lieuws- en Advertentieblad 3 Bolsward en Omstreken. I I a r L P i H 1! >1 I i I Zaterdag 18 Dec. 1920. NIEUWJAAR 1921. 59ste Jaargang. UIT DE RAADSZAAL. No. 51. I Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. In het nummer van de „Bolswardsche Courant” dat 1 januari verschijnt, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 40 cent. In verband met de korte werktijden wordt spoedige inzending beleefd verzocht. DE UITGEVER. „J Vergadering op Dinsdag 14 December 1920. j te I mm,— vi I D. Feenstra J Ter de kohieren II y •■f I 4 i r L. I VOOR en FF. tot verkoop van grond en het bouwvoorschot aan de Bouwvereeniging 1 ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/j Cents. Afzonderlijke nos. Tan dit Blad zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. a. en b. c. d. e. f. verkoop van 1700 M2. grond g. verstrekken f 196650,aan i h. verkoop i. vaststelling met een voordeelig slot Een en ander voor kennisgeving aangenomen. m. Adres K. Wallinga om een stukje land wederom onderhands te mogen in huren. n. Missive van 't Centraal Bureau voor verificatie en financiëele adviezen der Vereen, van Ned. gemeenten met verzoek op het raadsbesluit van 11 Nov. j.l. terug te komep en het bedrag der controlekosten alsnog aan de begrooting toe te voegen. Deze adressen in handen van B. en W. gesteld om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. foorstel B. en W. tot vaststelling eener nieuwe ver- ■ordening tot bepaling der uren, waarop het bureau van den Burgerlijken Stand geopend is. Daar sedert 22 Nov. j.l. de secretarie voor het publiek geopend is van des voortmddags 9 tot des namiddags 1 uur, is het wenschelijk dat de uren van het bureau Burgerlijken stand daarmee overeenstemmen, en wordt voorgesteld dat het bureau dagelijks, behalve des Zondags en daarmee gelijk Deze vergadering, vermoedelijk de laatste in dit jaar, had een agenda van 9 punten, waarvan het laatste, de vaststelling van ’t suppletoir kohier, eigenlijk geen publiek nummer was, want de behandeling der kohieren geschiedt in geheime zitting: Daar voor ons als verslaggevers dus dat punt verviel, kregen we ter vergoeding toch nog een punt toegevoegd, namelijk de benoemingen wegens periodieke aftreding in collegiën. De punten der agenda gingen alle heel glad van stapel, alleen nos. 5 en 8 kregen tegenwind en dit had tengevolge, dat de behandeling verdaagd werd. Tegenwoordig waren 11 leden. De heer Lunter was wegens ongesteldheid, de heer Houtsma wegens uits&digheid, afwezig. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en nadat de notulen waren goedgekeurd, mededeeling doet van de volgende Ingekomen stukken: a. Benoemd tot chef-monteur bij het gem.-electr. bedrijf; M. J. Vos, chef-monteur gem.-electr. bedrijf Leeuwarderadeel. b. Benoemd tot lijdelijk monteur bij het gem. electr. bedrijf: C. Offringa, hulp-mont. gem.-electr. bedr. Leeuwarden. c. De volgende publ. aanbestedingen hebben plaatsgehad: 1. Transformatorstation Achter de Smeden, gegund aan D. Feenstra voor f 7250, 2. Alsvoren in de Kapelstraat, gegund aan voor f 6970, 3. Lood- en zinkwerk aan de 46 gem.-arbeiderswoningen, gegund aan Gebr. Sikma te Sneek voor f3310, 4. Aanleg van straten op de Cnossenlaan en tusscben deze laan en de Gasthuisbrug, benevens het dempen van de daar gelegen slooten, gegund aan D. Feenstra voor f 32200, d. Dankbetuiging afdeeling Bolsward vau 't Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacautie-kolonies voor toegekeud subsidie. e. Alsvoren van de Bolsw. Ver. voor R.-£. Vacantie-kolonies. f. Alsvoren van den Handelscursus „de Hanze”. g. Dankbetuiging directeur gemeente-reiniging voor edging jaarwedde. Alsvoren van den gemeente-architect. Adres Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren om su ■'■•’die voor stichting „Rust- en Vacantie-oorden”. Idem Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel, om spoedig maatregelen te treffen welke noodzakelijk geacht worden voor een directe invoering der voorstellen in het rapport der staatscommissie neergelegd. k. Adres Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf houdende verzoek om: a. aan de verzekerden den voorrang bij de tewerkstelling te geven; b. het loon der verzekerden beduidend hooger te stellen dan van die arbeiders, die niet bij een kas zijn aangesloten. l. Besluiten Ged. Staten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot: vaststelling van de kohieren van de scholen I en de M.U.L.O. school over het 3e kwartaal 1919; onderhandsche verhuring van een lokaal in de Wipstraat; wijziging der begrooting 1920 aangaan eener geldleening ad. f 146000, verstrekken van een voorschot van ten hoogste aan de Woningstichting „Patrimonium”; aan genoemde stichting; i van een voorschot van ten hoogste de Bouwvereeniging „St. Joseph”; van 4100 M2. grond aan genoemde stichting; van de gemeehte-rekening 1919, sluitende van f3699,791/2- gestelde dagen, van 9 tot 1 uur voor ’t publiek geopend zal zijn. De heer Raima. Wat wordt er bedoeld met dagen die met den Zondag gelijk gesteld worden? De Voorzitter. Daaronder worden de Algem. Chr. feest dagen begrepen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2. Foorstel B. en FF. om in verband met een dienaan gaande door hh. Ged. Staten gemaakte opmerking het presentie geld per lid en per vergadering te bepalen op f 2.50. In de vorige vergadering werd het presentiegeld voor de raadsleden bepaald op f 40 per jaar. Het is gebleken, dat Ged. Staten er de voorkeur aan geven, in overeenstemming met de regelingen in andere gemeenten, het bedrag niet per jaar, maar per vergadering vast te stellen. Het getal vergaderingen ia gemiddeld 16 volgens de laatste jaren, en daarom stellen B. en W. nu voor, het presentiegeld per lid en per vergadering te bepalen op f 2.50. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 3. Foorstel B. en W. tot vaststelling eener nieuwe ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting Volgens art. 242a der Gemeentewet kan thans het getal opcenten van de grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen tot tachtig en voor de ongebouwde tot twintig gaan. De toestand der gemeentefinanciën maakt het noodzakelijk van deze bevoegdheid gebruik te maken. De opbrengst der heffing wordt geraamd op f 8557.08 per jaar, dat is een vermeerdering van ongeveer f 4278.54, per jaar. B. en W. stellen thans voor, tot die verhooging te besluiten. De heer Stockmann. Kunnen wij dat zoo maar aannemen Ik meen, dat de le Kamer het nog niet heeft goedgekeurd. De Voorzitter. Naar ons geïnformeerd is, kunnen wij er wel op te werk gaan. Met algemeene stemmen het voorstel aangenomen. 4. Voorstel B. en IF. tot onderhandsche verhuring van het perceel Polstraat 14. Het huis naast de secretarie wordt bewoond door de heeren M. Hengst en H. Groenier. Beiden hebben te kennen gegeven dat zij gaarne opnieuw hun perceel onderhands willen huren. Bij B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar, doch wordt het billijk geacht dat de huren verhoogd worden, het benedenhuis van f 150 tot f 200 het bovengedeelte van f 120 tot f 180. Het bovenhuis is belangrijk verbeterd en ook de verhooging van ’t benedenhuis is in verband met de algemeene stijging wel gewettigd. Met algemeene stemmen dit voorstel aangenomen. 5. Foorstel B. en W. tot onderhandsche verhuring van een perceel hooiland gelegen aan de Wijd Draai bij de Nijezijl. De veehouder R. K. Groenveld heeft verzocht het perceel hooiland (buitenland) gelegen aan het Wijd Draai bij Nijezijl wederom voor 3 jaren onderhands te huren. Tot dusver betaalde adressant f 60 per jaar, doch is bereid f 120 jaarlijks te betalen. Deze pacht komt B. en W. voldoende voor, dus wordt voorgesteld gunstig op het adres te beschikken. De heer Raima. Hoe groot is dat perceel hooiland? De Voorzitter. Ik weet het niet juist meer, doch ’t ia nagegaan, ik meen ruim 2 pondemaat. De beer Stockmann. Ik meen gezien te hebben, dat het perceel groot is 1 Hectare 34 Are, dat is dan 4 pondemaat nagenoeg. De heer Praamsma. Ja, de grootte is bijna 4 pondemaat, doch de helft is te laag voor hooilanddat is riet en water. De heer Raima. De huur is wel verdubbeld, doch voor 4 pondemaat hooiland zou het te weinig zijn. De Voorzitter. In de vergadering van B. en W. is dit punt besproken en het wilde ons voorkomen, dat de huursom zoo voldoende was. Om echter nog de gelegenheid open te stellen een nader onderzoek in te stellen, willen B. en W. wel voorstellen, de behandeling te verdagen. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. 6. Foorstel B. en W. lot onderhandsche verpachting der verschillende gemeentebruggen. De pachters der verschillende gemeentebruggen waarvan de pachttijd 12 Mei 1921 is verstreken, hebben te kennen gegeven dat zij gaarne opnieuw onderhands de bruggen willen pachten. Waar de omstandigheden van dien aard zgn, dat openbare verpachting niet in ’t belang der gemeente zou zijn, en over de bediening der bruggen geen klachten zijn ingekomen, stellen B. en W. voor, de verzoeken in te willigen. De heer Yssels. Vroeger werden die bruggen steeds in ’t openbaar verpacht. Er staat nu in ’t advies dat openbare verpachting door de omstandingheden niet in het belang der gemeente zou zijn, wat beduidt dat? De Voorzitter. Wij meeenen, dat deze pachters sommen betalen, die bij openbare verpachting niet hooger zullen worden. De heer Praamsma. Al herhaaldelijk, een der bruggen reeds viermaal, werd onderhands verpacht. De pachters behooren ook te zorgen voor het schoonhouden en teren der brug en daar dit nu goed geschiedt, meenen B. en W. deze pachters te moeten behouden. De heer Raima. Wel wordt opgemerkt, dat deze pachters geen reden tot klachten hebben gegeven, maar ik meen toch dat de goede behandeling der brug niet gelijk is te stellen met de landergen. Die vergelijking gaat niet op, en ik vind het gevaarlek ook hierbij den weg der onderhandsche Bolsvardsdie Courant verhuring geheel op te gaan. Ik weet wel, tegenwoordig ligt in den beerscbenden woningnood een reden om niet publiek te verpachten, maar bet belang dat bij de landerijen heerscht, is hier niet van toepassing. De Voorzitter. Ik meen niet, dat het één met het ander samenhangt. Wij zijn langs verschillenden weg tot de conclusie gekomen, dat onderhandsche verpachting nu gewenscht is, doch dit sluit niet in, dat B. en W. altoos dien kant uit willen. De heer Eerdmans. Er is ook besloten tot verhooging der rechten, is daarmee gerekend? De Voorzitter. Ja, maar bij een der bruggen.de Nijezijl, is dit door Ged. Staten niet toegestaan, bij de andere wel. Met algemeene stemmen aangenomen. 7. Foorstel B. verleenen van een Folkshuisvesting” Het bestuur der woningstichting „Volkshuisvesting” alhier verzoekt grond aan te koopen, benevens voorschot en bijdrage voor het bouwen van 34 woningen op een terrein ten zuiden van de Cnossenlaan. De plannen hebben de goed keuring van den luspecteur der Volksgezondheid, terwijl advies is uitgebracht door de Gezondheidscommissie. In het belang van bestrijding van den heerschenden woningnood stellen B. en W. voor, op deze verzoeken gunstig te beschikken. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Foorstel B. en W. betreffende toetreding tot de NV. Centrale Ammoniakfabriek. De Commissie van Voorbereiding inzake oprichting eener N.V. „Centrale Ammoniakfabriek” te Weesperkarspel verzoekt, dat ook onze gemeente zal deelnemen in het uit te geven aandeelenkapitaal, tot een bedrag van f 200 en in de le door die Vennootschap te sluiten 6 pCt. obligatieleening tot een bedrag van f 10.000. De bedrijfscommissie heeft een uitgebreide correspondentie gevoerd over deze aangelegenheid. Aanvankelijk bestond eenig bezwaar tot toetreding dezer Vennootschap met het oog op het hooge bedrag der deelname in de 6 pCt. leening, doch dit bezwaar is grootendeels vervallen, door overneming a pari van f 8000 door de N.V. Ammoniakfabriek voorheen van der Eist en Mathes te Amsterdam. B. en W. sluiten zich aan bij ’t advies der Bedrijfscommissie om mee te werken tot de oprichting van genoemde N.V. door te besluiten tot deelname in het uit te geven aandeelen kapitaal dier N.V. tot een bedrag van f 200 en in de obligatieleening 6 pCt. voor f 10.000 waarvan f8000 a pari over te doen aan de Ammoniakfabriek te Amsterdam. De heer Eerdmans. Met belangstelling heb ik deze stukken ingezien, echter moet ik herhalen, waarop reeds meer gewezen werd, dat ’t wenschelijk is dat voor dergelijke belangrijke stukken de raadsleden meer tijd hebben voor onderzoek. Zaterdag avond kwam de agenda te onzer kennis, en voor nader onderzoek was weinig tijd. Wat de zaak zelf betreft, moet ik opmerken, dat wij met de Centrale Vereeniging van Bouwmaterialen, waarin we ook aandeelen hebben genomen, geen gelukkige resultaten bereikten, en daarom heb ik mij de vraag gesteld, kunnen we hier niet af? Die vraag is ook in andere gemeenten gesteld, en nu er weer nieuwe voorstellen zijn om buiten Bolsward iets dergelijks te ondernemen, vraag ik wat voor- deelen zijn daaraan verbonden Dat is in de stukken niet aangetoond. Er is nogal een lastige bepaling in het contract, dat wij alle ammoniak daaraan moeten leveren; altijd moet de bepaalde hoeveelheid geleverd worden of men vervalt in de verplichting tot schadevergoeding. Als ik het goed heb gelezen, geven wij ons recht geheel uit handen. Het Comité der Nederl. Gemeenten heeft bet beheer, en wij zullen moeten uitvoeren, wat die besluiten. Het advies der Gascommissie luidt gunstig; op welke gronden Een bestaand contract moet worden geroyeerd. Een 2de bezwaar heb ik nog. Wij hebben aan onze gas fabriek een eigen installatie. Er was eervt sprake van die te verkoopen, doch later werd goedgevonden dat nog niet te doen. Die installatie staat dus renteloos, om misschien te verroesten. In de 3de plaats heb ik bezwaar omdat de aansluiting bij deze Vennootschap ons geen voordeel oplevert. Het geeft ons niets. Wij moeten de verplichtingen naleven, deelnemen in de geldleening h 6 pCt., terwgl we zelf minstens 7 pCt. moeten geven. Dat geeft al vast verlies. Ik kan mij niet voorstellen, hoe B. en W. en de Gas- commi sie nu nog komen met dit voorstel. In de stukken zelf wordt reeds aangetoond dat er geen voordeel in zit. Mij dunkt, wij moeten onze handen niet opnieuw in een wespennest steken. De heer v. d. Klei. Het is mij ook gegaan als de heer Eerdmans, dat ik geen voldoende tijd heb kunnen vinden om de stukken behoorlijk na te gaan. Liever had ik dat de behandeling wordt uitgesteld, doch zal dit nog niet voorstellen om eerst te hooren het antwoord van den voorzitter der Gascommissie. De heer Eisma. Ik kan wel meedeelen, dat de kwestie Weesperkarspel al lang in beraad is geweest. De zaak is wel degelijk overwogen. De fabricatie van ammoniak begint hoe langer hoe meer bezwaar op te leveren. Er is aan de gas fabriek geen personeel voor voorhanden, en om daar een reserve voor aan te nemen, komt thans te duur uit. Daar komt nog bij, dat de hoeveelheid eigenlijk te klein is, om daar een vast afzetgebied voor te vinden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1