Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Individu en gemeenschap. N.ï. H.v. P. S. BAKKER, LEEUWARDEN - N1EUWESTAD. No. 14. Zaterdag 2 April 1921. 60ste Jaargang. voor Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. 0 0 Tweede Blad Onze voorjaarscollectie in JAPONNEN, MANTELS, ui* wmuT rmctmTTn rm o GEMENGD NIEUWS. d. 3r. SCHOOLNIEUWS. KERKNIEUWS. 4, van de Bolswardsche Courant van Zaterdag 26 Maart 1921. UIT DEN OMTREK. Wommels, 24 Mrt. 1921. Gister avond werd door de reciteervereeniging «Ons Genoegen” van Sneek, alhier opge voerd «Broeders Vrijmetselaars,” tooneel- spel 'in 3 bedrijven van Carl Laufs. De verschillende typen waren heel mooi, mede door een mooie grimeering. Er is hartelijk gelachen om de vele verwikke lingen waarin het vrijmetselaarschap de heeren bracht. Het publiek dat talrijker had kunnen zijn, was hoogst voldaan. Een bal besloot deze mooie avond. LEZERS, VERZUIMT NIET DE ADVERTEN- Bolswardsche Courant Afzonderlijke alhier, iD n. Alles en en. fat 10 jaren onder- 3 ran er op 3or en, Ier, om de en ate tar sel en J’e rd; ?af ie. a’s lij e Benoemd tot onderwijzer te Kimswerd de heer J. E. Zwart te Harlingen; tot onderwijzeres te Aram mej. M. Kerk hoven te Harlingen. Voor het toelatings-examen tot de le kl, der Gem. Kweekschool voor onderwijzeres te Groningen is geslaagd A. Anema te Oosterend. Het hoofd der openbare school te Duider, gem. Weerselo, is in gelijke functie benoemd aan de R.K. school te Makkam. Daarmee verliest genoemde school baar laatste der drie leerkrachten. Geref. Kerk. Beroepen te Witmar- sum ds. H. Binnema te Mannekezijl. Doch van het ééne uiterste is men allengs in het andere gevallen. Nagaat de gemeenschap voor menseb telt minder, kring is, waarin wij ABONNEMENTSPRIJS: 50 Gents per 3 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. De heer Praamsma. Ja, er doen zich bij deze zaak altoos moeilijk heden voor. Waar de menseben zoo hoogbejaard zijn, is het toch van korten daar. Men kan bij zulken clementie verleenen. De Voorzitter. Het best zal zijn dat het voorstel B. en W. geheel in overeenstemming gebracht wordt met dat der Gezond heidscommissie. Aldus gewijzigd wordt het aangenomen met algemeene stemmen. en sprak vervol- welkomswoord. De 16 zang- die op het program stonden, werden alle vrij goed ten nitvoer gebracht. Inzonderheid de no's 4 «Hemelklokken”, no. 30 «Patriottenlied”, no 12 «De Kerkklok” en no. 14 De Herdertjes” werden keurig gezongen. Wel een bewijs dat een Zangvereeniging, die nog maar één jaar bestaat en zulk goed werk levert een uitnemenden directeur bezit. De zang werd telkens afgewisseld door voor drachten en samenspraken in ernst en luim. Dat deze ook bevielen was wel te bemerken aan het daverend applaus dat menigmaal volgde. De feestleider sloot met dank aan God dezen welgeslaagden avond. dag, waarop hij voor 25 jaar als be stuurslid van het waterschap «De Een dracht” werd gekozen. Sinds 12 April 1905 fungeert hij als voorzitter daarvan. Gedurende al dien tijd heeft hij steeds getoond den rechten man op de rechte plaats te zijn. Kimswerd, 21 Maart. De jaar vergadering van de Dijksterbuurster- polder werd door 18 Ingelanden bezocht. Deze herkozen tot Gecommiteerde den heer K. E. Westra. De rekening 1920-’21, welke werd nagezien door de heeren J. Goinga en C. Stellingwerf, wees een ontvangst aan van f 1853,19® en aan uitgaven f 1786,78, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 66,41®. Het geheven maalgeld bedroeg f 2,50 p. p. Achlum, 21 Maart. Door de af- deeling der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken alhier is een sangkoor opgericht. Tot leider is een der leden benoemd. Ook is een fanfarecorps dat sinds de mobilisatie eigenlijk niet meer bestond, weer opgericht met 14 leden, onder directie van den heer W. Jacobs te Arum. De heer G. v. d. Leest te Wommels is benoemd tot gemeente-architect in Idaarderadeel. Kimswerd, 23 Maart. A.s. Maan dag zal door ons fanfarecorps een rond gang door ’t dorp worden gemaakt daardoor te komen tot styving van slecht voorziene kas. In de volgende week zal ook worden herdacht het 40-jarig bestaan van ons Ziekenfonds «Nut en Voordeel”. Twee avonden zullen er aan worden besteed. Fabriektbrand te Apeldoorn. Voor f 150,000 schade. De rottingfabriek der Firma S. A. van Dijk te Apeldoorn is door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Een gedeelte der muren is blijven staan. De schade wordt op f 150.000 begroot, want be halve het gebouw, werd een grooten voorraad gespleten rotting en machine rieën door bet vuur vernield. Bovendien was het bedrijf nog in vollen gang en de tijd voor aflevering aangebroken. Een nieuwe motor van 50 P.K., draaibank, frais- en een boormachine bleven be houden, ook de lichtinstallatie, was op beurspolis verzekerd. Schipbreuk op de Zuiderzee. Door de stoomboot «Stad Sneek IV” werd te Enkhuizen binnen gebracht de ait vier personen bestaande bemanning van het motorschip «Neutraal”, schipper Overwyk, van Rotterdam. Dit vaartuig, te Rotterdam met kunstmest geladen, met bestemming Franeker, liep tenge volge van hooge zeeën tusschen Marken en Enkhuizen vol water. Nadat de «Sneek IV”, die in de onmiddellijke nabijheid was, de opvarenden had overge nomen, verdween het schip in de diepte. Het tapverbod. Op 31 Januari j.l. kwam voor het kantongerecht te Leeuwarden in behande- Schraard, 23 Maart. Hedenavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een zanguitvoering gegeven door de Chr. Zangvereeniging «Halleluja” t’*”", directeur de heer 8. Walda. Na gezamenlijk te zingen ps. 89 1 opende de leider Ds. J. W. Swaan den feestavond met gebed, gens een nummers ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. aangenomen met algemeene stemmen. 7. Adres van G. Fritsma te Weltrijp om onder handt temogen pachten het vischwater de Boltwarder-Leeuwarder trekvaart met voorttel van B. en W Door G. Fritsma te Welsrijp is verzocht voor 10 jaren onder hands te mogen pachten, het vischwater Leeuwarder-Bolswarder trekvaart van de Bolswarder brug tot de grensscheiding van Baarde- radeel voor f 12.50. Waar B. en W. de geboden som voldoende voorkomt, bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek, echter vinden zij een termijn van 10 jaar te lang en willen dat bepalen op 5 jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Wijziging gemeente-begrooting 1921. De door B. en W. voorgestelde wijzigingen worden zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. w v KfS’vwr a zss. wvluv WFU VVUUJJU V nu XJ uiaauuuu ^CülClU, De heer Praamsma. En dan kan in dien tijd ook nog ver betering aangebracht worden, waardoor de onbewoonbaarverklaring mogelijk nog wordt opgeheven. De beer Stockmann. Oude menseben zijn soms zeer gehecht aan hun woning, kan men daar geen rekening mee houden? De Voorzitter. Er zijn soms gevallen dat het wel moet en dan kan de termijn van ontruiming verlengd worden. De heer Wesseling. Zoo is het met de woning in de Fiipsteeg. Die voldoet niet aan de eiachen der woningwet, doch het huis wordt netjes bewoond. Oude boomen laten zich slecht verplanten, dat geldt ook voor de bewoners van een huis in de Hanekooper- steeg. Als deze woningen nu onbewoonbaar verklaard worden, behoeven daarom de oudjes, als ze graag er tot han dood in blijven, nog niet verdreven te worden, maar mag later de woning niet door anderen betrokken worden. De Voorzitter. Het is dus practischer de woningen onbewoon baar te verklaren. De heer Ytselt. Ik heb er niets tegen, dat die straat «Pater Brugmanstraat” zal heeten, maar wel tegen de wijze van behandeling. Wordt nu ingewilligd dat verzoek van «St. Joseph”, dan komt misschien eerstdaags ook «Patrimonium” en wellicht ook «Volks huisvesting” met dergelijke verzoéken. Ik vind beter dit punt aan te houden totdat B. en W. al de historische namen die zij hier wenschen, hebben opgezocht. Het verband gaat op deze manier verloren; beter is das het aan te houden tot de collectie compleet is, haast is er toch niet bij. De Voorzitter. Onze bedoeling was om hier historische namen te geven en dus zal er geen bezwaar zijn, indien er meer adressen van dezen aard inkomen, die ook in te willigen. Zij kannen, als ze in de lijn liggen, op een gunstig advies van B. en W. rekenen. Het adres kan wel aangehouden worden, doch er is ook geen bezwaar het te behandelen. Als later meer historische namen in komen, kan dat ook ingewilligd worden, op chronologische volgorde komt het niet aan. Er is een tijd geweest, dat het indi vidu, de enkeling, geheel anders tegen over de gemeenschap stond, dan thans het geval is. Het was de tijd, dat de gemeenschap zich niet bewust was van haar plichten ten opzichte van den enkeling. Men liet den enkeling maar voor zichzelf zorgen. Men dacht, dat ieder zijn eigen weg het best zelf zou vinden, zonder steeds hulp van een sterkere noodig te hebben. Men onder schatte toen den mensch niet. Integen- j deel, men achtte hem sterker dan hij was. Faalde men weliswaar in dit op zicht en beging men een misslag door te meenen, dat de arm van een sterkere, van den Staat, niet noodig was voor den zwakke, aan deze opvatting lag echter één goed beginsel ten grondslag, namelijk dat de prikkel, om voor zijn bestaan te strijden, den mensch niet moet worden ontnomen, dat de mensch voor een groot deel altijd toch zelf zijn weg moet zoeken en zijn bestaan moet opbouwen. Maar langzamerhand is men gaan inzien, dat in de tegenwoordige maat- schappij, evengoed als in het verleden, de macht van den sterkste nog heerscht en dat in den strijd om het bestaan, de zwakste op den daar ondergaat, als hem geen steun wordt verleend. De leer, dat de Staat zich onthouden moet dien steun te verleenen, is thans verlaten en zoo ziet men heden, dat de Staat nu en dan regelend optreedt, waar hij ziet, dat de swakkere tegen den sterkere geholpen moet worden. en de enkele Hoe ruimer de ons bewegen, te minder komt de individu, de enkele mensch, tot zijn recht. En evenzoo, hoe meer en dieper wordt gevoeld wat wij aan de gemeenschap schuldig zijn, te minder komen de enkele personen tot hun recht. Hoe dikwijls vergeet men, dat de beste en mooiste beginselen geen zegen kannen brengen, tenzij de dragers dier beginselen menseben zijn van ernst en van kracht en beteekenis. Dat er op de individueele waarde van den mensch minder gelet wordt, valt vooral op ’t gebied van politiek. In welk land het ook zij, wat gebeurt er meestal, wanneer er verkiezingen plaats hebben? Alle partijen geven hun programma’s, zetten hun beginselen uiteen, formuleeren hun eischen. Zij stellen hun candidaten en de kiezers worden uitgenoodigd hun stemmen te geven aan de mannen met wier begin selen zij zich het best kannen vereenigen en vermoedelijk zullen de meesten dat ook doen en stemmen met hun partij, maar de groote vraag, die voor ons de alles beheerschende zou moeten zijn, de vraag naar de persoonlijkheid der can didates naar han karakter, naar den ernst van hun levensopvatting, die vraag wordt niet gesteld. Men verzekert er zich van hoe de uitverkorenen denken over dit of dat vraagstuk, maar meer wenscht men niet te weten. Namen worden genoemd van menschen, die wel licht heel bekwaam zijn, misschien best op de hoogte van zaken, maar omtrent den ernst van hun dagelijksche levens wijze, omtrent hun zedelijken levens wandel tast men in het duister. Op de persoonlijkheid wordt niet gelet, op den partijnaam alleen. En daar zit de fout, want hooger dan de vraag tot welke partij een mensch behoort, staat die andere vraag hoe zijn levensopvatting is. Wat een volk noodig beeft van de mannen, die het besturen, is niet aller eerst, dat zij allen gelijk inzicht hebben, maar wel dat zij allen mannen van ernst zijn. De waarde van de gemeenschap hangt af van de waarde van het individu. Er kan geen licht verspreid worden, wan neer wij zelven het schuwen; er kan geen lust tot reiner leven gewekt worden, wanneer wij zelven er geen lost in hebben; er kan geen zwakheid gesteund worden, wanneer wij zelven zwak zijn. Witmarsum, 21 Maart. De heer K. Tj. Westra alhier herdacht heden den De heer v. d. Klei. Ik zie het noodzakelijke er van niet in om dit punt van de agenda af te voeren, maar wil toch er op wijzen, dat de raad voor later volkomen vrij dient te blijven. De Voorzitter. Voorzeker blijft de raad in dezen vrij, ik heb ook slechts gezegd dat op een gunstig advies gerekend kan worden. Het voorstel Yssels wordt ondersteund en kom.t dus in stemming. Het wordt echter verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Haima, Mol, Pannekoek Loois, Roode en Yssels. Het voorstel B. en W. wordt daarop aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Mol en Yssels. Q D UT J - t -•-«* w. ling de zaak tegen den heer M. Ver meulen, eigenaar van het Oranjehotel aldaar. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als houder eener vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, op Zondag 2 Januari 1921 in de ▼oor het publiek toegankelijke localiteit van perceel Stationsweg 4 te Leeuwarden aan Jarig de Jong een glaasje, gevuld met jenever, althans met sterken drank, heeft verstrekt. (Op 1 Januari te voren was een door den gemeenteraad ter plaatse uitgevaardigd tapverbod in wer king getreden). De ambtenaar van het openbaar mini sterie bij het kantongerecht requireerde beklaagdes veroordeeling tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. In de zitting van 14 Februari d.a.v. ontsloeg de kanton rechter beklaagde van alle rechtsver volging. De Ambtenaar teekende appel aan tegen dit vonnis, hetwelk nu Woensdag j.l. voor de rechtbank te Leeuwarden werd behandeld. De Officier eischte bevestiging van het vonnis door den Kantonrechter ge wezen. Een mijnwerkersetaking LONDEN, 24 Maart. De conferentie van mynwerkers-afgevaardigden kwam heden bijeen tot het bespreken van den toestand in het steenkolenbedrijf na 81 Maart, den datum dat de financieele contróle der regeering eindigt. De confe rentie besloot het voorstel der mijn eigenaars tot regeling van het loon districtsgewijze, te verwerpen en te blijven vasthouden aan den eisch tot instelling van 'een nationalen loonraad met een nationale! winstpot, gevormd ait bijdragen van de rijke mijnen ten gunste van de arme. Leden van het dagelijksche bestuur der mijnwerkers- federatie verklaarden, dat de uitspraak der mijnwerkers sen nationale staking tengevolge zou hebben met ingang van 1 April, tensij de regeering tusschenbeide kwam. Oberammergauer spelen. Naar wij vernemen, bestaan plannen, dezen zomer, waarschijnlijk Juni of Juli, een reeks Oberammergauer-spelen te spelea. Er is sprake van een 15-tal voorstellingen in het Stadion, te geven op 10 achtereenvolgende dagen. Hierbij zou de R. K. Oratorium-Vereeniging haar medewerking verleenen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1