lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. I 59ste Jaargang. Zaterdag 27 Nov. 1920. No. 48. De kwaal dezer eeuw. H VOOR Dit nummer bestaat uit twee bladen. MEISJESOPLEIDING. het kiescollege der Ned. de zaak I 166 163 167 166 111 112 111 112 111 verschillende in grondwerken. f 34600 36480 - 33310 - 32200 34200 - 36660 34715 van *t hoofd van de uit worden door Salodon Een Deensch geneesheer, dr. Erode Salodon vol deernis met zijn tijdgenooten, met de gelukkige stervelingen uit de XXe eeuw, die de milde zegeningen ven electriciteit en Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. - 33100 Wijk, Ried - 34900 - 36980 35300 voor zyn ernstige ze in de huishouding Achlum. De afdeeling „Nieuw Leven” alhier van de Ned. Ver. tot Afsch. van Ale. Dr. had j.l. Zaterdag in het geheel- onthouders-café van den heer Politiek een feestavond georganiseerd. In het gezellige zaaltje waren ongeveer 60 personen opge komen. Het programma van dezen avond onder zich krijgt, om jonge dames van ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62*/s Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar a 5 Cent. luchtscheepvaart genieten, begaan met de onstuimige gejaagdheid, die de menschen allerwegen onverpoosd, tot dolwordens toe opzweept en vooral na den oorlog zoo zeer beeft aangetast, heefteen brochure geschreven over de jammerlijke kwaal dezer dagen: n Neurasthenie.” De deerniswaardige gevolgen putting der zenuwen op de kaak gesteld. Hij meent 't goed met al die rumoerende, veel te veel van hun zenuwen vergende, drukdoenerige, altijd haastige XX-eeuwers. De vermaningen van den Deenschen medicus doen mij denken aan een opschrift boven een der paviljoens uit de „Weisse Hirsch,” het bekende sanatorium bij Dresden „Mensch, rastel Und haste nie, Sonst bast te Neurasthenie." Het roekeloos razend tempo, waarin we tegenwoordig gedoemd, wèèrlijk gedoemd zijn, te leven, is de genadeslag voor de reeds sterk nitgeputte zenuwen van onze tijdgenooten. Sanatoria, herstellingsoorden, rustoorden, zijn allemaal tot aan den nok gevuld. Talloos veel patiënten worden wegens plaatsgebrek afgewezen. Dr. Salodin houdt ons voor, dat we moeten leeren rusten, stil zijn, zwijgen. Niet in blinde vaart voortjakkeren gauw, gauw 1 Dwingen moeten we ons tot rust, tot kalmte. Haastig, eeuwig en altijd haastig uit kantoren, fabrieken, scholen komend, aapachtig vlug in electrische trams springen dèhr neergeploft, snel weer neus in boeken of kranten, acht onze brave Deen uit den booze. Lieve, beste menschèn, put, vermaant hij, uw krachten niet langer uit I Gij gaat te gronde aan die koortsachtige haast, die u geweldig te pakken heeft. Zit ge in tram of trein, wat ik u bidden magleest of praat niet I Dwing u zelf aan niets te denken. Gunt uw hersens de zoo noodige, onontbeerlijke rust. Kijkt rustig voor u uit, zonder speciaal op iets te letten, dommelig, zooals de koetjes in de wei I En leert ook eindelijk eens „neen” zeggen I Heusch, vele voorstellingen, uitnoodigingen, enz., zijn niet waard, in overweging of aange nomen te worden. Trekt u toch, Ier wille van ’t heil uwer zenuwen, zooveel mogelijk terug uit het roezig gedoe van altegider opgewonden, zenuw achtige menschen. Beseft, hoe nadeelig ’t voor uw hersens is, het voeren van urenlange gesprekken. O, die conversaties, die eeuwig rammelende koffiemolens, die geen enkel boontje tot haar recht doen komen, ze zyn vergif voor uw zenuwen I „Gezelligheid,” „gezellig verkeer” ’t mocht wat! spot dr. Salodin. Niets anders dan roekeloos omspringen met uw zenuwen, waarvan gij de spanning deerlijk overschat I Uw toekomst en nw vrijheid laat ge door de menschen in beslag nemen; vrijwillig laat ge u in een dwangbuis sjorren. Het dwangbuis der conventie van „’t gezellig verkeer." Nog niet bekomen van de vermoeienis van den vorigen avond, moet ge weer aan ’t werk, en ’s avonds ter verpoozing weer naar een of andere party. Ge voelt u niet heel wel, niet opgewekt. Gauw een gróóte poeder aspirine verschalkt, en dèn er op uit wéér in de lawaaiige drukte, laaiend in een stroom van kunstlicht I En telkens weer laat Salodin doorklinken zijn vermanend woord: Wees op hoede voor gezellig verkeer en leer zwijgen I Spreken is zenuw-verbrnik hij wiens zenuw- kracht bedreigd wordt, leere zwijgen I Zooveel mogelijk zoeke hij geluidlooze stiltedaér, en dóór alleen, put gij nieuwe kracht voor uw vermoeid zenuwstelsel. Laten we ons voordeel doen met Salodin’s raadgevingen I Laten we niet doof zijn vermaningen 1 UIT DEN OMTREK. als volgt: 165 stemmen n d. Bij, STADSNIEUWS. St. Nicolaas. Nu 5 December dit jaar op Zondag valt, zal het St. Nicolaasfeest Maandag 6 December hier worden gevierd. Verkiezing leden kiescollege. Woensdag j.l. had de benoeming plaati van vyf leden voor Herv. Kerk. De uitslag was T. v. d. Bij, J. de Boer 2Ez., A. C. Draaisma, E. Statema, H. Vryburg, H. Mulder, P. Oord, G. I. v. d. Ploeg, H. J. de Visser, K. de Vries, zoodat gekozen zijn de heeren: T. J. de Boer JEz., A. C. Draaisma, E. Statema en H. Vrijburg. Wat moet myn zoon worden? Zoo hebben reeds lang de ouders gevraagd met het oog op bun opgroeiende knapen. Minder aandacht werd evenwel geschonken aan de opwassende meisjes, 't Sprak vanzelf, dat moeder de aangewezene was, hen te leeren, hoe zij moesten eten koken, en huishouden, terwyl voor het overige gezocht werd naar een handige vrouw, die naai-onderricht gaf. De tyden veranderen En ook wij I Reeds werden vele meisjes opgeleid voor onderwijzeres, terwijl weer anderen achter de lessenaar van het kantoor plaats namen. ’t Wordt meer en meer regel, dat ook een meisje wat moet leeren. 't Is althans zoo ver gekomen, dat naast de gelegenheid om te worden opgeleid voor onderwijzeres etc., ook de mogelijkheid bestaat dm te worden onder richt in de huishouding. Niet dat alle moeders hun dochters dadelijk naar huishoudcursussen zullen zenden. Ze zijn te zeer overtuigd, dat ook zij zelf wel het eten koken kunnen onderrichten, dan dat zij daarom de vrouwelijke jeugd schoolonderwys zullen laten geven en nog te weinig wordt beseft, dat op huishoud cursussen nog meer valt te leeren dan „koken en huishouden”. Bovendien denken velen, onderwijzeres of kantoorklerk worden is een vak, maar assistente in de huishouding of huishoudster worden, wat is dat? Leerzaam is daarom, wat Q. N. in De Standaard schreef. We lezen: Eenigen tijd geleden plaatsten twee mijner kennissen ieder een advertentie. De een vroeg een jongste kantoorbediende: de ander iemand voor hulp-in-de-huishouding. No. 1 kreeg op zijn advertentie een dik pak brieven, waaruit bleek, dat men zich vooreerst niet ongerust behoefde te maken over gebrek aan jong kantoorpersoneel. Bij bet doorlezen van die vele epistels, waaraan ik meehielp, trof het ons, dat van de 10 personen, die zich aanboden, er minstens 8 waren van 't vrouwelijk geslacht. Ik weet waarlijk niet hoeveel Mientjes, Lientjes, Dientjes, Fientjes en Stientjes wel hoopten te worden uitverkoren om deze schijnbaar zeer gewenschte plaats te mogen innemen. De meeste meisjes hadden U.L.O. of M U.L.O. gevolgd en sommigen sloten een lijstje bij den brief in, waarop hun schitterende resultaten en uitstekend gedrag in cijfers stond uitgedrukt. Zeer pover was daarentegen bet resultaat van no. 2. Op haar advertentie kwamen slechts 3 sollicitanten, die bij ingewonnen informatie alle drie even ongeschikt bleken te zijn. Onwillekeurig vraagt men zich afwat beweegt die meisjes toch, om het kantoorwerk zooveel vuriger te begeeren dan de huis houdelijke bezigheden in het gezin? En wat beweegt de ouders om die kinderen (want kinderen zijn ze toch nog, zóó van de school banken afgekomen), in dien weg te laten gaan Sommigen beweren: „Op kantoor is meer te verdienen I Is dat waar? Schijnbaar jadoch laat ons eens goed bezien. Ik heb de voorbeelden maar voor ’t grijpen. Een 17-jarig meisje kreeg met Januari een betrekking op een kantoor en verdiende eerst f 800, later f 1000 per jaar. Nietwaar, een mooi loon voor zoo’n beginneling! Wie zal dat iemand geven, die hulp-in-de-buishouding is? De jonge dame in kwestie was dan ook uitermate in haar schik. Ze moest echter, daar haar ouders in een andere plaats wonen, omzien naar een kosthuis. Dat viel niet mee? Na lang zoeken vond ze iets, dat vrij geschikt was en waarvoor ze f75 per maand moest geven. Dat maakt per jaar f 900. Ze houdt dus nog f 100 over voor kleeding, wasch enz. Het spreekt van zelf, dat de ouders moeten bespringen. Het spreekt in dezen tijd helaas ook van zelf, dat ’t meisje, eerst zoo blij met haar aanstelling, nu ontevreden is en meent dat haar „salarisverhooging” toekomt. Dat men, na nog geen vol jaar aan 't werk te zijn geweest, nog niet genoeg presteert om dat al te kunnen verwachten, daar denkt men liever niet aan. Laat ons. nu eens indenken, dat ditzelfde meisje zich aangeboden had als hulp-in-de huiahouding. Ze zou al spoedig een f 200 werd door eigen krachten uitgevoerd. Na de inleiding werden by afwisseling nummers zang, muziek en voordrachten gegeven. Hoewel de viool voor 't bal, dat na afloop werd gehouden niet al te sterk was, werd van dit bal toch een druk gebruik gemaakt. De geheele avond verliep in een prettige en genotvolle stemming. Na het late uur van permissie ging ieder voldaan huiswaarts. De afdeeling, die zich verleden jaar met 10 leden afscheidde van de A. N. G. O. Btelt tbans 29 leden. Op den feestavond werden 4 nieuwe leden ingeschreven. Op het tal voor controleur der gemeente belastingen in Wonseradeel staan de heeren G. G. Petersen, controleur der gemeente belastingen van Idaarderadeel te Grouw; D. Plantinga, commies le klasse by 's Ryks belastingen te Stavoren; J. A. Salverda, koopman te Makkum. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente te Pingjum en Zurich zijn als gemachtigden in het kiescollege herkozen de heeren H. Oppedyk te Pingjum en D. Tilstra en IJ. Visser te Zurich en gekozen in de vacature van den heer H. Mulder, die zich niet weer herkiesbaar stelde, de heer S. P. Rypma te Pingjum. Geslaagd voor het voorloopig machinisten diploma, de h'eer K. Wiersma te Achlum. Benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te 'Venlo, de heer J. Noordenbos, vroeger te IJsbrechtum, thans te Wommels. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau »an dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. A f 250 per jaar verdienen, bovendien kost en inwoning vrij: geen onkosten voor waseb! Welke betrekking is nu voordeeliger? „Maar,” zegt men, „op kantoor kan men beter vooruit komen. Als een meisje werkelijk iets presteert, kan ze opklimmenze kan later f 1500 per jaar maken: er zijn kantoren, waar dames een salaris hebben vay f 1800, f2000 en meer. Wat zijn de vooruitzichten voor een meisje, als gaat werken We behoeven niet verlegen te staau om een antwoord. Immers als een vronw op dit terrein ook werkelijk iets presteert, kan ze evengoed vooruitkomen. Vooral in dezen tijd. Van hulp-in-de-huishouding klimt ze tot huishoudster en kan zoo na verloop van tijd een zelfstandige positie innemen. Een mijner kennissen nam eeuige jaren lang de huis houding waar in een gezin waar de vrouw des huizes door bijzondere omstandigheden verhinderd was, dit zelve te doen. Tot haar blijdschap werd haar ook de geheele verzorging van een 1-jarig kindje opgedragen. De woning was klein; ze had tot hulp 3 maal in de week den geheelen dag een werkster en een maal per week een naaister. Ze verdiende f 550 per jaar en alles vrij, en had natuurlijk een vrij wat zelfstandiger positie als menige kantoorjuffrouw. Een ex-leerlinge van mij staat op het oogenblik aan ’t hoofd van de huishouding aan een school met internaat. Ze heeft een eigen slaap- en eigen zitkamer; verder alles vrij en een salaris van f 800 per jaar; boven dien op 60-jarigen leeftijd pensioen. Een ander verdient in een dergelijke betrekking f 850 en heeft nog, na eenige dienstjaren, verhooging te wachten. „Maar dergelijke betrekkingen liggen niet opgeschept", zal men zeggen. Volkomen waar I Maar even waar is het, dat men voor derge lijke betrekkingen nog heel moeilijk geschikte personen kan vinden. Hoeveel gestichten lijden er niet onder, dat ze geen geschikt personeel voor de huishouding knnnen vinden? Want hiervoor zijn noodig vrouwen met bekwaamheid, ervaring en toewijding, die takt hebben, anderen die onder hen staan leiding te geven. Nog kort geleden schreef mij een directrice: „Ik wou zoo graag iemand hebben, die geschikt is om aan 't hoofd van de keuken-afdeeling te staan. Het moet een beschaafd persoon zijn, die zelfstandig op kan treden en die zoowel takt heeft met de dienstboden, die ze te gaan, als met de het internaat. Mijn werk breidt zich hoe langer hoe meer uit: daarom heb ik iemand noodig, die ik dit gedeelte geheel kan overlaten...” Uit deze voorbeelden (die ik zou kunnen vermeerderen), blijkt toch wel, dat «en meisje op gebied van huishoudelijk werk even goed kan vooruitkomen als op een kantoor. Stel nu bet geval, dat een meisje, na eenige jaren arbeid, trouwen gaat. Dan wordt ze op de kantoorkruk toch al heel slecht voorbereid voor de taak, die haar wacht. Wie kent ze niet, de gezinnen, waarin door onkundig huis houden zoo droevig veel verloren gaat: waar men op het noodigste moet bezuinigen, omdat aan ’t onnoodige het geld wordt vermorst? Dezen zomer zag ik nog een treffend staaltje. In een gezin at men slechts drie maal per week warm eten, zuinigheidshalve! Maar dat de huisvrouw bij de drie maaltijden, die ze klaarmaakte, tienmaal meer gas verbruikte, dan ze noodig had, zie, dat wist ze niet! Wat geeft het, als men al een diploma boekhouden heeft, als men als huisvrouw nog niet eens de huiselijke uitgaven weet te regelen? „Mijn aanstaande man trouwt niet in de eerste plaats een huishoudster”, wordt wel eens heel hoog gezegd, als men wijst op onvol doende voorbereiding voor de taak, die het meisje wacht in het huwelijk. „Gij trouwt niet in de eerste plaats een kostwinner!" zou ik willen antwoorden, „maar ge zondt toöh wel vreemd staan kijken, mis schien zelfs uw verloving verbreken, als ge te weten kwaamt, dat nw man niet geschikt is voor zijn werk en u geen behoorlijk bestaan kon verzekeren”. Kollumer Crt. Donderdag had ten Gemeentehuize alhier de aanbesteding plaats van onze Gemeente uit te voeren De inschrijvers waren De Boer &r Kuipers, Bolsward C. v. d. Witte, Oosterlitttens O. Lammertsma, Bolsward D. Feenstra, Bolsward E. Statema, Bolsward R. F. Feenstra, Bolsward S. F. de Boer, Pingjum Firma Gebrs. Geveke, Leeuwarden - 35000 J. H. Verhoeve, Leeuwarden - 40500 J. S. Kuipers, Zurich 33600 J. Dikkerboom, Oudehaske en J. Straatsma, Witmarsum B. Zoolsma H. van R. Leen, Baard W. 8. de Jong, Lemmer J.Wessels J.W.Woltjer, Heerenveen- 36990 B. Dijkstra, Bolsward - 32600 Gegund aan den laagsten, inschrijver D. Feenstra voor f 32200. Bij den Zondagavond jl. te St. Jacobl- Parochie gehouden reciteerwedstryd, wist onze stadgenoot, de heer H. Klom, in de afdeelingen Ernst en Luim den eersten prijs te behalen. De heer Klom kwam in de afd. Luim uit met „Een Droom" en in de afd. Ernst met „Waarom de mottige niet kwam". r Bolswardsche Courant i i r u u u H n Aanbesteding Grondwerk. Reciteeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1