Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Winkelweek - Bolsward. 59ste Jaargang. Zaterdag 18 Sept. 1920. No. 38. De a.s. Winkelweek. Oer ditten en datten. DE MIDDENSTAND. fll O Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. VOOR Mailly viel ia goede STADSNIEUWS. Ws. Der is gjin üngelok ef der is altiid in gelok by, wirdt er wol ris sein, as dat nou jimmer test troch giet, scil wol spanne, mar in jonge yn ’t doarpke Piaem finderfoun fen 'e wike dat it kin. Hy wie oan ’t fytsen en hie in koer mei slaedkroppen by him op 't stjfir. Hy koe lykwols it spil net yn evenwicht balde en sa kaem er dan mei habben en balden yn in aid moddersleat to Ifinne. It De volgende week zal staan in het teeken van den Middenstand. Onze verschillende plaatselijke middenstandsorganisaties hebben cich in dezen vereenigd en de komende dagen ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad z^jn verkrijgbaar a 5 Cent. BULLETIN. Zal de aanstaande Winkelweek slagen dan is in de eerste plaats de medewerking van alle ingezetenen noodig. Derhalve verzoekt ’t Comité der Winkelweek de inwoners van Bolsward gedurende de komende feestdagen de gevels van hunne woningen te versieren en vooral ’s avonds te illumineeren. Het Comité is er in geslaagd illuminatiepotjes, hangers, kaarsen enz., te krijgen tegen een zeer lagen prijs, zoodat alleingezetenen bijna zonder kosten, een prachtige illumi natie kunnen aanhrengen. Voor de mooiste illuminatie worden prijzen uitgeloofd. Zij die wenschen te illumineeren, worden verzocht zich direct tot den Secretaris van het Comité, Nieuw- markt 8, te wenden, die gaarne inlichtingen verstrekt. Bolsward niet bij de en toonen mede te van het Comité, n.l. Bolsward vooruit te brengen. Nu ’t Winkelweek- comité er in geslaagd is om voor zeer lagen prijs eenige duizendtallen illuminatiepotjes met kaarsen, hangers, enz. te koopen, is het toch zeker de plicht van de ingezetenen om in ieder geval Dinsdag- en Woensdagavond hunne woningen te illumineeren. Zouden zich in verschillende buurten nog geen commissies kunnen vormen die een geheele wijk, b.v. De Dijlakker illumineeren, en dat dan de ge zamenlijke bewoners van zoo'n wijk ieder een gedeelte der kosten betalen. De kosten zullen verbazend meevallen. In de stad zijn de gordijnen van verschil lende etalages reeds naar beneden en wordt met bekwamen spoed gewerkt om ditmaal eens iets extra’s tot stand te brengen. Door het comité is bepaald dat de deelnemers hunne etalages niet voor Dinsdagmorgen 11 uur zullen mogen openstellen; deze bepaling lijkt ons zeer practisch en bovendien het lijkt beter dat alle etalages tegelijk open komen dan zoo nu en dan eens één. Wat de namen der deelnemers enz. betreft, meenen wij te kunnen volstaan, met te ver wijzen naar het Donderdag j.l. verschenen gratis blad De Winkelweek, waarin men alle bijzonderheden kan vinden. De lijst van deel nemers moet nog worden aangevuld met den heer G. Brandsma, kruidenierswaren, Sneeker- poort en voorts werden voor den étalage- wedstrijd nog medailles uitgeloofd door „De Friesche Bank” alhier, en den heer Gorter, sigarenfabrikant te Sneek. De laatste dagen was men in onze plaats bezig met het aanleggen van den electrischen kabel, waardoor de straten er nu niet bepaald schooner op werden, vooral Donderdag, zagen ze er zeer vuil uit. Wij kunnen ter gerust stelling mededeelen, dat volgens ontvangen inlichtingen, de straten met de Winkelweek weer haar gewone aanzien zullen hebben en er gedurende die dagen niet opgebroken zal worden. Ook meenen wij nog even de aan dacht te moeten vestigen op de bepaling van Burgemeester en Wethouders, dat gedurende de Winkelweek, de winkels tot 10 uur ’s avonds geopend mogen zijn. Een woord van dank aan den heer Alt voor de heerlijke avonden aan zoovelen bezorgd is hier op zijne plaats. Hulde aan den emi- nenten organist net bistean kin, en dat meuear oer de kop mar it heid ten gehoore gebracht, zooals zich de Meester zich dat waarschijnlijk gedacht heeft. Nu volgde ’t Larghetto uit de 2e Symphonie van Beethoven. Hoe melodieus, hoe vol van zang. Dit opus leent zich zeer voor orgel, vooral als men eene, zoo tot in de puntjes verzorgde, registratie aan wendt. Schubert’s „Menuet”, vind ik daarentegen minder geschikt. Zeker, die bekende muziek laat zich wel goed hooren zooals het hier naar voren werd gebracht, maar het thema 3 iEi FT 6 6 6 7 7 7 3 komt te vaak terug en vraagt daardoor te veel de aandacht. Het Trio in B groot, klinkt aardig.'t Was wel opmerkelijk dat ik vlak naast me bijna bet geheele Menuet hoorde meeneuriën. Dat de „Gondolièra” van Mosakowski op dit programma zou voorkomen, was te ver wachten. Deze Venetiaansche Gondelier met zijn nasaal geluid is de favorit geworden van een groot deel der geregelde habitiées. Trouwens, het blijft altijd een aardig nommer, maar, tusschen twee haakjes, dan moet de heer Alt het spelen, op het orgel in de Groote Kerk. Want het is hier juist de manier van spelen, die het doet. Een stukje echte „programma-muziek”. Ook „Pastorale” van aarde. Het is opmerkelijk hoe de heer Alt in de bijschriften zoo typisch kan zeggen hoe en wat hij zal spelen. Ook deze Pastorale. Daar staat niets bij in de muziek alleen een weinig registeraangave. Concertgever maakt van zooiets een muzikale schilderij, als ik het zoo eens zeggen mag. En dan belicht (betoont) bij deze schilderij zoodanig dat de hoorder zoo is het, precies. was „Prélude et Canon” in Vincent d’Indy. Het werd en nu vond ’t was me veel duidelijker dan bij de 4e orgelbespeling op 19 Juli j.l. Ik dank mijn collega, op wiens verzoek dit werk gegeven werd, voor zijne bemiddeling, waardoor we zoo een eerste-klas opus nog eens mochten beluisteren. Alles werd beter verstaan en begrepen. Beglückt darf nun dich, o Heimat, ich schauen und grassen froh deine lieblichen Auen Nun lass ich ruhn den Wanderstab, weil Gott getreu ich gepilgert hab. Dat is het pelgrimskoor uit „Taniihaüser,” het bekende pelgrimskoor. Dat klinkt machtig van af het orgel, kalm ingezet, met climax verder gaande, tot in jubeltoon de slotwoorden klinken „Der Gnade Heil ist Büssern beschieden, er geht einst ein in der Seligen Frieden Von Höll’ und Tod ist ihm nicht bang’ drum preis’ ich Gott mein Leben lang 1 Halleluja, Hallelujah, in Ewigkeit.” In die stemming gingen we huiswaarts, dat was een koraal aan ’t slot dezer achtste orgelbespeling. Het is Vrijdagmiddag als we dit schrijven. Zou het weer vanmorgen uitgewoed hebben, het is te hopen voor de komende dagen. De barometer gaat iets vooruit en er is alle hoop, dat we volgende week nog eenige mooie herfst dagen krijgen. De lijst van deelnemers is thans opgemaakt en deze bevat, de firma’s welke buiten mededinging aan den wedstrijd deel nemen medegeteld, een 80 tal namen, zoodat het Comité zeker niet over belangstelling van de zijde der winkeliers te klagen beeft. Laat thans de burgerij van winkeliers achterblijven leven met het streven Orgelbespelingen. Groote Kerk - Bolsward 1920. 13 September. 8. Zoo was het dan de achtste, de laatste, orgelbespeling in dit seizoen. Het programma bestond geheel uit verzoeknommers. Nu had men mogen verwachten, dat zouden zyn gevraagd de mooiste werken, die gedurende deze serie orgelbespelingen ten beste waren gegeven. Zoo was het niet. Drie besliste origineelen, Bach, Vincent d’Indy en Mailly, anders alles transcriptie. Het schijnt dat bij het meerendeel der bezoekers het groot orgelwerk minder „beliebt” is en men meer prjjs stelt op de meer zangerige, in het gehoor liggende, muziek, Hoe het ook zij, het was een avond van „elk wat wils”, en daarvoor is ook veel te zeggen. Met het slotkoor uit de Johannes-Passion werd deze orgelbespeling ingezet, we bleven dus in de traditie, velen hadden echter in deze voordracht gaarne een onzer mooie kerkgezangen met de daaropvolgende „koraal- bewerking” gehoord. Dit slotkoor is onbekend bij het meerendeel der bezoekers, daardoor ging het misschien ook, zonder bizonderen indruk te maken, voorbij. Zoo'n aanvangskoraal zingt men in gedachten mee, de tekst is bekend, de gewensohte stemming is daardoor opgewekt. Bach’s prachtige Fuga, in Es groot, (Peters III, no. 1), vormde wel het glanspunt van den avond. De heer Alt speelde zeer mooi en bizonder in stijl. In vorm en geest wijken de drie théma’s zeer van elkaar af, daardoor rechtvaardigen, ja vragen zij zelfs, ’t gebruik van afwisselende manualen en registers. En, (ik herhaal hier een zin uit eene beschrijving der Bach- composities,) op ons voortreffelijk orgel, werd dit grootsche werk, door aanwending van gezegde factoren, in al de pracht en heerlijk- hwet ark hwet oer. De klachte is algemien dat alles fiersto djfir is en dat it sa de meatskappij op dizze giet en ’t is allegearre like slim, sloert mei 't al mar foart, en de uaeaste dingen wirde mei de dei noch djfirder en de maetskappij, dy’t dan forline jier al oer de kop moatten hie, fen wege de djfirte fen alles stiet oan ’t nou ta nog altiid op syn foetten, mar de geleerde minsken hfilde fol, as er gjin foroaring mei gauens komt, den moat it speak rinne, dat kin net oars. Frisia. zal de burgerij van Bolsward kunnen zien wat de winkelstand alhier kan presteeren en men zal vergelijkingen kunnen maken tusscben onze winkels en die in andere plaatsen. In verband met een en ander meenen wij in dit nummer eens te moeten spreken over de plaats van den middenstander en vooral van den winkelier in onze samenleving. Hoe beschouwt het publiek den winkelier? Het antwoord hierop is eenvoudig genoeg. Door een groot gedeelte van het publiek wordt de winkelstand als beslist overbodig beschouwd, men beschouwt de winkeliers ai nuttelooze tusschenpersonen, tusscben producent en con sument, die trachten de prijzen zoo boog mogelijk te maken en zoodoende hun winsten zien te vermeerderen. Vooral in de laatste oorlogsjaren heeft men op alle manieren getracht het publiek in den waan te brengen dat de middenstandsklasse overbodig is, dat voor de arbeidende klasse bet eenigst ideaal moet zijn coöperatief werken en coöperatief iukoopen De theorie mag heel fraai klinken de praktyk heeft in den distributietijd aange toond dat niets de prijzen meer opdrijft dan coöperatief inkoopen. Het coöperatief inkoopen brengt met zich dat de inkoopen niet met die serieusheid geschieden die een winkelier aan den dag legt bij het aanvullen van zijn voorraden. De oorzaak hiervoor is ook gemak kelijk te begrijpen: de winkelier is belangheb bende bij voordeelig inkoopen de directeur van ’n inkoopcombinatie echter zal zich niet zoodanig om de prijzen bekommeren, immers de leden zullen het toch moeten betalen indien een inkoop eens wat minder voordeelig is. De bewering dat de winkelstand overbodig is achten wij dan ook beslist onjuist en naar onze meening is een bloeiende winkelstand een zegen voor een plaats. Van den anderen kant zijn de winkeliers zich zelve niet steeds bewust van hunne positie in de maatschappij en meenen zij te vaak dat het zich vestigen als winkelier hun mede burgers de moreele verplichting oplegt bij hen de inkoopen te doen. Dat onze maatschappij het zonder den winkelstand zou kunnen stellen, wij gelooven het niet. Uitschakelen van den winkelstand zou beteekenen vernietigen van alle initiatief. De oorlog is oorzaak geweest, dat de winkelstand meer dan ooit in bet gedrang is geraakt, daar de prijzen van bijna alle artikelen zeer sterk aan fluctuatie onderhevig waren en het publiek zeer gereserveerd werd wat het inkoopen aangaat. Gaan wy aan de hand van het bovenstaande onze plaatselijke winkelstand eens na dan kunnen wij met verheuging constateeren dat de winkeliers in onze plaats zieh tot heden schitterend door de moeilijk heden, welke aan het zaken doen verbonden waren, heen geslagen hebben. Eenige nieuwe magazijnen zyn in de laatste maanden geopend en ook de bestaande zaken leggen er zich buitengewoon op toe het nieuwste en beste op elk gebied te leveren. Wij weten dat onze winkeliers hunne connecties hebben met de beste fabrikanten dat de prijzen en kwaliteiten hier eene vergelijking met andere plaatsen kunnen doorstaan. Is het dan niet jammer dat nog zooveel ingezetenen steeds naar elders trekken om daar hunne inkoopen te doen terwijl men in verreweg de meeste gevallen hier minstens evengoed kan worden bediend en veeltijds tegen biilijker prijs? Wij zouden dan ook onze ingezetenen in overweging willen geven, beziet eerst de eta lages in onze plaats voor gij elders Uwe inkoopen gaat doen en de komende Winkelweek zal u een prachtige gelegenheid bieden eens zeer nauwkeurig kennis te maken met de artikelen die onze winkeliers voeren en aan den anderen kant raden wij de winkeliers aan, zorg er voor uwe étalages steeds smaakvol in te richten en geeft de prijzen uwer artikelen zooveel mogelijk aan opdat het koopend publiek de prijzen in onze plaats met de prijzen elders zal kunnen vergelijken. zegthé, ja... Nommer 7 re klein, van voor de tweede maal gespeeld ik het beslist mooi, ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De uitbreiding der Stad. Gelijk men deze week kon opmerken, is een begin gemaakt met het bouwen der brug over de gracht aan de Turfkade. Die brug zal als toegangsweg dienen naar het terrein waarop men voornemens is, geleidelijk onze stad een flinke uitbreiding te geven. Gelijk men weet, is dat land door de Gemeente van het Gasthuis aangekocht voor bouwterrein. Een net van straten zal daar successievelijk worden aangelegd, en tal van woningen, voor verschillende rangen klassen II en III, zullen daar eerlang verrijzen. Allereerst zal door de Vereeniging „St Joseph” worden aangevangen met den bouw van een belangrijk aantal woningen met Rijks voorschot en men hoopt met Mei a.s. daar reeds een flink getal gereed te kunnen hebben om in den woningnood te voorzien. I Wat nu den bruggenbouw betreft, het za worden een nette, flinke en solide ophaalbrug» met een doorvaartswijdte van 5 Meter en een doorritbreedte van 3.60 Meter. De brug wordt berekend op een mobiele belasting van 500 kilo per M8. De onderbouw zal van gewapend beton geconstrueerd worden en dit is opgedragen aan de N.V. Betonbouw voorheen foldie him der wol sa min dat er, sa gau as er koe, wer by de wal op kroep. De kropkes slaed wiene al hwet forsiedde rekke, mar dy swile er al gau hwet by elkoar, do de koer noch fit 'e blaue modder hise, mar do kaem it gelok, der wie finder ’e bidriuwen in groue iel yn krfipt, en sa hie de jongfeint dochs net om ’e nocht yn ’e sleat wést. As de fiskers it ek ris mei in koer pro- bearren, mfiglik as 't dan better gyng as mei netten, hwent dat bringt gjin greate stikken oan, as men de fiskers heart. Hja kleije oer to folie konkerinsje, hjarren oandien troch ljue bfiten it fak. Der binne to folie minsken dy’t for aerdichheid fiskerij der op nei halde en sadwaende bliuwt er for de fakljue bast neat to fangen oer. Mar det soil nog grif wol hwet tafalle, in fisker stiet er ienris ek for bikend dat er graech ris kleije mei, mar it is de fraech ef der altiid reden ta is. Reden ta kleijen hat fen ’e wike in ferwers- baes to Ljouwert wol hawn dat er net hwet heger skreau op in kerwei det to Snits fit- besteld waerd. Der waerd fitbesteld it ferwjen fen tsien wenten. De Ljouwerter baes wie de leechste skriuwer, en it kerwei waerd him dan ek tastien mar hy hie amperoan trije tfizen goune mear skriuwe kinnen dan hied er noch de leechste west. Nou kin ’t wêze dat de man kans sjucht om goedkeape feinten to krijen mar der hoeft er net om nei Hollan to gean, dan makket er grif genoch in forlerne reis. Yn Amsterdam binne ferwersfeinten dy ’t nou by de daelder om yn ’e fire fortsjinje. Dat wirde op sa’n menear djfire kwast follen ferwe, en it is gjin wfinder dat d« minsken der op fit binne om de ferwer safolle as ’t kin bfiten doarren to balden, hja skaffe seis oan en smarre hwet nedig is seis Bolswardsclie Courant i p J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1