Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. f 59ste Jaargang. Zaterdag 6 Nov. 1920. No. 45. H U I S V L IJ T. UIT DEN OMTREK. 1 H INGEZONDEN. Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. VOOR - GEMENGD NIEUWS. STADSNIEUWS. 489.71 74.70 22 05 23.70 151.28 76.00 1919 af: REIS-HERINNERINGEN uit het Berner-Oberland 1920. Muzikale Lezing. Finantieel verslag van de Turnbetooging. Zanguitvoering. Bolswardsche Courant laatste eene f f 1920 J. H. VEENEN DAAL. Velp, 25 Augustus 1920. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) mannen een .vreemdeling tal van zaken, op te noemen. Wilt ge er eenige Subsidies Pacht consumptietent Entrée’s Tribune Zitplaatsen Programma's 11 °/q Waarborgt, f416.00) f 1053.34 Witmarsum, 29 Oct. In de alhier ge houden algemeene ledenvergadering der coöp. vereen, voor electrische centrale verlichting werden de aftredende bestuursleden, de h.h. F. Abma te Arum, J. Way er te Achlum, den heer R. Wielinga te niet herkiesbaar was. Een een serie fraaie licht- „Psalm Mendelssohn, de sopraan solo’s van Edam, van vroegere uitvoeringen Voor een vrij goed gevulde Doelezaal gaf de heer A. Alt Donderdagavond 1.1. een lezing over Wagner’s Opera: Parcival. De heer J. Faber verleende hierbij zijne mede werking voor de ensemble-nummers voor orgel en piano. Na ’n korte duidelijke inleidingover’tontstaan van de Graalsage, waarop Wagner zijn meester werk voortbouwde, zette de heer Alt den inhoud van de opera in heldere, grove trekken uiteen. De beteekenis van een sage beknopt doch zakelijk uit te werken is zeer zeker geen gemakkelijke taak. Wij meenen evenwel gerust te mogen zeggen, dat de heer Alt hierin vol komen is geslaagd. Zijne verklaring was zoo duidelijk, dat ook de oningewijden, de Parcival- sage begon te leven. Een en ander werd we elkander een nader toegelicht door beelden. Van de drie duetten voor orgel en piano, was het derde nummer „Kar Freitag Zauber” het gemakkelijkst te volgen. De beide eerste nummeas, waarin ’t bestijgen van den Montsalvage door Gornemant en Parcival en den Lokdans der Bloemenmeisjes worden vertolkt, waren, ofschoon meesterlijk gespeeld, doode klanken voor een groot deel der toehoorders. Wagner’s muziek is nueenmaal niet gemakkelijk te begrijpen. En wie muziek niet begrijpt, waardeert ze ook niet 1 Wij eindigen met een woord van dank aan de heeren Alt en Faber voor den genotvollen avond en hopen dat drukke bezigheden den heer Alt niet zullen weerhouden spoedig eens weer zulk een lezing in Bolsward te houden. De betreffende commissie waardeert het zekerlijk, zoo U onderstaande becijfering in het eerstvolgend nummer van Uw weekblad wilt publiceeren. Buitengewone omstandigheden weerhielden eerdere bekendmaking dezer gegevens. Uitgaven: Algeheele terrein verzorging Bode, oppassers, enz. Consumptie Vergaderkosten Reclame en drukwerk Muziek Tractatie der kinderen en prijzen voor verschillende wedstrijden - Administratie Incasseering Waarborgfonds D. IJntema te Pingjum en G. v. d. Weide te Witmarsum met groote meerderheid her kozen. In de vacatures, ontstaan door ’t vertrek van de heeren ds. Visser en H. Bonsema te Achlum, werden respectievelijk gekozen de heeren D. Schaap en H. Bakker. In de commissie tot het nazien der rekening werd als lid gekozen ds. Magendans te Achlum in de plaats van Pingjum, die bestuursvoorstel om een meterhuur te heffee van f 2 per jaar en de meerdere kosten per K. W. U. te berekenen, werd aangenomen. Voor de meters is een annuïteit noodig van f 3209,72 per jaar. Voor 10 0 meters zal aan huur worden ontvangen f 2000, terwijl de overige f 1209.72 door de gebruikte K. W. U. zal worden betaald. Wommels, 28 Oct, Als een bewijs, dat er nog al animo bestaat voor ’t veehouders- bedrijf moge dienen, dat bij de publieke verhuring der sate en landen, groot 68t/2 pondemaat, eigen aan de Kerkvoogdij der N. H. gemeente alhier de hoogste van de 16 gegadigden een briefje inleverde, waarbij per jaar f 8225 gedurende een vijfjarig tijdvak werd geboden d. i. f 120 p. p. Ds. A. Vollenweider van Stavoren heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Cubaard aangenomen. Voor het beroep naar de Geref. Kerk te Purmerend heeft bedankt Ds. R. Haitsma te Gaast en Piaam. Frankfurt. Het reizen, logies en vertering in Duitschland is voor een Hollander met marken van 7 cents in de porte-monnaie niet duur. Het fooien stelsel is er ook prettig geregeld en krijgt men op de hotelrekening °/o bij berekend voor het personeel, dit was in Zwitserland ook gewoonte, we gaven daar in ons laatste hotel echter nog een extra fooi, bestaande in ongangbare francs stukken ons daar in de banden gemoffeld (2 en 5 francs) met afgesloten jaartallen. Ook in onzen D trein van Frankfurt naar Holland werd de kellner opgeknapt met ijzeren geld stukjes en voor ons verder waardelooze stads- scheine. Ja, daar gebruikten we ons afscheidsdiner a 35 mark, besproeid met „Hochheimer" 30 mark per flesch. Lustig dronken „Auf’s wohl” toe. We hebben voor een betrekkelijk gering bedrag eene onvergeetlijke reis gemaakt, ’s Woensdagsavonds arriveerden we in goeden welstand in ons vaderland en ja, daar is het ook goed. Aan den wand hangt de spreuk: Oost, West, thuis ’t Best, doch Hollander, wie ge ook zijt, hebt ge vacantie of vrijen tijd alsmede eenige contanten Maakt een reisje door’t Berner Oberland,” ’t zal U niet berouwen, ge teert er uw heele leven op! ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Een nieuw opgerichte Zangvereeniging, die, der traditie getrouw, den naam van Gemengde Zangvereeniging „Bolsward" heeft gekregen, stelt zich voor op Woensdag 17 November a.s. eene uitvoering te geven van gewijde muziek. De heer Jan Faber heeft eeue schare zangers om zich vereemgd, heeft met hen duchtig gerepeteerd en nu wil men van kunnen en kennen in het openbaar laten blijken. De uitvoering zal plaats hebben in de Groote Kerk, des avonds 8 uur. Als hoofdnommer wordt gezongen 42”, van daarin zingt Mevrouw Smits-Teengs als Dora Teengs bier goed bekend. Daarbij zal worden ten beste gegeven „Koor en Duet’’ uit „de Schepping”: „Von deiner Güt, o Herr und Gott”, met het koor „Gesegnet sei des Herren Macht”. Dit Duet wordt door een paar der koorleden gezongen. Verder vermeldt het programma nog de aria „Jerusalem", uit den Paulus, „Troost” van D. de Lange en het bekende „Onze Vader" van Pomper. Dan zal de heer Faber misschien zich nog als organist laten hooren in een paar orgel- solo’s. Dat kan een mooie zanguitvoering worden, gewijde muziek, uitgevoerd in de Groote Kerk, en dan zulke melodiënrijke, voor allen begrijpelijke muziek. De begeleiding zal bestaan uit strijkkwartet, piano en orgel, en ook dit gedeelte van de uitvoerende massa is toevertrouwd aan goede krachten. We hopen dat de Vereeniging bij dit, haar eerste optreden, veel belangstelling mag onder vinden. Alle streven om goede muziek ten beste te geven, verdient, beeft recht, op waardeering en steun. We. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Slot. Het water, ja, het water heb ik nu leeren kennen in al haar majesteit, was ik een tweede Hildebrand, ik schreef persé mijn hoofdstuk over het water op de eerste bladzijde van de „Camera”. Maandagochtend 6 20 van uit Zwitserland naar het Scbwarzwald. Verrukkelijk natuur schoon in dit gedeelte van Duitschland niet zoo overweldigend grootsch als in het land der hoog-alpen, maar toch bergen hier, bergen daar, bergen overal. Komt men op reis door Zwitserland elk oogenblik door langere of kortere tunnels, zoodat het electrisch licht in de coupe’s bijna den geheelen dag blijft branden, ook in het Schwarzwald zijn tunnels lang niet onbekend, en moesten we ook daar meermalen de raampjes sluiten, eene gewoonte bij bet passeeren van tunnels om niet door stof en rook gehinderd te worden. Prachtige boomen en plantengroei, bosschen en nog eens bosschen, met recht Schwarz„wald.” Onze eerste halte „Schwenningen” is bereikt. We zullen bier eene klokkenfabriek bezichtigen, de Schwarzwalder klokken toch zijn beroemd door geheel de wereld I En we hebben de fabrikage gezien, de geheele bewerking, vanaf den ruwen boom tot de fijn afgewerkte palissander houten klok toe. Alles machinaal; de machine verricht in eenige minuten meer, dan een klokkenmaker in uren. Perplex stond ik bij het zien van een meisje, dat in een minimum van tijd een geheel uurwerk in elkaar zette. En welk een grootsche afleveringen van dat fabrikaat naar alle deelen der wereld men zag er kisten en kisten vol staan geadres seerd aanBuenos-Ayres, Boekarest, A’dam, Batavia, enz. enz. De fabrikant „Mauthe” bereidde ons eene schitterende ontvangstna eene kostelijke lunch bood ZEd. e»*ne autotocht aan door de omstreken. We bezichtigden op dezen tocht de beide hoogste boomen van Duitschland, genaamd: „Hölzekönig und Koningin." Hoogte 42 M., dikte 6 M., leeftijd 400 jaar. Soortgelijke recht opgaande, gave boomen noemt men in Duitschland „Hollanders,” wijl voorbeen massa’s van zulke uitgezóchte boomen naar Holland werden geëxporteerd en daar gebruikt, vermoedelijk voor scheepsmasten. Dinsdagochtend verlaten wij dit stadje aan den Neckar en sporen naar Rottweil, vanwaar we ons per auto-omnibus begeven naar Schram berg. Een idylle van eene stad met hare oude, zeer oude huizen en gebouwen; 't leek me een sprookje: dit dal, omgeven door hooge bergen en daarin als ’t ware eenzaam en verlaten dat stadje. Een der reisgenooten bad op zijne huwelijksreis hier eenigen tijd doorgebracht, en doorleeft thans in gedachten nog eenmaal die heerlijke dagen. Gelukkig mensch, die indertijd zulk een hemeltje op aarde vinden kon I Van Schram berg gaat de reis naar Frankfurt, waar we ’s avonds 7 uur arriveeren. ’t Diner was tamelijk goed in ons hotel „Schweizerhof,” beter dan het ontbijt den volgenden ochtend, er ontbrak boter, suiker en melk, drie artikelen, die uitsluitend aan zieken worden verstrekt. Enfin de nuchtere maag verdween toch door het kopje zwarte koffie annex een sacharine-tabletje, alsmede door het taaie broodje met jam. Neen in Duitschland draagt alles nog de sporen van groot leed. Behalve de vele verminkte jonge frappeeren te veel om vernemen Vervallen fabrieksgebouwen, geen ruit meer ongeschonden 1 Geen riem meer aan de raampjes der spoor- weg-coupé’s, gewoon afgesneden. Niet raadzaam in het hotel de schoenen buiten de deur te zetten, uit vrees voor hoteldieven. Op de postkantoren van het aloude opschrift„Kaiser- liches Postambt” het eerste woord verwijderd. De keizer-vereering heeft wellicht achter de coulissen nog wel plaats. In een wirtschaft te Schiltach, waar we op onze reis een uur oponthoud hadden, ontdekten wij b.v. een paar schilderijen aan den wand, één met de beeldtenis des kaisers, één met die van von Hindenburg. Vijf en tien pfenning stukken zijn thans van ijzer, terwijl we in Frankfurt ook papieren geld ontvingen eene stadsscheine b.v, van 50 pfenning, uitsluitend geldig in 201.93» 5.46» 8.50 f 1053.34. Ontvangsten: Gepubliceerd voordeel, saldo f 202 00 Nagekomen rekeningen - 36.42 165.58 85.00 22.50 592 50 73.00 38.00 31.00 45.76 Maandag 8 Nov. ’s avonds te 8 uur houdt ons departement van het Nut van het Alge meen zijn eerste openbare vergadering van dezen winter in de Doele. Als spreker zal dan de Heer J. P. Zolner van Utrecht optreden met een rede over „Huisvlyt.” Dit onderwerp is opzettelijk gekozen met het oog op de ruimte van vrijen tijd, waarin vele arbeiders sedert de invoering van den acht- urigen arbeidsdag zich mogen verheugen. Het is natuurlijk van het hoogste gewicht op welke wijze de ledige tijd zal worden door gebracht, opdat deze instelling werkelijk tot een zegen zal strekken. Het bestuur van het departement heeft daarom den Heer Zolner uitgenoodigd om over „Huisvlijt” te komen spreken. Het hoopt, dat daarmede een middel aan de hand kan worden gedaan om vooral den jongeren een goede bezigheid te verschaffen. De Heer Zolner is ongetwijfeld de bevoegde persoon om over de zaak van „Huisvlijt” eenig licht re ontsteken. Want gedurende de mobilisatie is bij menigmaal voor de soldaten met een lezing daarover opgetreden, welke hij nader kon toelichten met verschillende voorwerpen, die door den volksbond hem ter beschikking zijn gesteld. Hiermede toegerust zal hij ook hier ver schijnen. Na zijn lezing is hij bereid alle mogelijke inlichtingen te geven, die hem naar aanleiding daarvan zullen worden gevraagd. De Heer Zolner vraagt mij, of er tegen het voorjaar een tentoonstelling met daaraan te verbinden feestelijkheden en prijsuitreiking kan worden gehouden. Dit zou dan zijn in overeenstemming met de wyze waarop Floralia alhier te werk gaat. Dit is echter nog een zaak van latere zorg. Hoofdzaak is voor ons voorloopig om de aan dacht op „Huisvlijt” te vestigen, als een middel om de vrij gekomen tijd op aangename en nuttige wijze te besteden. Wij hebben ons daartoe met de hoofden van verschillende richtingen te dezer plaatse in betrekking gesteld en van hen de belofte ontvangen, dat zij hunne geestverwanten willen opwekken om zijn lezing en uiteenzetting te volgen. De entrée kan geen bezwaar zijn, wij hebben deze op slechts 20 cents gesteld. Uit naam van het Bestuur, D. KOSSEN, Voorzitter. Verlaging broodprijs. Nu de prijs van Regeeringsbloem is ver laagd van f 43 op f 41,50, is in verschil lende plaatsen, de prijs van het brood met 8 4 cent verlaagd. Niet plakken van de rentezegels. De Kantonrechter te Beetsterzwaag, heeft een veehouder aldaar veroordeeld tot 105 gld. boete, subsidiair 105 dagen hechtenis wegens het niet plakken van rentezegels. Kolengebrek. De textielinrichting „Bato” te Enschede, moest heden stoppen wegens gebrek aan kolen. De kolen zijn tijdig aangevraagd; doch door gebrek aan wagons niet aangekomen. Een gevonden schat. Een grondwerker heeft volgens de Msb., in een hoop keislag, die te Lieshout is aan gevoerd voor de werken aan het Wilhelmina- kanaal, eene som gelds gevonden van f 3000, hoofdzakelijk bestaande in gouden tientjes en gouden vijfjes. De wapenwet. Aan het station Roosendaal worden dagelijks vele vuurwapenen, zoowel geweren als revol vers in beslag genomen. Meest van buitenland- sche reizigers, die onbekend met de geldende wapenwet, hun jachtgeweren enz. willen mee nemen. Inbeslagneming volgt onverbiddelijk. Gevaarlijk werk. Door het breken vau een schakel van een ketting eener drijvende bok, waarmede men op het werk der E. N. 0. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, een paal uit de Maas wilde trekken, werden door de staaldraden een 7-tal personen, die zich in de nabijheid hiervan bevonden, gewond, waarvan zekere J. Manden makers, woonachtig te Waspik, zeer ernstig. Van een ander werden drie vingers ver brijzeld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1