Kienws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. I 59ste Jaargang. Zaterdag 4 Dec. 1920. No. 49. VOOR Dit nummer bestaat uit twee bladen. ST. NICOLAAS. 4 Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. 1 I Friesch-Holl. Hypotheekbank. STADSNIEUWS. Openbare vergadering Bolswardsche Courant V en I de nieuwste hier in zeer ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cent» per 3 maanden. Franco per post 62l/2 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 rebels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad ie lelefonitcA aangesloten ander Na. 4. in enkele plaatsen 1919 over een tijdsverloop in 1920 over 5 maanden. 1919 (10 mnd.) 21 73 349 711 27 November j.l. werd opgericht de N.V. rFriescb-Hollandsche Hypotheekbank” met een maatschappelijk kapitaal van f 1.000.000, waarvan v'oorloopig uit te geven föOO.OuO, welke aandeelen alle zijn geplaatst. De instel* ling stelt zich ten doel de uitleening van gelden onder eerste hypothecair verband op vastigheden in Nederland, en de uitgifte van pandbrieven. Hypotheken zullen worden gesloten voor geen langer termijn dan 5 jaar, terwijl de pandbrieven te allen tijde door de houders kunnen worden opgezegd en aflosbaar zijn 5 jaar na aanzegging, zoodat een beleggings object wordt verkregen, hetwelk slechts aan geringe koersschommeling onderhevig kan zijn. Commissarissen zijn de heeren: L. K. v. Giffen, Notaris, St. Anna Parochie. P D. de Jong, Taxateur, Bolsward. J. M. Kingma, Dir. Kingma’s Bank, [Leeuwarden. P. Kingma, Grondeigenaar, Deventer. J. W. v. d. Meulen, Kassier, Gorredijk. J. F. Oosterbaan, Kassier, Drachten, terwijl als Dir. optreedt de heer H. Hoekstra, Directeur van Kingma’s Bank te Sneek, waar tevens de instelling wordt gevestigd. De Koninklijke Bewilliging werd op de 1920 (5 mnd.) 24 82 203 533 1283 beschouwen en we vergaderbezoek, aldus spreker, wel constateeren, dat de men- Afd. Bolsward der N.V., op Donderdag 2 Dec., op de bovenzaal café KVoorwaarts”. Voor de Afd. Bolsward van bovengenoemde vereeniging, trad hedenavond als spreker op H. BOELMANS van Utrecht, propagandist der Ned.Ver. tot Afscb. van Alcolh. Dr. Het bezoek was matig. De voorzitter, de heer N. Hofstee, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan spreker en belangstellenden. Hij hoopt, dat de spreker er in mocht slagen de vergadering te overtuigen van de harde nood zakelijkheid van den drankstrijd. Daarna was *t woord aan Boel mans. Wanneer wij deze rede woordelijk zouden weergeven, zouden wij te veel van onze ruimte vragen. Wij willen slechts in hoofdtrekken weergeven, wat de spreker meende te moeten zeggen. Door zijn geheele betoog liep deze lijn, dat we voor een feilen strijd staan, een strijd, die de arbeidersklasse, in den volst’rekten zin, aangaat en waarvoor zij toch nog zoo weinig belangstelling toont. En juist dat is toch zoo noodig, omdat het alcoholisme meer slacht offers maakt dan ooit te voren. We willen even citeeren als een sprekend voorbeeld de procesverbalen wegens openbare dronkenschap van ons land en wel in van 10 maanden behoort nu eenmaal bij deze gelegenheden. Hiervoor maken wij U opmerkzaam op de firma K. PLANT1NGA ZOON en de firma H. DONKER, die beiden, zoowel in als buiten onze plaats, op dit gebied een goeden naam bezitten. Hiermede meenen wij onzg^getrouwe lezers eenige uitstekende betrouwbare adressen aan de hand te hebben gedaan voor het doen hunner inkoopen. Onze abonnés van buiten, die over het algemeen hunne 8t. Nicolaas-inkoopen reeds hebben gedaan, zouden wij willen raden, onthoudt vooral de namen van bovenstaande firma’s, en, indien gij iets noodig hebt, KOOPT DAN IN BOLSWARD. Hoogezand Oss Leeuwarden Groningen Amsterdam 1539 Wanneer we deze cijfers zien daarbij ons dan moeten we schen onze argumenten zijn vergeten. Waarom dienen we drankbestrijder te zijn. Om onze conclusie daarvoor te trekken, gaan we terug tot 1913, het jaar, waarin de economische verhoudingen het beste tot ons spreken. En dan willen we aanhalen de cijfers, die Goeman Borgesius gebruikte. Deze verklaarde dat bet Nederl. volk per jaar voor alcohol neertelde f 113.000.000. Daarmee zijn we nog niet klaar, want staat alcoöol niet in ’t nauwste verband met misdaad, krankzinnigheid, tuber culose, geslachtsziekten. Wat vertelt ons Dr. Vos, geneesheer-direc- teur van het sanatorium te Hellendoorn. Deze verklaart, dat 10 a 12000 menschen jaarlijks sterven aan tuberculose en deze sterfte treft in hoofdzaak de arbeidersklasse. Juist zij hebben door hun slechte kleeding, voeding en woning ’t minste weerstandsvermogen en de alkohol doet zijn sloopende werking hier wel het meest gevoelen. De strijd tegen de tuberculose zal niet baten, als niet meteen de strijd tegen den alcohol wordt aangebonden. Dr. Bolten, sprekende op het congres van gezondheidsregeling in Den Haag op 21 Aug. 1920, over het verband tusschen alcoholisme en geslachtsziekten, zei daar o.a.: »We zullen preventiever resultaten verkrij gen, indien het volk beter wordt voorgelicht op het gebied van alcoholisme, een gebied, dat hand in hand gaat met ’t sociale kwaad van syphilis”. Ook Dr. v, d. Spek verklaarde op het congres van de Nationale commissie tegen het alcoholisme, dat hij in de ziekenzalen de noodlottige invloed van den alcohol met de vingers kon aanwijzen. Bij mijn 10-daagscbe reis door Limburg, aldus de spreker, waar de drankstryd, vooral in de mijnstreek krachtdadig ter hand wordt genomen, dank zij de medewerking van de het volgende gesprek met een mijnwerker. Deze had ook de vergadering van den vorigen avond bezocht. En toch mijnheer, aldus deze mijnwerker, kunt U niet begrijpen den zwaren strijd, dien wij hebben te voeren tegen de drankverieiding. Wanneer wij daar na 8 uren zwaren arbeid weer onder den grond vandaan komen, vermoeid door den inspannenden arbeid en in de straten boort men vanuit de taveernes, de bars, de sleepende muziek van de draai orgels tot op de straat uitdreunen, dan is de strijd om voorbij te gaan, zeer moeilijk. Het lichaam is vermoeid, de geest verdoofd en wat is nataurlijker dan dat men alles tracht te vergeten door het gebruik van sterken drank. Maar kameraad, antwoordde ik hem, juist doordat gij daaraan meedoet, helpt gij 't kwaad instandhouden en vermeerdert de ellende van uw klasse. En wat zeggen dan de matigen, wanneer je daar straks zwaaiend uit de kroeg komt 1 Dan halen sij, die de matigheid prediken, hun gordijntjes op en wijzen op jou als een minderwaardige. En wanneer men tot die menschen zegtwaarom helpt ge ons niet mee dat kwaad te bestrijden dan antwoorden ze: rBen ik mijns broeders hoeder”. »Ja”, zeggen wij. ffWij roepen U op in naam van de zwakken”. Onze strijd is een felle, doch ook een heerlijke strijd. Laat vooral de arbeidersklasse, die bezig is een nieuwe maatschappij te stichten, dit bedenken, dat alleen een belder- denkend mensch in staat is aan den opbouw van die maatschappij mee te werken. Die gedachten zullen we in hunne harten zaaien. Tenslotte werd nog de aandacht gevestigd op die bekende tentoonstelling ter bevordering van bet koffiehuisboud bedrijf en ’t hotelwezen, verkorf genoemd I. T. H. R. E. K. A. in Amsterdam en de actie daardoor geschapen. Hoe onlogisch de expositie was, werd zeer juist door den Spreker aangetoond. We zullen dat hier niet weergeven. Trouwens, de lezers van dit blad, die de bekende brochure van Don »De leugens van het Drank kapitaal” lezen, zullen dat daar uitvoerig zien op- geteekend. De S-urendag. Het kroegbezoek is daar door toegenomen, maar is meer een gevolg hiervan, dat de arbeiders steeds lange werk dagen hebben gehad en zich nu plotseling voor veel vrijen tijd zien geplaatst. Daarby komt dat bun ontwikkeling nog niet op zoo’n hoogen trap staat en een logisch gevolg is, dat het bezoeken van café’s toeneemt., We zullen hen echter overtuigen van het idealisme in onzen strijd. Liefde tot de arbeidersklasse zal on» drijven tot opofferingen, want de drank dooft de broederschap. Roept, o roept de kameraden uit de smeulende werkplaatsen, uit de krotten, de stegen, dat zij zich scharen achter de Blauwe Vaan, die hen zal voeren naar een betere, een gelukkiger maatschappij. Geen der aanwezigen wenschte naar aan leiding van het gesprokene van gedachten te wisselen, waarna de Voorzitter deze vergadering sloot. Als ons blad onder de oogen der lezers komt staan wij weer aan den vooravond van het oude St. Nicolaasfeest. Het feest dat hier reeds van oudsher wordt gevierd en toch steeds nieuw blijft. De winkeliers hebben zich bijna allen voor hunne étalages eens extra moeite getroost, want zij weten dat een mooie étalage vooral tegen St. Nicolaas, van groot voordeel is. Deze dagen gaat ieder de winkels bezien en vooral de kleintjes zijn thans steeds op stap en alle étalages worden bestudeerd van alles willen ze van 8t. Nicolaas hebben en vol verlangen zien ze uit naar het oogenblik waarop ze zullen mogen zoeken naar hetgeen de goede Sint hun heeft gebracht. Niet alleen voor de jeugd is 5 December een feestdag, ook de ouderen vieren ze blijde mee en de St. Ntcolaasavond is zoo recht gezellig wanneer men in den huiselijken kring vereenigd, de surprises ontvangt, toegezonden door den goeden heilige. De ouders leven zoo’n avond geheel met hun kinderen mede en stellig is de St. Nicolaasavond een der mooisten van het jaar, een avond vol gezellig heid en vreugde in familiekring. Maandag wordt het St. Nicolaasfeest gevierd, en hoezeer we ook aan regen behoefte hebben, voor onze winkelstand is het te hopen dat het nu nog maar een dag langer droog blijft, want velen doen hun inkoopen op het laatste oogenblik of gaan St. Nicolaasavond hun geluk eens beproeven met sjoelen enz., en mooi weer helpt mede de menschen in een opgewekte stemming te houden. Wij hebben de voorafgaande dagen de verschillende étalages eens in oogenschouw genomen en het eerste wat opvalt als men zoo de stad ingaat, dat zijn... de vuile straten. Hoe geriefelijk alles hier in onze goede stad ook is ingericht, de bestrating en de drink watervoorziening laten nog veel te wenschen over. Het eerst kwamen wij terecht bij den heer J. v. d. MEER, Groote Markt, die in en achter den winkel de étalages heeft ingericht. In banketwaren, zooals: marsepain, speculaas, taai-taai heeft men hier een rijke keuze, doch ook de étalage van suikerwerken is dit jaar buitengewoon voorzien. Een geheel ander vak is dat van de heeren Gbbrs. WOLKE, wier beroep het is, de menschen in de kleeren te steken. De artikelen van deze firma leenen zich bijzonder voor 8t. Nicolaas-cadeaux, een boezelaar, blouse of heerlijk warme jumper, het zijn allen zeer welkome en vooral nuttige geschenken. Eu wat vooral van groot belang is, de firma besteedt aan de kwaliteit, zoowel als aan de afwerking van alles wat haar zaak verlaat, de meeste aandaeht, zoodat wij dit adres voor Uwe St. Nicolaas-cadeaux ten zeerste kunnen aanbevelen. Wij komen dan bij den heer REPKO terecht, die zoowel in goud- en zilverwerken, als galanteriën een groote keuze heeft en indien U bier binnengaat, zult U stellig iets van Uw gading vinden. Een vanouds bekend adres, bekend om prima waar, is de FIRMA H. C. DE HAAS, waar U in bet bijzonder ruime voorraad bus ten chocola, en fijne Edammertjes vindt. Een eindje verder vinden wij de nieuwe zaak van den heer 8. 8. van HETTEMA, die vooral uwe aandacht voor zijn keurige doozen fondants, verpakte cacao enz. vraagt. Indien de dames een geschikt cadeau voor de heeren zoeken, nu lang zullen ze zich niet behoeven te beraden indien ze het sigarenmagazijn van den heer M. B. EBRD- MANS binnenstappen, waar men u gaarne wil mededeelen wat een goed merk is dat de heeren zal bevallen. De firma JULIUS STOCKMANN biedt zoowel in manufacturen, als in de karpetten- afdeeling een prachtige collectie. Zeer nuttige cadeaux vindt men hier in den vorm van parapluies, bontwerken, de nieuwste dessins linoleums, terwijl de goede Sint iemand die veel last heeft van koude voeten, niet beter kan verrassen dan met een voetzakvacht bij deze firma gekocht. Wij gaan verder langs de Dijlakker en dan komen we bij één der nieuwste winkels in onze stad, n.l. die van de firma L. P. ook Bolsward zal verlichten, is een zeer leuke verrassing een lamp, electrisch com- foor of iets dergelijk». Doch ook in gas lampen, lampekappen enz. vindt U bier een ruime sorteering, terwijl tenslotte een electrische zaklantaarn van de firma Gosliga Co, ook een zeer welkom St. Nicolaas-cadeau zal zijn voor de donkere avonden. Bij de heeren J. B. VlAN DEN OEVER Zn. vinden we zoowel in de vitrines als binnen in den winkel, zeer mooie uitstallingen iets wat we trouwens van deze zaak wel gewoon zijn. Op te noemen wat we hier zagen voor nuttige cadeaux zou beslist onmogelijk zijn, prachtig porselein, aardewerk, tin, eikenhouten meubeltjes, kortom een* enorme keuze en door een bezoek te brengen aan deze Zaak, zult U gauw bevrijd zijn van de vraag: wat voor cadeau moet ik geven. U komt hier zeker terecht. Bij den heer JAN PRINS vindt men o.a. een zeer groote keuze lingeries, spreien, buffet- kleedjes enz., iets wat zich ook zeer goed voor geschenken leent. In de terugreis gaan wij nog even aan bij den heer G. H. SYPERDA en smullen even van die heerlijke marsepain en andere zoetig heden, die daar zijn uitgestald. Ook hier een prachtige St. Nicolaastafel waar men te keus en te keur kan gaan. Weet U waar men ook een rijk voorziene étalage vindt? Bij de Wed. S. STIENSTRA Broerestraat, terwijl eenige stappen verder een heusche Si. Nicolaas met zijn getrouwe knecht is aangekomen bij den heer tE RUITER, firma wed. Dooper. Naast vele merken prima sigaren zien we bier een mooie uitstalling schrijfbenoodigdheden, kinder- en gezelschaps spelen. Wie meer gevoelt wandversieringen kan voor schilderijen of zeer goed terecht bij den heer H. G. DE BOER. Broerestraat, terwijl de heer P. A. GERRITSMA U zeer nuttige geschenken aanbiedt in den vorm van parapluies, hoeden en petten. De heer K. FALKENA Bzn., heeft voor de feestdagen twee keurige étalages gereed gemaakt. Voor dames en heeren is dit een vertrouwd adres voor het doen van inkoopen en de keuze is buitengewoon groot. Doozen post, de nieuwste boekwerken, kinderspelen, kortom voor »elck wat wils”, terwyl de sigaren die hier verkocht worden van een bekende prima kwaliteit zijn. Noemen wij slechts ^Delftsche Post” en de Binnenhof”, sigaren die thans ook in Bolsward verkrijgbaar zijn. Een prachtig geschenk voor heeren vinden de dames hier in ^assortiment” kistjes sigaren. Een winkel, hoewel niet in bet centrum gelegen, doch zeker de moeite waard om gezien te worden, is die van den heer J. A. NIEUWENHUIS, Witheerenstr. Naast suikerwerken, zien we hier een mooie collectie kinderspeelgoed, waarvan wy vooral die prachtige groote poppen willen noemen. Hoewel de firma TH. VAN DER MEULEN geen speciale St. Nicolaasétalage heeft inge richt, vindt men er zeer veel nuttige huis houdelijke geschenken, als gaskacheltjes, famiiieschalen, tapijtschuiers en». De echte Ruiterschaatsen die deze firma in voorraad houdt zullen ook welkome verrassingen zijn, terwijl men de jongens nooit gelukkiger zal kunnen maken dan met een mooie voetbal, die men hier in prima soorten vindt. Een groote keuze St. Nicolaas artikelen vindt men vooral voor heeren bij den heer K. MOL, hoek Schildwijk. Prachtige dassen, overhemden, zijden sjaals en soorten parapluie’s treft men groote verscheidenheid aan. Aan deoverzijde heeft de heer DIRK JORNA een fraaie en groote voorraad gouden- en zilverwerken geëtaleerd en ieder die iets zoekt in goud of zilver geven wij den raad vervoeg U daar, en uw keuze is spoedig bepaald. Vooral mogen wij niet verzuimen onze lezers het adres in herinnering te brengen van den heer IJ. O. BEKEMA, Blauwpoort, die een groote sorteering heeft in suikerwerken, bussen cacao, fleschjes eau de cologne, doozen toiletzeep en sigaren. Voor een hartig brokje is de heer F. K. MOBACH het aangewezen adres. Stukjes rookvleesch, prima belegen kaasjes, benevens alle soorten comestibles zijn bier tegen billijke prijzen voorhanden. Wat zou echter een St. Nicolaasavond zijn, indien we niet iets hadden om al die Na de tijd nadert dat de electrische stroom port of alcoholvrije likeuren, al naar believen, een afdeeling van 190 leden had ik

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1