en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Suiker 25 ct. per pond. Firma H.C. DE HAAS. 1 POND KOFFIE VOOR 1 POND SUIKER 25 ct. J. ZIJLSTRA Hzn. THEEHANDEL. 60ste Jaargang. Zaterdag 23 April 1921. No. 17. voor China Souchon Java Thee a 35 ct. per ons. a 30 a 26 KERKNIEUWS. UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. Het Russenpetitionnement. I l Liefdadigheidsconcert Gem. Zangvereeniging. INGEZONDEN. Volgende week betaalt ieder kooper van Koffieprijzen: 45, 55, 70, 85, 100 ct. p. pd. Geef mÜ uw adres en ik deel U mede, hoe U voor slechts f 15,opgeleid wordt voor Politie-Agent, Kommies of Bewaarder. P. BOER, Nucw-Amsterdam. 1896-1921. Deze soorten zijn zeer geurig en waterhoudend. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Kingma's Bank. Intocht van onzen Burgemeester. Wommels, April 1921. Tot be stuurder der Spaarbank in Hennaarde- radeel is herkozen de heer D. Y. Miedema en tot commissaris de heer H. J. van Gosliga te Ytens. J s T PEPERMUNT De Doele. Gemeente-architect. Het Emmabloempje. Bolswardsche Courant Afzonderlijke jj L f Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. NIEUWE WINKELIERS wijzen wij met allen aandrang in hun eigen belang op ONZE zaak als HET adres voor den meest voordeeligen en vertrouwbaren inkoop van alles, wat in den ruimsten zin behoort tot CHOCOLADE- en SUIKERWERKEN, CACAO, BISCUITS, BANKET enz. enz. Steeds het nieuwste en het beste. Firma JOHs. TROMP, Sneek. Groothandel. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62x/j Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. i van de zijde meer. Zeker is ook nog een vertrouwenskwestie men in relatie staat met een of maar wij kunnen onze provincie de Maandag 2 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat hier ter stede een kantoor werd opgericht van de fa. Gebr. Mispelblom Beijer, thans De Friesche Bank. Daar de Friesche Bank onder de verschillende banken in onze provincie een vooraanstaande plaats in neemt, meenden wij het wel aardig over deze zaak en de ontwikkeling van het bankwezen in het algemeen iets mede te deel en. De eerste dagen van hunne vestiging hield de fa. Gebr. Mispelblom Beijer kantoor in de Wijnberg, daarna ging zij over naar het pand in deJongema- straat waar thans de slagerij van den heer Swartj gevestigd is, terwijl op het oogenblik het kantoor gevestigd is aan de Groote Markt welk pand in den loop der jaren reeds 2 maai werd verbouwd. Is er in het algemeen gedurende de afgeloopen 25 jaren veel veranderd, in het bankwezen toch wel zeer veel. De handel die in de laatste jaren vooral in Friesland zoo zeer tot bloei is gekomen, eischte krachtige bankinstellingen. Hoe geheel anders was dit vroeger25 jaar geleden bestonden er in Friesland maar enkele kassiersfirma’s, meest particuliere zaken, waar het gewone publiek zijn spaarpenningen heen bracht, meestal in blind vertrouwen. Aan het publiceeren van een geregelde balans deden deze firma’s niet en niemand had eenig idee van de soliditeit. Men vertrouwde de firmanten en hoe duur is verschillende personen dit ver trouwen komen te staan. Wij denken hierbij aan de faillissementen die zoo voor en na werden uitgesproken, zooals de firma Brouwer hier ter stede dit wordt 1 Mei a.s. juist 25 jaar en Gebr. Gratama in Leeuwarden. De par ticulier die wat had overgespaard of op andere wijze te veel geld om handen had bracht dit naar zijn kassier. Hij stortte het geld a deposito of in rekeningcourant en de kassier op zijn beurt zette het hem verstrekte geld uit tegen een hoogere rente dan hij gaf. Dit was bijna het eenigste werk van den kassier. Het bankwezen met al zijn vertakkingen zoo wij dit tegenwoordig kennen, zooals hetfourneerenvancheques, vreemd geld transacties enz. was toen zoo goed als onbekend. Zoo wij hier boven reeds memoreerden, een balans of verlies- en winstrekening werd bijna joor geen enkel der provinciale kantoren gepubliceerd en het kassiersvak was een kwestie van vertrouwen van het publiek zonder i het nu indien andere kassiersfirma, zeggen dat vooral in banken dit vertrouwen wel waard zijn. De banken geven alle jaren een balans uit, hebben geregeld accountantscontrole, groote bedrijfskapitalen en ruime reserves, zoodat in normale omstandigheden, zelfs al leidt de bank eens een verliesje, dit bet bedrijf in het geheel niet beïnvloedt, in ieder geval aan de soliditeit niets afdoet. Het provinciaal zakenleven dat voor 25 jaar weinig beteekende, ook al wegens de lage inkoopprijzen enz. had geen groot bedrijfskapitaal noodig en de provinciale banken financieerden gemakkelijk met klein kapitaal en groote deposito’s. Langzamerhand kwam ook in onze provincie de opbloei van handel en industrie waartoe in belangrijke mate de opkomst der zuivelfabrieken bijdroeg. Doch ook de andere handeiszaken en takken van industrie breidden zich uit en een en ander heeft tengevolge gehad dat ook het bankwezen zich zoo gewel dig heeft uitgebreid. Handel, nijverheid en bankkantoren behooren bijeen. De bankinstellingen hebben den handel noodig, maar als de banken den handel hunne steun opzeggen wordt voor vele handelsmenschen het zaken doen on mogelijk. Vooral in oorlogsjaren en thans in de tijden van reactie blijkt hoe nauw handel en bankwezen bij elkaar bebooren. Zonder steun van de banken zouden verschillende zaken reeds hebben opgehouden te bestaan. Ontegen zeggelijk hebben de banken ook in de oorlogsjaren vooral, veel bijgedragen tot bet niet vastloopen van de econo mische toestanden. Zooals men weet, wordt door den Bond van Nederlandsche Beleggers een z.g. Russenpetitionnement georganiseerd. Het Bestuur van dien Bond wil de Regeering ervan doordringen, dat voor de gedupeerde houders van Russische fondsen ook wel eens iets mag worden gedaan. In een request aan H. M. de Koningin wordt nu de wensch uit gesproken, dat de Regeering Russische obhgatiën tegen afgifte van certificaat overneemt, op welke certificaten bij wijze van voorschot door de Regeering een rente zal worden betaald. Middelerwijl vertrouwt de Bond, dat de Regeering niet stil zal zitten, maar dat zij in Rusland concessies of monopolies zal weten te verwerven, uit welke opbrengst de Regeering tot een geregelde rente betaling aan de certificaathouders in staat zal zijn. Naar wij vernemen, is dit Russen petitionnement reeds door vele duizenden Nederlanders geteekend. Het zal in den loop van Mei aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Het behoeft geen betoog, dat het succes van het Petitionnement van het aantal handteekeningen afhangt. Ieder, die zich bet lot van de on gelukkige houders van Russische obli- gatiën aantrekt, doet dientengevolge goed, zijn medewerking aan de Petiti- onnementsbeweging alsnog te verleenen. De secretaresse van den Bond van Nederl. Beleggers, Mr. A. Brnyning van Vallinga, Keizersgracht 153, A’dam, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cta. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Ret bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Na. 4. een Wij ontvingen het verslag over het tweede boekjaar, eindigende 31 Dec. 1920, waaruit wij het volgende over nemen Ds. J. 0. H. Romijn van Parrega heeft het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Woudeend niet aangenomen. Keeren we nog even terug tot den aanhef van ons artikeltje n.l. het jubi leum van De Friesche Bank dan moeten wij nog mededeelen dat deze bankinstel ling in 1896 kantoren had in Leeu warden, Heerenveen en Joure, waarbij in totaal 16 personen werkzaam waren. Thans telt De Friesche Bank 13 kan toren met ca. 170 man personeel. Het kapitaal bedraagt 4.000.000 galden met een reserve van ca. 80.000 gulden. Wij wenschen De Friesche Bank geluk met dit 25 jarig jubileum en hopen dat de bank ook in de toekomst steeds werkzaam mag blijven tot steun van handel en industrie in onze plaats. De Gem. Zangvereeniging Bolsward” had de vriendelijkheid aan de vereeniging u.Het Groene Kruis” aan te bieden een concert te haren bate te doen geven, dat bepaald is op Donderdag 28 April a.s. ’s avonds 8 uur in »De Doele”. Het bestuur van »Het Groene Kruis” heeft dit plan natuurlijk zeer toegejuicht, niet alleen om de belangstelling voor bet Groene Kruis-werk, dat uit het aanbod spreekt, maar ook omdat, waar de rekening van het vorige jaar met een belangrijk nadeelig saldo sloot, elke poging om de inkomsten te vermeerderen niet anders dan welkom kan zijn. Waar, gelijk hier, kunstgenot aan liefdadigheid wordt gepaard, mag de verwachting worden uitgesproken, dat velen zich zullen opmaken het concert bij te wonen en zoodoende de Gemengde Zangvereeniging in baar loffelijk streven te steunen. Mocht deze korte opwekking daaraan bevorderlijk kunnen zijn, dan acht ik mijn doel bereikt. G. C. EISMA, Voorz. van ^Het Groene Kruis”. Bolsward, 20 April 1921. Elders in ons blad zal men een mededeeling aantreffen, waarin verzocht wordt om ter gelegenheid van deaankomst van onzen Burgemeester met zijne echt- genoote op 29 April a.s. te vlaggen. Aan deze mededeeling kunnen wij nog het volgende toevoegen Dezer dagen werd door het Dagelijksch bestuur onzer gemeente eene vergadering gehouden met de Destuursleden van ver schillende vereenigingen en enkele voor aanstaande personen in onze plaats, teneinde eens te bespreken of er ook iets gedaan moest worden om onze Burge meester die Vrijdag a.s. met zijn echt- genoote van de huwelijksreis terugkeert feestelijk in te halen. Algemeen juichte men dit plan toe en men meende dat het jonge echtpaar op eenvoudige maar waardige wijze in Bolsward moest worden binnengehaald. Bij het tramstation zullen zich op stellen verschillende vereenigingen met hanne vaandels en hier zal Dr. Beekhuis het woord van welkom uitspreken. Na tuurlijk komt hier muziek bij. Dan in optocht naar het Stadhuis, de muziek voorop, waar raadsleden, commissieleden enz. vereenigd zullen zijn om de jong gehuwden te begroeten. Intusschen zal de muziek een rondgang door de stad maken, ter verhooging van de feest stemming. Mochten er nog vereenigingen zijn die vergeten zijn uil te noodigen en toch bij de intocht aanwezig zouden willen zijn, deze kunnen zich nog bij B. en W. opgeven. In de advertentie in ons blad staat dat men verzocht wordt te vlaggen. Dit verzoek had naar wij vermoeden wel achterwege kannen blijven, heel Bolsward zal vlaggen, hieraan twijfelen wij niet. Het wordt vast een gezellige avond. Uit het verslag en rekening over 1920 werd medegedeeld, dat f 22.056.10 werd ingelegd en f 23.990 17 werd terug betaald. 20 nieuwe deelnemers, afge schreven deelnemers 26, 276 inlagen, 69 uitbetalingen. Aantal in omloop zijnde boekjes einde 1920, 365. Tot onder-commissie zijn benoemd in de op 19 April alhier gehouden verga dering de heeren Ds. F. Los, S. Faber, Joh. Robijn, W. C. Heeg en J. Pagels en de dames de Wed. H. de Boer Kingma en M. Kampen. Tjerkwerd. In de gehouden alge- meene vergadering van de ingelanden van ’t Waterschap rExtnorra c.a.,” werd de rekening van den Secr.-Ontv. over 1920-’21 goedgekeurd in ontvangst op f 7749.50 en in uitgaaf op 7634.23°. De begrooting over 1921-’22 werd vastgesteld in ontvangst op f 6000.26° en in uitgaaf op f 5621. Het salaris van ’t bestuur van f 75 gebracht op f 120 en van den Secr.- Ontv. van f 150 op f xOO. De heer Hoekema werd met 42 van de 49 stemmen, herbenoemd tot bestuurs lid, en het bestuur werd met algemeene stemmen gemachtigd ontheffing van de herziening van den ligger aan te vragen volgens alinea 4 van 't A. Reglement. UITERMATE scherp is de concurrentie als gevolg van een overvloedig aanbod; dat desondanks de beroemde absoluut zuivere medicinale zich handhaaft niet alleen, maar altijd en overal in omzet vooruitgaat, is een gevolg van niets anders dan van hare ongeëvenaarde kwaliteit. Vraagt dus uitsluitend DIT merk met 3 letters aan Uwen winkelier. Over de resultaten van dit tweede boekjaar meent da Directie tevreden te kunnen zijn. Liet het zich aanvankelijk aanzien, alsof met het begin van 1920 een kentering in het landbouwbedrijf zou zijn te verwachten, waarvan ook het bedrijf den invloed zou ondervinden, de hooge prijzen, die gedurende het geheele jaar voor de voortbrengselen van onzen bodem en in het bijzonder voor boter en kaas, konden worden bedongen,'zijn zeker in belangrijke mate oorzaak geweest van de gestadige vooruitgang van de instelling. In waterschaps-en Friesche Gemeente- obligatiën werd door bemiddeling van Kingma’s Bank in het afgeloopen jaar een bedrag van circa f 3.500.000. geplaatst. Het bruto winstcijfer bedraagt met inbegrip van ’t saldo 1919 179.272.17x/2 gulden. Ten laste van de winst- en verlies rekening kwam een bedrag van f SO.ÖÖS^S1^, voor onkosten en tan tième aan personeel, na aftrek waarvan een bedrag van f 98.613.24 te verdeelen overblijft, welk bedrag is bestemd als volgttoevoeging extra reserve f 24.000, pensioenfonds f 1000, afschrijving ge bouwen en inventaris f 20.000, 8 pCt. dividend aandeelhouders f 40.000, tan tièmes, directie en commissarissen f 7010.35, belasting f 3620, reserve fonds f 2596.43, saldo nieuwe rekening f 386 46. In April van het afgeloopen jaar werd in Sneek een kantoor geopend, dat gunstig gelegen is tusschen de kantoren in Leeuwarden en Bolsward, en welk kantoor voldoet aan de gekoesterde verwachtingen. Het verslag eindigt met een woord van dank te brengen aan het personeel dat met zooveel ijver tot de behaalde resultaten heeft medegewerkt. Naar wij vernemen heeft de heer J. C. Stoop voor den tijd van 5 jaar gehuurd de sociëteit ,zDe Doele.” Het pand wordt geheel in orde gemaakt,, terwijl de beer Stoop voor nette inrichting van de zaal zal zorgen. Een verbetering die wel waard is vermeld te worden is, dat in de zaal een vleugelpiano wordt geplaatst. De heer A. Vellinga, van Huizum bij Leeuwarden die in de laatste raads zitting tot gemeente-architect alhier werd benoemd, beeft voor deze functie bedankt, daar hij intusschen tot architect ia de gemeente Smallingerland werd benoemd. Het trof goed dat op Donderdag den verkoop van het tuberculosebloempje gehouden werd. Er komt dan nog al wat buitenvolk naar hier en dit maakt het werk voor de verkoopstertjes allicht wat gemakkelijker. Het Groene Kruis-Bestuur zal over het resultaat wel tevreden zijn, want de opbrengst bedroeg aanmerkelijk meer dan vorig jaar. Er werd nu in totaal ingezameld f 307.131/2 tegen vorigjaar f 228.63,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1