en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Botermelange-Reclame. J. ZIJLSTRA Hzn. MODERNE CONFECTIE. Prijzen voor Koffie: per pond. 90 cent 80 N.ï. H.ï. P. S. BAKKER, LEEUWARDEN, Nieuwestad. Afd. HEERENKLEEDING. 60ste Jaargang. Zaterdag 16 April 1921. No. 16. voor T Pepermunt Wie zaken doet maakt fouten, en de grootste fout maakt men artikel goed gaat, te knoeien met de kwaliteit. J S S f 1. r Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. Vergadering op Dinsdag 12 April 1921. Aan deze confectie stelden wij de hoogste eischen, en heeft deze dan ook bij goed passen voor den cliënt volkomen dezelfde waarde als wan neer dergelijke stukken op maat vervaardigd worden. Onze BOTERMELANGE vervangt de natuurboter! Volgende week ieder kooper van 1 pd.BOTERMELANGEontvangt l'/2pd. 2 pd. BOTERMELANGE ontvangt 3 pd. 4 pd. BOTERMELANGE ontvangt 6 pd. ópd. BOTERMELANGE ontvangt 9 pd. Prijzen: 25, 30, 3772, 45 ct. p. 72 pd. Bolswardsche Courant I Afzonderlijke ES gediend door mijn Fa. H. C. DE HAAS. 1 F r r 5 I 5 i i i i t den Directeur van het Electrisch het P. E. B. staan bekend als bij de Blauwpoort door één hunner t 8 t 1 3 l 1 r I 't van vastgesteld en in- door, nadat een ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/s Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Gent. en Wet houder» tot ver kotp van bouwterrein wel een vraag willen doen. Ik vernam, om de spuit Van de zuivere medicinale en stel als punt 7 aan men een ver een ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 600 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van B. en W. om advies. van 't raadslid Houtsma, houdende verzoek om de 9 Sept. 1920, waarbij als maximum der huurwaarde muntgas in aanmerking te komen is bepaald een som f 300,dit niet van Tegenwoordig waren alle 13 leden. Wegens afwezigheid van den Burgemeester is Voorzitter de heer Praamsma. Deze opent de vergadering en stelt voor de notulen goed te keuren. Alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. Ingekomen stukken: a.Missive van den heer A. Timminga te Leeuwarden, dat hij zijne sollicitatie voor gemeente-architect intrekt. den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond om aan de ambtenaren die minder dan f 3000 salaris per jaar genieten eveneens de uitkeering, welke ook voor werkliedea wordt voorgesteld, te verstrekken. De Voorzitter stelt voor deze adressen te behandelen bij punt 5 der agenda. Alzoo besloten. Adres van aankoopen is bekend, dat zij tot steeds hooger peil is opge voerd in die mate, dat zij de volmaaktheid nadert, met als gevolg een succes. DAT DE STOUTSTE VERWACHTINGEN OVERTROFFEN HEEFT. Vraagt Uwon winkelier dus uitsluitend dit merk. b. Missives van de heeren D. B. Eerdmans en 8. J. T. Plantinga dat zij aannemen de benoeming als lid van de commissie voor de Lichamelijke Opvoeding. c. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluit tot vaststelling eener verordening op de levering i electrischen stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. d. Idem van het raadsbesluit tot opheffing van het gemeen schappelijk beheer weg Bolsward-Harlingen. e. Idem van het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van ’t vischwater de Bolswarder-Leeuwarder trekvaart. f. Missive van ’t Bestuur der Ver. van Burgemeesters en Gemeente-secretarissen in Friesland, houdende toezending van een aan H H. Ged. Staten gericht adres tot herziening der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen in deze provincie. a.f. Voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van het Hoofdbestuur van de Centr. Nederl. Ambt. Bond, inzake het treffen van maatregelen voor de betrokken ambtenaren bij de overgang der inning van de gemeentelijke inkomstenbelasting naar den rijksdienst Daar geen ambtenaren als bovenbedoeld in deze gemeente in dienst zijn, kan ook dit adres voor kennisgeving worden aangenomen. Alzoo besloten. h. Adres van de Ambtenaren ter Geaoeente-secretarie en den Stadsbode, houdende verzoek om ook hun een duurtebijslag toe te kennen. i. Adres van den heer F. Bakker om een bouwterrein te mogen als aangegeven is op het uitbreidingsplan rechts van de Gasthuisbrug teneinde daarop een burgerwoning te kunnen bouwen. k. Adres van K. Draaisma, houdende verzoek om het visch water de BolswarderLeeuwarder trekvaart met de Kloostervaart voor den tijd van 5 jaren onderbands te mogen pachten voor f 30 per jaar. Deze beide adressen in handen l. Adres bepaling van om voor van f 300,dit niet van toepassing te verklaren op de woningen met rijksvoorschot gebouwd, wijl dan enkele woningen er buiten vallen, terwijl het toch in ’t belang der gemeente ia, dat de huren hoog blijven. De Voorzitter. Dit adres is zoo pas ingekomen, maar met mijn medewethouder heb ik het besproken, en stel voor, aan dit adres Urgentie te verleenen en als punt 7 aan de agenda toe te voegen. Dit wordt goed gevonden. PUNTEN VAN BEHANDELING. Voorstel Burgem. en Wethouders tol aanschaffing van een Magirusmotorspuit. Op de begrooting 1920 werd een bedrag toegestaan voor de aanschaffing van een motorbrandspuit. Het Brandweer-college werd gemachtigd een onderzoek in te stellen en geeft een uitvoerig verslag van hare bevindingen. Waar dit verslat» blijk geeft van een nauwgezet en grondig onderzoek, en het College de voorkeur geeft aan een ^Magirus” motorspuit, stellen B. en W. voor aan de N.V. Fabriek voor Wagenbouw, Yzerconstructie en Brand- weermateriaal voorheen J. Geesink te Weesp onderhands op te dragen de levering van eene »Magirus” motorspuit, kostende 98.000 Mark. De heer Houtsma. Ik zou dat aan het Brandcollege reeds toezegging is gedaan, aan te koopen. Is dat zoo? De Voorzitter. Ja, dat is in zooverre waar, dat B. en W. de toezegging deden, behoudens goedkeuring van den raad. De heer Wesseling. Is er voor deze spuit een bergplaats, of moet er een voor gebouwd worden? De Voorzitter. Dit is hoogstwaarschijnlijk niet noodig. Het is wel een tamelijk groot ding, zoodat het in de gewone brandspuit- huisjes niet geborgen kan worden, doch het plan is, deze motor spuit in de oude waag te plaatsen, met uitrit naar den voorkant. Daar staat ook reeds een spuit, en die wil men er voorloopig laten blijven, doch omdat de oude waag weinig gebruikt wordt, kan de nieuwe daar staan, er behoeft dan enkel een schatting gemaakt te worden. Het voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel Burgem. en Wethouders tot wijziging der algemeene politieverordening. In de vergadering van 20 Mei jl. is bepaald de maxim.-snelheid voor motorrijtuigen te stellen op 15 K.M. per uur. B. en W. hadden toen 20 K.M. voorgesteld, maar de raad stelde 15 K.M. Door Ged. Staten worden nu per missive bezwaren gemaakt tegen geringer maximum-snelheid dan 20 K.M., welke bezwaren door B. en W. bij de behandeling toen naar voren zijn gebracht. Zij stellen nu voor, aan den wenk van Ged. Staten gevolg te geven, en de verordening in dien zin te wijzigen. De heer Lunter. Het is nog zoo kort geleden, dat wij die bepaling gemaakt hebben, dat ik er niets voor voel het nu reeds te wijzigen. Het is gebleken dat de motorrijders wel langzamer kannen rijden. De heer Pannekoek Loois. Ik meen ook dat het te kort geleden is dat wy hier 15 K.M. bepaalden, om er nu al wijziging in te brengen. Er komt nog bij dat zoo’n bepaling licht overschreden wordt. Het verzoek gaat uit van bedrijf, en juist de heeren van woeste rijders. Dezer dagen zou een ongeluk zijn gekomen. De_ heer Mol. Het is verschrikkelijk hoe er soms nog van de Draaibrug tot ^Hollandia” door de bebouwde kom gereden wordt. Het is daar met die stegen en zijstraten, waar veel kinderen zijn, heel gevaarlijk. De heer Stockmann. Ik kan mij niet vereenigen met het voorstel B. en W. In de le plaats wordt 15 K.M. allicht 17 d 18 K M. eer er bekeurd kan worden, en als we het op 20 stellen, wordt het licht 23 of 25 K Ml In de 2e plaats is in groote plaatsen de maximum snelheid nog wel minder dan hier. In Amsterdam is ’t slechts 12 K.M. De heer Eisma. Ik zou willen zeggen, dat als ordening heeft, die ook nageleefd moet worden, en dat is bij snelheid van 15 K.M. moeilijk. Ik vernam van vele motorrijders, dat de machine zoo langzaam haast niet op gang te houden ie. 20 K.M. dat gaat, en dan mogen de gewone fietsen wel snel rijden, daarom zeggen de motorrijders, waarom mogen wij het dan ook niet? Aan 20 K.M. kan de hand gehouden worden, daarom stellen B. en W, dat voor. De Voorzitter. Ik meen er dit van t« moeten zeggen. In het schrijven van Ged. Staten wordt opgemerkt, dat het Prov. Electr. Bedrijf verandering vraagt in’t algemeen belang. Als naar storingen in de leidingen moet worden gezocht, moeten ze zich vlug kunnen verplaatsen. (Hilariteit). Misschien is ’t iets overdreven, maar het is toch in 't algemeen belang, dat een stagnatie in den electrischen stroom spoedig wordt opgeheven. In Groningen is *t mij gebleken dat door een klein defect een dorp of halve stad in’t duister zat, en dan dient er vlug herstel te komen. Ik meen, dat het algemeen belang niet geschaad maar we) gebaat wordt, als wij de maximum snelheid verhoogen tot 20 K.M. De heer Pannekoek Loois. Ik deel de opmerking niet van den Voorzitter. De afstand is hier slechts kort, dus het verschil in tijd beteekent niets door de stad. Voor Leeuwarden zou het eenig verschil geven, maar hier is ’t te gering. De heer Houtsma. Ik denk er niet aan met het voorstel B. en W. mee te gaan. Het algemeen belang is meer 15 K.M. te honden dan 20 K.M. toe te laten De Voorzitter. Men moet deze zaak niet al te plaatselijk op vatten. Als er stoornis in de electrische leiding komt, is Leeu warden het hoofdkantoor, van waar de zaak onderzocht moet worden. En als op alle steden en dorpen vertraging wordt gelast, is dit wel hinderlijk. De heer Mol. De plattelandsgemeenten, daar, heeft dit invloed, maar 15 K.M. door Bolsward beteekent niets, buiten op den weg hebben ze wel recht 100 K.M. te rijden. Het voorsiel B. en W. wordt verworpen met 11 legen 2 stemmen, de beide Wethouders. 3. Vvorstel Burgem. aan C. Lammertsma. Door Gom. Lammertsma is een verzoek ingezonden om hem pl.m. 50 M.' ten Zuiden der Gasthuiabrug een perceel bouwterrein te verkoopen, teneinde daarop 2 middenstandswoningen te kunnen bouwen. Daar het B. en W. gewenscht voorkomt particuliere woning bouw te bevorderen, stellen zij voor, gunstig op het verzoek te beschikken en pl.m. 360 M2 f 5 per M2 af te staan, met bepaling dat bet beerputtenstelse) als eisch bij deze woningen is voorgeschreven. De heer Mol. Ik ben niet tegen het voorstel, doch ik miste de teekening, waarop de plaats dezer woningen §taat aangeduid. De Voorzitter. Ja, de bedoeling was, die kaart over te leggen, maar de architect was niet thuis. Die beeft het in zijn duboele kwaliteit, gemeente en particulier, zoo druk, dat ik hem niet heb kannen spreken. Ik kan evenwel op het plan de plaats aanduiden, de teekening is in orde en door B. en W. goedgekeurd. (Wordt den heeren op de situatiekaart van het uitbreidingsplan nader aangewezen waar de heer Lammertsma wil bouwen, welk terrein voorloopig voor een school gereserveerd blijft, en ook waar de heer Bakker een perceel verlangt aan te koopen). De heer Pannekoek Loois. Dit terrein geldt voor de midden stand, doch ik vind niet veel verschil in prijs in den grond. De Voorzitter. De grond loopt op van f 3.50 tot f 6. Dit mag nu per M2 niet zooveel verschillen, in koopprijs loopt het nogal uiteen omdat bij de heerenhuizen veel grooter terrein voor elke woning moet genomen worden. Het voorstel B. en W. wordt goedgekeurd met alg. stemmen. 4. Vaststelling kohier hondenbelasting. Dit kohier, ten bedrage van f 308, wordt vorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 5. Voorstel Burgem. en Wethouders tot het verleenen van duurte bijslag aan gemeentewerklieden. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de werklieden dezer gemeente werd in Nov. j.l. een vergadering van de Com missie van georganiseerd overleg belegd, waarin door vertegen woordigers der verschillende werkliedenorganisaties werd aange drongen op verbooging der loonen. B. en W. waren van oordeel, dat sedert de vaststelling der loonen (Juni 1920) geen toeneming der duurte viel te constateeren, in elk geval niet in die mate dat een verhooging van f 3.per week was te motiveeren. B. en W. wilden echter het oordeel der raadscommissie vernemen, de heeren Lunter, Eerdmans en Mol. Later is een gecombineerde vergadering gehouden en bleken er twee stroomingsn te zijn. Ten slotte is een compromis getroffen, hierin bestaande om den Raad voor te stellen aan de gehuwde werklieden een bijslag ineens van f 100 en aan de ongehuwden een van f 50 te verleenen. De tijdelyk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1