en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Dameskleding naar maat. N t. n.v. h.v. P. S. BAKKER, LEEUWARDEN. a Prima coupe. Zorgvuldige afwerking. 60ste Jaargang. Zaterdag o Maart 1921. No. 10. voor :0. m Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 7 Tot het nieuwe Seizoen B. speciale prijzen. l, Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. BA ken i en met ons, elen ver- imd UIT DE RAADSZAAL. Vergadering op Dinsdag 1 Maart 1921. I Bolswardsche Couran Afzonderlijke der- o r r Arbeid dat goeden overtocht te zorgen. gelden advies. W. al haast n 't aak A D V E R T E N TI E P R IJ 810 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ha. 4. OR1G1NEELE ENGELSCHE EN FRANSCHE STOFFEN VOOR MANTELS EN COSTUMES, JAPONNEN, BLOUSES EN ROKKEN. met 9 tegen 4 Pannekoek Looi». de St. Jansbrug. ijke iel-, jen, ren. Ik ben voor het advies B. enW. en vind onze eigen straat in beheer Dan zijn wij er ook zelf baas over, het van rechtstreeksche van het eigendommen op Wonseradeel overgaan, dat den Weg als en beheeren zonder inmenging »an ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent Als wij overnemen het bestrate gedeelte, een lager percentage in de en W. mooi plan g»reed gemaakt waren f 22.000. Nu bleek om aan den toestand van i te brengen. Chr. Volksonderwijs om van 29 Juli 1920 tot opheffing van’t gemeeu- over den Weg BolswardHarlingen is door het van Wonseradeel de bemerking gemaakt dat die gemeente de overeengekomen regeling wil accepteeren, mits duidelijk in de redactie wordt vastgelegd dat alle daartoe behoorende werken voor de ingediende af- en overschrijving der het Stadsarmenbuis goed te keuren. den schoolarts over het jaar 1920. van de Commissie van Schoolverzuim, voor de leden ter visie gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING. Adres J. Dykstra e.a. ver toekende rooiing van boomen met 1. advies B. en W. Naar aanleiding Van het adres houdende verzoek de boomen werd het advies van met deze van overdreven zijn, en 1 Met algemeene stemmen alzoo besloten. 2. Voorstel B. en fV. tot overneming bestrate gedeelten weg BolswardSneek. B. en W. herinneren er aan, dat op het ten vorigen jare gedane verzoek van Commissarissen om de bestrate gedeelten van den weg door de gemeenten in onderhoud en beheer over te nemen, door don Raad op advies van B. en W. afwijzend werd beschikt, 't vaarwater. Op de zuinigste wijze wordt nu getracht aan de verplichtingen te voldoen door vernieuwing der brug, waarbij herstelling van bet brugje bij de Gemeentereiniging is inbegrepen, voor te stellen. Over de dekking der kosten zullen later voorstellen worden gedaan. De heer Lunter. Ik zie wel, dat B. en W. niet met veel lust dit voorstel indienden, maar bij mij rijst de vraag: Is het wel noodig daar zoo’n groote brug te hebben. Het is alleen noodig voor overtocht naar de landerijen, kan dat niet met een kleinere brug? De heer Haima. Het is altoos een overweg geweest. De uaatn- ,zet” brengt misschien verwarring, want het is nimmer een zet geweest. In 1865 heeft de gemeente de verplicuting op zich genomen om voor een goeden overtocht te zorgen. Er moeten wagens over kunnen. De heer Praamsma. De idéé Lunter heeft ook bij B. voorgezeten en de architect heeft een met harten, doch de kosten daarvan ons een brug veel voordeeliger. Met algemeene stemmen aangenomen. 7. Alsvoren tot wijziging van de verordening houdende voer- waarden betreffende de levering van eleetrischen stroom. Door H.H. Ged. Staten werd er aanmerking op gemaakt, dat in de verordening op het Electriciteitsbedrijf hier bevoegdheden aan de Bedrijfscommissie worden toegekend, die in andere gemeenten bij B. en W. berusten. Daar de verlangde wijziging in de praktijk vrijwel gelijk is, wordt voorgesteld het in den verlangden zin te wjjzigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Verzoek J. v. d. IVerf om eervol ontslag als gymnastiek- onderwijzer met voorstel B. en IV. B. en W. stellen voor om aan den heer J. van der Werf eervol ontslag te verleenen als gymnastiekonderwijzer op een nader te bepalen datum. De heer Yssels. Ik heb gehoord dat door B. en voorzien is in een opvolger? De Voorzitter. Er is besproken, dat als de betrekking vacant komt, een onderwijzer met middelbare acte gymnastiek te zoeken, want ook de bijzonders scholen kunnen dat vorderen. Wij hebben in dezen ons reeds gewend tot heeren Weesvoogden. Met algemeene stemmen het eervol ontslag verleend. 9. Voorstel B. en IV. tot goedkeuring wijziging begrooting stadsarmen huis. B. en W. stellen begrooting 1920 van Met algemeene stemmen alzoo besloten. Bij opening waren tegenwoordig 12 leden, de beer Eerdmans kwam tijdens de behandeling van punt 2 der agenda binnen. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en vraagt of iemand aanmerking heeft op de notnlen. Daar dit niet het geval is, worden ze onder dankzegging aan den Secretaris goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Missives van de heeren J. J. Reinders, Mr. Dr. Hofstee, U. de Boer, W. Vlietstra, H. Beekhuis en S. E. Lunter, dat zij aannemen de benoeming tot lid der Plaatselijke schoolcommissie. b. Dankbetuiging der Vereeniging »Het Groene Kruis” voor de verbooging der subsidie tot f 1500. c. Idem van het bestuur van de Vereen, voor Ambachtsteeken- onderwijs voor toestaan subsidie voor het jaar 1921. d. Besluit Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der begrooting 1920. e. Idem van het raadsbesluit tot het doen uitgaven uit onvoorzien. f. Idem van de raadsbesluiten tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland aan K. Wallinga. g. Adres van de afd. Bolsward Centrale Nedsrl. Ambtenaar»- bond, wiarin wordt geprotesteerd tegen het raadsbesluit d.d. 11 November 1920, waarbij enkele ambtenaren traetementsver- hooging is verleend. h. Mededeeling Minister van Arbeid dat aan de Koningin zal worden voorgesteld aan de bouw vereeniging »St. Joseph” toe te kennen een grond voorschot ad f 14.350 en een bouwvoorschot ad f 180.500. i. Schrijven van M. Kuiper, dat hij wegens hoogen leeftijd bedankt als lid der Schattingscommissie. j. Goedkeuring Ged. Staten, besluit tot verleening voorschot en verkoop grond aan de Woningvereeniging Volkshuisvesting”. aj. Voor kennisgeving aangenomen. k. Verzoek huurders Parkstraat en Gysbert Japiksstraat om op het voorstel van B. en W. tot verbooging der huren met ongeveer 50 pCt. niet te willen ingaan. l. Verzoek R.K. Woningstichting »St. Joseph” inzake benaming straten nieuw stadsgedeelte. m. Verzoek bewoners Sneekerstraat dien weg afdoende verbetering aan n. Adres van den Bond van voor den bouw van een nieuwe school. Deze adressen en verzoeken in handen van B. en W. om o. Verslag van js. Jaarverslag Deze verslagen worden van J. Dijkstra en anderen, voor hunne panden te verwijderen, den stadstuinier gevraagd. B. en W. zijn oordeel, dat de in het adres geuite klachten eenigszios zij adviseeren afwijzend op 't adres te beschikken. zulks vooral op grond dat men het beheer over den weg in handen van ééne Commissie wilde laten. Door Sneek en Wijmbritseradeel is echter dat verzoek van Commissarissen ingewilligd, mits Bolsward op haar besluit terugkomt. Hoewel B en W. nog staan op het standpunt, dat één beheer over den geheelen weg is aan te bevelen, willen zij, waar twee gemeenten besloten tot overneming, hoofdzakelijk op solidariteits- gronden, nu Voorstellen het verzoek in te willigen, daar de situatie zich eenigszins heeft gewijzigd. In het verzoek wordt n.l. meegedeeld, dat de gemeente Sneek voornemen» is, mettertijd een villapark aan te leggen, wat zeer waarschijnlijk uitbreiding der bestrating tengevolge zal hebben, terwijl ook in Nijland uitbreiding is te wachten. Wanneer dus pondspondsgewijze door de gemeenten werd bijgedragen, zou Bolsward in een aanmerkelijke uitbreiding als b.v. te Sneek is te wachten, moeten bijdragen. B. an W. stellen daarom voor, het besluit van 15 Juni 1920 in te trekken en alsnog te besluiten tot overname van het bestrate gedeelte weg. De beer Lunter. Ik vind, dat als men tot bestrating van een deel overgaaf, ook de Commissie van den weg daarin behoort bij te dragen. Het onderhoud komt er later ook bij, daarom vond ik beter, dat die eenmaal een bijdrage ontvangt, het is dan eigenlijk een zaak van afkoop. De heer v. d. Klei. Toen ik het advies inzag, wilde ik meegaan met het voorstel B. en Wmaar ’k zag in die uitbreiding der bestrating te Sneek een soort bedreiging, alsof wij zouden moeten bijdragen tot die bestrating, doch al jaren lang wenschen wij bestrating, doch nimmer zullen Wijmbritseradeel of Sneek daartoe bijdragen. De Voorzitter. Als de bestrating door de Commissie geschiedt, moet elke gemeente volgens de regeling daartoe bijdragen, doch ik kan wel zeggen, dat die Commissie niet meer bestraten wil., De gedeelten, die er echter zijn, wenscht zij over te doen, dan heeft elk over zjjn eigen gedeelte het beheer, ook als men verder bestraten wil. De Commissie blijft enkel bet beheer voeren over den Macadamweg. De heer Praamsma. Het is, gelijk de Voorzitter zegt, doch er komt nog iets bij. Wij verliezen dan het ééne beheer. Als de bestrate gedeelten ook bij de Commissie in beheer blijven, zal de weg spoedig zich zelf niet meer kunnen bedruipen, dan moet het tekort door de gemeenten aangezuiverd worden Bolsward en Sneek elk 35 pCt., Wijmbritseradeel 20 pCt. en Wonseradeel 10 pCt. Nemen de gemeenten zelf de duurste gedeelten in beheer, dan zal er geen tekort komen. De heer Haima. Ik wil nog terugkomen op hetgeen, waar de heer Lunter mee begonnen is. In het advies staan eigenaardigheden. Het zou onbillijk zijn als Bolsward moest betalen voor de bestrating te Sneek, maar dat behoeft ook niet. Van de aan woners wordt in zulke gevallen een bijdrage gevraagd. Elke gemeente behoort zich zelf te redden. Ik zou de geldelijke kwestie heden graag aanhouden, maar de weg tusschen de huizen hier te Bolsward kost heel wat aan bazalt en ook de wegwerker heeft er veel drukte van. Verbetering is er gewenscht en als Bolsward dat zoo maar opknapt, komen Sneek en Wijmbritseradeel er heel gemakkelijk af. De Voorzitter. Ik kan U wel verzekeren, dat de Commissie er niet over denkt meer bestrating te maken, dat komt de Commissie te duur uit. Als tusschen de huizen bestrating moet komen, zal Bolsward het zelf moeten doen. De heer Lunter. Maar zij kon toch wel een bijdrage geven, er wordt dan toch een duur eind in orde gemaakt. Misschien kon bedongen worden dat er een andere regeling kwam of een tegemoet koming in de kosten. De heer Stockmann. bet ook niet meer dan billijk dat wij en onderhoud hebben. is ons eigen terrein. De heer Eerdmans. kan toch wel aangedrongen worden op kosten van onderhoud voor het verdere gedeelte weg. Voorgesteld kon worden het bestrate gedeelte over te nemen, en dan verder 30 pCt. bijdragen en als het bestraat wordt tot het eind der huizen dan daarvoor ook nog 5 pCt. minder. De Voorzitter. Dat zal toch niet opgaan. Die verdeeling van bet onderhoud is indertijd gemaakt naar gelaag de gemeenten belang hadden bij dezen weg en dat belang blijft toch nog gelijk. De heer Houtsma. De zaak blijft mij toch nog duister. Ik vind het wel wat gevaarlijk om die gedeelten weg zoo maar in onderhoud over te nemen. Misschien was het wel goed dat een Commissie uit den Raad een onderhandeliug aanknoopte met Commissarissen van den Weg. De Voorzitter. Ik meen dat de zaak wel duidelijk is gemaakt. De Commissie van den Weg wil geen steen meer leggen voor de verdere bestrating. Die moet den Macadamweg onderhouden. De heer Praamsma. Ik meen dat de Voorzitter het reed» duidelijk genoeg liet uitkomen, dat de Commissie van den Weg niet meer bestrating wenscht. Omdat de andere gemeenten wel willen overnemen, meenen wij dat ook te moeten voorstellen. Financieel zal Bolsward er niet beter of minder door worden. Als elke gemeente haar eigen bestrate gedeelte onderhoudt, zal de verdere Weg geen tekort opleveren. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Haima, v, d. Klei en Houtsma. 3. Voorstel B. en IV. tot wijziging besluit opheffing gemeen schappelijk beheer weg BolswardHarlingen. Op het besluit schappelijk beheer gemeentebestuur en Gemeenteweg zal onderholden derden. Ged. Staten achten opneming van die bepaling ter vermijding van conflicten van belang, en B. en W. hebben er geen bezwaar tegen. Voorgesteld wordt dus alzoo te besluiten en teven» om te bepalen dat de opheffing van bet gemeenschappelijk beheer wordt geacht met 1 Januari 1921 te zijn ingegaan, welk een en ander ook door den Gemeenteraad van Harlingen is aangenomen. Dit punt wordt Op voorstel van den Voorzitter aangehouden tot de volgende zitting. 4. Adres subsidie voor stichting koloniehuis met advies B. en IV. In ’t adres van ’t bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies wordt voor het stichten van een koloniehuis gevraagd een bijdrage van 5 cent per inwoner. B. en W. meenen, dat zulk een stichting dient uit te gaan van het particulier initiatief en niet dadelijk een beroep op de publieke kas moet worden gedaan. Op de begrooting 1921 is reeds een bedrag van f 200 uitge trokken wegens subsidie voor uitzending van kinderen, en inwilliging van dit verzoek wordt financieel bezwaarlijk geacht, waarom gead viseerd wordt er afwijzend op te beschikken. De heer Pannekoek Loois. Dit advies van B. en W. ver wondert mij niet, doch er wordt beoogd hier in ’t noorden van ons land ook een koloniehuis te hebben. Dan zijn de reiskosten niet zoo groot om de kinderen er te hebben, terwijl ook de ouders er dan beter eens kunnen zien. De zaak der volksgezondheid acht ik wel een zaak der overheid. Wat opgeoffetd wordt aan het welzijn der kinderen, komt met rente terug en daarom wil ik dit verzoek vrijmoedig aanbevelen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen stemmen, de heeren Roode, Mol, Yssels en 5. Voorstel B. en IV. tot vernieuwing van Blijkens een ingesteld onderzoek naar den toestand der St. Jans brug moet deze noodzakelijk vernieuwd worden. Zoowel de onder- als bovenbouw is geheel vergaan, alleen de balans en het bovenste der hamei kan nog. De architect ontwierp een plan voor een brug van beton en ijzer, met 7 meter doorvaartswijdte, en dan weg'emma van den hoek grond van Pasver. Dit plan werd geraamd op f 38000, waarbij f 8000 voor uitruimiug grond. B. en W. vonden geen vrijheid dat voor te stellen, en nu is een houten brug met door- vaartswijdte 5.40 M. (gelijk de Harlingerbrug) geprojecteerd, kosten pl.m. f 8000. Voorgesteld wordt dat plan uit te voeren, de kosten te vinden door geldleening. Met algemeene stemmen aangenomen. 6. Alsvoren van het Hollanderzet. Het Hollanderzet moet ook noodzakelijk vernieuwd worden, wat kosten meebrengt ofschoon de gemeente zelve er geen belang bij heeft. In 1865 heeft de gemeente deze brugo-ergang van de eigenaren dar landerijen overgenotnen tegen een afkoopsom van f 400 hunnerzijds, wat geschied is met het oog op verbetering van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1