Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. 14 I Zaterdag 30 Oct. 1920. No. 44. 59ste Jaargang. NA ZESTIG JAAR. DE WINKELWEEK. INGEZONDEN. «II Dit nummer bestaat uit twee bladen. De UIT DEN OMTREK. 4 STADSNIEUWS. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Voetbal. Muzieklezingen. Uitvoering „De Doele”. Aanbesteding transformatorstation. Electriciteitsbedrijf. Gemengde berichten. Bolswardsclie Courant VOOR Afzonderlijke Ws. altijd 29 October 1860 »9 October 1920. opgericht door tt volop reden tot den bloei altijd goed de plaatsing. E. STATEMA Ezn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) en Gegund begrooting er breede rij van vrienden en daad getuigenis aflegde het wel en wee der nu voor- verzorgen en oorlogsjaren. Daar waren beden. In bet Dinsdag lezen Bolsward, nu te voren, is De soliditeit Er was buitengewoon veel belangstelling voor den wedstrijd F. C. A. IL. 8. C. I. Het schijnt dat ook hier de liefhebberij voor voetbal meer begint te ontwaken. Iets wat trouwens door de geheele provincie merkbaar is. De le klas wedstrijden in Leeuwarden trekken dit seizoen geregeld eenige duizenden bezoekers tegen vorige jaren een 4 a 500. Het publiek heeft hier Zondag van een goeden wedstrijd genoten, welke met eene 1O-overwinning voor Sneek afliep. In- tusschen heeft F. C. A. geprotesteerd tegen het haar niet toekennen van een doelpunt en er is groote kans dat dit protest zal worden toegewezen, waardoor de uitslag 11 zal worden. Benoemd tot chef-monteur bij het gem. electrisch bedrijf alhier, de heer M. J. Vos, eerste monteur bij het gemeentelijk electrisch bedrijf in de gemeente Leeuwarderadeel. Benoeming. Mej. T. van Es, thans onderwijzeres te Schettens, is benoemd in gelijke betrekking aan de Geref. School „Rehoböth", alhier. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer A. Alt wederom twee muzieklezingen houden en wel in de Doelezaal over de onder werpen Pareival (Donderdag 4 Novembzr a.s.) en Lohengrin (Dinsdag 7 December) beide met lichtbeelden en muzikale demonstratie’s. De inteekening voor beide avonden (bij Nieuwenhuis) bedraagt f 1.tezamen. Des avonds aan de zaal alléén afzonderlijk kaarten A f 0.75. Nu het enthousiasme voor voetbal zoo toeneemt, wordt het tijd dat men rondziet naar scheidsrechters die voor deze moeilijke taak berekend zijn. Zoo was ook Zondag hier ter stede de leiding zoodanig, dat verschillende kwesties ontstonden gedurende den wedstrijd. Hoewel wij begrijpen, dat het publiek ontstemd werd, meenen wij den bezoekers nogmaals den raad te moeten geven houdt u buiten de beslissingen van den scheidsrechter, dat is voor den goeden gang Oeslist noodzakelijk. En ten slotte nog een verzoek van bet Bestuur aan de bezoekers, om gedurende den wedstrijd achter de spellijnen te blijven, daar hierover door verschillende clubs is geklaagd en het gevolg zal kunnen zijn dat de wedstrijd wordt gestaakt in het nadeel der ontvangende club. er waren, ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De Commissie beklaagt zich, dat te hooge rekeningen zijn ingeleverd, en (we behoeven daaraan niet te twijfelen) zeker met recht. We vragen echter: moet hierover geklaagd in de courant? Is ’t niet beter, de schuldigen ter verantwoording te roepen? en desnoods wèl namen te noemen? Zooals de zaak thans wordt gesteld, kan ieder, die aan de commissie iets leverde, van misbruik worden verdacht. We achten het van belang, dat dit werd opgemerkt, door iemand die niet tot de leveran ciers behoort. Onder dank voor ongerief veroorzaakt. Eerst was er nog sprake van dat de spoorwegmannen uit solidariteit ook het werk zouden neerleggen, gelukkig is hiervan niets gekomen en heeft het verkeer geregeld plaats. Toch ligt de steen kolen productie in Engeland thans stil en dit is op het oogenblik iets wat zoowel Engeland als het overige Europa het minst past. Er is aan brandstof voor de industrie nog steeds een groot tekort en te hopen is het dat dit geschil spoedig wordt bijgelegd. Intusschen melden de berichten dat ook de Belgische mijnwerkers besloten in staking te gaan met 1 November, hoewel de besturen eerst de shaking per 1 December hadden afgekondigd, opdat de minister van industrie nog een onderzoek zou kunnen instellen naar den toestand in de mijnen.. Tusschen Polen en Rusland is thaas de vrede definitief tot stand gekomen daar eerstgenoemde regeering het vredesverdrag heeft geratificeerd en ook het uitvoerend comité der Russische sovjetrepubliek eveneens tot ratificatie van dit verdrag overging. Wat ons eigen land aangaat is het in werking treden van de nieuwe Arbeidswet één der belangrijkste evenementen vooral in de zakenwereld. Een werkdag van 8 uren en in het geheel niet langer dan 45 uren per week. Een wet die misschien wel een mooie zijde heeft, doch die in deze tijden, nu toch de eerste eisch is: productieverbooging en prijsverlaging, hoogst ongelegen komt en vele patroons in groote moeilijkheden brengt. Voor de groote ondernemingen heeft de inwerking treding weinig bezwaren doch de kleine zaken die met 4 tl 5 man personeel werken, worden door deze wettelrjke bepalingen ongetwijfeld gedupeerd. Hoe zal zoo iemand haastwerk kunnen afleveren en in den tegenwoordigen tijd is bijna alles immers vmet spoed", waar het aantal uren voor overwerk toegestaan, zoo gering is. Ook zal de verkorting van den arbeidsduur stijging der prijzen met zich voeren. Hier zien we alweer: hoe meer wetten en bindende bepalingen, des te moeilijker wordt het, het leven terug te brengen in de oude banen. Zondag had de aangekoudigde uitvoering van het Duo Bertus en Betje plaats met medewerking van de muziekvereeniging Talon van Sneek. Het bezoek was gering, die hebben zich echter geamuseerd. Met eenige weken krijgen we thans hier het gunstig bekende gezelschap »De la Mar” met ^Wat doe je in de kou”. Dit gezelschap komt volgens de recensies met prima werk en uitstekende krachten, en wij meenen, dat eene verdere aanbeveling dan ook overbodig is. Zal echter voor deze goede gezelschappen een reis naar Bolsward loonend zijn, dan moet »De Doele” beslist vol komen. Door B. en W. is aanbesteed het bouwen van een transformator achter rDe Smeden” alhier. Inschrijvers waren: R. F. Feenstra, alhier, f 8226, 8. G. Groot Makkum, f 7895, B. Dijkstra, alhier, f 7894, F. A. Willekens, Harlingen, f 7729, E. Statema, alhier, f 7520 D. Feenstra, alhier, f 7250. aan den laagsten inschrijver, was f 7650.73. Die weet het. Nieuwsblad van Friesland van we het volgende berichtje 25 Oct. De commissie der onlangs gehouden winkelweek alhier, had gehoopt opeen voordeeligsaldo. De rekeningen zijn echter zoo tegengevallen, dat er een tekort is van ruim f 1600. De berichtgever van het Nwbl. van Friesland is al zeer helderziend, dat hij al weet hoeveel het tekort bedraagt, terwijl dit den leden van het comité nog onbekend is. Ter geruststelling kunnen wij echter mededeelen, dat het ge noemde bedrag van f 1600 kant noch wal raakt, het zou toch ook al te erg zijn. Zoo is dan Maandag de burgemeester van Cork overleden, na maandenlang in de ge vangenis alle voedsel te hebben geweigerd. Hij behoorde tot degenen die gearresteerd werden op grond van het in de hand werken van verzet tegen de Eugelache regeering en stellig mocht hij gerekend worden tot de voorvechters voor een onafhankelijk Ierland. Als held is hij gestorven voor de goede zaak die hij meende te moeten steunen en velen zullen in de afgeloopen maanden respect hebben gekregen voor zijn besliste weigering iets tot zich te nemen. Men kan er van overtuigd zijn dat er door de Eogelsche staatshoofden heel wat gesproken zal zijn over dit geval, want ongetwijfeld is het overlijden van den burge meester van Cork voor de lersehe opstande lingen een krachtig teeken het verzet met alle geweld door te zetten en wij vermoeden dat de lersehe kwestie Engeland nog veel hoofdbrekens zal kosten vóór het daar tot vrede komt. Ook in Engeland zelf is de toestand niet zooals de regeering die gaarne wenscbte. De mijnwerkers zijn nog steeds in staking en hoewel de onderhandelingen tusschen beide partijen de laatste dagen goed vorderen, heeft deze staking de regeering zeer veel last eu Ik zei zoo even dat de heer Cuperus dubbel zooveel werk deed, dat hij allen ging in rusteloos arbeiden, in toewijding, in vóór zorgen in die moeilijke ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ook zorgen en onaangenaam- Van de verschillende Bonden, zijn vak betreffende, wilde hij niet weten, hij wilde baas zijn in eigen huis. Dat bracht wel eens ontstemming en ontevredenheid. I En dat alles, dat rustelooze werken, dat zorgen en dat onaangename, heeft zijne gezond heid geknakt, bij was niet de oude meer. Het was in de eerste week van Januari dezes jaars. We zaten samen in de gezellige Beroepen naar Makkum bij de Ned. Herv. Kerk, Da. J. v. d. Vlugt te Nieuw- Stadskanaal. Door heeren Kerkvoogden en Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente in Witmarsum is het tractement van den predikant met f 300 verhoogd en gebracht op f 3000. zijn moeilijke jaren, maar leiding van den dubbel zooveel werkte als men die jaren doorgekomen. van de firma was ook hier het fundament, waarop alles baseerde, waardoor veel kon werden gedaan, waardoor veel is gedaan. Wat dat aangaat is er dankbaarheid. Benoemd. De Commissaris der Koningin in de prov. Friesland heeft benoemd tot lid der gezond heidscommissie, gezeteld alhier, mr. H. Pol- lema, griffier van het Kantongerecht alhier. Benoemd. Door het hoofdbestuur van de R. K. Transportarbeidersbond is tot propagandist voor de 4 Noordelijke Proviucie’s aangesteld de heer J. Houtsma, alhier. Het was in 1910, op een Zaterdag in October, de 29ste van die maand. Toen was het feest in de zaak der firma B. Cuperus Az., aan de Dijkstraat te Bolsward. 't Was daar den geheelen dag een gaan en komen van vrienden en belangstellenden, 's avonds serenade van het Stedelijk muziek corps veel vlaggen uitgestoken in de buurt, 'n schat van bloemen in voorbuis en vertrekken. De firma herdacht dien dag het feit, dat voor vijftig jaar de zaak was den heer B. Cuperus Az. Veel, heel veel belangstelling werd er onder vonden dien dag. En menige handdruk, menig goed gemeend woord, tal van schriftelijke bewijzen van sympathie, alles getuigde van, dat daar een was, die door woord van een medeleven in oude drukkerszaak. En toen de dag voorbij was, ging het weer vol moed verder op den ingeslagen weg, allen met kracht werkende aan der onderneming, in «goed en werken” voorbeeld nemende aan den patroon, aan den vriend, de heer J. C. Cuperus. Dat is nu tien jaar geleden, ’t is weer 29 October geweest tien jaren na den grooten dag van blij herdenken. Als ik nu terug zie, dat tijdperk langs, dan is het me een behoefte een enkel woord te zeggen tot allen die aan de firma annex zijn, tot de firmanten, tot het leidend en werkend personeel, tot de vrienden. Een groot genoegen is het me te kunnen constateeren, dat alles, wat den werkkring aangaat, vrijwel naar wensch ging en gaat. Steeds is er op de oude manier doorgewerkt, niet verzuimd werd er, met alles op de hoogte te blijven. Daar is een groote verbetering aangebracht wat betreft het kantoorlokaal, een nieuwe snelpers werd aangeschaft en het lettermateriaal geregeld vernieuwd. Zoo ook kwamen er in de werkplaatsen enkele nieuwe machinesvouwmachine, bro- cbeermachine, benevens tal van kleinere dingen, men mag gerust zeggen dat de inrichting van alles zóódanig is, als men dat in een drukkerij van beteekenis kan en moet ver wachten. Natuurlijk de oorlog deed ook hier invloed gelden, dat waren ook hier onder de beproefde heer Cuperus, die huiskamer, waarin voor Ws. altijd een plaatsje was en is. Wat was het een heerlijk iets voor mij, te bemerken, dat mijn vriend weer beterende was, weer zijn pijpje rookte, weer sprak en deed als vroeger. ’k Zal het nooit vergeten... hij vertelde me dat ’t baast wel eens anders moest, niet too veel meer doen, meer hulp op ’t kantoor, speciaal om zijne taak te verlichten en van zijn werk dit en dat over te nemen, doch vast daartoe besluiten kon hij nog niet. Dan zou het beter gaan, en, dan kon bij zich meer wijden aan zyn huisgezin, aan vrouw en kinderen. Als je de andere week kunt, kom dan naar hier, dan zal ik je waarschijn lijk meer kunnen vertellen. A 1 s... ik kon we), hij niet. Des Donder dags naar boven, te bed gegaan,... niet weer beneden geweest, als om te worden uitgedragen naar het kerkhof. Rust gevonden, niet de rust, die we ons hadden voorgesteld. Treurige toevalligheid. In 1878, toen zijn vader stierf, bleef daar eene weduwe met twee kinderen achter, nu, in 1920, is daar weer eene weduwe met twee nog zeer jonge kinderen, ’t Is weer hetzelfde feit... eene vrouw zal trachten de zaak voort te zetten, voor de beide jongens, maar bovenal om het werk van den Overledene in hetzelfde spoor te doen blijven. Slaagt zijn weduwe daarin, dan zal dat ook zijn door de medewerking van een geschoold, ervaren personeel, waarvan velen van den Overledene hebben overgenomen arbeidzaam heid en plichtsbetrachting. Dan zal aan dat welslagen medewerken de arbeid van den chef van dienst, die nu met de weduwe de leiding van alles heeft, dan wil ik noemen den naam van den braven meester Feenstra, dan ook werkt daaraan mede zij, die zorgt voor de bijhoudiug der uitvoerige boekhouding. Moge het werken van de weduwe met haren staf van medearbeiders gezegend worden. Maar al gaat alles naar wensch, al groeit en bloeit de zaak, voor mij blijft daar eene leegte, die nimmer zal worden aangevnld. Ik kan me nog niet verplaatsen in den toestand. Dien besten vriend vergeten we nooi>. Daar mag in de komende jaren veel van het smartelijke worden weggenomen, velen zullen met mij zeggen, zooals Dr. Halbertsma dat eens zei: ^Binnen, djip yn it herte, Dêr stiet syn namme beskreaun”. Op 29 October 1920. Ws. Ter gedachtenis.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1