lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. ft H i 1 I 1 lp W- fe Si 59ste Jaargang. Zaterdag 2 Oct. 1920. No. 40. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. O Wü VOOR I ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cent» per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. het bedrijf moet verder behoeven pi Men moet de zaak niet lastiger maken zoo spoedig doenlyk ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is.iele fonisch aangesloten onder No. 4. Waar de uitbreiding voortdurend toeneemt, stellen B. en periodieke controle De heer Mol. doch er f De heer v. waren banken te gehaald werden, direct veranderd. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 2. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van hoofdelijken omslag. en W. wijzen er op, dat de practische toepassing van het laatste lid van Art. 20 der verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen tot groote onbillijkheden aanleiding geeft. Dat art. luidt: Voor belas tingplichtigen, die samen wonen en een gezin vormen, worden de sommen voor noodzakelijk levensonderhoud bij de reke ning van het belastbaar inkomen van elk hunner niet ten volle afgetrokken, doch in verhouding tot hun aanslag en tot een gezamenlijk bedrag van f 650. B. en Wwillen dit niet toepassen waar het inwonende kinderen betreft. De Voorzitter. Van de heeren Eerdmans, v. d. Klei en Yssels is een voorstel in gelijken geest ingekomen, doch B. en W. hadden hun voorstel reeds gereed, waarom die heeren geen bezwaar zullen hebben, het hunne in te trekken. De heer Eerdmans. Gelijk U reeds opmerkt is ons voorstel in denzelfden geest als dat van B. en W. en ons voorstel kan dus worden ingetrokken. De heer Stockmann. Nu de verordening toch aan de orde is, wil ik nog op een leemte wijzen in die verordening. Het is voorgekomen, dat iemand die geheel geen salaris geniet, maar enkel kost en inwoning verdient, toch is aangeslagen. Die kost en inwoning zijn berekend op f 550, de aftrek was f 450, dns van f 100 moet hij f 3 betalen. Maar hij heeft geen geld, verdient niets, ontvangt alleen een loon in natura. Om terugwerkende kracht aan dit besluit te geven zal wel moeilijk gaan, maar als dezulken reclameeren, kan het toe gewezen worden. De heer Eerdmans. En nog iets. Ik meen dat, na,voor kinderen beneden 18 jaren aftrek wordt verleend, ook geen kinderen onder de 18 jaren behooren te worden aangeslagen en toch zijn er wel jongeren reeds aangeslagen. De Voorzitter. Wanneer kinderen zelf inkomen hebben, behooren ze toch wel aangeslagen te worden. De kinderaftrek dient om de ouders te ontlasten, maar als de kinderen ver mogen hebben, hebben ze inkomen en dat is belastbaar. En wat uw le vraag betreft, ik zou u wel adviseeren, geen terugwerkende kracht aan de voorgestelde wijziging te geven. Wat de heer Stockmann heeft opgemerkt, zal door B. en W. in overweging worden genomen. Zoo ziet men, geen verordening is volmaakt, doch bij B. en W. zit wel het streven voor, om alle onbillijkheid weg te nemen, echter daaraan kan geen terugwerkende kracht gegeven worden, omdat men dan nooit zekerheid zou hebben. Deze ver ordening moet nu stipt nitgevoerd worden. De heer Yssels. De menschen moeten maar reclameeren, want als het gewijzigd wordt, duurt het toch licht een paar maanden voor de wijziging weer is goedgekeurd en is ’t al weer Januari. De Voorzitter. Ja, enkelen zijn wel in ongunstige con ditie, maar voor dit jaar is het nu eenmaal zoo vastgesteld. De heer Yssels. Mij zijn bekend, die 7 a 8 gulden verdienen en nu aangeslagen kunnen worden, omdat de aftrek met andere huisgenooten samengeldt, door die bepaling van Art. 20. De Voorzitter. dan ’t reeds is. De onbillijkheid wordt al opgeheven. De heer Stockmann. Ik ben ’t toch niet eens met den heer Eerdmans, om te animeeren maar te gaan reclameeren, hoewel er toch ook gevallen zijn, waarbij een onbillijkheid is ontstaan. De heer Praamsma. Wij gevoelen ’t allen wel dat art. 20 niet in werking was gekomen, als men dit had voorzien, maar B. en W. willen daarom ook voor 't volgend jaar die onbillijkheid opheffen. Onze aanslagen zijn nu gebaseerd op de verordening. Wil men dit voorstel terugwerkende kracht geven, dan moet het geheele kohier omgewerkt worden. Voor dit jaar moet het zoo doorgaan. De heer v. d. Klei. Er is door mij al op gewezen, dat dit artikel, uit de oode verordening overgenomen, tot onbil lijkheid kon voeren. Vroeger werd dat niet zoo stipt opge nomen, maar de controleur doet het wel en dat geeft onbil lijkheid. De heer Houtsma. Er wordt dus erkend, dat men hiermee een fout heeft begaan. Het is ook mij bekend, dat er onbil lijkheden uit ontstaan. Een vader en 2 jongens die elk iets verdienen, kunnen nu alle 3 worden aangeslagen, omdat de aftrek voor elk nu heel klein werd. Mij dunkt, er is wel iets aan te doen. Als wij een motie aannemen, om die onbillijkheden weg te krijgen, kan het toch. De menschen zullen in die gevallen niet zoo snel loopen naar den ontvanger en als we de fout niet herstellen, krijgen we nog grooter moeieljjkheden. De heer Pannekoek Loois. Wat de heer Houtsma sprak, ging mij ter harte, doch een motie daar ben ik niet voor. Beter is, om in de volgende vergadering met een goed voorstel te komen. Ik kan mij niet voorstellen, dat het kohier daardoor geheel omgewerkt zal moeten worden. De Voorzitter. Ik moet ook adviseeren tegen een motie. Men moet niet overhaast te werk gaan, dan begeeft men zich op glad ijs. Wij willen de onbillijkheden opheffen, daar kan men de volgende vergadering wel nader op ingaan, door een afgerond voorstel, maar voor dit jaar kan er niet aas veranderd worden. De heer Praamsma. Men moet niet vergeten, dat de verordening door hooger autoriteiten werd goedgekeurd; daar kan men zoo maar niet in wijzigen en wel met terug werkende kracht. Het kohier is ook vastgesteld en goed gekeurd. Wij kannen met bijzondere gevallen rekening houden, maar overigens acht ik momenteel het beste, het voorstel van B. en W. aan te nemen. en W. gerenvoyeerd om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres Tuinbouwvereeniging om gratis gebruik school lokaal met voorstel B. en IV. Het advies van B. en W. behelst om het verzoek in te willigen op dezelfde voorwaarden als ’t vorig jaar. De Voorzitter. B. en W. stellen voor om aan dit punt toe te voegen het verzoek van het Bestuur Landbouw en ook daarvoor een lokaal van school no. 1 beschikbaar te stellen. De heer Wesseling. Is dat enkel het lokaal, of zijn daar ook vuur, licht en schoonmaken in begrepen. Als er wat veel gebruik van gemaakt wordt kan gratis vuur en licht nog al bezwaarlijk worden. De Voorzitter. Voorgesteld wordt het op gelijke wijze als ’t vorig jaar, dus met vuur en licht af te staan, 'k Meen wel dat de landbouwcursus bij dag gegeven wordt. De heer Raima. Het zijn zuivere onder wijscursussen, die sobsidie ontvangen van Rijk en Provincie. Gratis gebruik van vuur en licht kunnen dus beschouwd worden sis subsidie van de gemeente. De heer Lunter. Indertijd zijn de lokalen met vuur en licht gratis toegestaan aan vereenigingen, gesubsideerd door Rijk of Provincie. Dat standpunt heeft de Raad toen ingenomen, omdat men de zaak van algemeen belang oordeelde. De heer Roode. Ik herinner mij, dat er vroeger wel door de onderwijzers is geklaagd, dat het morgens niet in orde was met de banken, dat dient voorkomen te worden. De heer Raima. Dat betrof niet den landbouwcursus. d. Klei. Dat was toen met „de Hanze.” Er weinig, die dan uit een ander lokaal Maar dat is, toen er op gewezen is, i. Idem school, om Deze adressen in handen van Verzoek van 't Bestuur Afd. Bolsward Maatschappij van Landbouw om een lokaal voor van den landbouwwintercursus. Zal worden behandeld bij punt 1 der agenda. k. Voorstel der heeren Eerdmans, van der Klei en Yssels, inzake wijziging verordening op de heffing eener plaatselijke direct» belasting naar het inkomen, behelzende een wijziging van Art. 20, waarbij inwonende kinderen niet meegerekend worden bij aftrek van ’t gezinshoofd tot f 650 voor nood zakelijk levensonderhoud. Zal worden behandeld bij punt 2 der agenda. l. Verzoek bestuur woningbouwvereniging „Volkshuis- vesting” om bouwvoorschot van f 201.287 voor aankoop bouwterrein enz. Aan B. dat kinderen, die geen eigen inkomen hebben, aangeslagen. De oudere raadsleden hebben daar ook steeds rekening mee gehouden, doch de controleur heeft het nu stipt doorgevoerd. De heer Stockmann. Ik begrijp nog niet, waarom er aan deze zaak geen terugwerkende krasht kan worden gegeven, en dat dan de heele omslag moet worden omgewerkt. Als men de menschen het te veel betaalde terug geeft, kan het dunkt mij heel goed gaan. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 3. Voorstel B. en W. inzake stichting woning- en grond bedrijf. Daar de Directeur-Generaal van de Volksgezondheid er op gewezen heeft, dat de gemeenten aan welke volgens de woningwet voorschotten zijn verleend, voor aankoop van grond of woningen, gehouden zijn hiervoor een afzonderlijke administratie te voeren, wil het B. en W. gewenscht voor komen om deze gronden voor bouwterrein in een apart bedrijf in te brengen. Hierdoor worden de gewone uitgaven ontlast van renten en aflossingen van leeningen voor gronden waarvan de bestemming nog in ’t verschiet ligt. Van 't College van het Centraal Bureau voor verificatie en finantieele adviezen der Ver. van Nederl. gemeenten is het aanbod ingekomen om zich met de inrichting der bedrijven (woning en grondbedrijf) te belasten tegen een vergoeding van f 100 h f 200 (in verband met de werkzaamheden), terwijl deze zich ook met de controle dier bedrijven wil belasten. Waar de uitbreiding van de taak der gemeenten en W. voor de inrichting aan voornoemd bureau op te dragen. Ik kan mij met het voorstel vereenigen, staat dat het f 100 a f 200 kost, maar houdt het daar dan ook mee op? De Voorzitter. De inrichting van het bedryf vordert die som, doch de controleurs zullen later ook wel beloond moeten worden. De heer Raima. Ik ben er niet voor dat er een nieuwe ambtenaar voor komen moet, en dan vraag ik ook, is het blijvend of kan ’t later ook weer opgezegd worden? Mij dunkt, wij moeten elk jaar het recht hebben, er me» op te houden. De Voorzitter. De inrichting kost eerst 100 a 200 gulden en als men de controle er ook aan opdraagt, zal, gelijk ik zeide, dat ook vergoed moeten worden. De heer Lunter. De inrichting van bet bedrijf moet er volgens de aanschrijving komen, maar verder behoeven we ook niet te gaan. Misschien kunnen we de controle wel zelf voeren. De Voorzitter. Hiermede kunnen wij accoord gaan. Wij stellen derhalve thans voor aan het Bureau de inrichting van het bedrijf op te dragen, dus over te gaan tot de in richting van een woning- en grondbedrijf. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. 4. Adres Patrimonium om voorschot en bijdrage met voor stel B. en W. Op het verzoek dezer vereenigibg om grondaankoop en voorschot voor den bouw van 12 woningen ten zuiden der Cnossenlaan, welke plannen door den Inspecteur der Volks gezondheid zijn goedgekeurd en waarover de Gezondheids commissie advies heeft uitgebracht, wordt door B. en W. gunstig geadviseerd, met het oog op den heerschenden woningnood. De heer Yssels. Ik kan met dit voorstel meegaan, maar omtrent een clausule wensch ik wel eenige inlichtingen, dat is mij bij „St. Jozef” ook opgevallen. De zending der gelden van het Rijk duurt soms laag, en hoe kunnen de vereenigingen dan beginnen te bouwen. Is er zekerheid te stellen en geeft het geen renteverlies De Voorzitter. De Inspecteur heeft mij verzekerd, dat de toezending der gelden afhangt van het op tijd inzenden der exploitatierekening. Hiervoor zorg te dragen is dus ook een zaak van gemeentebelang. De heer Lunter. Ik vind ook dat het moeilijk is, met bouwen te beginnen, als de Rijksbijdrage nog niet zeker is, en het is voor mij een vraag of de gemeente wel een voorschot mag geven, op wat het Rijk nog niet toegestaan heeft. De Voorzitter. Door een spoedige inzending der exploitatie rekening kan de beslissing spoediger komen. De heer Praamsma. De inspecteur heeft mij meegedeeld Vergadering op Donderdag 30 Sept. 1920. Deze vergadering van onzen raad had een agenda van slechts 6 punten, doch twee er van zyn zoo abnormaal uitgedijd, dat’t een heel lijvig boekdeel zou vormen, als alles geheel in details zou moeten worden weergegeven. De H.O. •n de stratenaanleg, hadden heel wat in acte. Vooral het laatstgenoemde, dat haast in een onverkwikkelijk debat tussehen den heer Wesseling en den Architect ontaardde, heeft heel wat tijd gevorderd, te meer doordat de Architect eerst moest worden opgehaald om nadere uitlegging van de opgemaakte berekening te geven. Alle 13 leden waren tegenwoordig. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en voorstelt, de notulen goed te keuren. Alzoo besloten zonder hoofdelijke stemming. Ingekomen stukken: Dankbetuiging van Mej. Callenfels voor opheffing onbillijkheid van haar belooning voor handwerken. b. Idem van den heer Joh. Kramer Mzn. voor ontvangen cadeau. c. Besluit van Ged. Staten dd. 16 Sept. j.l. no. 44 houdende goedkeuring der kasgeldleening. d. Idem dd. 23 Sept. j.l. no 37, goedkeurende het raads besluit tot het verleenen van vergunning tot het leggen van stoepen op gemeentegrond aan J. Wesseling en H. Hiemstra. e. Circulaire der Ned. Ver. van spoor- en tramwegper soneel betreffende het dreigend conflict tussehen directie en organisatie. Ben en ander aangenomen voor kennisgeving, wat het laatste stuk betreft na mededeeling van den Voorzitter, dat het conflict reeds schijnt te sijn opgelost. Verzoek „Groene Kruis” om verhooging subsidie voor 1921 tot f 1500. g. Idem van de Ver. R.K. Vacantiekolonies om subsidie over 1921. h. Idem van ’t Bestuur der Ver. Sneeker Ambachtsschool, optredende als bestuur Middelbaar Technische school om subsidie met ingang 1 Jan. 1921 van f 50 per leerling. van ’t Bestuur der Vereen. Sneeker Ambachts- subsidie ad f 80 per leerling. B. en W. gesteld om advies, van de Fr. ’t houden De Voorzitter. De discussie is wat vertroebeld. Er wordt gezegd dat wij een fout gemaakt hebben neen, de ver ordening is wettig, maar bij de toepassing openbaren zich onbillijkheden, en die wil men voor ’t vervolg opheffen. De heer Eerdmans. Het is mij bekend, dat niet slechts kinderen met vermogen zijn aangeslagen, maar ook die inkomen uit arbeid hebben, en omdat zij den aftrek met vader deelen, nu kunnen worden aangeslagen, ’t Is thans, of er gehaald moet worden wat er te halen is. Ik wil wel een motie voorstellen in dezen zin, dat de Raad van oordeel is, dat kinderen niet in den H. O. moeten worden aan geslagen, tenzij hun inkomen uit vermogen voortkomt. De Voorzitter. Ik zou U toch verzoeken, daarmee in de volgende vergadering aan te komen. Ook uit die regeling door U bedoeld, zouden onbillijkheden ontstaan. De heer Praamsma. Er zijn thans wel jongelui van 17 jaren, die zooveel verdienen, dat ze wel degelijk in de termen vallen voor den hoofdel. omslag. De heer Lunter. Als de heer Eerdmans zijn motie goed overdenkt, zal hij inzien dat die niet noodig is. De verordening schrijft voor niet worden Bolswardsche Courant f gjiq

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1