Sieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. J No. 42. 59ste Jaargang. Zaterdag 16 Oct. 1920. PRIJSDALING. Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. L 1 H I Voor de Hongaarsche kinderen. REIS-HERINNERINGEN uit het Berner-Oberland 1920. INGEZONDEN. Uitgever: STADSNIEUWS. Benoeming. Was ’t maar waar. Bolswanlsclie Courant VOOR Afzonderlijke ft Den Haag, 4 October. 1 j Wordt vervolgd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) eene voor een Hollandsch die hoogte te bereiken en dalen, ’t was enorm. Gstaad, de indien we, zoo jongens of meisjes bij De Commissie H. aan te wenden, voor onze en loonen, aan den vicieuzen cirkelprijs- verhooging—loons verhoogingprijs verhoogiug een einde komt en de duurte-noodzakelijkheid voor de voortdurende loonstijgingen vervalt. In hoeverre zelfs na wellicht een nieuwe kringloop: prijsverlagingloonsverlaging prijsverlaging zich zal gaan voordoen, zal afgewacht moeten worden; in dezen oorlog en de na-oorlogsjaren hebben wij het voorspellen wel verleerd. Maar dat staat in elk geval vast, dat men zich er op moet voorbereiden, om de economische verschijnselen en mogelijk heden in den eersten tijd nit een geheel ander gezichtspunt te bezien dan het gezichtspunt der duurte waaraan men maar al te zeer ge wend was geraakt. vóór en gelegenheid, om Aan de ouder» en verzorger» van onze kinderen. De laatste vijf-en-twintig jaar en vooral in den laatsten tijd wordt van verschillende zijden de klacht vernomen, dat onze jeugd bij het verlaten der school in veel gevallen op zich zelf is aangewezen bij het kiezen van een beroep. Sporadisch komt het voor dat baitenstaan- den iets voor onze jongens en meisjes gevoelen en hun voorthelpen om hun een weg te banen in de Maatschappij. De groote massa onzer scholieren pakken de gelegenheid aan, waar die zich voordoet, om met arbeid wat te verdienen. Het verdienen beheerscht bij velen de lust tot het werk. Maar zelden wordt de bijzondere aanleg of de voorkeur voor een bepaald vak bevredigd door dien arbeid. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat dit ten nadeele komt van de jeugdige personen zelf en daardoor van onze geheele toekomstige samenleving. Daaruit is ook te verklaren, dat alsmede perronkaartjes zelfs perrons ontbreken op de meeste stations, de rails (op ijzeren dwarsleggers en niet op houten, zooals in Nederland) liggen gelijkvloers met de dorpels van de wachtkamer. Spiez aussteigen Zulk een wonderliefelijk sprookjesland als ik dhitr in de diepte zag vanaf mijn hooge hotel-terras, zag ik nimmer. Men werd er stil van en verloor zich in zoet aanschouwen. Stelt U voor een dal, waarin een meer van diepblauw water en te midden van dat meer een landtong, bezet met een dorpke, roode daakjes, groene boomkes, leuk kerktorentje, dit alles opgesloten in over weldigend hooge bergen, waarachter we nog weer hoogere bergtoppen ontwaren, en deze laatsten bedekt met sneeuw. Eene idylle, de grootste liefelijkheid gepaard aan de over- weldigendste trotseh I ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden, Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar a 5 Cent. de eisch onder het volk naar voren komt en steeds luider wordt gehoord: „Ieder mensch behoort in zijn arbeid be vrediging te vinden voor zijn aanleg en ont wikkeling van lichaam en geest.” Zoowel hier als elders gingen in den laatsten tijd stemmen op om pogingen teneinde inzake de beroepskeuze kinderen iets te doen. Wat toch baten aanleg lust tót een bepaald vak, indien de dien aanleg te ontplooien en die lust te kunnen bevredigen, ontbreken? Waar zal het kind welke weg moet worden ingeslagen, doel te bereiken! Vele zich voor, zoodra school verlaten. De Commissie ten, zooveel Ter jaarbeurze werd het Hollandsche gezelschap officieel gecomplimenteerd door den Hollandscben Consul, alsmede door den direc teur der Foire. Zeer eervolle onderscheiding I Het aldus gecachetteerde gezelschap gaat nu de stad bezichtigen, ’n Prachtstad, gevat in een snoer van sneeuwbergen. Merkwaardig vonden we hier de ons ontmoetendeschoorsteen- veger, getooid met hoogen zijden hoed, een zak met roet en bijbehoorende attributen. Ook viel ons oog op een confectiemagazijn met het opschrift: „Damen and Backfisch Confec- tionen”. 's Avonds naar Kurhaus en Speelbank type „Monte Carlo”, waar sommigen uit de Hollandsche club eenige francs rijker werden. Volgende ochtend Boottocht over 't beroemde meer van Genève naar Montreux. Die heerlijke tocht te beschrijven?? Stelt u voor eene prachtige wit geschilderde groote salonboot, zich koesterende in volle zonneweelde, gemeerd aan eene kade vol toeschouwers en rustende op een meer van diepblauw water dit alles overwelfd door eene wolkelooze helderblauwe lucht, het is eene verrukkelijke zomerochtend Onder de opwekkende tonen van een zich op het dek bevindend muziekkorps verwijdert zich het prachtschip, bevolkt met toeristen uit alle wereldstreken men hoort alle talen spreken tot zelfs koeterwaalsch uit den mond van Hollanders, die met hun schoolfransch in de jeugd geleerd, zich verbeelden fransch te kannen converseeren. De stad met zijne witte huizen verwijdert zich langzaam uit onze oogenterwijl het meer de blanke huizenrij weerkaatst. De met helderwitte sneeuwbedekte bergspitsen op den achtergrond verlaten ons echter niet, ze zijn er te hoog voor en trouwens alle horizonnen zijn er mede bedekt. Onze eerste ankerplaats is Noyon vanaf onze heerlijke bovendekplaats zien wij o. a. den top der Mont-Blanc op de Italiaansche grens. Van Noyon stoomen we naar de Fransche kust en laten reizigers uit te Thonon en Evian; het is juist een nationaal feest in Frankrijk. Kaden vol feestelijk uitgedosch te toeschouwers, een muziek korps begroet ons met ’t spelen der Marseil laise, juist op het moment dat we in de luxe eetzaal ons te goed deden aan een kostelijk diner. De volgende pleisterplaatsen Lausanne, Vevey en Clarens hebben nog onze levendige aandacht, verrukkelijke steden aan den oever met hunne achtergrond van twee en drie duizend meter hooge alpen, allen bedekt met de eeuwige sneeuw, hel schitterende in prachtigen zonneschijn. Eindelijk het doel van onzen tocht: „Montreux”. Met moeite scheiden we van het ons reeds dierbare dek en gaan bepakt met onze rugzak en de onmisbare bergstok in de hand over den loopplank aan wal. „Montreux” 1 parel der steden, wat ligt ge onvergelijkelijk schoon aan den voet derbergen I Met blijden moed beklimmen wij den steilen weg naar de Tandradbaan, die ons over Zweisimmen naar Spiez aan de Thunersee zal voeren. De uitroepen van enthousiasme over het bergland, waardoor wij sporen, zouden een boekdeel vullen. Het hoogste station waar wij stoppen is Saanenmöser 1275 Meter, ontzettende hoogte voor een plattelandbewoner, en langs diepe afgronden Een der stations was Gstaad, de zomer- verblijfplaats van Amalia Goeree d’Overflakkee. Spiez is in het zicht, spoorkaartjes worden in den trein opgehaald door den conducteur, want sorties zijn op de stations onbekend, Onze vroegere stadgenoot, de heer E. B. Hempenius, thans onderwijzer aan de Chr, school te Balk is benoemd als onderwijzer aan de Ger. school voor M.U.L.O. te Har lingen en heeft deze benoeming aangenomen. Donderdagavond werd deze revue in „de Doele” opgevoerd door het gezelschap Orvan en van Laar. De kennismaking met her gezelschap was zeer aangenaam, wat is et gelachen van het begin tot het eind. Het stuk speelt in het jaar 2000 in een museum van oudheden, waar de president der Zoeloe- republiek in de gelegenheid wordt gesteld te zien hoe het omstreeks 1920 hier op aarde toeging. Een beschrijving van den inhoud te geven is niet mogelijk, want een revue heeft geen bepaald onderwerp, waaruit het stuk is opgebouwd. Aardige costumes, fleurige wijsjes en handige gezegden, ziedaar waar alles om gaat zoo’n avond. Het spel was zeer vlot en het gezelschap heeft hier een goeden indruk gemaakt, zoodat wij vast overtuigd zijn dat bij een volgende opvoering de Doelezaal te klein zal blijken te zijn. Het was een echt gezellige avond. een plaats vinden en om dat en velerlei vragen doen onze jongens en mei.-jes de Er is zulk een stortvloed van economische onderwerpen, die behandeling vragen, dat men waarlijk verlegen wordt welk van alle te kiezen, aldus Handelsbelangen. Verreweg het belangrijkste onderwerp is echter naar ons gevoelen het prijzenvraagstuk. Het is niet meer of minder dan het centrale vraagstuk voor heel het economisch wereldgebeuren van dezen tijd en voor haast al zijn vertakkingen. Het is de kwestie die gerechtigd is de aller meeste aandacht te trekken en waarop bij de beschouwing van elk ander verschijnsel het oog gevestigd moet zijn. Wat is de stand van het prijzenvraagstuk op dit oogenblik. Indien wij het goed zien, is die stand deze, dat wij over het hoogtepunt der opwaartsche beweging van de prijzen heen zijn en dat de daling aangevangen is, om zich met schommelingen misschien en zelfs waar schijnlijk, maar toch vast en geregeld voort te zetten. De Nederlandsche consument zal deze con clusie mogelijk met eenige bevreemding lezen. Hij heeft nog pas opgemerkt, dat het brood in prijs gestegen is, dat de bonsuiker duurder werd, dat de boterprijs omhoog ging. Hij heeft vernomen, hoe de minister van landbouw herhaaldelijk verklaard heeft dat zijn politiek er op uit is, om de Nederlandsche prijzen zooveel mogelijk bij de wereldmarktprijzen aan te passen. En hij zal zich met verwondering afvragen, hoe het dan met elkaar te rijmen is, dat de Nederlandsche prijzen stijgen, terwijl de wereldprijzen hun daling begonnen zijn. Dit zal de Nederlandsche consument dan echter met zijn minister van landbouw moeten uitmaken, wiens politiek wij op het oogenblik niet bespreken. Het verschijnsel der nog steeds stijgende prijzen van de Nederlandsche eerste levensbehoeften doet niets af aan het feit, dat op de wereldmarkt de daling begonnen is. Laat ons enkele feiten van den laatsten tijd noemen. De wereldmarktprijs van de geraffineerde suiker is in enkele weken gedaald van 160 tot 90 gulden per 100 kilo. De prijzen der scheepsvrachten zijn aan het dalen gegaan, nu de wereldtonnage die van vóór den oorlog door den kolossalen aanbouw weer verre over treft. In Frankrijk wordt een daling der ijzerprijzen (halfproducten, rails, balken) met 20 pCt. gemeld. Een der grootste Parijsche automobielenfirma’s beeft haar prijzen met 1520 pCt. verlaagd. De papierprijzen, die op 1 Oct. nog van 59 op 65 gulden gestegen waren, zullen volgens de aangeboden ontwerp overeenkomsten met 1 Jan. tot 50 gulden dalen, welk peil zij tot 1 Mei zullen behouden. Voor den wereldtarweprijs is door de gunstige oogstberichten de toestand zoodanig, dat in Engeland voor het eerst sedert 1917 de re- geering den toeslag op het brood zal kunnen intrekken zonder dat de broodprijs stijgt, gelijk de voedselcontroleur aankondigde. Even eens in Engeland wordt verwacht, dat het binnenkort mogelijk zal zijn, groote voorraden kleedingstoffen van goede kwaliteit tegen verlaagde standaardprijzen op de markt te brengen, terwijl men zich voorstelt, dat met bouwmaterialen, onder- en bovenkleeding, gebreide goederen en schoeisel hetzelfde het geval zal zijn. Eindelijk, om dit te hooi en te gras bijeengebrachte lijstje van voorbeelden te sluiten, wijst ook de verklaring van den Nederlandsch minister van Arbeid omtrent de zware concurrentie, waaraan de Neder landsche metaalindustrie uit het buitenland blootstaat, zeker niet alleen op een valuta- oorzaak, maar tevens op een zinken van de wereldprijzen in dezen geheelen tak van nijverheid. Ons dunkt, dat uit deze feiten onweerleg baar blijkt, dat de algemeene prijsdaling, reeds voor geruimen tijd door een aantal economisten als onvermijdelijk aanstaande genoemd, inder daad haar intrede heeft gedaan. De oorzaak zal hoogstwaarschijnlijk zijn, dat in een aantal productietakken het door den oorlog veroor zaakte tekort overwonnen is, of dat althans, om ons zoo voorzichtig mogelijk uit te drukken, de toename van het tekort, die tot voor eenigen tijd was waar te nemen, voor een vermindering van het tekort heeft plaatsgemaakt. De gevolgen van deze wending, die zich eerst op den duur overal en tot in alle hoeken voelbaar zal maken, zijn schier onoverzienbaar. Een der allerbelangrijkste gevolgen zal zijn, dat aan den noodlottigen wedloop van prijzen Voetbal. Workum. „F. C. A.” 21. Vol moed trokken de Bolswarders naar Workum, „verslagen” kwamen ze terug. De wedstrijd werd zeer correct geleid door den heer D. v. d. Werf Gz., aan wiens handelend optreden te danken is, dat de goede verstand houding tusschen beide clubs is blijven bestaan, want het spel der Workumers was ditmaal niet zoo fair als wij dat gewoon zijn. Workum wint de opgooi en verkiest eerst voor den wind te spelen. Direct zijn zij in den aanval en als na eenigen tijd de achter spelers van „F. C. A.” elkaar even niet be grijpen, weet Workum hiervan handig gebruik te maken en leidt met 10. Hierna krijgen we eenige tegenaanvallen van „F. C. A.” doch de Workumer achterhoede wijst alles terug. Als we weer een „storm-aanval” van Workum te zien krijgen, weet Flapper de voorsprong tot 20 te vergrooten, waarmee gedraaid wordt. Het laatste doelpunt was echter te houden geweest. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van Beroepskeuze wil trach- mogelijk bij het beantwoorden daarvan behulpzaam te zijn. Zij wil aan ouders en verzorgers gelegen heid geven, hierover te spreken en wekt hen daartoe op blijkens advertentie in dit blad. Tevens kan zij met blijdschap mededeelen, dat haar van Gemeentewege een gratis vergader lokaal werd afgestaan ten stadhuize. Hier mede heeft ons Gemeentebestuur een officieel cachet aan het werk der Commissie gegeven, waarvoor wij ten zeerste dankbaar zijn. Financiële steun werd reeds ontvangen van twee onzer stichtingen we hopen dat dit goede voorbeeld ook door vele particulieren gevolgd zal worden. Heeren Werkgevers 1 ook op u doen we zeker niet vergeefs een beroep, noodig, voor plaatsing van u aankloppen? voor beroepskeuze v. d. Werf, Voorz. W. M. Brandenburg, Secr. J. Jans, Peningm. S. A. Andela. E. Statema. S. J. Praamsma. H. J. de Visser. De Regeering van Hongarije heeft in het algemeen dank betuigd voor hetgeen Neder land voor de Hongaarsche kinderen heeft gedaan. Het ligt op den weg van ons comité die erkentelijkheid over te brengen aan de duizenden pleegouders, welke maandenlang met liefde en niet zelden met opoffering ons streven hebben gesteund, inzonderheid zijn wij dank verschul digd aan diegenen, welke hunne pleegkinde ren, weezen of halve weezen blijvend in hun gezin hebben opgenomen. Het is ons voornemen onzen arbeid voort te zetten. Een onderzoek door één onzer comitéleden in Budapest ingesteld, gevoegd bij talrijke berichten dienaangaande, ook van Nederlanders, heeft de overtuiging geschonken, dat huisvesting van kinderen hier te lande een doelmatig en zeer gewaardeerd middel is om tegemoet te komen van de groote ellende welke nog in Hongarije heerscht. Met de geneeskundige hulp ons toegezegd van de zijde onzer eigen regeering, hopen wij, meer nog dan tot dusver, de kinderen, die het meest ondervoed zijn, over te brengen naar Holland. Wij vragen daarom opnieuw dringend steun in velerlei vorm, in geld, een aanbieding tot huisvesting, in de vorming van plaatselijke comité’s tot toezicht eir organisatie. Men gelieve opgave omtrent organisatie of huisvesting te zenden liefst voor 20 October aan den secretaris, en geldelijke bijdragen aan den penningmeester. Het Centraal Comité voor Hongaarsche kinderen: W. C. A. Baron van Vredenburch, Voorz. Dr. Th. van Schelven, Secretaris, Nassau Odijckstraat 36. C. de Neef, Penningmeester, Anna Paulownestraat 49. Dr. J. A. Cramer. Baronesse van Vredenburch, geb. Havelaar. Mevrouw Cramer, geb. Witte Eechout. Mevrouw van Gheel Gildemeester, geb. Gildemeester. Mejuffrouw J. H. Kuyper. Ds. J. van der Linden. Mevrouw Pelényi. Mevrouw Tuyt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1