en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. PRIJSVERLAGING P. SLUIS Zaterdag 5 Februari 1921. 60ste Jaargang. No. 6. voor U i t g e ef ste r Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. OCHTENDVOER, P. SLUIS’ I 10 VOGEL-EN PLUIMVEEVOEDER Vergadering op Dinsdag 25 Januari 1921. VAN Hoofdvertegenwoordiger P. SPAKMAN GRONINGEN. Slot. -* Bolswardsche Courant Afzonderlijke Ik weisch de vraag te stellen, of bij I nu Het gaat hier eigenlijk Dat kan wel in 't huishoudelijk reglement nog meer in het moeras zullen Ook dat zal bij huishoudelijk reglement geregeld met 7 tegen 6 Vit de meerderjarige onderwijzersopenbare school: U. de Boer leerlingen, openb. tchool: Mr. Dr. N. invloed hebben. per per per 5 i Foorstel B. vertooningen enz. In de vergadering op de heffing eener kennis van zijn, maar worden. De heer Eisma. bepaald worden. De heer Haima. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/j Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent over de controle der van 't volgend jaar. Maar van eervol ontslag en daarbij 2i/2 Ko. f 1.05; per 25 Ko. f 8.75; Ko. f 2.per 50 Ko. f 17. Ko. f3.90. De WelEd. beer JOH. HOFMAN te Veendam meldde ons d.d. Januari 1921»Bij dezen meld ik U, dat de uitkomst van de voedering met P. SLUIS’ ochtendvoer, mijn verwachting zelfs overtreft. Ik raapte van 14 kuikens in 9 dagen 101 eieren, iets wat mij nog nooit is gebeurd”. nu den gasprijs te stellen op en 14, doch als dat zoo komt van Tuinen. Dit is wel overwogen, maar we zitten nog met Maart zoowat op, en dan komt men in die andere en 14 cent. In andere gemeenten werd Dan is ’t goed, als het maar bekend gemaakt wordt. En ook staat er dat in bijzondere gevallen de zaken bij gesloten zitting behandeld kunnen worden, zonder dat die bijzondere gevallen nader omschreven zijn. De Foorzitter. moeten worden. De heer Haima. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ik meen, dat we de controle niet of over Ik ben voor 't voorstel B. en W. W. zijn weer bij den Raad gekomen van ’t belang der deskundige controle, men zich gerust deze uitgaaf mag getroosten, daar besparing is. De ervaring is opgedaan dat er en men dus niet verbaasd moet voorstel zijn gekomen, want ten slotte moeten B. en Wde verantwoording dragen. en W. wordt aangenomen tegen de beeren Lunter, Wesseling, Houtsma, Het voorstel B. stemmen - v. d. Klei, Haima en Eerdmans. 7. Foorstel B. en IF. lot wijziging der verordening oplooneel- De beer Praamsma. Wat de heer Houtsma naar voren brengt, snijdt hout. Een tweetal heeren stelden een onderzoek in en de beeren stonden vreemd op te kijken, dat deze belasting aldaar zulke reusachtige sommen opbracht. Ik kan dit voorstel aanbevelen. De heer Fan der Klei. Ik vind het toch zoo eigenaardig, om nu terstond al die belasting te verdubbelen. Ik vind het rationeeler af te wachten. De Foorzitter. Het zal toch geen bezwaar hebben op het voorbeeld van andere gemeenten te zien om deze belasting te ver dubbelen, doch het voorstel Yssels kan ik niet animeeren, en omdat er een lage entree geheven wordt, hindert de belasting toch ook niet. Godsdienstige en wetenschappelijke vergaderingen zijn vrijgesteld, doch als er vermakelijkheid aan verbonden wordt, vallen de bijeenkomsten onder de verordening. De heer Mol. Ik ben toch bang dat het op de inkomsten en uitgaven invloed zal hebben, en die hebben het nu al zwaar. Het voorstel Yssels wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Roode, Mol, Pannekoek Loois en Yssels. Het voorstel B. en W. wordt daarop aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, de heeren Van der Klei, Roode, Mol, Pannekoek Loois en Yssels. 8. Foorstel B. en W. tot verleening van eervol ontslag aan de leden der pl'atselijke commissie van schooltoezicht. Ingevolge art. 216 L. Onderwijswet 1920 zijn de commissiën van schooltoezicht met Jan. 1921 ontbonden. B. en W. stellen daarom voor, de leden dier commissie eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Met algemeens stemmen aangenomen. 9. Foorstel B. en W. tot vaststelling eener verordening regelende samenstelling en inrichting derplaatseligke commissie van schooltoezicht. In verband met de instelling eener nieuwe commissie van toe zicht op heit lager onderwijs in deze gemeente, wordt door B. en W. een concept-verordening aangeboden. De heer Haima. Ik heb eenige aanteekeningen gemaakt op dit concept, bij art. 2 staat dat B. en W. kennis krijgen wie der leden tot Voorzitter en Secretaris zijn benoemd. Omdat de raad de leden benoemt, vind ik bet wel goed dat ook de Raad er krijgt. En in art. 3 staat, dat de vergaderingen openbaar dan behoort er ook bij, dat ze publiek bekend gemaakt In art. 9 staat dat kosteloos een lokaal be schikbaar gesteld wordt, dat is dai zeker met vuur en licht. Met de voorgestelde wijzigingen kunnen B. en W De Foorzitter. zich vereenigen. Met algemeene stemmen de gewijzigde verordening goedgekeurd. 10. Benoeming leden plaatselijke commissie van schooltoezicht. Deze commissie behoort te bestaan uit minstens vijf leden, waarvan de verschillende categorieën bij de wet zijn bepaald. B. en W. stellen voor hier zes leden te benoemen, waarvan dan 2 behooren tot de meerderjarige inwoners. Aanbevolen worden: a. H. Beekhuis en H. Eisma. De heer Beekhuis wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Eisma bekwam 4 stemmen, de heer Statema 1 stem. b. S. E. Lunter en G. R. van der Werf. De heer Lunter verkreeg 5, de heer Van der Werf 3, de heer Y. Kamsma 4 en de heer M. Yssels 1 stem. Bij de 2e stemming verkregen de heeren Lunter en Kamsma elk 6 stemmen, de heer Van der Werf 1 stem. Bij de herstemming (waarbij de heer Lunter niet meestemde) werd de heer Lunter benoemd met 7 stemmen, de heer Kamsma bekwam 5 stemmen. c. en F. Terpstra. De heer de Boer wordt benoemd met 10 stemmen, de heer Terpstra verkreeg 8 stemmen. d. Idem bijzondere school: W. Flietstra en P. De heer Vlietstra wordt benoemd met 10 stemmen, de heer van Tuinen verkreeg 3 stemmen. e. Uit de ouders van Hofstee en H. Jorritsma. Mr. Hofstee wordt benoemd met 10 stemmen, de heer Jorritsma bekwam 3 stemmen. f. Idem bijzondere school: J. J. Reinders en J. de Haan. De heer Rsinders wordt benoemd met 7 stemmen, de heer de Haan bekwam 6 stemmen. 11. Foorstel B. en W. tot wijziging der verordening op de begrafenisrechten. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek der klokluiders om loonsverhooging, stellen B. en W. voor die belooniug te bepalen op f 1 per uur, en in verband daarmee wordt voorgesteld voor het luiden bij begrafenissen van 3 klokken te heffen f 24 inplaats van f 20, voor ’t luiden van 2 klokken f 20 inplaats van f 15. Met algemeene stemmen aangenomen. 12. Faststelling comptabiliteitsbesluilen. Na een toelichting omtrent een der werklieden bij de reiniging, wordt het ingediende voorstel goedgekeurd met algemeene stemmen. 13. Foorstel B. en W. tot verlaging van den gasprijs. B. en W. stellen voor, op advies der gascommissie, om den prys van het gas te verlagen tot 17 cent, voor industriegas tot 16 cent, doch bij dalende kolenprijzen met 1 Maart den prijs te stellen op 15 en 14 cent, en als de prijs van 't gas op 15 cent is, den toeslag die nog verleend wordt aan hen die geen hooger inkomen dan f 400 hebben, te doen vervallen. De heer Fan der Klei. Ik wei sch de vraag te stellen, of bij de belangrijke daling der kolenprijzen nu dadelijk niet de prijs kan gesteld worden op 15 al lager gegaan. De heer Eisma. met de dure kolen. Die zijn men aan de goedkoopere kolen. Misschien dat gemeenten geen kolenvoorraad had. De heer Pannekoek. De heer Eisma had vroeger een verblijdende mededeeling omtrent het inkomen van te veel betaalde gelden. Is er nu nog niet zoo iets, dan zou ik er ook voor zijn nu den prijs reeds te stellen op 15 cent, en niet te wachten tot Maart. De heer Eisma. Door de gascom missie is bij de behandeling der begrooting voorgesteld, de gaspiijs 1 cent lager te stellen dan deze was opgenomen in de begrooting. Dit was tengevolge van de teruggave van de credietschuld. Hiermee is dus reeds rekening gehouden. De heer Houtsma. Ik vind dat het niet veel beleekent, of er of met 2 maanden 1 of 2 cent verlaging komt. Het bedrag dat over is komt toch op de rekening de toeslag er nu al af te doen, daar kan met Maart nog wel over gesproken worden. De Foorzitter. De bedoeling is 17 en 16 cent, met 1 Maart op 15 dan ook den toeslag op te heffen. De heer Lunter merkt op, dat als de gascommissie met prijs- verhooging moet komen, het niet goed is, en nu wordt voorgesteld te verlagen, beteekent het niet veel volgens den heer Houtsma, doch wat moet die commissie dan doen? De heer Houtsma. Ik heb bedoeld, dat het niet veel verschil geeft dat 1 Maart, of nu reeds, gelijk de heer Van der Klei betoogde, de 2 eenten er af komen. De beer Eerdmans. Ik vind dat het voorstel waardeeting ver dient, en ook om den toeslag dan op te heffen. Wij moeten weer terug naar de normale toestanden en de toeslag moet er dus af als ’t kan. Voor den oorlog was de gasprijs 7 cent, nu zijn de loonen zoowat verdubbeld, daarom meen ik ook dat bij een prijs van 15 cent de toeslag wel kan vervallen. Het voorstel B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. 14. Faststelling jaarwedde van den controleur der belasting op tooneelvertooningert enz. In verband met de belasting op tooneelvertooningen enz. is door B. en W. een ambtenaar benoemd die belast zal worden met de administratie en controle daarvan. De belooning wordt voorgesteld naar 3 pCt. van de opbrengst, die geschat wordt, na de invoering van de voorgestelde verhooging, op ongeveer f 4000. Aangenomen met algemeene stemmen. 15. Foorstel B. en W. tot het verleenen aan den gemeente architect. Naar aanleiding van het verzoek van den heer W. van Straten om eervol ontslag uit zijne betrekking als architect dezer gemeente stellen B. en W. voor, dit ontslag op eervolle wijze te verleenen op een nader door B. en W. te stellen datum. De Foorzitter. Het ontslag door den Gemeente-architect inge diend, nu hij meer toekomst ziet in het optreden als particulier architect, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot misverstanden. ’t Is mij ter oore gekomen, dat er geruchten loopen, die van allen grond ontbloot zijn, en die ik van deze plaats met alle kracht wensch tegen te spreken. De architect heeft zeer vele en gewichtige diensten aan deze gemeente bewezen; hij zou die zijn blijven bewijzen, indien hij voor zichzelf niet overtuigd was vruchtbaarder te kunnen arbeiden als particulier architect. Om aan de verschillende geruchten een einde te maken stel ik U voor, hem het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De heer v. d. Klei. Het doet mij genoegen deze verklaring te hooren, en dat de geruchten, welke minder aangenaam waren, van allen grond ontbloot zijn. Voor de verdere carière van dezen archi tect zal zulks van belang wezen. De heer Eerdmans. Bij 't lezen van dit voorstel doet het mij aangenaam aan dat B. en W. hieraan nog een clausule toevoegen, waardoor de ioopende geruchten positief bestreden worden. Toch kan ik, na die verklaring niet nalaten een enkel woord te zeggen. Ik wil vragen: Is door B. en W. toen de architect zijn ontslag roeg ook getracht hem hierop terug te doen komen, hem te behouden voor de gemeente? Indien niet, waarom niet, m.a.w. vonden B en W. geen reden dezen architect aan de gemeente te blijven ver binden en achten zij hem niet zóó deskundig, dat 't een verlies is dat hij heengaat? B. en W. verklaren, dat dit ontslag is gevraagd, omdat de heer van Straten denkt, dat particuliere architectuur financieel voordeeliger voor hem is. Is dat de eenige reden Moet ook de verhouding ten opzichte van B. en W. en den Raad niet den indruk wekken, dat hij niet had in alle opzichten de medewerking, zoo noodig om met voile ambitie en toewijding zijn taak te volbrengen 1 Ik voor mij meen, dat bij wel degelijk zou blijven als het kan gaan op een aangename wijze, 't Wil mij toescbijuen dat hij niet den noodigen steun vond bij B. en W. Hij heeft vroeger aangedrongen op hulp, f 250 vroeg bij er voor aan, doch die post is afgewezen. Bij de begrooting van dit jaar heeft hij voorgesteld f 2000 te bepalen voor een opzichter-teekenaar, en B. en W. hebben het niet eens noodig geacht den Raad er mee in kennis te stellen, zoodat die er niet over oordeelen kon. Er is hem opgedragen plannen te maken voor de verbouwing gasfabriek, vernieuwing St. Jansbrug, en Hollanderzet en nog een werk, dat De hoer Stockmann. Ik ben voor het advies B. en W. Eerst heeft men den deskundige er binnengehaald en nu wil men hem weer de deur wijzen. Men zegt dat die veranderingen maar kleinigheden zijn, maar dat kan men achteraf altijd wel zeggen dat is als bij het ei van Columbus. De belasting is door den controleur op peil gebracht, we weten nu hoe we moeten heffen. Ik zie, dat een controleur een financieel voordeel oplevert bij de belastingen. De Foorzitter. bedrijven. De heer Stockmann. Ja, maar ik wenschte aan te toonen, dat als we geen controle hebben, we geraken. De heer Mol. alles moeten hebben. De Foorzitter. B. en w^jl ze doordrongen zijn en zij vinden dat het eigenlijk een verbetering door is gekomen, zijn dat wij met ons van 21 Oct. is een verordening vastgesteld belasting op tooneelvertooningen en andere publieke vermakelijkheden, en daarbij was de belasting op 10 °/q der entreegelden bepaald. In verschillende naburige gemeenten, waar een onderzoek is ingesteld en de verordening reeds eenigen tijd werkte, heeft men niet geaarzeld die belasting te verdubbelen. De aanzienlijke stijging der uitgaven noopt ook hier verhooging voor te stellen en wel op 20 °/o« en bovendien van toegangsbewijzen in caroussels enz. belasting te heffen. Voorgesteld wordt deze verhooging te doen ingaan 20 Augs. a.s. De heer Lunter. Wordt van de toegangsbewijzen in destoom- caroussel dan geen belasting geheven? De Foorzitter. Ja, dat wordt thans voorgesteld, maar in die inrichtingen wordt niet van elke rit een bewijs gegeven en daarom wordt een belasting naar de oppervlakte geheven, die nu ook verdubbeld wordt. De heer Lunter. Ik denk, dat daarmee dan wel rekening zal worden, gehouden bij de inschrijving. De heer Fan der Klei. Deze verordening is voor enkele weken pas aangenomen, en om nu zoo kort na de invoering al te komen met verhooging, vind ik niet goed. Ik had beter gevonden eerst eens te zien hoe het werkt. De beer Yssels. Ik ben van hetzelfde gevoelen als de heer van der Klei, en de motiveering is ook ongelukkig, n.l. omdat andere gemeenten ook hooger gaan. Voor de tooneel- en zang verenigingen zal het bezwaarlik worden, en ik zou graag zien, dat dilettantenvereenigingen van ingezetenen vrijgesteld worden. Als dat gebeurt, kan ik mij met het voorstel vereenigen. De heer Mol. Ik verwonderde mij over dit voorstel tot ver- booging der belasting. De tooneelvoorstellingen moeten nu al lage entree heffen om het volk te trekken. Wordt dit hooger dan komen de menschen niet, en voor de propaganda-uitvoeringen is het nu al een toer om rond te komen. Ik had liever met de verhooging een jaar gewacht, doch om de kermisvermakelijkheden te belasten, daar ben ik wel voor. De heer Houtsma. B. en W. die deze belastingbron pas aan geboord hebben, willen nu al dieper boren. Een belasting op vermakelijkheden kan ik goed vinden en het bezwaar der heeren Yssels en Mol weegt niet erg, want de entree is daarbij laag en dus bedraagt de belasting ook weinig. Of het nu 20 of 25 ct. wordt, maakt geen verschil, en zal ook op het bezoek geringe

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1