschenkomst van derden zal zeer waarschijnlijk niet voordeeliger zijn. De heer Mol. Omtrent de sigaren, waarvoor ongeveer f 400 noodig was, wil ik opmerken dat er wel veel ver gaderingen zyn gehouden, maar de prijzen varieeren «an 8 tot 18 cent. B. en W. zeggen in hun antwoord nu wel dat ze voor de stembureaux betere soort hebben genomen, maar wensehelijk is, dat de prijzen vooraf worden vastgesteld. De Voorzitter. Ik heb alleen vernomen dat voor de sten- bureaux een beter soort was besteld, doch nader kan ik daarover geen inlichtingen geven. De heer v. d. Klei. Daar de heer Mol reeds over de sigaren heeft gesproken, ben ik als Voorzitter der Commissie daarvan verschoond. Maar de levering van Woudzand, daar wensch ik nog wel iets van te zeggen. Het Park kost belangrijke sommen. Er is geleverd f 800 aan zand, f 500 aan heesters. Ik heb van schippers gehoord, dat het zand te duur was, en zij ’t voordeeliger konden halen. De heer Houtsma. Die in de Wouden bekend is, weet wel, dat het gewone aarde is, van het land gestoken. De transportkosten zijn er in beide gevallen, maar ik weet niet waarom de aarde juist van een boomkweeker moet komen. De beer Lunter. De verbetering der paden van het Park was noodig en Gasthuis en Weeshuis hebben daarvoor subsidie verleend. In 3 jaren is dat uitgevoerd, en het moet aarde zijn, die er speciaal voor geschikt is. De Voorzitter. Ja, de stadstuinman heeft geadviseerd dat het juist deze soort aarde moet zyn. De heer Raima. De voortdurende verzorging van het Park brengt kosten mee, en het zal wel wat moeielijk gaan om het met de werkloonen afzonderlijk te berekenen. De plantsoenen worden nu soms wel eens vergeten, maar zou het niet mogelijk zijn de kosten van het Park eens nauwkeurig op te geven? f. Schrijven behelzende een w het gemeenschappelijk beheer De Voorzitter. g. Adres van dringende, dat de positie te worden, en opgemaakt. h. Adres van Hoofden van den Technischen Dienst in Friesland, betoogende dat een hoogere bezoldiging van den architect in verhouding met andere ambtenaren noodzakelijk is, wijl het verband is verbroken. De Voorzitter stelt voor deze stukken en adressen voor kennisgeving aan te nemen, wijl de salarissen pas herzien zijn. De heer Houtsma. Ik zou toch omtrent het adres van den Bond van Architecten wel het advies van B. en W. willen vernemen. Door het gesprokene van den heer Eerdmans, in een vorige vergadering, is bet mogelijk dat men tot andere gedachten is gekomen. Dit voorstel wordt ondersteund, doch met 7 tegen 6 stemmen verworpen. (Voor stemden de heeren Roode, Yssels, Houtsma, Eerdmans, Pannekoek Loois en Mol). Een en ander wordt dus voor kennisgeving aangenomen. h. Adres van vrouw Anema, verzoekende de brug te Parrega onderhands voor 3 jaren te mogen inhuren. Haar man is nog ziek, doch herstellende en voor een goede bediening der brug wordt zorg gedragen. i. Adres van de Tuinbouwvereeniging, verzoekende voor het houden van een vervolgcursus een lokaal van de Gemeente te mogen gebruiken. Beide adressen gesteld in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter deelt nog mede, dat het procesverbaal van verificatie der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger voor de leden van den Raad ter inzage is gelegd, en dat er nog een voorstel van B. en W. is, tot het aangaan van een lijdelijke kasgeldleening van hoogstens f 45000, 7 °/0. Deze leening is noodig wegens betaling van aangekochte hoeveelheden cokes, en het voortdurend opnemen van gelden voor de gemeente-reiniging, terwijl de Hoofdelijke Omslag nog niet onmiddellijk in de behoefte zal kunnen voorzien. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres Mej. R. Terhenne om eervol ontslag als onder wijzeres aan school no. II met advies B. en IV. B. en W. adviseeren om het gevraagde ontslag als onder wijzeres eervol te verleenen met ingang van 1 Oct. a.s. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel comm. voor de strafverordeningen tot wijziging der broodverordening. Ged. Staten geven in overweging in de thans geldende broodverordening eenige wijziging aan te brengen. B. en W. stellen voor, aan den wensch van Ged. te voldoen, en de verordening in dien zin te wijzigen. Met algemeene stemmen aangenomen. 8. Alsvoren tot wijziging der bouwverordening. De Commissie wijst er op, dat er geen overeenstemming heerscht inzake de hoogte der woonvertrekken tusschen de Bouwverordening en de Regeeringsvoorschriften, en toch dient hier eenheid te zijn. Ook is het aanbevelenswaardig in de Bouwverordening voorschriften op te nemen waardoor voorkomen kan worden dat aantrekkelijke stadsgedeelten door onsmakelijken nieuwbouw ontsierd worden. Economische redenen maken tevens een wijziging in 't bestaande tonnen stelsel wensehelijk. Er zal een besparing in kosten door verkregen worden en ook uit een hygiënisch oogpunt is het aan te bevelen. En ook bestaat hier nog niet een bepaling om het sloopen van gebouwen met eenige kunstwaarde te voorkomen. Daar wordt nu ook wijziging in gebracht. De heer Yssels wijst op een verhandeling in Zeeland, waar geschil ontstond over de hoogte der woonvertrekken. Het Heeft de Raad pas drie aaneen volgende Donderdagen vergaderd, nu is er een rustpoos van 4 weken geweest. De agenda voor heden telde 8 punten, en geen van alle heeft veel voeten in de aarde gehad, ’t Ging nog al glad van stapel en ruim half negen was de openbare zitting afgeloopen. Bij opening waren 12 leden tegenwoordig, maar de beer Houtsma kwam ook weldra binnen, zoodat de raad voltallig was. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en voorstelt de notulen vast te stellen. Alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de onderbandsche aanbesteding bruggenbouw. b. Idem, houdende goedkeuring der schoolgeldkohieren. c. Idem, goedkeurende het besluit tot vetkoop van grond voor het Electrised bedrijf der provincie Friesland. d. Idem, goedkeurende de wijzing der verordening op de jaarwedden van onderwijzers. e. Schrijven van den heer F. Bakker te Noord-Scharwoude, dat hij de benoeming tot hoofd van school no. II aanneemt. van ’t Gemeentebestuur van Wonseradeel, ijziging in de bepaling tot opheffing van van den weg Bolsward-Harlingen. Dit is bij de overige stukken gevoegd, den Alg. Ned. Politiebond, er op aan- van het politiekorps verbeterd dient waartoe een schema van bezoldiging is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1