Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken, o Zaterdag 23 Oct. 1920. 59ste Jaargang. No. 43. H Uitgever: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. STADSNIEUWS. 1 b. Vergadering op Donderdag 21 Oef. 1920. I L I ,VOOR Uitvoering „De Doele". Verbetering Tramdienst. Bolswardsche Courant ii deed wel de bedoeling, Art. 4 is ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/ï Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar A 5 Cent. 70 meter langs en dat Dus U wilde in de verordening vastleggen, kannen dat de gemeente de aanleg kosteloos en dan bij de maand dat wordt afbetaald? muntmeters voor electriciteit zou ik er wel voor zijn, met 1. onder Ruins aan Is ingekomen Baarderadeel een verzoek om een van hun en Vreemdelingen- aanvallen doet, doch steeds wisten de achter spelers der beide elftallen meester van het terrein te blijven. Na 20 minuten spelen, neemt Sneek vrij gelukkig de leiding, doch F. C. A. is hierdoor geenszins ontmoedigd en heeft eenige oogenblikken later succes, als niet juist tevoren voor buitenspel gefloten was. Na de rust krijgt Sneek den krachtigen wind mee en is iets in de meerderheid. Toch blijven de uitvallen van F. C. A. gevaarlijk en menigmaal moet de doelverdediger van Sneek handelend optreden. Bij een krachtige aanval van Sneek weet Wolke den bal nog juist tot hoekschop te verwerken. Deze wordt goed genomen en de Sneeker middenvoor weet onhoudbaar den bal in te koppen. Wel doet F. C. A. nog pogingen den achterstand te verkleinen, doch het geluk was niet mee en met den stand 20 komt het einde. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 repels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ja, dat is voor dat men een bedrijf hen, die aan de gemeentebegrooting over van ’t Alg. Stadsarmenhuis. Wij zijn van oordeel, dat de besturen onzer plaatselijke middenstandsvereenigingen tevreden kunnen zijn met het voorloopige succes. Morgenavond wordt door de muziek vereeni- ging „Talon” van Sneek in samenwerking met een duettistenpaar, een uitvoering gegeven in „De Doele”. Voor de dansliefhebbers kunnen we nog mededeelen dat tot slot gediri geerd bal wordt gehouden met volledig orkest. Voetbal. Sneek I—F. C. A. I 2—0. In een buitengewoon snel, doch zeer vriend schappelijk gespeelden wedstrijd, wist Sneek Zondag de overwinning te behalen. Nu eens is het Sneek dan weer F. C. A. dat krachtige Maar hoe zal dat in de practijk gaan, de leden betalen dan toch geen entree. De Voorzitter. Die hebben toegang op vertoon quitantie of kaart, en deze moeten dan gestempeld worden. De voorgestelde verordening wordt vastgesteld met alge meens stemmen. De Voorzitter. Ik zou nog gaarne een agenda willen toevoegen. Het is een verzoek missie der Gemeentereiniging, pas heden ingekomen. De werkman Gabnël van der Spoel, is volgens medisch advies, noodig opgenomen in een ziekenhuis. Reeds meerdere malen moest hem wegens ziekte verlof worden verleend, en bij moest daardoor herhaaldelijk verzuimen. Noodig is dat hij eenigen tijd in een ziekenhuis verpleegd wordt. In verband met art. 30 sub 3 van het werkliedenreglement wordt voorgesteld, hem 3 maanden in een ziekenhuis te doen opnemen. Gedurende dien tijd wordt f 10 ingehouden van het weekloon. Voor dit voorstel wordt urgentie gevraagd en verleend, en met algemeene stemmen wordt bet aangenomen. Sluiting der Vergadering. Ik zou punt aan de van de Com- naar die van het Provinciaal bedrijf, en ook voor andere gemeenten zal dit het geval zijn, zoodat ik ook oordeel dat wij het gerust kunnen aannemen. Ik wil wel ronduit bekennen, dat ik niet de noodige kennis bezit om te oordeelen over kilowatturen enz., maar ik zou willen vragen Bestaat er ook mogelijkheid dat er komen? Is dat mogelijk, dan de behandeling te wachten. De Voorzitter. De stroom wordt wel over een meter geleverd, doch muntmeters hiervoor, dat gaat niet. De heer Houtsma. Ik ben van meening als de heeren v. d. Klei en Eerdmans, dat het beter is, de behandeling ait te stellen. Toen ik de stukken zou nazien, was de verordening niet aanwezig, en misschien is het anderen ook zoo gegaan, want ik vernam dat de exemplaren die er eerst waren, door de heeren meegenomen zijn naar huis. De Voorzitter. Het was natuurlijk niet de bedoeling, dat de heeren die exemplaren alle meenamen. De heer Haima. Mij dunkt de hier geopperde bezwaren waren te ondervangen door te bepalen, dat, daar de ont werpen minstens 5 maal 24 uren tevoren worden toegezonden. Wat deze verordening aangaat, die heb ik iugezien, van morgen waren de stukken nog compleet, doch ik meen wel dat het van belang is de stukken eerst goed na te gaan. De Voorzitter. Omdat het hier een zaak geldt die eigenlijk uitgaat van het Prov. Bedrijf, kunnen wij er niet veel aan veranderen. Ik heb de verordening nauwkeurig nagegaan, maar gevoel mij er toch niet mee op de hoogte, er zijn mij ook nog duistere zaken bij. Ik vernam, dat de heer Tolle, die er nog al studie van maakte, op enkele zaken aanmerking wilde maken, maar de Ingenieur van het Prov. Bedrijf zei dan telkens dat het zoo moest zijn als het hier is voorgesteld, en dan heeft hij zich er bij neergelegd. B. en W. hebben dat ook gedaan. Het zal wel voor alle Gemeenten gelijk zijn en Bolsward kan het dus ook wel aannemen. Het voorstel van den heer Mol komt mij voor ook nog al gecompliceerd te zijn, en als hij het handhaaft zal het toch vast gewenscht zijn, het later in te dienen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Houtsma. 5. Voorstel B. en IV. tot vaststelling verordening tot heffing en invordering van belastingen op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. In verband met voortdurende stijging der gem.-uitgavenis het noodzakelijk dat nieuwe ontvangsten worden geschapen en de bestaande ontvangposten zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Reeds werd onlangs besloten tot verhooging van verschillende retributiën, en B. en Wmeenen dat thans ook de tijd is gekomen over te gaan tot heffing eener belasting op tooueel- vertooningen en andere publieke vermakelijkheden, waartoe nu het voorstel wordt gedaan. De heer Yssels. In principe ben ik niet tegen het beflen van deze belasting, maar zou gaarne inlichtingen hebben, hoe het gaat met de plaatselijke vereenigingen. Worden die ook belast? De Voorzitter. daarop doelend. De heer Yssels. Door onze plaatselijke middenstandsvereeni gingen (Vereeniging ter bevordering van Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer, Veree niging „De Hanze” en Chr. Middenstandsbond) is voor eenigen tijd een actie gevoerd om een beteren tramdienst te verkrijgen. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de slechte reisge legenheid naar en van Leeuwarden. Na des avonds half zes kan men tegenwoordig niet meer van de hoofdstad onzer provincie in Bolsward komen. Als gevolg van de gedane pogingen werd deze week bet volgende schrijven ontvangen: Utrecht, den 15 Oct. 1920. Bestuur der Vereeniging ter bevordering naar aanleiding van het aan dat college ingezonden Raads besluit d.d. 5 Augustus j.l. no. 27/448/15 tot verhooging van hetr tarief der doorvaarts- en overtochtsgelden aan de Nijezijl bij hun besluit d.d. 16/22 September 1920 no. 101, 2e afdeeling W., hebben doen toekomen een afschrift eener missive van den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat, waarin deze ambtenaar mededeelt, dat hem uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het onderhoud van brug en woning te zijner tijd uit de opbrengst der pacht kan worden gekweten en het daarom eigenlijk geheel onnoodig is bet tarief in eenigerlei opzicht te verhoogen. Tevens werd de opmerking gemaakt, dat het zich laat aanzien dat een heffing volgens het nieuwe tarief een hevig verzet zou uit lokken van de ingezetenen van Wijmbritseradeel, welke gemeente in het vorige jaar nog overging tot opheffing van een iandtol bij de brug te Ozingahuizen en die overigens een zeer gering bruggeld aan de mede over de Sneeker Bolswardervaart gelegen bruggen, de Abbegaster- en Wol- sumerkelting, heft. In verband daarmede verdient het naar het oordeel van meergenoemdsn ambtenaar aanbeveling van een verhooging der doorvaarts- en overtochtsgelden af te zien. Waar derhalve, in verband met het vorenstaande zeer zeker geen kans bestaat op het verkrijgen der vereischte goedkeuring der verhooging van het tarief, hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen, een besluit te nemen tot intrekking van de resolutie dd. 5 Augustus j.l. Met algemeene stemmen aangenomen. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1921/ aanwijzing begrotingscommissie. B. en W. bieden hierbij 1921, alsmede de begrooting Bij deze gemeentebegrooting behooren tevens de begroo- tingen met toelichting van de Gasfabriek, het Electriciteits- bedrijf en de Gemeentereiniging. Als leden der commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Lunter, Roode en Haima. 4. Vaststelhng verordeninghoudende voorwaarden voor levering electrischen stroom door (rem. Elec. bedrijf. B. en W. bieden de concept-verordening aan, houdende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. De heer Mol. Ik heb opgemerkt bij art. 5, dat het in huis aan brengen der leiding komt voor rekening der bewoners. Ik weet niet wat dit moet kosten, doch vond wel wenschelijk dat de aanleg ook vanwege gemeente kon geschieden en de gebruikers bij maandelijksche afbetaling allengs eigenaars er van worden. Zou daar niet iets op te vinden zyn? Anders vrees ik dat van de' arbeidersklasse heel weinigen er van zullen kunnen profiteeren. De Voorzitter. dat het ook zou beschikbaar stelt Daarop kan ik moeielijk antwoord geven, het bedrijf is iets nieuws, en de ervaring moet nog komen. De heer v. d. Klei. Het is terecht opgemerkt, dat dit iets nieuws is, en daar mag eerst wel eens over nagedacht worden. Ik heb wel wat bezwaar om beden deze verordening vast te stellen. Het dient eerst goed beoordeeld te worden en ik zou er voor zijn, het uit te stellen tot de volgende ver gadering. De heer Eerdmans. Ik ben van ’t zelfde gevoelen als de heer v. d. Klei, enwil daaraan wel toevoegen dat het voorheen gewoonte was, dat de raadsleden dergelijke belangrijke onder werpen vroeger ontvingen. Ze werden hen dan wel thuis toegezonden om ze meer nauwgezet te kunnen nagaan en soms te vergelijken hoe bet in andere gemeenten geregeld was. Ik had nu niet de gelegenheid het ook maar eenigszins te kunnen bestudeeren, wat ik toch noodig acht. Ik zou dus dit punt en ook het volgende in een volgende zitting willen behandelen. De heer Lunter. In ’t algemeen is er veel goed tijd heeft van onderzoek, maar dit hier is in wording. Kunnen we dit nu niet overlaten aan er mee bekend en voor aangewezen zijn Die zullen stellig ook voeling houden met andere gemeenten. Als er iets is, wat in de practijk niet voldoet, kan het toch steeds gewijzigd worden, daarom zou ik zeggen: laat ons het maar aannemen. De heer Pannekoek Loois. Ik verkeer in het zelfde geval als de heer Lunter. Deze verordening zal wel gemaakt zijn Deze vergadering mag het record voor onzen raad heeten. De agenda met nog een punt er aan toegevoegd, was in drie kwartier afgeloopen. Alle 18 leden waren tegenwoordig. Voorzitter was de heer Burgemeester die de vergadering opende en nadat de notulen waren goedgekeurd, mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Staten, d.d, 14 Oct. 1920 no. 40, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van een perceel greidland aan P. van der Weide. b. Besluit van Ged. Staten d.d. 14 Oct. 1920 no. 57, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche aanbesteding van diverse materialen ten behoeve van stratenaanleg. a en b aangenomen voor kennisgeving. c. Adres van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden om wijziging der verordening op de winkelsluiting. d. Adres van A. Draaisma om de brug „het Hollander- zet” wederom voor 3 jaar te mogen pachten. Beide gesteld in handen van B. en W. om advies. e. Adres van J. Kroles verzoekende verhooging der jaarwedde als brugwachter. f. Adres van het politie-personeel om verhooging jaarw. Deze twee adressen zullen bij de begrooting behandeld worden. de laatste tram van Sneek naar Bols ward 20 minuten later te doen rijden, waardoor aansluiting verkregen wordt op den trein uit Leeuwarden; des namiddags in te leggen een tram, vertrekkende van Sneek om 2.25, van Bolsward om 3.05. Wegens gebrek aan materiaal en personeel is het thans nog niet mogelijk de dienstre geling op het baanvak BolswardHarlingen te verbeteren. Onze aandacht zal hierop echter gevestigd blijven. De Directie der Ned. Tramw. Mij. van Handel, Nijverheid verkeer te Bolsward. Naar aanleiding van Uw schrijven hebben wij de eer te berichten, dat het in onze bedoeling ligt met ingang van de nieuwe dienstregeling op 25 Oct. 1920: a. PUNTEN VAN BEHANDELING. Voorstel B. en IV. tot overdracht gedeelte trekweg de gemeente Baarderadeel. van het bestuur der gemeente aanlegsteiger te mogen maken in den trekweg bij de brug onder Huins. B. en W. stellen naar aanleiding daarvan voor, dat ge deelte van den trekweg in eigendom en onderhoud over te dragen aan die gemeente. Daar de trekweg bet karakter van voorheen verloren heeft, vinden zij het wel gewenscht dien trekweg in andere gemeenten geleidelijk in beheer aan die gemeenten over te doen, en daarom wordt zulks voor dit gedeelte al vast voorgesteld. Om het niet het karakter van een schenking te geven, wordt een retributie van f 1 gevraagd. De heer Lunter. Ik zou toch liever niet den trekweg in eigendom overdoen. Wel wil ik gaarne die gemeente ter wille zijn en toestaan daar een aanlegsteiger te maken, doch onder bepaling dat die gemeente daar dan ook den wal moet onderhouden. Het overdoen van eigendom zal ook wel niet voor in williging vatbaar zijn en bij de verpachting van het gras gewas zal het ook lastig zijn als er hier en daar een stukje uit mist. De heer Wesseling. Ik heb een ander bezwaar. Die gemeente wil daar een aanlegsteiger maken, maar is de trekweg er wel geschikt voor, dat daar zware vrachten over vervoerd worden De Voorzitter. De bedoeling is, daar bij de brug gelegen heid te hebben goederen te kunnen verschepen. Het is niet het vervoer langs den trekweg, doch een den steiger. Daar moet de wal versterkt worden komt in onderhoud voor rekening van Baarderadeel. De heer van der Klei. Ik had hetzelfde bezwaar als de heer Wesseling, dat de trekweg er meer door te lijden zou hebben, maar na de gegeven verklaring ben ik voldaan. De Voorzitter. Op het bezwaar van den heer Lunter wil het mij toch ook voorkomen, dat het gewenscht is lang zamerhand den trekweg geheel over te dragen. Bolsward moet thans ten bate der andere gemeenten daar nog den weg onderhouden. Dit voorstel behelst nog enkel, dat gedeelte langs den aanlegsteiger in onderhoud en beheer over te doen. Het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2. Voorstel B. en W. tot intrekking raadsbesluit tot wijziging tarief overtochts- en bruggelden Bijezijl. B. en W. berichten dat Heeren Gedeputeerde Staten hun

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1