Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Zaterdag 25 Dec. 1920. No. 52. 59ste Jaargang. •NIEUWJAAR 1921. KERSTMIS. 'Oer ditten en datten. H VOOR Hl DE UITGEVER. j In het nummer van de „Bolswardsche Courant” dat l Januari verschijnt, zullen Nieuwjaarswenschen worden opgenomen a 40 cent. In verband met de korte werktijden wordt spoedige toezending beleefd verzocht. 7 1 >4 Uitgever: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. R. K. Werkliedengebouw. UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. „Krite Boalsert.” Voordracht. Prov. Staten. Jubileum. Hwet de aide Martinitoer to Boalsert my sei. Bolswardsclie Courant I Afzonderlijke do, bloed seag is het 35 jaar u t i En net er hinne kroade. De tsjerke en het Steds-Regear, Dy hiene gans to sizzen, En doder sok in dreeg behear Blieuw hout en stien net lizzen. den heerlijken tijd over- voor ons brürren mar ik in hopen, hwet oars op ’t eag oan ’t sloopen. yn dizze tiid my hinne fêst yn ’t iis, dat er oars net op siet om it skip lizze to litten hwer ’t it lei. Hjir en der die in motorboatsje syn literate best om er troch to kommen, dat tufte en hime en sloech, as scoe alles koart en klein, mar alle geblaes hie neat to bitsjutten, it frear sa ffil dat gjin trochkommesein oan wie. Mar yn alle gefallen, jong en aid binne it fen’e wike noch ris gewaer wirden hwet men mei Alder- wetske winter bidoelt, mar it befoel de measten sadanich dat hja de nijerwetske for kar nimme. Frisia. Nei tsjerke ta dat moast men Foaral yn d’earste ieuwen Der wier in macht dy wiste do Elts minske oan to drieuwen. Dat wier de macht de hearskippy Fen geast oer de ierdske dingen, En wieme er ink’le oaren by Dat bieten waereldlingen. Mei kreft en yver en forstan, Wirdt ik al gou wet heeger, Dan skrept yn Siêd en op it lAn It folk wier do hwet dreeger. Der wie safolle wyldsang net, Ek wier it do mear moade Dat elts op ’t plak do mar waer set, »de tijd De dan anders de en wij denken en broedersde aan de oneindige geschonken werd, meer nog len macht is der mar ta yn steat De heechste macht op ierde, Dy makket lytse dingen great, 4 As dy mar heechtij fierde. Dat is de Leafde ta in oar De macht fep alle ieuwen Dy bringt de minsken ta elkoar Om ’t kweade to fordrieuwen. Mocht ik dat nog ris oansjên Dat elts dat doel nei stribbe Dan hie ’k nog nocht oan miuskebern En hie’k hwet greats bilibbe. En letten dan myn klokkejj yet It liet fen Frede op ierde Dan wier my dat in moai onthjit Sa moat se jimmer liede. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Men scoe sa sizze do wier ’t goed Do waerd it folts forsoarge ’t Behear fen geast en goed en Der waerd do net mei boarge. En dochs, én dochs kaem der in tiid Fen twadracht en fen haete, It wier de felste godstsjinststriid Dy’t do de minsken skaete. Ik seag se kommen en. hwer gean Dy’t by de tsjerke hearden Mar mannich blieuw er bóten stean Om dat s’ er oars do learden. Sa wird ik heeg, sa wird ik swier, In bouwstik foar de ieuwen, Myn klokken klinke heinde en fier 't Is hast net to biskriuwen, Ho of dat Aide klokkeliet By blije en drove daegen, Troch ’t herte fen it folts noch giet, Yn alle rang en leagen. Dy klokken wierne jatnk de tolk, Hwet barde, hjir of earne Sy sprieken yn bjar tael ta 't folk En ’t waerd forstien, as nearne. By feestlikheid ef heeg besyk By fleur in foar de merke Mar ek by rouw, en ’t klokkeliet Rop Sneins it folk nei tsjerke. Naar wij uit goede bron vernemen, is het van ouds bekende café »De Drie Kronen”, door het bestuur der Werkliedenvereeniging »8t. Joseph” aangekocht om ingericht te worden als vergaderlokaal. Aangekocht is hier eigenlijk niet juist, er heeft een ruiling plaats gevonden met den eigenaar van genoemd voormalig café, den heer B. Dijkstra, die dan eigenaar wordt van ’t tegenwoordigewerklieden- gebouw. Reeds lang boorde men van plannen, waarbij deze werklieden trachten een meer doelmatig gebouw in hun bezit te krijgen, daar het thans gebruikte te weinig ruimte bood. Door deze ruiling zal dan nu de gewenschte verbetering verkregen worden. De op 3 Januari a.s. te houden leden vergadering moet nog hare goedkeuring aan dezen koop en verkoop hechten, doch men zal denkelijk vrij algemeen er mee instemmen. As men de minsken praeten heart oer de winter, foaral de alderein, dan binne yn bjar each, de winters fen ’e léste jierren de namme fen winter net wircb, dy kiene by de winters fen alearen net neamd wirde, en dan komme de forhalen lit ’e tiden do 't de Aide Ijeu noch jong wierne, en dan komt men to bjerren ho ffilbannig as ’t dan altiid frear, dan wie der gjin farwetter ef it wie sterker- nóch om der mei hynsder en slide oer, en it barde seis in kear, dat men mei hynsder en sliden de sddersé oerstiek, sfinder dat men gefaer hie der troch to bruien. Sokke winters neamt men dan alderwetske winters, en de jongerein moeit it al folie dat de nijerwetske winters faken sa sêft binne en ja seoene noch sa graech ris hwet fen dat alderwetske ha wolle, dat alle fearten en poelen samar sterk wierne. Nou, yn ’l earst fen ’e wike kaem for in dei sa’n* Alderwetske winter efkes op ’e tapen, mar it foei de measte minsken net ta it wie hjar yn ienen mar fiersto alderwetsk. Ljue dy’t for saken op reis wierne, wisten net hwet se om ’e holle en earen bine seoene en de bannen en foetten wierne ek sadanich dat it just de libbensmoed net forhege. Hja wierne blau om ’e holle fen ’e kjeld, en for safier de knoflelige mille it taliet waerd oan elkenien forhelle ho glüpende kAld as ’t wie. De bern, oars tige mei de winter yn ’e skik, kamen de middeis, for in great diel, gillende thds üt de skoalle, mei prykjende earen blaue noazen en tsjokke reade bannen en hja bokken mar deun om ’e kachel gear hwer ’t se mei gjin slaen wer wei to krijen wierne. Fear- skippers, dy ’t bjar de foarige deis noch fen wAl joun hiene, rekken mei hjar skip wol sa Sa kaem it nei dy greate striid Oer ieuwen en oer witten It iene diel moast dt de tiid It oare diel blieuw sitten. En letter wier it nog sa faek Dat sy dy’t brórren wierne Oer godstsjinst as de heechste saek Fier fen elkoar nog stienen. Achlum. De niet te dikke ijskorst heeft ook hier bijna slachtoffers gemaakt. Op drie verschillende plaatsen zakte een persoon door het ijs, van wien twee weldra weer den drogen begaanbaren grond onder de voeten hadden, maar een met moeite zoover werd.gebracht. Met ingang van 8 Jan. a.s. is tot agent van politie te Amsterdam benoemd de heer Jan Reitsma Jr. te Pingjum. Benoemd tot onderwijzer te Beets de heer Plantinga te Wommels. Mej. L. Hofstede, onderwijzeres aan de openb. school te Witmarsum, heeft als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. Der traditie getrouw krijgen we den 2en Kerstdag weer een uitvoering van de Krite Boalsert”. Ditmaal wordt opgevoerd ^In Sjongersfeest”, een stuk oorspronkelijk in het Hollandsch geschreven onder den titel vHet Zangersfeest”, dat thans in het Friesch is overgebracht door den heer P. J. v. d. Goot. Als no. 2 op de voordracht voor directeur der gas-en waterleiding te Boskoop, komt voor de heer D. Tolle, directeur der gem. gasfabriek alhier. Sa kaemen mei foarrin fen tiid Mear tsjerken en mear törren, Elts wier do mei syn eigen bliid, En libbe der as Sa moast it west ha. Al schielik wer Dy hierne wer En woe’ne wol En sjoch ik nou Die stêd oer, om Dan ie er nog in bulte striid, En hwa scil dat oerwinne? Bij de voorstellen, door Ged. Staten gedaan voor de komende zitting der Prov. Staten, komt op den staat van kanalen en vaarwaters in onderhoud bij de provincie als gewoon onderhoud om in 1921 uitgevoerd te worden, o. a. voor: De LeeuwarderBolswarder trek vaart «an de Bolswarderbrug tot Kilometer- paal 10 lengte 10 000 Meter, breedte 7.22 M. en diepte 1.50 beneden zomerpeil. De uit te ruimen baggerspecie is geraamd op 48.000 M3., dus wel een hoeveelheid die zal helpen tot verbetering van dit vaarwater. Op staat B (kanalen die pas in de 2e plaats in aanmerking komen) staat ook vermeld het andere gedeelte van genoemde trekvaart. Vermoedelijk zal dit deel dus nog een jaar worden uitgesteld. De Kerstklokjes kondigen wederom het begin van den vroolijken, gelukkigen Kersttijd aan en overal, waar hun tonen doordringen, vinden zij in de menschenharten een blijden weerklank. ^Blijde boodschap”, roepen zij alom in de wereld, ^blijde boodschap van liefde en vrede”, en midden door het onrustige gejaag van het leven, door den feilen kamp om het bestaan heen, klinken zij als de aankondiging van iets hoog-heerlijks en van iets hoog-heiligs. ffVrede op aarde, in de menschen een welbehagen”, is de zalige bood schap van den Kersttijd. Sinds onze kinderjaren is deze vreugdemare ons vertrouwd, sinds onze kinderjaren hebben wij naar haar geluisterd en is ons hart van blijdschap opgesprongen, telkens wanneer wij het luiden der Kerst klokjes hoorden. Hoeveel toch had hun klank ons te vertellen, toen wij, nog in het veilig ouderhuis vertoevend, niets vermoedden van den bitteren ernst van het leven, van den tweestrijd, die de menschen van elkaar scheidt, die de liefde vergiftigt en die ons leven zoo moeielijk maakt. Hoe sloeg ons hart enkel van blijde verwachting, hoe voelden wij de zaligheid der warme liefde, waarmede wij thuis omringd werdenHoe deden wij als kinderen ons best, om beter en braver te worden I Hoe zagen wij in onze verbeelding, gedurende het intieme schemer uurtje, het heerlijke oogenbiik naderen, waarop de Kerstboom in al zijn schoonheid voor ons lichten zou en menige wensch van ons zou vervullen I Hoe was in onze kinderjaren de Kersttijd voor ons de heerlijkste tijd bijna van het geheele jaar En de jaren vergingenwij werden ouder, de ernst van het leveti deed zich gevoelen en wij begrepen, dat wij het ouderlijk huis moesten verlaten, om zelf in den strijd des levens een bestaan te zoeken. Wij moesten in den vreemde, van ons onbekende menschen leeren, op eigen voeten te staan, voor ons zelf te zorgen, onze taak in het leven te vervullen. Voor velen van ons sloot zich ook nog het vader- of het moederoog, dat ons gewaakt had moeielijken strijd in het Met welke Zaterdag 1 Januari a.s. is het 35 jaar geleden dat S. S. Piso als besteller bij het Postkantoor alhier werd aangesteld. Al deze jaren heeft hij zich met groote nauwgezetheid van zijne werkzaamheden gekweten en wij hopen, dat de heer Piso nog tal van jaren met dezelfde lust en dienstijver zijn betrekking mag blijven vervullen. Ongetwijfeld zal het den jubilares dien dag niet aan belangstelling, zoowel van de zijde van zijn collega’s, als van zijn superieuren^ ontbreken. te zeggen hebben, want het is nu van het medelijden en de goedheid I” tijd, waarop zich meer nog harten en handen openen aan den nood onzer zusters tijd, waarop wij, gedachtig liefde, die ons dan anders bereid moeten zijn, liefde te geven en liefde te wekken. Al moge een hart nog zoo arm aan liefde zijn en nog zoo hard wezen, de blijde boodschap der Kerstklokjes zal er toch altijd weder in weerklinken, al zij het ook zwak. Er is zooveel leed en ellende op de wereld bij elke schrede op onzen weg ontmoeten wij hen en strekken zij, die hulp behoeven, smeekend de handen naar ons uit. ^Erbarmt u mijner, ter wille van Christus, die heden geboren is I” klinkt het ons overal toe. Zouden wij het oog sluiten en het hoofd afwenden bij deze bede? Zouden wij onverschillig kunnen voorbijgaan Denken wij toch aan onzer kindsheid, toen, wij als door liefde stelpt werden, toen de Kerstboom zijn licht verspreidde. Gedenken wij hun, die ons toen het feest der liefde bereidden. Zooals wij toen met gespannen verwachting uitzagen naar de gaven, die het Kerstfeest ons schenken zou, zoo staan nu zij aan onzen weg, die, overstelpt door ellende, in gespannen verwachting naar hulp de handen smeekend tot ons opbeffen. Zij hebben recht op onze liefde, recht op onze hulp. Slechts hij, die liefde geeft, zal ook liefde ontvangen. Slechts hij, die vol van medelijden anderer nood lenigt, kent de ware Kerstvreugde. Laten daarom de Kerstklokjes niet tevergeefs voor ons klinken, laten wij verstaan wat zij ons te zeggen hebben 1 Zij hebben ons te zeggen, dat de ware beteekenis van het leven ligt in de wasdom der liefde. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ho. 4. zoo lang vol liefde over en ons in onzen leven vol zorg gevolgd had. andere gevoelens luisterden wij toen naar den klank der Kerstklokjes, die den heiligen nacht inluidden. Wie van ons nog een tehuis bezat, werd daarheen getrokken, om althans voor enkele dagen of uren met onze geliefden samen te zijn en met hen vereenigd het blijde feest te vieren, om gekoesterd en verwarmd te worden in de armen der liefde, om nieuwen moed en nieuwe kracht op te doen voor den strijd des levens. En wie geen eigen tehuis meer had geen vader of moeder die ons met oogen, stralend van geluk over het weerzien, afwachtte, voelde het gemis juist op het Kerstfeest dubbel smartelijk. En heden, wat hebben de Kerstklokjes ons nu nog te zeggen? Wat beduidt hun klank Voor ons? O, mochten zij heden nog onze harten open vinden als in de jaren toen wij nog kinderen waren I Liefde verkondigend, liefde wekkend klinken de Kerstklokjes over het land. Opent uw hart voor wat zij De toer sprekt: Al ieuwen lang stean ik hjir nou, Eo sjuch ’r is om my hinne, En tink faek om de tiiden nou Dy ’t lang foarby ai binne. Do 't ik nog yn ’t opgroeien wier Seag ik al gauw nei legen, Ho ’t eltsinien oan ’t skreppen wier, En seag ik dan omhegen, Dan wier de loft aliik as nou En rein en wyn en sinne, Dy wikselen elkoaren ou, Sa lei it spil er binne. Mar ’t minskdom wier hwet oars as nbu, Hja koene foar my hwet misse, Hja wierne oan kreft en ynfAld trou Dat wol ik efkes sizze.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1