en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Zaterdag 8 Januari 1921. 60ste Jaargang. No. 2. voor OVERZICHT 1920. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. INGEZONDEN. Afzonderlijke tot twee maal toe DE UITGEEFSTER. O Wwaar wan uitkeering W. tot ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. zeer solieden UIT DEN OMTREK. Wonseradeel. In de op 30 Dec. gehouden vergadering van den Raad was ingekomenaanvraag tot ontslag van den gameente-opzichter Reitsma tegen 1 April a.s. Dit ontslag is eervol verleend. De heer Schotman had een verzoek ingezonden om een interpellatie later te mogen houden, wijl hij verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Tegemoetgekomen werd aan enkele opmerkingen, door Ged. Staten gemaakt ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/a Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. lang ik kan, Petr. Ja, eerst had men een vorig jaar Riolenleggerij, Dit jaar kreeg men Er diepe geulen bij. Eerst ging het voor de telefoon De heele stad haast door, De straat was in de Kennisweek Verre van netjes hoor I En later, met de Winkelweek, Groef men voor ’t nieuwe licht, Daardoor bood toen opnieuw de stad Ook weer een vuil gezicht. Men zegt, dat ook nog mettertijd De waterleiding kont, Geen wonder dat de winkelstand Op al dat graven bromt. Gelukkig hield in dezen herfst De droogte heel lang aan, Al raakte 't regenwater op, Men kon de straat toch gaan. Doch toen dan ook weer regen kwam, Was het een modderbad, Ofschoon' loch Bolsward wordt genoemd Een zindelijke stad. Misschien was ’t wel toevallig, doch Ik vond het wel' wat sterk, Juist werd de tjjd van druk verkeer Gekozen voor zulk werk. Th. Hé 1 'k meen dat die twee weken toch Het graven werd gestaakt... Pitr. ’t Kan zijn, maar daarmee was men nog Niet uit 't moeras geraakt! Een modderboel was onte stad, Ook nu op ’t eind van het jaar, Zit nog het slijk heel dik er op, Ik vind het schaadI zie daar! Een stoombrandspuit werd aangeschaft, Voor veiligheid heel goed, Doch ’k meen dat die wel allereerst De straat eens spoelen moet. Snort er een fiets of auto door, Ga dan maar flink un kant, Want ’t vuil spat bij je kleeren op, En over ’t graven in de etad Trok je ook vaak van leer, Je zei, dat men met zulk een straat Belemmerde ’t verkeer. En men heeft dubbel bet land. Eén ding prijs ik van tnzen Raad, Dat is de motorwet, Waardoor aan ’t jak’r® door de atad Schaakmat nu ie ge», Eerst had men al die binnenrij Verminkt en erg gesnoeid, Om ze te dooden, hebben zich Er dokters mee bemoeid. Een dub’le rij van boomen stond Langs Kade, bij de Gracht, Je vond die lommerrijke laan, Juist aan dien kant, een pracht. Petr. Ja, als in warmen zomertijd Zoo hevig brandt de zou, Dan maakten daar die boomen steeds, Dat men er wand’len kon. op de begrooting. ld. politie-verordening. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het bekende adres van het Hoofd bestuur van den Bond van Landarbeiders, waarin wordt gevraagd om loonend werk. De Raad is bet hiermede eens. De heer J. A. Salverda deelt mede, dat hij zijn benoeming als controleur van de gemeentebelastingen aanneemt. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat zij zich reeds tot de gemeenten Bolsward en Harlingen hebben gewend in zake bemiddeling tusschen deze gemeenten en de gemeente Wonseradeel. Een adres van arbeiders te Makkum om bemiddeling van B. en Wwaar zij bij werkloosheid geen recht hebben, wilden B. en W. tot een volgende vergadering uitstellen. Besloten wordt dat B. en W. zullen trachten een fonds te vormen, waaruit steun kan worden verleend. De oude Commissie van Toezicht op het l.o. wordt ontbonden. In de volgende vergadering zal .een nieuwe worden benoemd. Aangenomen wordt een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op degrondbelasting van ongebouwde eigendommen, een voorstel tot aankoop van grond voor aanleg van wegen. Geen verlenging zal worden aangevraagd van den termijn, waarbinnen 10 werkmanswoningen te Makkum kunnen worden aangekocht. B. en W. deelen mede nog een terrein te Makkum te hebben gevonden, geschikt voor het bouwen van werkmanswoningen. Naar aanleiding van een adres van een Katholieke Vereeniging om bij oprichting van een Middelbare Landbouwschool door deze vereeniging subsidie van de gemeente te mogen ontvangen, ontspon zich een nogal uitgebreide discussie. In beginsel verklaart de Raad zich voor het geven van een subsidie. De Voorz. stelt hierop voor, dat de Raad zich thans ook zal uitspreken voor het geval een gelijk verzoek mocht komen van Protestantsche zijde, dit op gelijke wijze zal worden behandeld. Hij vraagt of de Raad kan goedvinden, dat er een termijn wordt gesteld, waarbinnen ook andere vereenigingen gelegenheid zullen hebben een dergelijk verzoek aan den Raad te richten. Deze termijn wordt vastgesteld op zes weken, maar kan op verzoek verlengd worden. De heer Alkema hield een interpellatie over den sluiswachter te Makkum, van wien hem is gebleken, dat hij zeer weinig verdient. De voorzitter antwoordt, dat met de slechte opbrengst over het jaar 1920 reeds rekening is gehouden. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den gem.-architect om een ambtswoning. Hennaarderadeel. In de laatst gebonden raadsvergadering is besloten aan Ged. Staten voor té stellen de jaar wedden van de wethouders te brengen van f 300 op f 500. De huren van de gemeente-woningen werden verhoogd. Besloten werd tot aankoop van een strook grond van den heer IJ. D. Miedema tot het maken van een opslagplaats. Aan het gemeentebestuur van Wonse radeel werd machtiging verleead tot het aangaan van een rechtvordering tegen mej. Dorhont te Velp inzake de staking van de baggering van de Lollumer vaart. In het vervolg zullen van de ongebouwde eigendommen 80 en van de gebouwde 20 opcenten van de grondbelasting worden geheven. De helling bij de brug te Welsrijp zal van een trap en een leuning worden voorzien. Onbewoonbaar verklaard werden twee woningen te Welsrijp en een te Cubaard. De nieuwe commissie van toezicht op het l.o. zal bestaan uit 7 leden. Aan de o.l. te Wommals zal worden ver bonden een cursus voor moderne talen en wiskunde. KIMSWERD, 6 Jan. Gisteravond gaf ons muziekcorps onder leiding van den heer Jacobs te Arum voor gehuwden eene uitvoering. Verschillende muziek nummers werden ten beste gegeven en 3 tooneelstukjes opgevoerd, ’t Programma werd verdienstelijk afgewerkt, zoodat allen hoogst voldaan huiswaarts gingen, ’t Was een mooie avond. Och, Thomaskan 't niet overgaan Ik heb zoo weinig lust, Wij worden beiden al zoo oad En haken meer naar rust. Th. Precies, nu vind je het wel goed, Ja zie, zoo gaat het meer, Als pap wordt opgeechept, is ’t heet, Doch ras bekoelt het weer. Jubileum S. S. Piso. Zaterdag 1 Januari j.l. herdacht de heer 8. 8. Piso zijn 85-jarig jubileum bij de posterijen, zoo wij reeds in een onzer vorige nummers meldden. Het personeel meende dezen dag niet onge merkt te moeten laten passeeren en heeft Woensdagavond den jubilaris te zijnen huize op waardige wijze gehuldigd. Namens het personeel werd hem door den heer Bijl een fraaie, spiegel aan geboden. Verscheidene toespraken werden gericht tot den jubilaris, die zich steeds verheugt in de vriendschap van allen waarmede hij dagelijks omgang heeft. Allen uitten den wensch dat het Piso gegeven mag zijn, nog tal van jaren met dezelfde opgewektheid zijn betrek king te vervullen. Ons wordt meegedeeid dat het door ^Andante” en ^Harmonie” te geven concert zal plaats hebben op Vrijdag Het entree zal bij f 1.per persoon Wij vertrouwen, dat Na 25 jaar. Morgen herdenkt de Meisjes-vereen. i Dorcas” haar 25 jarig bestaan. Deze vereeniging werd indertijd door medewerking van den weleerwaarden heer ds. v. d. Meulen opgericht. Al die jaren is menig haisgezin door haar des winters met een kleedingstuk verrast en wij hoorden, dat vooral in de laatste jaren die verrassingen extra werden gewaardeerd. Een groot aantal meisjes telt de vereeniging juist niet, het nut er van wel met hare leden meevoelende, willen wij gaarne aan haar verzoek voldoen, om meisjes, die vrije avonden over hebben, op deze vereeniging indachtig te maken en dan haar tijd aan die naaivereeniging te geven. A.s. Dinsdag, 11 Januari, houdt zij weer hare jaarlijksche tentoonstelling der genaaide en gebreidekleedingstukken. Volgens achterstaandeadvertentie, worden alle begunstigsters uitgenoodigd die middag een bezoek aan hun naailocaal in het convent te brengen. Van harte wenschen wij dejubileerende vereeniging nog tal van jaren een prettige samenwerking toe, met steun onzer ingezetenen, tot hulp van menig groot huisgezin en oudje. Thomasvaêr. De trein des tijde kwam aangastoomd, Staat alweer voor de poort, De passagiers gaan haastig uit, Want ’t moet meteen weer voort. Die trein toch staat nog haast niet stil, Of ’t klinkt al weer: Stap in 1 Pak je bagage bij elkaar, De reis neemt weer begin Neem afscheid van wat achterblijft, Nog vlug een afscheidsgroet, ’t Sein van vertrek klinkt schel en luid, En... 't gaat weer voort met spoed 1 Kom Nel! help mee, ons vers gemaakt, Voorbij is 't oude jaar, Wij deden ’t vroeger beurt om beurt, Nu doen we ’t weer te gatlr. De Raad gaf toen gewillig toe, Ik zag het aan met leed, Maar dezen zomsr viel 't mjj mee, De straat werd ruim en breed. Th. Nu ja, maar och, wij moeten wel, Men is het zoo gewoon, Wij maken samen nu het vers En ’t gaat op d’ ouden toon. Want beter werd de toestand niet, Bewolkt is nog de lucht, Wij maken toch ons Al gaat het met een Onttrekken mogen wij ons niet, Te veel wordt al gestaakt, Kom vrouwzet maar je bril eens op, Zie, wat 'k al heb gemaakt. Petr. Nu, als je het zoo hebben wilt, Dan moet het nog maar weer, Doch lust en krachten nemen af, 't Is vast mijn laatste keer. Th. Och kom, schep moed, ik vind zelfs, dat Men zulks niet zeggen mag, Men werkt, dat weet je immers ook, Zoo lang 't voor ons is dag. De Heer geeft ons gezondheid nog Al zijn we hoog bejaard; Nog nimmer droeg j’ een zware muts, Dat lag niet in je aard. Wel is de tijd nog abnormaal, ’t Gaat lang ons niet naar ’t zin, Dat gaan wij melden in ons lied, Hoor, ’k heb al een begin. Waar wil je ’t over hAibei eerst Geef het ontwerp maar aan, Zoo goed het gaat, zoo lang ik Wil ’k je ter zijde staan. Th. Welnu, in het begin van 't jaar, Dat he«ft je zoo ^begroot”, Heeft onze Raad groot honderd Veroordeeld tot den dood. STADSNIEUWS. Zanguitvoering. Maandag 7 Februari a.s., ’s avonds half acht, zal in de Doele eene openbare uitvoering worden gegeven door de zang- klassen en piano-leerlingen van Mej. G. Veen alhier, met medewerking van de gemengde zangvereeniging Bols ward” (directrice Mej. G. Veen). Ongetwijfeld is het Mej. Veen wel toevertrouwd de aanwezigen eeu genot- vellen avond te bezorgen. Donderdag en Vrijdag a.s. wordt door het Meppeler Bioscoop-Theater alhier in de Doele op het doek gebracht het groote cinematografisch meesterwerk vPaljas”. De zangpartijen die in dit werk voor komen, worden gezongen door den heer Joh. Baerts, tenor van de Ned. Opera in Amsterdam. Vrijdagmiddag half vijf is er nog een kindervoorstelling. Benoeming. Tot gemeenteveearts te Dalfsen is benoemd onze plaatsgenoot de heer A. Zwaagstra. rijm maar klaar, zucht. Th. In d’ eerste plaats gememoreerd, En 't zeggen valt mij zwaar, Dat bij, die ’t hoofd was van deez’ krant, Verstierf, kort na Nieuwjaar. Dat heengaan, snel en onverwacht, Sloeg in mijn hart een wond, Wijl ’k met den goeden, noblen heer, Op voet van vriendschap stond. Die voor de zaak en zijn gezin Zoo noode kon gemist, Was eensklaps weg, ik schrok er van, Daar ’k van geen ziekzijn wist. Ik mag hier nu verklappen wel ’t Verzoek tot ons gericht, Om bij het einde van elk jaar Te maken een gedicht. Vooraf maakte ik veel zwarigheid, Te meer toen d’ oorlog kwam, Maar 't was door zijn bemoediging Dat ik het ondernam. Op zijn verzoek dus kwam ons vers, Dat ging zoo al zes jaar, En met uw hulp, mijn beste vrouw I Kwam ’t overzicht steeds klaar. Prtr. Ja man I als gij het zoo beschouwt, Geef ik je groot gelijk Wij moeten nu wel verder gaan, Ons werk wordt huldeblijk. 21 Januari a.s. inteekening op worden gesteld, waar deze avond zeer interessant belooft te worden, ook door de medewerking van den violist Van Leeuwen uit Den Haag, op de lijst die de volgende week zal circuleeren, flink geteekend zal worden. De wegen zijn niet veilig meer, ’t Lijkt revolutiegeest, De dwazen hebben altoos haast, Die niets doen, nog het meest. Dat snelt en jaagt, als was men gek, Langs onze wegen heen, Getoeter en een stofwolk zegt Weg, weg, daar komt weer een Je schrikt, en ziet van waar het komt, Doch 't is je zoo op zjj, Een vieze lacht, een wolk van stof Die zeggen ’t Is voorbij 't Gezicht des rijders zie je niet, ’t Gaat schuil in leer en glas, En wat je aanzag eerst voor een, Blijkt dat een tweetal was. Want achter op zoo’n motorwiel, Hangt meestal als een zak, Een dame van gezelschap nog In maskerade-pak. Th. Dat dames ook niet wijzer zijn In deez’ verlichten tijd Dus, vrouw, de mannen niet alleen Zijn hun bezinning kwijt? Prtr. O, wil je nu weer spotten gaan Pas op maar, wat je zegt, Ik troef terug, als je het vuur Mij aan de toonen legt. Wordt vervolgd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Prijsverlaging. In de Leeuwarder Courant van Dinsdag komt een artikel voor over bovengenoemd onderwerp, behelzende dat, in tegen stelling van een voorspelling, dat de hooge prijzen zich zouden handhaven, gebleken is dit niet bet geval te zijn. In het algemeen kan ik met die rede- neering meegaan, maar waar op eene andere plaats in diezelfde courant wordt overgenomen uit De Telegraaf, dat in den groothandel de prijzen wel verlaagd zijn, maar dat de winkeliers de prijzen hooghouden wensch ik daar wel iets tegen te zeggen. Een zeer vertrouwbare winkelier liet mij vanmorgen de factuur zien van pas ontvangen wollen dekens. Deze waren van een fabrikant uit Leiden. Hij legde mij ook daarbij over de factuur van een vorige levering, in den loop van dit jaar en het bleek mij, dat hem dezelfde prijzen berekend werden als toen, dus geen verlaagde inkoopprijs. Ook de karpetten, door hem dit najaar besteld op levering Januari en Februari, had hij nog iets hooger moeten inkoopen dan verleden jaar. Toen hij daarover wat ongerust werd door ’t vele geschrijf in a 11 e couranten, had hij verzocht de bestelling te annuleeren^ Hij liet mij nu een circulaire zien, onderteekend door alle tapijtfabrikanten in ons land, inhoudende, dat zij allen overeengekomen waren, geen a n n u- leeringen te zullen toestaan. Uit deze feiten blijkt wel, dat de redenering van De Telegraaf niet opgaat en dat juist de détaillisten in een moeilijke positie geplaatst zijn. Op verzoek van een winkelier hier ter stede, hebben wij dit bovenstaande opgenomen. Bolswardsche Courant wel 'I PlETERNEI. Concert. „Paljas”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1