Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. P. S. BAKKER, TARWEBLOEM LEEUWARDEN Nieuwestad. Zaterdag 12 Maart 1921. 60ste Jaargang. No. 11. f voor STOTTERAARS. KOOPMANS’ „KRISTAL” Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. INGEZONDEN. DE D E L E. Onze nieuwe uurwerken. t i in e it n >r n s- te >r Benoemd is zuiver, blank en voordeelig in het gebruik. Lijst van ingekomen en ver trokken personen over Febr. STADSNIEUWS. Toaniel- of Foardrachtenkriich. Concert Haagsch Strijkkwartet. Bolswardsche Courant Afzonderlijke er een op, van een van een VDVEETENTIEPRIJ8: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regel» aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten wider No. 4. j 5 I 5 B r c s K D n ie in ui n ■g sr- ke Ift en de raa in en )er en rd- eel ast 10- de jen zal ing be- ran het eer ijn. ior- >ag jen idt, en. nee nop de nee zou óch nag nee wr ing zou- epe le jn at te sn er i», n, kir 38, 2. et te s 11 ten volle verdiend. tot opzichter der Gemeenteplantsoenen te Kampen, de heer J. Jonker, stads tuinier, alhier. Aanbesteding. week heeft de aanbesteding voor het bouwen van voor de vereeniging „Volks- we ’t samen eena, dat ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/a Cents. nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar h 5 Cent. gevaarlijke verleiding en "n we al gewoon en de overdrijving daarvan Voorjaars Nouveauté’» .De Doele” zou voor ’t vereenigings- en toch leeft er hevige pasaie. Vooral in zijn pianokwintet kon men dit een en ander opmerken. De uitvoering zoowel van de kwar tetten ala van het kwintet stond boven alle bespreking. Wij hopen dat het den heer Hoogslag moge gelukken eena weer zulk een avond te organiseeren. De lauwerkrans die hem hiervoor werd aangeboden was De aandacht wordt er op gevestigd, dat de uitvinder der zelfonderricht- methode ter genezing van het stotteren, op 17 dezer wederom in het hotel .den Hof van Holland” te Bolsward spreek uren houdt. Een bezoek moet aanbevolen worden, omdat Warnecke’s methode ook in ons land reeds goede resultaten heeft opgeleverd. Zie advertentie in het nummer van 5 Maart. zetten. In de bedoelde vergadering is daarop ten volle de aandacht gevestigd. Daarom heeft het mij bijzonder verheugd, toen mij dezer dagen ter oore kwam, dat de voogden van het St. Anthony-Gasthuis hebben afgezien van het hooren van de commissie, uit en door de ingezetenen onzer gemeente benoemd. Immers bedoelde commissie had zich bereid verklaard om met de Gasthuiavoogden te confereeren over de mogelijkheid van verdere exploitatie van .De Doele”, zoo noodig om ook middelen te beramen tot dekking van of bijpassing in bet financieel tekort, dat de exploitatie zou kunnen opleveren. Nu Gasthuis voogden het niet noodig vinden om de commissie te hooren ia het stellig tot ieders verheuging duidelijk geworden, dat zij thans zelf den weg hebben gevonden tot behoud en exploi tatie van het gebouw. Het ia natuurlijk niet aan te nemen, dat Gasthuisvoogden, zonder de commissie uit de burgerij te hooren, besloten zouden hebben het gebouw aan zijn bestemming te ont trekken en daardoor aan het openbare leven te Bolsward den nekslag toe te brengen. Om het groote belang dat er voor onze gemeente bij betrokken is, hoop ik dat wij thans weldra zullen vernemen in welken vorm Gasthuisvoogden de exploitatie denken voort te zetten. Moge het zóó zijn, dat bet gebouw, met inacht neming van behoorlijke eischen van comfort, gezelligheid, verlichting, ver warming en ventilatie aan zijn reeds eeuwenoude bestemming zal blijven beantwoorden'. Met dank voor de plaatsing, H. EI8MA. Bolsward, 10 Maart 1921. kVraa^l dil fabrikaat in fabriwksverpakki ngvan en 2-% KG vImeelfabriekIz aan de laagste De woningen moeten Augustus a.s. klaar zjjn. INGEKOMEN: Hendrina Wierdsma, de Dijk 14, van Haarlem. Ernestine Frederika Beekhuis, Groote Dijlakker 19, van Groningen. Jan Gouma, Snorkstraat 4, van Balk. Afke de Jong, Boterstraat 10, van Witmarsum. Hermanns Sjoerds, Markt plein 1, van Sneek. David Brameijer, Nieuwmarkt 3, van ’s Gravenhage. Jacob Langenberg, Tranendal 10, van Akkrum. Eelke Franciscus de Jong, Groote Kampen 11, vadS^armenhuizen. Jouke Veenstra, Dijkstraat 12, van Maarssen. Wolter Weerts, Hoogstraat 12, van Ten Boer. VERTROKKEN: Anna Elisabeth Stapel, Kerkstraat 48, naar Nijverdal. Johannes Visser, Plant soen 1, naar Terwinselen. Dirkje Anema, vrouw van 8. de Boer en gezin, Har- lingerstraat 46, naar Hoensbroek. Petrus van Nus, Groote Kampen 8, naar Amers foort. Sijtze Frederikus Sieberts, Schild- wijk 13, naar Amsterdam. Johanna Val- linga, 8t. Jozefbuurt 23, naar Alkmaar. Jan Schoonhof! en gezin, Franekerstraat 80, naar Sneek. Saakje Veltmau, Frane- In een onzer vorige nummers schreven wij dat de uurwerken, bestemd voor den Martini- en den Stadhuistoren, naar bier waren afgezonden, thans zijn wij zoover gekomen dat de nieuwe werken zijn opgesteld en reeds in werking zijn gesteld. Dezer dagen werd ons de gelegenheid geboden de beide uurwerken te bezich tigen en wij achten ’t wel van belang onze lezers in het kort onze indrukken weer te geven. Het eerst begaven wij ons naar de Martinitoren. Reeds van verre zagen wij de nieuwe wijzerplaten schitteren in de zon en op zeer grooten afstand kan men den juisten tijd op den toren zien. Het valt direct op dat de wijzerplaten niet meer onder de galmgaten zitten, doch nu er boven zijn aangebracht. Langs een donkeren wenteltrap komt men op de eerste verdieping van den toren, waar het uurwerk is opgesteld. Alleen door een klein raampje dringt het licht naar binnen, zoodat de licht stralen de bronzen raderen en blanke assen doen schitteren. Direct valt de zware solide bouw van het werk dat meer aan een machine dan aan een uurwerk doet denken. De groote raderen met breede tanden die weer in harde stalen rondsels grijpen zijn er op berekend de zware gewichten wellicht honderden jaren te torsen, want slechts eenmaal per week wordt de kracht opgehoopt om de acht groote wjjzers te drijven en de circa 50 Kg. awaren hamer 1260 maal op te tillen. Midden tusschen dit groote raderwerk ia een fijn geconstrueerd gangwerk aan gebracht met fraai uitgevoerden Graham ancregang op kogelasseff. Dit gangwerk is voorzien van een 22 Kg. zwaren compensatie aecondeslinger. De tik ia zuiver en licht als is uitgemaakt, dat het tapverbod in strijd is met de Drankwet. (Zie Leeu warder Courant 2 Maart j.l.) Gelukkig voor U, dat de Bolsw. vervroegde sluiting nog niet als onwettig is bewezen. Doch daar gaat het niet om. Het is hier de onbillijkheid, dat er noodeloos schade wordt toegebracht aan zakenmenschen, die, juist door hun bedrijf, in de termen vallen voor extra belastingen en wier koren bloeit wanneer anderen vrijaf hebben. Uit uw geschrijf bemerk ik, dat U geen cafébezoeker zijt en aan het oude liedje over drankellende zij kennen we zeer goed. Of is het in uwe oogen beter, dat jongelui, welke ’s avonds toch willen uitgaan, in de nog grootere verleiding komen om op afgelegen plaatsen dingen te doen‘welke geen licht kunnen ver dragen Is zulks niet hoogst immoreel? Meent U, dat er minder gedronken wordt? Dan hebt U het mis. Het kwaad dat U in de café’s meent te zien en uitgeroeid moest worden, heeft zich naar de straat verplaatst en is grooter en erger geworden. Het zal veel meer slachtoffers eischen dan het matige cafébezoek. Nogmaals, laat de café’s op Zaterdag en Zondag tot den gewonen tijd geopend blij ven en het straatscbandaal zal afnemen. Met dank voor de plaatsing, Een liefhebber van kaartepel. huisklok, doch steeds uiterst regelmatig daar de hiervoor benoodigde kracht geheel afgescheiden van de aandrijving der wijzers iedere 30 seconden wordt aangevuld. Ongeveer 16 Meter hooger treffen we de vier groote klokken aan. Op de grootste hiervan die meer dan 3000 Kg. weegt zal het uurwerk de heele uren voluit en de halve uren één slag slaan Jammer dat deze klok door een kleine scheur aan den onderrand, haar mooien zwaren klank heeft verloren, zoodat voorloopig wellicht de derde klok, die 1500 kg. weegt, baar taak zal overnemen. Nog hooger, circa 25 Meter boven de plaats waar het uurwerk is opgesteld, zijn de vier bijna 2 Meter groote rood koperen wijzerplaten aangebracht. Ook hier weer een massa bronzen raderen voor het drijven van de uur- en minuut wijzers en ziet men de verbinding met het uurwerk aan een flink kogellager opgehangen. Bij het zien van dergelijke uurwerken staat men verbaasd over de manier waarop zoo’n werk wordt ge construeerd. Alle weerstand wordt gebroken door tallooze raderen en kogel lagers en een beweging van misschien een kwart millimeter aan het ondereinde van een stang van 20 Meter hoog, doet de gebeele stang een gelijk eind draaien. Het uurwerk van den Stadhuistoren is zeer hoog opgesteld, slechts enkele meters onder de wijzerplaten. Dit werk in zijn zwaar smeedijzeren frame op stalen onderstel vestigt direct den indruk van een degelijke constructie. Het is dan ook het 725ste uurwerk door de bekende firma B. Eysbouts te Asten gemaakt. Het werk is niet zoo zwaar als dat in den St. Martinitoren, maar meer gecompliceerd, daar het twee slag werken heeft en wel voor de heele en de halve uren voluit en de kwartieren één slag. Het kwartier na het uur zal door een slag op den kleinen klok en het kwartier voor het uur door een slag op den grooten klok worden aangegeven. Het werk is overigens geheel gelijk aan dat in den St. Martinne en de strengste eischen zullen hieraan gesteld kunnen worden. We twijfelen dan ook niet of deze groote en belangrijke tijds- verbetering onzer stad zal ieder weten te waardeeren en al spoedig zal men vol vertrouwen aan onze monumentale torens weer den juisten tijd vragen, die dezen steeds correct zullen aanwijzen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Men zal zich herinneren, dat onlangs een openbare vergadering werd gehouden over het behoud van „De Doele”, als vergader-, tooneel- en concertzaal. Het wordt door iedereen gevoeld en het is trouwens ook ter vergadering uitgesproken in een met algemeene stemmen aan genomen motie, dat „De Doele” on misbaar is. Verdwijning beteekenen de dood leven te dezer plaatse en ’t kortwieken van allerlei kunstuitingen. Het is mijn doel niet, dit thans nader uiteen te kerstraat 80, naar Sneek. Obe Lammert de Jong, Looiersbuurt 10, naar Wit marsum. Catharina Wilhelmina Brossen, de Dijk 3, naar Enschede. Jasper Draai- sma, Kerkstraat 36, naar Amsterdam. Jan van der Kam, Klippen 12, naar Spaarndam. Geert Mietus en gezin, Kerk straat 28, naar Hoensbroek. Oeke Sie- mensma, Lonjé 7, naar Amsterdam. Ytje Blaauw, Gr. Dijlakker 35, naar Rotterdam. Jacob Andela, Gr. Dijlakker 32, naar Makkum. De krite „Boalsert” tinkt de twadde Peaskedei yn ’e Doele to hélden in toaniel- of foardrachtenkriich for twa ,persoanen. De dielname is foldwaende en it Kritetoaniel scil in nij blijspiltsje opfiere fen Schuitmaker. De hearen G. A. Leverland to Boalsert, B. S. Hylkema te Ljouwert en W. Jacobs to Arum, scille karmasters wêze for de kriicb. It wirdt fêst in moaie joon. Er waren van uit Bolsward toch nog ongeveer een twintigtal muziekliefhebbers naar Sneek getrokken om het concert, dat het Haagsche strijkkwartet met medewerking van den beer Jac. N. D. Hoogslag, pianist aldaar op Woensdag 2 Maart j.l. gaf, bij te wonen. Dit twintigtal zal zich zeer zeker zijn gang niet hebben beklaagd. Het was een avond van hoog kunst genot. Het kwartet Op. 18 van L. van Beethoven was al dadelyk een openbaring. Zooals men weet kenmerkt zich de muziek van Beethoven vooral door haar groote diepte, steeds klinkt er ons uit tegen het innig-diep gevoel van een groote ziel, van een die alle mensebe lijke aandoeningen kent, van een die veel heeft geleden en gestreden, maar die in den strijd heeft overwonnen en daarin een geluk heeft gekend dat niet van deze wereld is. Wanneer zulke muziek op zoo superieure wijze wordt vertolkt als door het Haagsche strijkkwartet dan voelt men zich in aanraking met een hoogere wereld. De muziek van Schubert is van anderen aard, toch leeft er ook in deze muziek een groote innigheid van gevoel en uit zich dat gevoel op zoo spontane, ongekunstelde wijze. Voor ons klonk echter na Beethovens kwartet dat van Schubert, hoezeer we er ook van genoten, toch eenigszins als een verzwakking. Na de pauze kregen we nog het piano-kwintet van César Franck. Het is geen wonder dat de kunst van César Franck voor de meeste con certbezoekers uit de provincie in vele opzichten nog een gesloten boek is. Men hoort zoo weinig muziek en van wat men dan nog hoort wijkt de muziek van Franck in vele opzichten af. César Franck vertegenwoordigt een geheel nieuwe richting. Voornamelijk geïnspireerd door Beethoven en Bach volgt hij zijn eigen weg die in vele opzichten van die der classieken afwijkt. Noemen wij slechts een andere wijze van melodie-vorming, nieuwe harmonieën een geheel andere architectuur. Wie met deze dingen eenigszins bekend is, vindt in Franck’s werken dingen van een sublieme schoonheid. César Franck was een innige, teedere naar het mystiek neigende natuur, leeft er in zijn muziek soms Mijnheer de Redacteur. Ik had wel verwacht, dat aanval zou losbreken op mijn ingezonden stukje en wijl U in uw voorlaatste nummer kennis gaf, dat een stuk te laat kwam om toen nog geplaatst te worden, heb ik tot nu toe gewacht met antwoorden, om dan twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Laat ik eerst mijn collega kaartspeler eens onder handen nemen. Welnu, waarde heer, uwe veronder stelling dat de caféhouders een actie tegen de vervroegde sluiting op touw zetten, wordt door hunne bond officieel weersproken. Deze slag ia dus afge troefd. Hiermede vervalt dan ook uwe uitdrukking van „een addertje onder het gras.” Ik heb beelemaal niet beweerd, dat men thuis niet kan kaarten. Indien U tenminste niet zwartgallig is jegens de caféhouders en hunne inrichtingen, zult U mij moeten toegeven dat in de café’s het kaartspel een aangename verpoozing biedt. Of komt U nooit in zoo’n lokaal Zoo ja: dan weet U wel dat men niet speciaal daar heen gaat om te drinken, doch ook om de gezelligheid. Wanneer U dan bij een goeden hospes komt, zult U geen hazardspel mogen spelen, omdat dit uit den booze is en alzoo geweerd wordt. Gelukkig zijn wanneer men kaart, niemand beklad wordt, doch dat bekladden van andere personen veelvuldig in ’t café zou voor komen is mij nooit gebleken. Hier speelt U hoog spel. De z g. kaartavondjes aan huis kunnen zeer gezellig zijn, maar hoe dikwijls komt het niet voor dat huiselijke om standigheden dit bezwaarlijk maken. Verder schijnt U geen zakenman te zijn anders zou U geen opheldering vragen over de belemmeringen die den kasteleins in de laatste tijden in den weg worden gelegd. Dit is wel misère ouverte. Uw slotwoord „opgepast” geeft ook mij te denken. Aan den voorstander van cafésluiting kan ik nog zeggen dat de Hooge Raad over het tapverbod juist zoo schijnt te denken als de heer Kantonrechter te Leeuwarden. Bij arrest van 21 Febr. j.l. - 179400 - 179000 Firma Krijtenburg, Harlingen - 174800 E. Statema, Bolsward - 174580 L. H. Geveke, Leeuwarden - 174440 A. v. d. Zee, Sneek - 172866 Joh. Olij, - 165000 Firma Gebr. Geveke, Leeuw. - 159448 Begrooting f 181100. Het werk is voorloopig inschrijvers gegund. Deze plaats gehad 84 woningen huisvesting”, alhier. De uitslag was R. Feenstra, Bolsward f 193840 D. Feenstra, - 193300 J. v. Anholt, - 185000 Gerrit de Wilde en Co.,Leeuw.- 182439 Gebr. de Boer, Steenwijk J. Nauta, St. Anna Par.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1