en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. LEEUWARDEN. N.V. v.d. LINDEN. OPENING VOORJAARSSEIZOEN. s, L Vrije bezichting expositie in onze magazijnen. 60ste Jaargang. Zaterdag 19 Maart 1921. No. 12. voor t I, J T Pepermunt, s r NAAR DUITSCHLAND. sr. G-MENGD NIEUWS. „FRIESLAND”. Een fraai en belangrijk werk. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Uw leverancier kunt U niet beter kiezen dan door onze adressenlijst te raad plegen. Slachtoffers maakt de absoluut zuivere, medicinale INGEZONDEN. In het strijdperk Reciteerwedstrijd. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. STADS IEUWS. Bolswardsche Courant Afzonderlijke of ID bij ti. j. 2e. 3e. en sn. 5 4. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder Ne. 4. en an an iar 't»e en id, nd nk 17 lt, ge hy Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, “g en lie sit want waar ze eenmaal is binnengedrongen verdwijnen andere soorten. m, de et. aal iet de is- irP De Westlandsche Hypotheekbank in 1920. Uit bet, in de op 11 dezer in de Algemeene Vergadering van Aandeel houders der Weatlandsche Hypotheek bank, te ’s Gravenhage, uitgebrachte jaarverslag over het boekjaar 1920, wordt, blijkens een ons door haar Bijkan toor Groningen toegezonden communiqué, het volgende ontleend De aftredende Commissarissen Jhr. Mr. J. H. van Reenen, Mr. A. F. Baron van Lynden, J. A. Molenaar, G. L Maal- drink en Jhr. Mr. A. F. O. van Basse van Tsselt, werden herkozen. Tot Com missaris werden benoemd de heeren Mr. J. F. H. Beins, Hoofddirecteur der Groninger Bank, en Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn. Opgemerkt wordt dat reeds merkbaar is dat de zeer hooge prijzen, die in voorafgaande jaren voor onroerende goe deren werden besteed, zich op den duur niet zullen handhaven. De deskundigen der Bank die steeds gemeend hebben de betaalde prijzen niet te mogen aan nemen als grondslag voor hunne taxatiën der scherpste concurrentie hand haven onze SIGAREN-merken zich volledig door prima kwaliteiten tegen laagst mogelijke prijzen. Prachtaanbieding in Sigaretten. Firma JOHs. TROMP, Sneek. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/, Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Ons werd ter kennismaking en beoor- deeling een zeer fraai uitgevoerd boek werk gezonden Kromoblanda” genaamd. Da heer H. F. Tillema te Groningen, die langen tijd in Indië werkzaam is geweest als fabrikant en als apotheker, lid was van den Gemeenteraad van Semarang, heeft zich tot taak gesteld, de oogen van autoriteiten en 't publiek Bij de Woensdag j.l. gehouden reciteer wedstrijd, ter gelegenheid van ’t 50 jarig bestaan der ijsclub ^Eendracht" te Oosterlittens, behaalde onze stadgenoot, de beer H. Klom, den eersten prijs in de afd. Luim met ,Een Droom” van Samuel Falkland. De publieksprijs werd toegekend aan onze stadgenoote, Mej. T. Statema. Men zend ons ter kennismaking no. I van Friesland, een nieuw algemeen Weekblad, ter bevordering van ’t Vreem- delingen-verkeer en gewijd aan IJs- en Watersport, Kaatstsport, Motorsportenz., mei Bijblad voor Litteratuur, Kunst, Wetenschap en Personalia. Het Blad verschijnt in verschillende afdeelingen, alle een der bovengenoemde factoren betreffende. De afdeeling Vreemdelingen-verkeer” is het officieel orgaan der Afdeeling Leeuwarden der Ned. Reisvereeniging, omvattende 23 gemeenten, waaronder ook Bolsward en Wonseradeel. Het geheel ziet er goed uit, er is veel letenswaardigs, terwijl een aantal aardige plaatjes eene welkome afwisseling *brengt. Wij missen de Voetbalsport, wel wat wonder, deze sport waaraan onze juiste bladen heele kolommen wyden, heeft ook in Friesland duizenden vrienden en vriendinnen, zooals ik onlangs op 'n Zondag in Leeuwarden kon opmerken. Blijft alles zoo als dit eerste nommer is ingericht, dan vindt Friesland zijn weg, beslist. We zullen gaarne een 2e nommer ontvangen en dan aan onze lezers mis schien meer kunnen vertellen. De abonnementsprijs bedraagt per jaar f 3, die voor Leden van Vereenigingen, die dit blad als orgaan” hebben erkend, anderen betalen f 4. M. de R., Wij verzoeken beleefd opname van onderstaande. Aan de liefhebber vin het kaartspel. Hoewel de strekking van uw inge zonden artikel in de Belsw. Courant van 12 dezer, het kaartspel in de café's, aanleiding zou kunnen geven tot een aanval onzerzijds, willen wij dat nu niet doen. Wij willen meer de aandacht vestigen op enkele uitlatingen in uw betoog, die nu juist niet getuigen van een roijaal standpunt. Wanneer U »onbe- kende inzender” de belangen der café houders wilt bepleiten tegenover de aan vallen der onthouders, dan is dat uw recht, wat wij allerminst willen ont kennen. Maar dan strijdt men in de allereerste plaats met open vizier en in de tweede plaats gaat men sakelijke argumenten naar voren brengen. Dit laatste laat bij U zooveel te wenschen over, dat wij ons verplicht achten daar tegen een scherp protest te uiten. Wij tarten U de bewijzen aan te voeren, waaruit le. zou blijken: dat het straat schandaal in Bolsward door de sluiting sterk is toegenomen dat de sluiting meer slachtoffers eischl, en nu het belangrijke punt, dat de idieele strijd der onthouding gevoelig kwetst; dat hel de jongelui in de nog grootere verleiding brengt immoreels hande lingen le verrichten. Men moet wel over een flinke dosis onbeschaamdheid beschikken om zooiets te durven beweren. Met belangstelling zullen wij uw ver weer, en nu eens onderteekend met uw waren naam, tegemoet zien. Met dank voor de plaatsing. L. MOL Fzn. 8. J. S1XMA. teekening der kennisgeving en toewijzing. Deze leening wordt afgelost in 29 jaren in dier voege, dat de eerste aflossing plaats vindt in 1925, de laatste in 1953. Het bedrag der jaarlijksche aflossing wordt zoodanig bepaald, dat jaarlijks aan rente en aflossing ongeveer gelijk bedrag verschuldigd is. De provincie behoudt zich de bevoegd heid voor, na 1 October 1925 in eenig jaar meer of wel het geheele restant af te lossen. Wordt de leening niet in haar geheel of het restant der leening niet in eens afgelost, dan worden de af te lossen aandeelen aangewezen door loting. De uitslag daarvan wordt in een meer dagbladen bekend gemaakt. De voldoening van de ter aflossing aangewezen obligatiën beeft plaats bij den betaalmeester te Leeuwarden en bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, tegen inwisseling van de uitgelote obligatiën, met de daarbij behoorende nog niet verschenen coupons. De coupons vervallen 1 April en 1 October van elk jaar, de eerste coupon vervalt 1 October 1921. Hel recht wordt voorbehouden bij de toewijzing inschrijvingen niet in aanmerking te doen komen. Ingeval van overteekening zal de toewijzing zooveel mogelijk pondsponds gewijze geschieden. De betaling der toe gewezen obligatiën moet geschieden op 31 Maart 1921 ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad tegen overgifte der definitieve obligatiën, of zoo deze niet tijdig gereed mochien zijn van recepissen, welke zoo spoedig mogelijk tegen de definitieve stukken worden verwisseld. Het zegelrecht der nota van toewijzing komt ten laste van den insch rij ver. Aan het bestuur van de Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam zal worden gevraagd de obligatiën in de beursnoteering op te nemen. In »de Harmonie” te Leeuwarden werd heden en gisteren door de N.V. v. d. Linden de jaarlijksche modeshow gehouden. De groote zaal was flink gevuld. Duidelijk werd ons de groote wijziging die dit jaar de mode brengt. Van de laag uilgesneden hals komt men tot de hoog opstaande kraag, terwijl de nauwe rokjes meer en meer worden vervangen door de zeer wijde, die ons meer doen denken aan Crenoline. Toonaangevende kleuren zijn Marine, Beige en Briq in hun diverse uuan- ceeringen. Blouses in mooie strepen trokken onze aandacht, eveneens de japonnen in tot heden ongekende modellen. Een passend strijkje verhoogde de groote gezelligheid, die beide dagen in »de Harmonie” heerschte. Kinderen, vogels en planten. Ter gelegenheid van haar 15 jarig bestaan heeft de Vereeniging voor Kin derbescherming te Belgrano (een district in Argentinië) een vlugschrift uitgegeven waarin te lezen is: De kinderen zijn de toekomst van het vaderland, laten we hen dus opvoeden. De vogels zijn nuttig voor den land bouw, laten we hen daarom beschermen. De planten geven gezondheid, genoegen en rijkdom, laten we die dus opkweeken. Kinderen, vogels en planten zijn het geluk van het huis, laten we ben dus liefhebben. De vereeniging streeft naar kinder bescherming door samenwerking tot stand te brengen tusschen school en huisgezin. De drukkers in het Zuiden van ons land en met name in de mijnstreek hebben geenszins volop werk. Dit is voor een niet onbeduidend deel te wijten aan de lage Mark; daar Duitsch- land in de onmiddellijke nabijheid ligt is het een kleinigheid je werk even bij een Duitsche firma te laten drukken. Toch moet men soms smakelijk lachen als men ziet wat in Duitschland gedrukt wordt en feitelijk voor de Hollaudsche persen bestemd was, zoo lezen wij in het Tarief van 12 Maart j.l. Het gaat hier over een feestgids van een in het Zuiden gehouden wedstryd van kwartetten. De feestvierende vereeniging moest zuinig zijn, en dies werd de feestgids in het Rijnlandgedrukt. Nou,de tnenschen kregen waarvoor hun geld. Nog nooit heb ik zoo’n gids van een Neder landsche pers zien komen. Hij wemelt van fouten en stommiteiten. De namen van de vereenigingen en zangers zjjn schier geen van alle juist. Voor concert zaal leze men cenzertzaalde adverteutie- rubriek gaf een vermakelijk overzicht van de wijze waarop onze-’ moedertaal mishandeld werd. Men leest: prijz, medaelle, aloom (in plaats van alom) onder-stande, vragt en vracht voor vraagt, rind en rindslagerij, gedistillerd, aenbe- velend. Een wasscherij luistert naar den naam ^Sneeuwwit”. Deze wasscherij heet in het boekje sneenwit en vraagt: Behorrt gij nog niet tot onze cliérstèle (kHerstelen nooit van gehoord.) Een bioscoop annonceert pragtvolle projectile (bedoeld is natuurlijk projecties.) Zoo zouden we kunnen doorgaan, het wemelt van fouten, ziehier een klein bloemlezinkje uit bet Duitscbe product. Een conclusie zullen we niet trekken. Wie moest zich meer schamende Duitsche firma of de feestvierende ver eeniging, om zulk een carricatuur van een Hollandschen feestgids op de markt en aan den man te brengen Het bestuur dringt er nog op aankoopt bij der Inserenten. Wij geven vriendelijk den raad laat je werk in Nederland maken, dan kun je tenminste waar voor je geld eiscben. het niet noodzakelijk achten, is daarop, voorzichtigheidshalve bereid een flink bedrag afgeschreven. Bij inspectie der verbonden onderpanden bleek dat de staat van onderhoud gunstig was. De netto-wiust bedraagt, na afschrij ving op kantoorgebouwen en op gemeld onr. goed, op zegelkosten en drukwerken f422 729.761/2- Na toevoeging aan de reserves met f 120.640.dateering van de reserve voor speciale doeleinden met f 20.000, uitkeering van tantièmes, betaling van dividend- en tantième-belasting, over dracht op nieuwe rekening kan aan aandeelhouders worden uitgekeerd 35 pCt. dividend, zijnde f 87.50 per aandeel. Als dividend-saido wordt bovendien gereserveerd een bedrag van f 19.083 75. Na bovenstaande toevoeging, stijgen de reserves dan tot het bedrag van f 1.282.273.471/2. De beurskoers van het uit. December 1920 van de effecten van het belegd reservefonds wijst een nadeelig verschil met de boekwaarde aan van f 30.140.12; welk bedrag geheel wordt afgeschreven op de koerswinst, zoodat de reserves volkomen intact blijven. 61/2 pCt. leening prov. Friesland. Door de Vereeniging voor den geld en effectenhandel in de prov. Friesland wordt op Maandag 21 Maart bij de leden dier Vereeniging en te Amsterdam ten kantore van de wed. Tjeenk Co., de inschrijving opengesteld op f 2 millioen pCt. obligatiën ten laste van de provincie Friesland, (vijfde electriciteits- leening), in stukken van f 1000, tot den koers van 100 pCt. Aan het prospectus dezer uitgifte ontleenea wij bet volgende Voor elk aandeel wordt een obligatie aan toonder afgegeven wordt evenwel, inplaats van deze, een obligatie op naam verlangd, dan zal het verzoek daartoe aan Gedeputeerde Staten moeten worden gedaan, binnen acht dagen na de dag- te openen om een helder inzicht te krijgen van de toestanden die nog in onze Oost heerschen. Heeft vroeger Douwes Dekker onder hel pseudoniem vMultatuli” in den Max Havelaar met kracht en klem gewezen op de verdrukking van den inboorling onzer koloniën, de heerTillema wijst op den treurigen gezondheids toestand der bevolking. Door gegevens overal verzameld laat bij zien, hoe daar in die warme gewesten infectie heerscht in velerlei opzicht. Door tal van photografirën wordt de tekst verduidelijkt, waarin hij aantoont dat Indië nooit een gezond land zal worden, als niet de vele poelen van besmetting worden opgeruimd, ’s Schrij vers doel is te trachten de aandacht te vestigen op die zoo hoogst belangrijke vraagstukken en somt dan op hoe de alcohol daar nog steeds een verwoestende rol speelt, de lepra of melaatscbheid altoos nog talrijke slachtoffers velt, doch tevens ook hoe door de onzedelijke gebruiken aldaar de geslachtsziekten een kanker zijn voor de bevolking, waardoor ook tuberculose, malaria enz. heerschen, welk een en ander grooten invloed uitoefent op de energie van inboorling en vreemdeling. De conclusie wordt dan ook gemaakt dat hoewel de bevolkings statistiek zeer onvolkomen is, toch de bevolking in getalsterkte achteruitgaat. Dit werk van den heer Tillema, dat niet in den handel is, doch aan regee- ringspersonen en de pers werd gezonden, is op aanvraag verkrijgbaar voor hen, die in ’t lot van onze heerlijke Koloniën een warm belang stellen. Het door ons hier aangeduide werk is deel III van het geheel. Deelen I en II zijn niet meer verkrijgbaar, en van dit 8e deel, dat nog een vervolg zal krijgen, is door de oorlogstoestanden de verschijning erg vertraagd. Wij meeuen, door dit bericht mee te werken, om het schoone doel des Schrij vers te bevorderen en de aandacht mede te vestigen op het belang dat er gelegen is voor 't Moederland, om al het moge lijke te doen, om in de Koloniën de nog heerscbende wantoestanden te ver beteren. en te dien opzichte een zeer gereser veerde houding hebben aangenomen, kunnen evenals de Directie, op de gevolgde gedragslijn thans met tevreden heid terugzien. De betaling van hypotheekrenten en aflossingen gingen zeer geregeld, slechts in één geval maakte wanbetaling het noodig gebruik te maken van het recht tot verkoop van het verbonden onderpand. De plaatsing van pandbrieven was zeer bevredigend. In 1920 werd n.l. verkocht voor f 3.031.150,pandbr. Uitgeloot en teruggekocht werd voor f 2.570.450,zoodat het bedrag in omloop vermeerderde met f460.700, Aan 6, 3, 41/J, 4 en pCt. pand brieven staat thans uit voor een bedrag van f 31.857.850,—. De gemiddelde pandbrief rente be draagt 4.3967 pCt. Aan hypotheken werd gesloten voor f 5.520.850,daarentegen werd afge lost voor f 5.085.075,zoodat op uit. December in hypotheken was belegd voor f 32.105.115,—. De gemiddelde hypotheekrente be draagt 5.1272 pCt. Slechts tweemaal was de Bank genood zaakt tot verkoop van het verbonden onderpand over te gaan, éénmaal wegens wanbetaling en in het andere geval wegens faillissement van den debiteur.' In het eerste geval ging de opbrengst onze vordering aanmerkelijk te boven. In het tweede geval heeft de Bank het onderpand, land te Gouda, ter voor koming van verlies ingekocht, daar op goede gronden kan worden verwacht dat dit land zonder verlies zal kunnen worden verkocht. Hoewel de deskundigen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1