Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Zaterdag 19 Februari 1921. No. 8. 60ste Jaargang. voor ll Afzonderlijke D getuige, die hij bij 5 UIT DEN OMTREK. |l heeren Voog- hetgeen ter zyn geest en hetwelk zoo door gebrek Doel van ter etede de belemmering bonders en Zondag weer U dank zeggend Een liefhebber ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/1 Cents. nos. van dit Blad zyn verkrijgbaar 5 Cent. wordt geen mensch beklat licht op onderonsjes gebeurt aan afwisseling. dit schrijven is, dat hier voor de café bezoekers op Zaterdag en wordt opgeheven. voor de plaatsing, van kaarttpel. Voor ’t Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 11 Febr. 1921. Nederl. Bijbelgenootschap. Vrijdagavond half negen, heeft in de consistorie der Geref. Kerk alhier, de vergadering plaats van de afdeeling Bolsward van het Nederlandsch Bijbel genootschap. Deze motie luidde als volgt: De ondergeteekenden, vergaderd «op Donderdag 17 Februari 1921, in De Doele” te Bolsward, ter ffbehandeling van de vraag: ffls de ffgroote zaal van „De Doele” voor ffonze stad onmisbaar en zoo ja, wat «kan er gedaan worden om deze zaal „te behouden”, „kennis genomen hebbende van de «ter zake geuite overwegingen, spreken „eenparig als hun gevoelen uit, dat ffhet een ramp voor Bolsward zou ffzijn en de geestelijke belangen hater „inwoners zeer zou schaden, indien ffde groote Doelezaal aan hare be- „stemming werd onttrokken, „noodigen H.H. Gasthuisvoogden, ffOvertuigd als zij zijn van hunne „warme en onverflauwde belang- stelling voor de stad en hare bewoners ffbeleefd, doch met aandrang uit, „zoodanige maatregelen te willen „nemen, dat dit dreigend gevaar „worde afgewend, „verklaren zich desgewenschtgaarne „bereid uit hun midden enkele „personen aan te wyzen om in dezen „van advies te dienen, E. 8. te Bolsward ie de zoon den vorigen beklaagde. Deze is bekeurd wegens rijden zonder licht op een rijwiel. Daar bekl. zelf niet tegen woordig is, licht de vader toe, dat zijn zoon even per fiets om een boodschap ging en als licht een zaklantaarn in de haast meenam, doch nu weigerde dat ding te branden, toen ongelukkig juist de politie hem ontmoette. Daar de zaak verder by verstek wordt behandeld, wordt geen eisch uitgesproken. 6o. 8. R. te Workum moet zich verantwoorden wegens schoolverzuim van zijn jongen. Beklaagde bekent, doch geeft als reden op, dat de jongen hem moet helpen bij zijn paard en kar. Het mag hem niet beuren andere hulp daarbij te nemen, en de jongen is ook reeds 13 jaar. „en besluiten deze motie ter kennis „te brengen van H.H. Voogden van „het St. Anthony Gasthuis. Deze motie werd door 86 personen ter vergadering aanwezig, onderteekend, terwijl alle vereenigingen hier ter stede zullen worden verzocht adhesie te be tuigen. De Voorzitter gaf hierna gelegenheid aan de aanwezigen aanwijzingen te doen om te komen tot oplossing van de vraag wat gedaan moet worden de Doele te behouden. Verschillende heeren maakten van de geboden gelegenheid gebruik hunne meening mede te deelen en lit de gevoerde besprekingen was merkbaar dat er voor wordt gevoeld, om indien Heeren Gasthuis voogden zulks mochten vragen, te komen op een of andere wijze tot een fonds, waaruit zal kunnen worden bijgedragen tot vergemakkelijking van de exploitatie der Doelezaal. Aan het einde der vergadering werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren: H. Eisma, D. Steensma, L. Hettema, T. Bosch ma en J. de Haan, die, indien gewenscbt, aan den rapport zal doen van vergadering werd besproken en met hen nader overleggen, welke in dezen de beste weg is, om de Doelezaal voor onze plaats te behouden. Weldadigheidsconcert. Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat het finanöieele resultaat van het Weldadigheidsconcert, dat 4 Febr. j.l. werd gegeven ten bate der noodlijdende midden-Europeesche kin deren, alleszins bevredigend is geweest. Voor het comité, dat zich steeds zoo vee) moeite getroost om de kinderen goed geplaatst te krijgen, is de goede afloop dubbel prettig. Laten wij hopen, dat, indien ’t later weer eens noodig mocht blijken een dergelijke avond te organiseeren, alles weer even prettig en goed mag slagen. Ned. Herv. Kerk. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier is met over groots meerderheid besloten, voor de komende 10 jaren ’t recht van beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen zelf uit te oefenen, dat wil zeggen door middel van het kiescollege. Van de 182 uitgebrachte geldige stemmen waren 169 voor ’t kiescollege en 12 voor den kerkeraad. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van den heer W. J. Deden, die 7 Maart a.s. in hotel „de Wijnberg” zitting houdt voor de aangifte van leer lingen in muziekonderwijs. Zanguitvoering. Arum, 18 Febr. 1920. Het Chr. Gemengd Koor van Bolsward, directeur de heer K. de Vries, gaf hedenavond een uitvoering in de Geref. Kerk te Arum. De uitvoering is in één woord prachtig geslaagd. Bij het begin werd gemeenschappelijk gezongen Ps. 75 1, waarna de WelEd. heer D. Eerdmans voorging in gebed. Daarna begon het Koor het programma af te werken, hetwelk bestond uit een twaalftal nummers. Alle nummers werden mooi gezongen. Het moeilijke nummer „De Sneeuwklokjes” was prachtig. Bijzonder fraai evenwel waren de nummers „Wind zwijg stil”, hetwelk op verzoek nog eens werd gezongen, en het Sopraan-solo met bromstemmen „’s Avonds op het Meer”. Toen het programma was afgehandeld, kregen we nog vier extra nummers. Ook deze nummers vielen wel in den smaak, maar vooral het laatste „Elk uur, elk oogenblik”, Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. STADSNIEUWS. Zanguitvoering. Het Chr. Gemengd Koor alhier, dir. de heer K. de Vries, gaf Woensdagavond eene uitvoering in de Geref. Kerk. Na gemeenschappelijk gezang opende de heer D. B. Eerdmans met gebed. Het programma bestond uit een 12-tal nummers, waaronder 2 sopraan solo’s met bromstemmen en één voor Vrouwenkoor. De solo’s, gezongen door Mej. H. Op ’t Holt, klonken, op een enkele uitzondering na, zeer zuiver; haar stem is frisch en beschaafd. Als dilettante mag zij zich laten hooren De bromstemmon waren soms te sterk in verhouding tot de sopraan, doch waren zuiver van toon. No. 7 „Hear, Uwe goedheid reikt zoo ver” (voor Vrouwenkoor) werd vloeiend gezongen. Ook de andere nummers, allen voor gemengd koor, werden goed weergegeven. Sopraan en bas beschikken over eenige mooie stemmen. De tenor klonk een enkele maal te forsch boven de andere stemmen uit. Bijzonder mooi vonden wij no. „Sneeuwklokjes” en no. 11 „Die mijns harten vrede zijt”. Op verzoek werden ten slotte nog gezongen: „De Bard” en „’t Zal toch eenmaal lente zyn”. Ook deze beide nummers slaagden uitstekend. Met genoegen hebben we Bolsward’s Chr. Gemengd Koor hooren zingen en willen dan ook eindigen met den wensch dat deze vereeniging nog menige uit voering zal mogen geven onder de be kwame leiding van den heer de Vries. De avond werd gesloten met gemeen schappelijk zingen van Ps. 136: 26 en dankgebed van den heer Eerdmans. Door F. C. A. is het plan opgevat Zondag 6 Maart, wedstrijden te organi seeren tusschen de verschillende jongens- clubs die wij hier ter stede tellen. Indien dit eenigszins mogelijk is, zullen de clubs naar den leeftijd in 2 groepen worden verdeeld en voor iedere groep als eerste prijs beschikbaar worden gesteld een nieuwe voetbal en als tweede prijs een binnenbal. De wedstrijden zullen gehouden worden op het Sportterrein en de regeling voor deze dag, is geheel in handen van F. C. A. Dat de jongens vol spanning naar deze Zondag uitzien, is gemakkelijk te begrijpen en het F. C. A. bestuur ver trouwt, dat de ingezetenen voor deze dag een kleinigheid zullen willen bij dragen, opdat er voor de jonge spelers ook een kleine versnapering zal aan zitten. Met het oog op den jeugdigen leeftijd der spelers, is de speeltijd ingekrompen en duurt iedere wedstrijd 2X20 minuten. Volgende week publiceeren wij pro gramma en verdere bijzonderheden. Winterlezing. Wij maken onze lezers er op opmerk zaam, dat de 3e Winterlezing wegens verhindering van den Spr., Ds. Meijster, is uitgesteld tot Donderdag 24 Februari. Voor plaats en aanvang, verwyzen wy naar de in dit blad voorkomende advertentie. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In de Leeuwarder Courant las ik dezer dagen, dat de heer Vermeulen te Leeu warden, dis vervolgd werd wegens over treding van het tapverbod, van alle rechtsvervolging is ontslagen door den Kantonrechter. Wel heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie appèl aan- geteekend, doch dit zal wel zijn om in hoogste instantie uitspraak te krijgen of de Gemeenteraden al dan niet hunne bevoegdheid te buiten zijn gegaan. Waarschijnlijk gaan dus alle tapver- boden aan de kant, wat ook zeer billijk is, gezien de belemmering welke ver gunninghouders in de uitoefening van hun bedrijf daarvan ondervinden. Zonder iemand te willen aanmoedigen cafébezoeker te worden, wensch ik toch te beweren dat het een noodzakelijkheid is, dat er café’s blijven bestaan voor alle standen in de maatschappy. De arbeider heeft evengoed behoefte aan ontspanning als de heer. Niet allen zijn aangelegd om deze thuis te genieten. En bovendien is het ook noodzakelijk, dat mén af en toe andere menschen spreekt; zulks gebeurt het best en ge makkelijkst in een café of sociëteit. En wat gaat er boven een gezellig uurtje, waarin men vriendschappelijk van gedachten wisselt. Ook is het café de aangewezen plaats voor het leggen van een kaartje, en wanneer men dan goede spelen speelt (geen hasard), dan oefent men meteen op Zondag in de winkels. Bekl. bekent, maar hy deed het om de menschen te gerieven, ’t Was een jongen van een schipper en zij konden de lamp niet branden, zij waren er dns om verlegen. De verordening moet gehandhaafd worden en de eisch luidt f 10 of 10 d. Bekl. vindt deze eisch in dit geval al zeer hoog. 4o. E. 8. te Bolsward heeft 16 Dec. te snel gereden door onze stad op een motorfiets. Bekl. zegt, dat het hem niet bekend is, dat hij te hard reed, en ook wist hij niet dat hij een bekeuring had. De politie heeft hem er geheel geen kennis van gegeven, uit de dagvaarding ver nam hij het pas. Hij heeft een oud systeem motor, die wil niet heel lang zaam rijden, dan weigert de machine. Toch rijdt hij altoos in de stad zoo langzaam bij kan. Was hem van de overtreding kennis gegeven, dan zou hij liever afstappen dat doet hij te Franeker ook steeds, want daar mag slechts met een snelheid van 10 K M. gereden worden. 15 K.M. mag hier en hij meent, dat hij dat nog kon met zijn motor, maar nu bet 16 Dec. mis was, kan het later wel weer geschied zyn. In het procesverbaal is vermeld, dat hij 211/, K.M. reed, en de heer Ambtenaar merkt op, dat hij de motor dient te veranderen, als hij door de bebouwde kom wil rijden. De eisch is f 15 of 15 dagen. 5 o. van Hem wordt ingelicht, dat de knaap nog tot April naar school moet. Eisch f 3 of 3 dagen. 7o. S. K. te Witmarsum heeft op een dag in Dec. zich met een haze windhond in ’t veld bevonden, en heeft volgens ’t verbaal geen voldoende zorg gedragen dat die hond niet een opge jaagde haas pakte. Bekl. bekent dat zijn hond den haas heeft gegrepen, doch hij had het dier aan ’t touw aan een hek gebonden, maar toen de hond die haas zag sprong hij over de hek, het touw brak en toen hielp het roepen hier! hier! niets, ’t Was daarby zijn eigen land waar hy met de hond verbleef. De getuige H. Anema van Witmar sum geeft een heel andere lezing van het gebeurde. Beklaagde was in het land van Koopmans met 2 windhonden, een oude aan het touw en een jonge hond los. Hij liep dat land zoekende af en eindelijk werd de haas opgespoord en de honden er achter. De 2e getuige heeft wel gezien dat de hond de baas pakte maar 't begin van den loop heeft hij niet opgemerkt. Bekl. komt sterk op tegen de ver klaring van den len getuige, die zelf jager is en dus tegen hem een actie heeft doen instellen. Dat hij (bekl.) de volle waarheid spreekt kan bevestigd worden door een name noemt. Daar nier de verklaringen van bekl. en getuige zoover uiteenloopen, acht de heer Ambtenaar het noodig de be handeling te verdagen tot de zitting van 4 Maart a.s. De heer Kantonrechter vindt zulksgoed. Toen deze zaak, die geruimen tijd vorderde, werd geschorscht, liep de rechtszaal leeg. De belangstelling naar wat verder te behandelen was, scheen tot het vriespunt gedaald te zijn. Er viel trouwens ook niet veel meer te hooren. Alleen nog 8o. A. O. te Schet- tens had zich nog te verantwoorden over het rijden met een fiets zonder licht op 8 Januari. Bekl. bekent, maar het kwam door de harde wind. Zijn lantaarn woei telkens uit en was nog warm toen de politie hem bekeurde. De heer Ambtenaar zegt dat het niet opgaat de schuld op den wind of de lantaarn te werpen. Als hij 's avonds wil wielryden, moet hij zorgen dat het licht in orde is. Eisch f 5 of 5 dagen. De overige zaken bij verstek. Uitspraak op Vrijdag 25 Febr. a.s. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. „De Doele”. Donderdagavond heeft de vergadering plaatsgehad, nitgeschreven door de Directie van de Sociëteit „De Doele”, ter bespreking van de vraag„Is de groote zaal van „De Doele” voor onze stad onmisbaar en zoo ja, wat kan er gedaan worden om deze zaal te behouden”. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer G. C. Eisma, die er in zijn openingswoord zijn voldoening uitsprak dat een zoo talryk aantal ingezetenen aan de oproep tot by woning dezer vergadering gevolg had gegeven. Toen voor eenigen tijd de mare door de stad ging, dat het Gasthuis „De Doele” had aangekocht, zullen velen zich de vraag hebben gesteld, wat kan de bedoeling van Gasthuisvoogden hiervan zijn. Gissingen werden gemaakt, vragen werden gesteld, maar het rechte kon men niet gewaar worden. Tot eindelijk in deze zaak eenig licht kwam, doordat de Directie van de Soeieteit van heeren Gasthuisvoogden een schrijven ontving, waarin verzocht werd aan te toonen, dat „De Doele” voor Bolsward on misbaar was. Nu wanneer wy nagaan waarvoor „De Doele” wordt gebruikt, dan kan het antwoord in dezen niet twijfelachtig zyn. De beteekenis van deze zaal moet voor onze stad niet onderschat worden. Deze zaal toch beteekent dat wij hier gelegenheid hebben groote festiviteiten te doen slagen en het gemis zou pas goed gevoeld worden wanneer wij de zaal misten. Nu mag men wel zeggen op het oogenblik hebben we hier toch geen groote tooneeluitvoeringen of concerten, maar de tijden kunnen veranderen en nemen wij b.v. onze plaatselijke ver eenigingen zooals Floralia, het Nut enz., deze vereenigingen zouden gerust kunnen ophouden indien de Doelezaal verdween. De traditie verbiedt ons de Doelezaal zoo te laten gaan en wij moeten zorgen dat de zaal voor ons behouden blijft. Ten blijke dat de aanwezigen instem den met het bevestigend beantwoorden van de vraag: Is de groote zaal van de Doele voor onze stad onmisbaar, verhieven alle aanwezigen zish van hunne zitplaatsen. De heer Eisma behandelde daarna het 2e gedeelte van de vraag en con stateert dat wij ons gelukkig mogen achten dat heeren Gasthuisvoogden dit pand hebben aangekocht en meent dat heeren voogden zeker wel zooveel belang in Bolsward stellen, dat zij niet zonder meer tot afbreken dezer zaal zullen overgaan. Het komt Spr. voor dat de vergade ring zich tot H.H. Gasthuisvoogden moet wenden met eene motie, om hen te overtuigen dat de ingezetenen onzer stad zeker groot belang stellen in het behouden blijven van de Doele. Is de le Vrijdag der maand hier in den regel de dag der strafzitting van het Kantongerecht, deze maand was het een week later. Volgens de kinderwetten moest een viertal jeugdige beklaagden terecht staan, doch dat geschiedt bij gesloten zitting, daarvan valt geen verslag te maken, doch toen wij binnenkwamen, werd behandeld een geval van overtreding der Leerplichtwet. lo. W. H. te Workum heeft een zoontje, dat niet getrouw op de school banken verschijnt. De vader geeft daar voor eenige verschoonende redenen op, maar de heer Ambtenaar kan dat niet als voldoende aannemen en eischt f 6 boete of 5 dagen heehtenis. 2o. J. Y. te Schettens had op 9 Dee. des avonds geen licht op de fiets. Hij geeft op, dat hij wat beletsel had gehad, en dus later thuis kwam, dan hij bedoeld had. De heer Ambtenaar eischt f 6 of 5 d. Bekl. merkt op, dat hij een maat had, dis ook zonder licht reed, en die kreeg geen proces. Dit vindt hij vreemd. De heer Ambtenaar antwoordt, dat zulks niet afdoet aan zijn overtreding. Hij is bekeurd en dat wordt hisr be handeld, omtrent de handeling der politie moet beklaagde zich tot den Burgemeester wenden, indien hij daar voor reden heeft. 3o. J. L. te Bolsward heeft op Zondag 12 Dec. een liter petroleum verkocht aan een jongetje, wat door de politie werd geconstateerd. De verorde ning in Bolsward verbiedt den verkoop a» Bolswardsche Courant i i t Muziek. Voetbal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1