en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Officieel Raadsverslag der gsm. Bolsward. TARWEBLOEM P. SLUIS. Firma B. CUPERUS Az., Handelsdrukkerü. PRIJSVERLAGING 60ste Jaargang. Zaterdag 29 Januari 1921. No. 5. voor KOOPMANS’ Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. „KRISTAL” OCHTENDVOER, P. SLUIS’ 5'“. ik er niet, doch ’k heb aan ▼an W. tot onderhandtche verhuring van land de 5 10 ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cent» per 3 maanden. Franco per post 62t/j Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. ongedekt is. B. belang geldt, f 469.18. Met algemeene stem mei goedgekeurd. Vergadering op Dinsdag 25 Januari 1921. W. adviseeren het perceel land bij den Leeuwarder i aan K. Wallinga, voor 5 jaren. huur van f 170 per jaar billijk en zag daarin W. van een Abonneert U op het Prijs per jaargang slechts f 1,50. Zij, die de nienwe jaargang vanaf Januari wenschen te ont vangen, gelieven ziek nog deze week aan ons bureau op te geven. DIJKSTRAAT. TELEFOON No. 4. van de verordening om er er in de verordeningen tot heffing en en andere kennisgeving. en Wethouders, dat de volgende de opneming der stichtings- Het Weeshuis: de heeren Haima, Stockmann Het Gasthuis: de heeren Wesseling, Pannekoek Loois is speciaal voor huishoudelijk gebruik gefabriceerd van de fijnste soorten tarwe. xVroagl dit fabrikaat in de kj fabnakaverpakki ngvan Jy en 2^ KG xImeelfabriekIx ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Lunter, D. B. Eerdmans en L. Mol, teneinde B. en W. voor te lichten, zulks in verband met besprekingen in de laatste vergade ringen van de Commissie voor georganiseerd overleg gehouden. PUNTEN VAN BEHANDELING. van B. en W. tot toetreding N.V. Cen- van de verhooging der overtochtsgelden aan de ophaal de brug in de buren te Parrega. de verordening tot wijziging plaatselijke directe belasting Idem tot goedkeuring van ’s raadsbesluit tot onderhandsche van een 5-tal bruggen. Idem tot goedkeuring der onderhandsche verhuring met ingang van 1 Febr. a.s., van 2i/2 Ko. f 1.05; per 25 Ko. f 8.75; Ko. f 2.per 50 Ko. f 17. 1 Ko. f3.90. Hoofdvertegenwoordiger P. SPAKMAN GRONINGEN. De WelEd. heer JOH. HOFMAN te Veendam meldde ons d.d. Januari 1921 »Bij dezen meld ik U, dat de uitkomst van de voedering met P. SLUIS’ochtendvoer, mijn verwachting zelfs overtreft. Ik raapte van 14 kuikens in 9 dagen 101 eieren, iets wat mij nog nooit is gebeurd”. per per per en Mol. en en IV. tot vaststelling verordeningen woning- 14 aan de Polstraat. van bet raadsbesluit tot vaststelling raadsleden op f 2.50 per lid en psr Tegenwoordig waren alle 13 leden. Voorzitter ia de heer Burgemeester, die de vergadering opent en daarbij ongeveer de volgende woorden spreekt, M. H. 1 In deze eerste vergadering van dit jaar is het mij aangenaam U een gelukkig en zalig nieuwjaar te wenschen, U en allen die dierbaar zijn. Hoewel velen de toekomst somber tegemoet zien, en de voorspellingen niet gunstig zijn, hoop ik toch dat wij door eendrachtige samenwerking zullen en kunnen bijdragen tot heil en zegen van deze stad. (Applaus.) De notulen worden, onder dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. 5. Voorttel B. en grondbedrijf. B. en W. bieden de door het Centraal Bureau voor verificatie en fin. adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten opgemaakte ver ordeningen op de woning- en grondbedrijven aan den raad aan. De heer Lunter. Ik zou willen vragen, of het in de bedoeling van B. en W. ligt in den geest van dit ontwerp te handelen, door een administrateur aan te stellen. De Voorzitter. Ja, de bedoeling is een der beambten ter secretarie daarmee te belasten. Het doel is niet iemand afzonderlijk hiervoor aan te stellen. De heer Van der Klei. Ik vond een commercieele boekhouding hier wel voldoende. De Voorzitter. Ja, de administratie kan eenvoudig zijn. De heer Eerdmans. Ik heb ook een vraag, en mede in verband met het volgende punt. Een ambtenaar van de secretarie kan wel de administratie voeren, doch de controle op de verschillende bedrijven wordt in het volgende punt behandeld, en die vereemging rekent er o.a. ook op, dat de controle van woning- en grondbedrijf aan hen zal worden opgedragen. De Voorzitter. Het is de bedoeling dat de administratie tegen billijke vergoeding door een der ambtenaren zal gevoerd worden. In de toekomst kan de controle wellicht ook aan hen worden opgedragen, nu is alleen de wijze van boekhouding aangegeven. Het voorstel wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Voorttel B. en IV. tot intrekking raadsbesluit controle bedrijven. B. en W. merken in hun advies op dat bij de behandeling der begrooting met 7 tegen 6 stemmen door den raad besloten is den post ^controle der bedrijven en van den gemeente-ontvanger” te schrappen. De commissie belast met het onderzoek der begrooting had daartoe het voorstel gedaan, vermoedelijk uit een oogpunt van zuinigheid. De commissie wilde de bedrijfscommissiën en B. en W. gelijk voorheen, de controle doen uitoefenen. De commission en ook B. en W. zijn op boekhoudkundig gebied leeken en erkend moet worden, dat de boekhouding bij de gasfabriek en bij da gemeentereiniging na controle door het bureau voor verificatie enz. belangrijke verbeteringen heeft ondergaan, en ook ten opzichte de distributie is bewezen dat het bureau aan de gestelde eischen beantwoordt. Daarom adviseeren B. en W. deze controle te hand haven, wijl zij ook van meening zijn dat de preventieve werking van een deskundige controle niet onderschat moet worden. Voorts brengen zij onder de aandacht dat het financieele beheer der bedrijven voortdurend uitgebreider wordt door de instelling van nieuwe bedrijven en in de toekomst ingewikkelder zal worden door nieuwe voorschriften. B. en W. hadden tevens voorgesteld het bureau te verzoeken controle te willen uitoefenen op de administratie der verschillende woningvereenigingen, waarin indirect een financieel gemeentebelang kan zijn gelegen. Daarom was de post verhoogd van f 625 tot f 700 en zij geven in ernstige/óver- weging den oorspronkelijken post ad f 700 alsnog aan de begrooting toe te voegen. De heer Roode. Het doet mij genoegen, dat dit punt nogmaals aan de orde komt. Bij eenig nadenken vind ik het toch ook beter, dat de controle der bedrijven in handen van deskundigen werdt gesteld. De heer v. d. Klei. Ik verwonder mij, dat B. en W. dit punt nog aan de orde stellen, daar enkele maanden geleden’t voorstel der Commissie na rijp beraad is gedaan en door den Raad aangenomen. Ik vind dat zij niet moeten vergen dat de Raad het genomen besluit weer zal vernietigen. De heer Houtsma. Ik ben het eens met den heer v. d. Klei, doch geloof wel B. en W. te kunnen felieiteeren, want het zal hen wel gelukken, hun voorstel er door te krijgen. Ik vind echter dat bet D. Best, wat al te bescheiden is, ik acht ze wel bij machte de administratie te controleeren. De heer Haima. In het eerste deel van ’t advies wordt de Commissie aan de ooren getrokken over een zuinigheidsmanie, doch bij de tegenwoordige samenstelling van het D. Best, acht ik ze bekwaam genoeg en kunnen ze gerust zelf de controle voeren. Dat er wijzigingen in de boekhouding zijn aangebracht spreekt vanzelf. Het zou de eerste keer geweest zijn, dat, als er een nieuwe baas komt, deze geen eigenaardigheden invoert. Bij de reiniging is de wijziging in de boekhouding er nu eenmaal en de distributie, waar ook goede zaken zijn gedaan, och dat is achter den rug. Ik heb de oude notulen er nog eens op nagezien dat het vooral belangrijk werd geacht, dat B. en belangrijke verantwoordelijkheid worden ontheven. Ik hoop echter dat ze nu wel den moed hebben die verantwoordelijkheid te dragen. De heer Lunter. Ik begrijp niet dat de controle zoo erg zal wezen. Voor korte jaren is dat altijd op voldoende wijze gedaan. Bij de reiniging is de boekhouding verbeterd, de distributie is er nu af, maar toch moet dat bureau al weer meer hebben. We willen bezuinigen, laten we alle gelegenheden daartoe aangrijpen. Omtrent het woningbedrijf, kan, als het noodig is, altoos nog inlichting gevraagd worden. Als men er eens aan begint, zit men er echter aan vast, daarom zou ik het willen houden als we het vroeger altoos hebben gehad. Slot in het volgend nummer. 1. Aangehouden voorstel trale Ammoniak fabriek. B. en Wzich aansluitende aan bet advies der Bedrijfs- cousmissie, stelle» voor, mede te werken tot de oprichting van de N. V. ^Centrale Ammoniakfabriek” te Weesperkarspel door te besluiten a. tot deelname in het uit te geven aandeelen-kapitaal dier op te richten Naamlooze Vennootschap, tot een bedrag van f290, b. tot deelname in de 6 pCt. obligatieleening, tot een bedrag van f 10.000 en daarvan f 8000 te doen overnemen door de N. V. Ammoniakfabriek voorheen v. d. Eist en Mathes te Amsterdam. In de vorige vergadering is dit punt aangehouden, waarom het nu opnieuw in behandeling komt. De heer Pannekoek Loois. Ik wil nagaan wat in de vorige vergadering hierover gesproken is en herinner aan de verschillende bezwaren, toen door den heer Eerdmans te berde gebracht. De heer Eisma heeft toen naar voren gebracht dat er bezwaar bestond tegea eigen fabricage wijl niet het noodige personeel er voor voor handen was. Daar het maar enkele weken per jaar vordert, is daarin wel te voorzien. Daar hij ook wees op te kleine hoeveelheid om een goed afzet gebied te vinden, heb ik toen aangegeven, dat al die kleinbedrijven samen kunnen gaan om een centraal verkoopbureau te vormen. Een en ander geeft mij aanleiding, dat ik mijn stem niet kan geven aan dit voorstel van B. en W. De heer Eerdmans. Ik heb gezocht in de stukken naar motieven en wie den toeslag kan geven, ’t Is niet noodig de bezwaren door mij in de vorige vergadering geopperd te herhalen. Intusschen is er geen meer licht of wel een geheimzinnig licht gekomen. Ik vernam dat men niet kon meedeelen, wie eigenlijk dien toeslag gaf, wie die financieele trust vormden. De zaak is dus donkerder geworden en daarom moet ik opnieuw aandringen, niet in te gaan op deze voorstellen. De heer Eitma. Ik meende, dat de behandeling de vorige maal verdaagd werd, omdat er heeren waren, die de stukken niet voldoende hadden kunnen inzien, doch niet om een nieuw licht op te doen. De stukken heeft men nu goed kunnen nagaan, doch als men bedoelde, dat er nieuw licht over deze zaak zon opgaan, dat is een illusie. De bedoeling is dat de gemeente toetreedt, en dat 80 pCt. van de aandeelen worden overgenomen. Wie die over neemt, 1 of b doet er niet toe, het is zoo, dat de gemeente slechts 2 obligaties voor eigen rekening neem^ De bedoeling van het voorstel is, dat het voor de gemeente voordeel zal opleveren. In ’t klein werkt het altoos schadelijker dan meer in ’t groot, doch ook grootere gemeenten nemen deel aan deze vennootschap. Het personeel voor eigen fabrikage is een bezwaar, en juist omdat het niet geregeld wordt verwerkt, doch zoo af en toe. De zaak is goed onderzocht, de accountant zag er ook voordeel in. De heer Houtsma. De vorige maal was de behandeling nagegaan en meen dat de motieven der bezwaren niet voldoende weerlegd zijn. En ik vind daarbij dat wij hier al weinig nijverheid hebben, deze mag hier dus noodig blijven. De argumenten voor het voorstel vind ik zwak. De heer Eisma zei af te gaan op de gegevens van den Directeur der Gasfabriek, doch laten we maar afwachten, er kan later misschen een andere Directeur komen, die beter vindt zelf het ammoniakaout te fabri- ceeren. Ik heb een anderen gasdirecteur gesproken, en die zei, dat hij niet met de plaatselijke omstandigheden bekend was, doch in ’t algemeen hij geen best resultaat verwachtte om de zaak uit handen te geven. De heer Lnnter. Mij dunkt als de Directeur als deskundige met voorstellen komt, de bedrijfscommissie daar wel op kan ingaan. Wij hebben wel zelf een installatie, maar de hoeveelheid is te klein om er goede afvoerkanalen voor te vinden. De gascommissie ziet er in een economisch voordeel voor de gemeente, en heeft met volle vertrouwen haar voorstel gedaan. Het voorstel B. en W. wordt daarop verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Stockmann, Praamsma, Lunter, Eisma, Wesseling en Haima. 2. Voorstel B. en aan R. K. Groeneveld. Het voorstel van 23 Nov. j.l. om het perceel land bij Nijezijl aan Groeneveld onderhands te verhuren voor f 120 is nader onder zocht door twee deskundigen en deze adviseeren den huurprijs te brengen op f 150 per jaar. Voorgesteld wordt nu het 5 jaren voor die som onderhands te verhuren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel B. en IV. tot onderhandsche verhuring land aan K. H'allinga. B. en r trekweg onderhands te verhuren Twee deskundigen hebben een geoordeeld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel B. en IV. tot toekenning verhoogd subsidie aan Ambachtsteekenschool. Door de verhooging der jaarwedden aan de leeraren, zal de Vereeniging voor Ambachtsteekenonderwijs nog f 567.82 en f 772.68 moeten uitbetalen over de jaren 1919 en 1920. Het Rijk vergoedt 50 pCt., de prov. 15 pCt. zoodat 35 pCt. nog en W. stellen voor, wijl het hier een gemeente nen buitengewone bijdrage te verleenen bedragende van het suppletoir Ingekomen stukken: a. Bericht van den heer S. J. Praamsma, dat hij aanneemt de benoeming als voogd van het Alg. Armenhuis. b. Idem van den heer D. Banning, dat hij aanneemt de benoeming als bestuurslid der Stadsspaarkas. c. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring kohier H.O. dienst 1920. d. verpachting het perceel A. no. f. Idem tot goedkeuring van het presentiegeld voor vergadering. g. Koninklijk besluit tot goedkeuring tarieven van doorvaartsrechten en bruggen de IJmswoldertille en h. Idem tot goedkeuring van der verordening op de heffiug eener naar het inkomen. Idem tot goedkeuring van invordering eener belasting op tooneelvertooningen openbare vermakelijkheden. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring tot aanvulling der bouwverordening. k. Idem tot verdaging der beslissing op de begrooting dienst jaar 1921. l. Idem tot verdaging der beslissing op de verordening op de gas- en electriciteitsbedrijven. Een en ander aangenomen voor Mededeeling van Burgemeester 1 commissiën zijn aangewezen voor rekeningen a. F b. r Houtsma. c. Het Armenhuisde heeren van der Klei, Eerdmans en Yssels. Dat een Commissie benoemd is, bestaande uit de heeren; 8. E. p. Bolswardsche Courant I. VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER e. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1