z en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. 4 t. IN, TARWEBLOEM n.v. H.v. P. S. BAKKER, LEEUWARDEN - NIEUWESTAD. 60ste Jaargang. Zaterdag 26 Maart 1921. No. 13. voor N. KOOPMANS’ ID „KRISTAL” is voortreffelijk van smaak en voldoet aan de hoogste eischen. n I STADSNIEUWS. Nog een Het handelsregister. s, Onze voorjaarscollectie in JAPONNEN, MANTELS, MANTELOOSTUMES, BLOUSES, OOSTUUMROKKEN en MEISJESKLEEDING is thans compleet, en wordt in onze speciaal ingerichte afdeelingen getoond. INGEZONDEN. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. HET GELD. Jubileum. Louis Bouwmeester. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Vergadering K.V. „Bolsward”. eerste kievitsei. Vergadering Gemeenteraad. Bolswardsche Courant Afzonderlijke Het bureau Dijkstra 2. en. te Voetbal. SPARTA—F. C. A. II 8-4 Zondag heeft F. C. A. II een vriend schappelijke match gespeeld tegen Sparta Buiten verantwoor lelijkheid der Redactie 2 ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cis. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. van dit blad i» telefonisch aangesloten onder No. 4. en Wtot verschillende uiterst nuttig handelsartikel onverruild door de stad kruien op het punt om inelkaar te zakken van honger en uitputting. Een dergelijke ervaring deden ook enkele losse knechts van een slager, een hoefsmid en een timmerman en een bediende van een manufacturenzaak op, die respectievelijk voor hun dagwerk ontvingen een schapen vel, een dozijn hoefijzers, een stuk dennen hout, en twee el rood flanel. Al die men- schen waren wegens lichamelijke uitput ting niet in staat om den volgenden dag hun taak te hervatten en zij zagen ook allen heel goed in, dat zij er niet zoo heel veel beter aan toe zouden zijn geweest, als ieder van hen alleen in vleesch of alleen in drank of in huisvesting uitbetaald was geworden inplaats van in steenkool, huiden, timmerhout, hoefijzers en stof. De werklieden belegden derhalve eene vergadering en namen dadelijk het vol gende besluit: „Dat, daar het systeem om een arbeider te betalen met een hoeveel heid van het door hem geproduceerde artikel, evenveel tijd en werk noodzakelijk maakte om zijn loon dienstig te maken aan zijn behoeften als vereischt werd voor den arbeid zelven, waarmee hij het voor noemde loon verdiende; het bijgevolg slechts rechtvaardig was, indien de werk gevers hun arbeiders zouden veroor loven, om de helft van den geheelen werktijd waarvoor zij betaald werden, te besteden voor het omzetten van hun ver diensten in die artikelen, waarmee zij in hun onmiddellijke behoeften konden voor zien.” Maar de werkgevers antwoordden hierop, dat een dergelijke overeenkomst niet alleen gelijk zou staan met een verdubbeling van het loon in verhouding tot de directe productie, maar dat bovendien hierdoor de productie, zelve tot op de helft zoude verminderen, hetgeen een algemeene schaarschte tengevolge zoude hebben, zoodat de verdere materieele ontwikkeling van het land zeer belemmerd zoude worden. Zoo kwam het, dat er een ernstig geschil rees tusschen de vertegenwoordigers van het kapitaal en die van den arbeid hetgeen zooals altijd in dergelijke gevallen, ont zaggelijke verliezen tengevolge had, niet alleen voor allen die bij de zaak betrokken waren, maar voor de geheele gemeenschap. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cent» per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Sneek, welke drie invallers had van B. V. C., die zoo sportlievend waren de plaats van de niet opgekomen Spartanen in te nemen. Kwartier over 2 wordt onder leiding van den beer R. v. d. Meulen begonnen Door een hoekschop wordt al spoedig aan F. C. A. de leiding gegeven. Sparta laat zich hierdoor niet ont- en weet kort daarna gelijk te geving gevonden, aangeboden aan alhier. Vervolg. De periode van goederenruil. Maar toen nu eindelijk al die verschil lende menschen bij elkander waren ge komen om onderling hun producten en diensten te verhandelen, deed zich dadelijk een nieuwe moeilijkheid voor en zulk een onoverkomelijke moeilijkheid, dat ieder voor zich er ernstig over dacht of het niet beter was, dat hij maar naar huis ging en probeerde om elk voorwerp voor zichzelf te produceeren, inplaats van iets te verruilen. „Want hoe,” zeiden zij allen kunnen wij nu uitmaken, wat naar ver houding de onderlinge waarde is van onze verschillende artikelen en diensten die wij met elkander willen ruilen „Hoe kan ik weten zeide Jansen hoeveel brooden ik zou moeten krijgen voor mijn jas?” „Of ik” zeide de Groot „hoe kan ik uitmaken hoe hoog en breed de schoor steen moet zijn dien ik zal maken voor mijn kleedingstuk. En de boer begon met de bakker te twisten omdat deze laatste zijne geheele afbetaling in brood in eens wilde afdragen terwijl de metselaar, wien het vooruitzicht om tot in lengte van dagen op oudbakken en waarschijnlijk zelfs beschimmeld brood te moeten eten, allerminst toelachte, zijn graan door den bakker betaald wilde hebben tegen het tarief van een versch brood per dag. Wat de arme Jansen betreft die was lang zamerhand zoo gedwee geworden door den honger dat hij niet meer het hart had om zich te verzetten tegen het voorstel, dat hij een karrevracht brood in eens zou krijgen in ruil voor zijn jas, hoewel zijn huis zoo klein was dat hij een gedeelte van zijn „afbetaling” op zijn dak zou moeten opstapelen waar het ongetwijfeld door anderen dan door zijn eigen familie leden zou worden opgegeten. Omstreeks denzelfden tijd had nog een ander, veel besproken incident plaats. Een man die niets te verkoopen had dan zijn werkkracht, had zich verhuurd om een schip te laden met steenkool waarvan een ader ontdekt was geworden en na een geheele dag hard gewerkt te hebben had hij als loon voor zijn diensten een ton steenkool gekregen. Maar daar deze arbeider nu juist voedsel en huis vesting noodig had en geen steenkool (hoe nuttig dit artikel overigens ook mocht zijn) bleef hem niets anders over dan te probeeren of hij zijn steenkool ook kon ruilen en dat wel zoo gauw mogelijk om in zijn onmiddellijke levensbehoeften te voorzien. Hij was te arm om een paard en kar te kunnen huren, daarom leende hij een krui wagen dien hij met steenkool vulde en zoo trok hij er op uit om menschen te zoeken die voedsel en huisvesting te ver koopen hadden. Maar al die menschen waren toevallig al ruimschoots voorzien van steenkool; en den volgenden ochtend zag men den arbeider nog maar steeds zijn B. en W. tot ver hei aanvragen van voor de 46 van B. en W. tot het eervol ontslag aan den Zondag 3 April a.s. zal de heer G. Keikes zijn 25-jarige ambtsvervulling als deurwaarder bij het Kantongerecht alhier herdenken. Het zal den jubilaris dien dag stellig niet aan blijken van belaiigsteUi g ontbreken en wij hopen dat tiij nog vele jaren met dezelfde opgewektheid zijn ambtsbezigheden mag blijven ver vullen. M. de R. Beleefd verzoeken wij opname van onderstaande: Aan de Burgerij vau Bolsward. Evenals dat bet vorige jaar is geschied denkt het Drankweer-Coraité hier ter plaatse, in aansluiting met de actie door Zoo hebben wij Donderdagavond ge legenheid gehad onzen grooten tooneel- meester hier in ons midden te hébben. Veel is er geschreven over de groote en grootscbe huldigingen Bouwmeester in de afgeloopen maanden gebracht in alle plaatsen van ons land, en zelden hebben wij een tooneelspeler gehad, die zoo bemind is onder zijn medespelers en gezien en geacht door het publiek, dat bij zoozeer weet te boeien en te brengeu onder den indruk van zijn spel. Wij kunnen het den meester aanzien, dat hij lichamelijk de beste jaren beeft gehad, maar zijn spel is nog altijd zóó, dat de hoorders geboeid worden en mede leven met hetgeen op het tooneel gebeurt, Zijn rustige manieren en diep gedoeld spel, alles dwingt steeds weer nieuwe bewondering af en een avond te luisteren naar Louis Bouwmeester, beteekent een avond van genot. Jammer dat de omstandigheden niet meewerkten, gaarne hadden wij hem een waardiger hulde gebracht, maar degenen, die aanwezig waren, hebben Bouwmeester door een na ieder bedrijf herhaald langdurig applaus, dank gebracht voor zijn eenig mooi spel. Opgevoerd werd deze avond ’t werk in 3 bedrijven, „Vriend Fritz”, waarin Bouwmeester de rol vervult van David Sichel, joodsch rabbijn. Het 1ste bedrijf speelt ten huize van Fritz Kobus, een vroolijke jongeman, die zich met eenige boezemvrienden voorgenomen heeft niet te trouwen en te genieten van alles wat het vrijgezelleven biedt. David Sichel, in den omgang genaamd de Rebbe, stelt zich echter steeds ten doel gelukkige huwelijken tot stand te. brengen, en bij een feestmaaltijd ten huize van mijnheer Kobus, waar deze en zijn vrienden weer eens de groote voordeelen van het vrijgezellenleven opsommen, wordt het den Rebbe te machtig en zegt de heeren onomwonden zijn meening. Het einde van dit bedrijf is, dat de Rebbe Fritz Kobus voorspelt, dat hij binnen een jaar getrouwd zal zijn, waarop de heeren een weddenschap sluiten. Het tweede bedrijf zien we Fritz bij een zijner pachters waar hij logies heeft gezocht om te ontkomen aan de Rebbe, die niets meer doet dan hem vervolgen met meisjes, die hij voor hem geschikt was in goede moedigen maken. Zij weten door goed samenspel nog 5 goals te maken, terwijl F. C. A. nog 1 ten deel valt. Na de rust weten beide elftallen nog 2 goals te maken. Sparta heeft deze wedstrijd welverdiend gewonnen. De drie B. V. C.-ers maakten een goed figuur, vooral conditie. Jk Vraagt dit fabrikaat in fabriaksverpahki ngvanyfO' en 2-% KG XlMEEL FABRIEK |X geheel Nederland, een Blauwe week te organiseeren van 9 tot 14 Mei, waarvan de nadere bijzonderheden later per adver tentie en circulaire zullen worden bekend- g-maakt. Voor dit doel is veel geld noodig en wij zijn zoo vrij u dezer dagen een lijst te presenteeren, waarop u kunt blijk geven van uw sympathie voor de Onthouding. Waar wij het vorige jaar hebben ondervonden, dat de ingezetenen van Bolsward ons streven zeer sympathiek gezind zijn, meenen wij niet te mogen twijfelen dit jaar weer dezelfde welwillendheid te onder vinden. Voor het Drankweer Comité, S. J. SIXMA, Secr. Mijnheer de Redacteur. Op gevaar af van uwe lezers te ver velen en misbru'k te maken van de gastvrijheid in uw geëerd blad, kom ik nog éénmaal eenige ruimte verzoeken om de heeren Mol en Sixtna te ant woorden. Dat het straatscbandaal is toegenomen, kan ieder die oogen en ooren heeft, constateeren. Mijne overtuiging is, dat de vervroegde sluiting daaraan mede- werkt. Lees niet „alleen de oorzaak is”. Dat de sluiting meer slachtoffers eischt, kunt u ook zelf waarnemen als u ziet dat thans de flesch op straat de rondte doet inplaats van het glaasje in de herberg. En dat de jongelui nog aan grootere verleiding blootstaan, is mede een gevolg van bet vorenstaande. Ziehier dan feiten. Men behoeft waarlijk geen groote dosis onbeschaamdheid er op na te houden, dit te beweren. Ieder die het zien wil, kan het zien. Maar u brengt dit in verband met uwe drankweer- propaganda. De fouten die daaraan kleven, wilt u niet zien. Liefst zou u nog willen vertellen, dat ik de drankellende help bevorderen, maar dan is u mis. Dat zou beschamend zijn. Om nu niet in sommige oogen voor onbeschaamd door te gaan, acht ik het gewenscht mijn pseudoniem te bewaren. Zoo’n eisch wordt gewoonlijk gesteld, als men met de zaak aan zit, nietwaar! En hiermede M. d. R. neem ik afscheid van dit onderwerp, ’t Begint zoo te verwateren. Met dank voor uwe welwillendheid, Een liefhebber van kaartspel. Bolsward, 21 Maart 1921. Hiermede sluiten wij dit debat. Redactie. Benoeming leden Commissie voor de lichamelijke opvoeding. 12. Benoeming van een gemeente- architeet. Voorgedragen worden de Heeren: 1. A. S. Vellinga, Hoofdopzichter Nieuwe-Schrans bij Leeuwarden. 2. D. G. Boontje, Gemeente-archi- tect te Workum. 3. A. Timmenga, Hoofdopzichter te Leeuwarden. Donderdag hield de Kaatsvereeniging „Bolsward” eene ledenvergadering in „den Hof van Holland”. De opkomst der leden was zeer slecht, buiten het bestuur waren slechts een 8-tal leden ter vergadering. De reglementswijziging artikel 1 werd aangenomen en tevens er in opgenomen, dat de Vereeniging zich ten doel stelt de kaassport te bevorderen. De contributie werd tot f 1.50 verhoogd terwijl 't boekjaar voortaan wordt geacht te loopen van 1 April tot 1 April, inplaats van 1 Juli tot 1 Juli, zooals tot nu toe het geval was. Tot afgevaardigde naar de Bonds vergadering werd benoemd de heer W. M. Brandenburg. De afgevaardigde kreeg voor sommige punten vrij-, voor enkele belangrijker artikelen bindend mandaat. Maandag j.l. is door A. Y. Kramer alhier hot eerste kievitsei in deze om- hetwelk hij heeft den heer Burgemeester Dinsdag 29 Maart vergadert de raad dezer gemeente, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Verzoek van het Bestuur der W oning stichting St. Jozef"inzake be naming straat met voorstel van B. en W. 2. Voor stel van B. en IV. tot wijzi ging van het tijdstip voor toelating van kinderen op de O. L. Scholen. 8. Voorstel van B. en IV. tot goed keuring der rekening van de Stadswerk inrichting. 4 Voorstel van B. en IV. tot ophef fing gemeenschapp lijk beheer weg Bols ward- H ar Hu gen. 5. Voorstel van B. onbewoonbaarver klaring van woningen. 6. Voorstel van hooging der huren en een verhoogd voorschot gemeente woningen 7. Adres van G. Fritsma te IVelsrijp om onderhands te mogen pachten het vischwater de Bolswarder Leeuwarder trekvaart met voorstel van B. en IV. 8. Wijziging gemeente begrooting 1921. 9. Voorstel van B. en W. tot afstand van een gedeelte van den trekweg Bols ward-Leeuwarden aan het Bestuur van den Huinserpolder. 10. Voorstel verleenen van Stadstuinier. 11. Op 15 Maart is de Handelsregisterwet 1918 en de wet op de Kamers vau Koophandel in werking getreden. Toen begon dus de verplichting voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, om van de in de wet genoemde gegevens betreffende hun handels- of fabriekszaak opgave te doen aan de commissie, met hel samenstellen van het handelsregister belast, en die bijvoorbeeld te Leeuwarden gevestigd is ten kantore van den secre taris, mr. R. Romer. Het doel van de instelling is: aan het publiek gelegenheid te verschaffen, zich op de hoogte te stellen, wie een bepaalde handelstaak drijft, welke de vorm van die zaak is, welke personen voor de verbintenissen van die zaak aansprakelijk zijn en tot hoeverre hunne aansprakelijkheid gaat. De eigenaar der zaak moet deze ge gevens verstrekken door invulling van een formulier, dat daartoe de noodige vragen bevat. Voor elke zaak wordt een dosier aangelegd, van welks inhoud het publiek kosteloos inzage kan nemen. De koopman moet opgave doen van het in zijn handelszaak gestoken kapitaal, hetgeen voor het publiek echter streng geheim blijft. Tegen onjuiste opgaven dreigt de wet met strafbepalingen. Een ieder, die zijn beroep maakt van eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin, is verplicht omtrent zijne taken de noodige opgaven te doen. Zear kleine zaken worden vrijgesteld. Deze uitzonderingen zijn: 1. straatventers, die niet tevens een winkel houden; 2. handelslieden, wier belastbaar in komen over elk der laatst verloopen drie belastingjaren blijkens den hun opgelegden aanslag in de rijks-inkomsten- belasting (ongerekend den kinderaftrek) minder dan f 2000 's jaars bedroeg of die in 't geheel niet in die belasting zijn aangeslagen; 3. ambachtslieden, die gedurende ten minste zes maanden per jaar niet meer dan 1, 2 of 3 personen boven 19 jaar in hun dienst hebben, (twee personen beneden 18 jaar staan gelijk met één persoon boven 18 jaar), en die uitslui tend verkoopen, hetgeen in hunne onder neming is voortgebracht of bewerkt; 4. land- en tuinbouwers, die uit sluitend verkoopen hetgeen in hunne onderneming is voortgebracht (verbouwd, gekweekt, gefokt) en visscbers, die uit sluitend verkoopen, wat in hun onder neming is gevangen. Onder deze uit zondering vallen dus ook de boeren, die uitsluitend kaas verkoopen, die zij maken van melk van hun eigen koeien. Bovendien zijn uitgezonderd: a. publiekrechtelijke lichamen (bijv, gemeenten); b. minderjarigen, die geen hand lichting hebben bekomen. Van zaken die reeds gevestigd zijn bij het inwerking treden der Handels registerwet moet de opgaaf geschieden binnen 3 maanden na dien dag, dus vóór 15 Juni 1921.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1