I lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. De Winkelweek. 59ste Jaargang. Zaterdag 25 Sept. 1920. No. 39. II r J b Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. I VOOR De uitslag de étalages Joukje IV, A» MM van van van en de bloemisten hadden geen handen hunne klanten te bedienen, was de stemming roezig en ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar h 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het is zoo’n innig eenvoudig gezongen, ontroert nu niet deed. „Im Abend- Schubert werd veel mooier weer- Hier klonk de stem weer warmer meer beheerscht. Zanger en organist brachten F Maatschappij van Landbouw, hiervan was Rubriek I. Enterstieren, geboren op of nh 1 November 1918, 7 inzendingen, le prijs v. z. m., aangeboden door den heer T- Popma, Pels Meine, van S, B. v. d. Velde te Bols ward; Jonge Adema, van R. A. Aukema te Burgwerd; 3e prijs Posthuma, van L. IJ. v. d. Valk te Parrega. Rubriek II. Stierkalveren, geboren op of nil 1 November 1919 tot en met 15 Februari 1920, 5 inzendingen, 2e prijs Gerard XX, van J. Bruinsma te Hartwerd en Toekomst, van M. J. de Boer te Ugoklooster. Rubriek III. Stierkalveren, geboren na 15 Februari 1920, 16 inzendingen, le prijs Simon Albert, van Tj. H. Pasma te Tjerkwerd; 2e Simon Albert, van denzelfde en Juweeltje, IJ. H. Galama te Dedgum; 3e Steven, A. L. de Vries te Hichtum; Stierkalf, Tj. A. de Jong te Burgwerd en Jan, van R. A. Aukema te Burgwerd. Rubriek IV. Koekalveren, bij tweetallen, geboren op of nè 1 December 1919 tot en met 15 Februari 1920, 6 inzendingen, 2e prijs Kroontje en Nette XVIII, van M. J. de Boer te Ugoklooster; Sjirkje VII en Rienkje XVIII, van G. S. Hellinga te Burgwerd; 3e Bonte Andringa III en Grietje V, van wed. F. M. de Boer te Hartwerd. Rubriek V. Koekalveren bij tweetallen, geboren uh 15 Februari 1920, 13 inzendingen, le prijs z. m., aangeboden door de coöpera tieve aankoopvereening SneekBolsward, Ate Adema en Wilhelmke Adema, van wed. R. M. de Boer te Hartwerd; 2e Froukje Albert III en Gretha Albert V, van Tj, H. Pasma te Tjerkwerd; 3e Rienkje XXII en Sjoerdje IX, van G. 8. Hellinga te Burgwerd en Sijbranda Albert X en Brandenburg Albert VI, van Tj. H. Pasma te Tjerkwerd. Rubriek VI. Hokkelingen bij tweetallen, geboren op of nè 1 November 1918, 15 in zendingen, le prijs z.m., aangeboden door de boerenleenbank Burgwerd, Ruurdje XIII en Witte Andringa VII, van wed. F. M. de Boer te Hartwerd en Verwachting en Renske VI, van M, J. de Boer te Ugoklooster; 2e Eiske II en Kleiterp V, van S. B. v. d. Velde te Bolsward; 3e Rosa I en Doetje, van wed. 8. J. de Schiffart te Hartwerd. Rubriek VII. Melke enterrieren, bij twee tallen, 6 inzendingen, le prijs z. m. aange boden door den heer M. da Boer, Hommerts en Zwartsenburg, van M. H. Galama te Burgwerd; 2e Siebrandy VII en Saapke XIII, van J. Bruinsma te Hartwerdeervolle ver melding, v. d. Weerd IX en van J. Bruinsma te Hartwerd. Rubriek VIII. Melke twenterrieren, bij tweetallen, 3 inzendingen, le prijs aangeboden door Hollandia, en Zwartpoot XII, van Hartwerd2e Martha I Zoo behoort ook deze week weer tot het verleden. De winkeliers hebben getoond wat ze kunnen wanneer bet aankomt op étaleeren. Vorige Zaterdag en Zondag waren zeer veel gordijnen voor de winkelétalages gesloten en ook Maandag bleef bij alle deelnemers de étalage dicht, daar het comité bepaald had, dat vóór Dinsdagmorgen 11 uur niet geopend mochten worden. Men kon de laatste dagen, die aan de winkelweek voorafgingen, duidelijk bemerken, dat er iets bijzonders aan de hand was. De schilders en timmerlieden liepen af aan en genoeg hunne klanten te bedienen. Ook in de stad was de stemming roezig en de baro meters zullen in langen tijd niet zoo veel beschouwd zijn als Zondag en Maandag ji. Zoo kwam Dinsdagmorgen. In den morgen werd bier en daar nog een laatste hand aan de étalage gelegd, werd nog wat versiering aangebracht ofwel maakte men voorbereidselen voor de illuminatie. Tegen elf uur wordt het druk op de straten en de talrijke vlaggen die uit de huizen wapperen, geven de stad een recht feestelijk aanzien. Het weer lijkt goed en met goede hoop zet de eerste Winkelweek-dag in. Intusschen is het elf uur geworden en ver- eenigen zich op het Stadhuis de verschillende genoodigden voor de officieele opening. De bekende Raadszaal is spoedig geheel gevuld en te ruim elf uur neemt de burgemeester hst woord. Spr. acht het een voorrecht een woord tot de aanwezigen te richten bij den aanvang van de Winkelweek, die voor onze plaats van zoo groot belang zal zijn. Spreker haalt de woorden aan van Dr. Kuyper door deze in het feestnummer van De Hanzebode geschreven over den Middenstand. Hier wordt gewezen op de groote plaats die de Middenstand in neemt te midden van het economische leven, van die Middenstand waartegen dikwijls wrevel gekoesterd wordt omdat men naar de losse feiten ziet doch de groote lijn vergeet. Droeve tijden zijn gekomen, doch zij hebben niet vermocht den kracbtigen levensadem uit te blazen. Onze stad zal gedurende deze dagen een krachtig teeken van leven toonen. Z.E.A. brengt vervolgens hulde aan het comité, den wilskracht van den voorzitter en aan den nooit rustenden secretaris, die in zoo’n korten tijd zulk een groot werk in elkaar hebben gezet. Z.E.A. hoopt dat deze arbeid met heerlijke vruchten beloond mag worden. Hierna spreekt nog de heer Eisma, voor zitter van het Comité van de Winkelweek, waarna men zich voor het Stadhuis opstelt teneinde de rondgang door de stad aan te vangen. Met het stedelijk muziekkorps aan het hoofd ging men de aangegeven route langs en was om circa 12 uur de officieele opening afgeloopen. ’s Middags had men gelegenheid de étalages nauwkeurig op te nemen, en deed de Jury, bestaande uit de heeren Mr. B. Berger en J. Wesseling, alhier en den heer G. Plantinga te Leeuwarden de ronde en de taak van deze heeren behoort zeker niettotdegemakkelijksten. Er waren toch zeer veel beslist mooie étalages en hieruit een uitspraak te doen, is zeker niet gemakkslijk. Bij de Blauwpoort waren intusschen de kinderspelen begonnen, welke door het Comité in samenwerking met de bekende „Blauwpoort- eommissie” georganiseerd waren. Wat een kinderen en wat een menschen in dat stadsgedeelte en deze feesten kunnen dan ook uitstekend geslaagd worden genoemd. 's Avonds werd door het Hollandia muziek korps een uitvoering gegeven in de versierde en verlichte muziektent, welke op het Markt plein was opgesteld. Ook thans waren weer honderden menschen op de been en de étalages hadden druk bezoek. Voor sommige winkels was beslist geen plaats te krijgen zoo’n kijkers. De illuminatie kwam niet geheel tot zijn recht, de wind was te sterk. Intusschen kon de eerste dag als een succes voor de Winkelweek worden beschouwd. De tweede dag, ’s morgens in de vroegte reeds... regen en hoewel de barometer vooruit gaat, lijkt alles even triest en treurig. Op de Koemarkt werd in den voormiddag de vee tentoonstelling gehouden, uitgeschreven van wege de Afd. KBolsward" van de Friesche koeien de b. m., aangeboden door Hollandia, Tj. A. de Jong te Burgwerd, beslag 33 melk koeien. Rubriek XIII. Melke schapen bij twee tallen, 9 inzendingen, le prijs D. C. van der Werf te Wolsum en TjH. Pasma teTjerkwerd, 2e D. C. v. d. Werf te Wolsum. Rubriek XIV. Ramlammeren, bij twee tallen, 11 inzendingen, le prijs D. C. v. d Werf te Wolsum en Tj. H. Pasma te Tjerk werd 2e D. C. v. d. Werf te Wolsum en G. S. Hellinga te Burgwerd. Rubriek XV. Ooilammeren, bij viertallen, 2 inzendingen, eervolle vermelding T. Popma te Bolsward. Rubriek XVI. Groot en klein vee ter opluistering, 17 inzendingen, eervolle ver meldingen: een l1/g-jarige ram, van Tj. A. de Jong te Burgwerdeen overjaarsche ram, van Tj. H. Pasma te Tjerkwerd twee beeren, van B. J. Couperus te Parrega; Wiepkjell, Bontje XVIII en Eelkje XV, van S. B. v.d. Velde te Bolsward; Bruinsma, v. M. J. de Boer te Ugoklooster; Leeuwarder August, kalfrier, van J. Bruinsma te Hartwerdde stier Nette XII, van D. C. v. d. Werf te Wolsum en Keizerin Jeltje en Jeltjes Keizerin, van 8. T. Dijkstra te Tjerkwerd. In den namiddag klaarde de lucht op en kwamen de bezoekers opzetten. Het concours van tuigpaarden, dat gehouden werd door de Harddraverij-vereeniging Bolsward en O." had niet over het bezoek te klagen. Het was weer druk in de stad en het aantal be zoekers uit de omgeving was talrijk. Er was een mooie collectie paarden in de baan en kenners deelden ons mede, zelden een concours te hebben bijgewoond waar zooveel beste paarden aanwezig waren. De taak was ook voor deze jury lang niet gemakkelijk en na rijp overleg werd de uitslag als volgt bekend gemaakt. Deelnemers klasse A. le prijs „Fimke", 8-jarige zw. merrie, eigenaar R. F. Abma, Folsgare, 2e prijs „Nelly”, zw. merrie van K. Vrolijk, Workum, 3e prijs „Frieda”, 6-jarige donk. br. merrie, eigenaar L. van ’t Zet, Allingawier, bestuursprijzen verwierven „Oleria”, zw. Fr. merrie van A. Damstra, Bolsward, „Tilly”, 3 jarige bl. sch. stamb. merrie, eigenaar E. Zijlstra, Workum en „Flora”, 10-jarige zw. pref, stamboek merrie, eigenaar M. J. de Boer, Ugoclooster. De drie eerste prijswinnaars moesten thans mededingen in klasse B, ze konden het hier echter niet tot de prijzen brengen. De le prijs verwierf „Keesje”, 7-jarige br. witv. r., eigenaar B. Vogelzang, Groningen, de 2e prijs „Gretha”, 4jarige br. merrie vau Th. Smid, Wehe (Gr.), de 3e prijs „Jobanna”, 4-jarige br. merrie van denzelfden eigenaar. Bestuurs- prijzen werden toegekend aan „Kiliana”, 13-jarige pref, stamb- merrie, eigenaar R. v. d. Wey, Teems, „Gretha’’, 10-jarige zw. merrie, eigenaar V. H. Galama, Dedgum, „Afke”, 8-jarige zw. stamb. merrie van J. Bangma Dz., Nijland en „Trijntje", 4-jarige zw. stamb. merrie, eigenaar M. Tj. Postma, Legemeer. Het verguld zilveren distinctief, uitgeloofd door den heer Leo Hettema alhier voor het schoonste geheel, werd toegekend aan „Keesje” van den heer B. Vogelzang, Groningen en de verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer J. Witteveen alhier voor de beste fokmerrie aan „Kiliana” van R. v. d. Wey, voornoemd, welk paard hiermede de 66e bekroning behaalde. ’s Avonds had de stad weer een feestelijk aanzien en daar er thans bijna geen wind was, had de illuminatie meer resultaat. Eenige gebouwen waren prachtig verlicht en dit ver hoogde zeer het aanzien van de stad. Om 8 uur gaf het Stedelijk Muziekkorps een concert op het Marktplein, dat weer door een talrijk publiek werd aangehoord. Alle stadsgedeelten profiteerden thans weer van het drukke bezoek en de winkelstand heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Donderdagmiddag werd ter opluistering van de Winkelweek een kerkconcert gegeven door de heeren A. Alt, organist, alhier en P. Melk, barytonzanger, Zaandam. Het was een buitenkansje zoo spoedig na afloop van de zomer-concerten onzen organist weer te mogen booren. Zeer velen hebben dan ook van deze gelegen heid gebruik gemaakt. Wij merkten meer stadgenooten op dan bij de gewone orgel bespelingen, wat zeker zal moeten worden toegeschreven aan de medewerking van een z. m., d. Burg X J. Bruinsma te en Sneeker II, van S. B. v. d. Velde te Bolsward. Rubriek IX. Melke koeien, bij tweetallen, 10 inzendingen, le prijs v. z. m., aangeboden door den heer J. W. Bruinsma, Janka III en Boukje, van 8. B. v. d. Velde te Bolsward 2e Siebrandy II en Albertje IX, van J. Bruinsma te Hartwerd 3e Hommerts en Juweeltje van M. H. Galama te Burgwerd; eervolle vermelding Doting V en Cuperus I van f. P. Hiemstra te Oldeklooster en Renske IV en Emma van M. J. de Boer te Ugo klooster. Rubriek X. Koeien met hooge opbrengst, minimum opbrengst oudere koeien 200 Kg. boter in 330 dagen, le prijs groote z. m. en 2e prijs kleine z. m., beide aangeboden door de contróle-vereeniging Hartwerd en Tjerkwerd, 6 inzendingen, le prijs Siebren I van Tj. A. de Jong te Burgwerd2e Juweeltje van IJ. H. Galama te Dedgum eervolle vermelding Hinke van A. Damstra te Bolsward. Rubriek XL Kalve koeien, kalftyd vóór 1 Januari, 4 inzendingen, geen bekroning. Rubriek XII. Verzameling fokvee uit één beslag, min. inzending 10 stuks, 5 inzen dingen. Voor deze rubriek was een wisselprijs ter waarde van f 100uitgeloofd.Dezemoet3keer aaneen of 5 maal in het geheel door denzelfden eigenaar worden gewonnen, le prijs v. z. m., aangeboden door de maatschappij van kass en roomboterfabrieken, S. B. v. d. Velde te Bolsward, beslag 23 stuks; 2e v. z. m., aangeboden door dr. Beekhuis, J. Bruinsma te Hartwerd, beslag 30 stuks; 3e z. m., aan geboden door den heer IJ. K. Galama, M. J. de Beer te Ugoklooster, beslag 28 melke solist. De heer Alt zette in met een Toccata van Bach, een zeldzaam mooi werk, en zooals wel was te verwachten, meesterlijk gespeeld. De op het programma voorkomende orgel- stukken, zijn hier meerdere malen door den organist gespeeld en willen wij volstaan met den heer Alt dank te brengen voor het vertolken van deze Toccata. Het was een genot naar de afwisselende registratie te luis teren. Ik kan me toch nooit vereenigingen met de opinie van hen, die Bach zoo heel sober willen spelen, zoo zonder eenige kleur I Van den zanger kregen we vervolgens te hooren Geluckig Vaderland uit Valerius Gedenkklank, en „Troost” van Nicolai. De baryton beschikt over een helder, krachtig geluid. Een stem, welke de groote ruimte flink vult. En daarbij een duidelijke uitspraak. Het eerste no. beviel ons het best. Daarna voor orgelconcert F. dur van Handel, wel melodieus, doch wat lang, en nu wij zoo kort geleden een veel belangrijker concert van dezen componist hoorden, kon dit ons niet zoo boeien. Hierbij sloot aan het beroemde Largo van Handel. Een tegenvaller! Of was de ver wachting te hoog gespannen Ik kon de registratie bij het eerste vers niet mooi vinden. De baryton klonk zoo eigenaardig bij die helle fluittoon. En toen de zanger in de laatste regel zoo akelig naast de toon ging zingen, was het voor ons bedorven. Neen, dan dit Largo door Tilly Koenen te hooren zingen I In het lied van Bach, O Jesulein süsz, O, Jesulein mild," vonden wij de begeleiding het meest te prijzen, mooi liedje, en het ons, wat het roth” van gegeven. en ons wel in de stemming. Tot slot speelde de heer Alt uit het Fluit concert van Rinck, Adagio en Rondo. De meeste hoorders kwamen weer als altijd in „extase” over deze „zoetelijke fluittonen.” Wij zijn aan dergelijke muziek ontgroeid en hadden liever iets anders gehoord. Doch een mooi concert was het, en ik zal zeker uit naam van velen spreken als ik hierbij de heeren Alt en Melk mijn hartelijken dank betuig voor het uur van kunstgenot wat zij ons gaven. De Reciteerwedstrijd op Donderdagavond had een groot succes. Was het getal deel nemers zoo verbazend dat slechts een klein procent kan worden toegelaten, ook de belang stelling van de zijde van het publiek was enorm. De zaal was overvol en toch moesten nog velen bij de deur worden afgewezen. De overvolle zaal was evenwel een toonbeeld van orde. Dank zij de genomen maatregelen, kon men tot achter in de zaal de voordrachten volgen. Een beschouwing dezer voordrachten mag van ons niet verwacht worden, waar èn jury èn publiek reeds uitspraak hebben gedaan. De uitslag was de volgende Voor de rubriek Ernst waren 7 deelnemers en wel de heeren 8. B. Wiersma O.B.-Zijl met Abd-El-Kader, behaalde 56 punten, J. Rijpma, Blauwhuis, met Borger’s klachte (in de Friesche taal) 63, S. Dijkstra, Oosterend met Moederliefde en Moedersmart 53, J. Krotje, Drachten, met Ballade 68, Bersma, Idsegahuizum met Bertha’s brief, 72 punten, Mevr. Bijl-de Jong alhier met Bernesmert 88 en H. Klom alhier met Waarom de Mottige niet kwam, 67 p. In de rubriek Luim verkregen de beeren F. v. d. Spoel alhier met Heiige lenfald 68, R. G. de Jonge, Leeuwarden met Tante Waarschuwt 70, Nooitgedacht, IJlst met Amalia en Kikeljea 72, Boersma, Leeuwarden met Mijn Eerste 61, 8. H. Lep, Oude Bilt- zijl met de Suikertante 74 en K. Bakker alhier met De Paardegang 60 punten. In afd. Ernst werden de prijzen dus behaald door Mevr. Bijl-de Jong alhier en den heer Bersma te Idsegahuizum en in Luim door de heeren Lep, Oude Biltzijl en Nooitgedacht van IJlst. De publieksprijzen (en het oordeel van het publiek klopte heel goed met dat der Jury) werden toegekend aan Mevr. Bijlde Jong, met 107 van de 169 stemmen en aan den heer Nooitgedacht met 58 stemmen, terwijl voor de fraaiste Friesche voordracht Mevr, Bolswardsclie Courant 1 ^^UMiaoti^*****"****^^* j l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1