en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. HONING-KOEK cadeau. J. ZIJLSTRA Hzn. Dames-Confectie. Nieuws Nieuwestad. Leeuwarden, s N.V. H.V. P. S. Bakker, 60ste Jaargang. Zaterdag 30 April 1921. No. 18. voor tegen concurreerende prijzen. Regelmatige ontvangst van Buiten- landsche Nouveauté’s. Wij brengen in alle afdeelingen PRACHT COLLECTIES J T I. Volgende week ieder kooper van TWEE GULDEN BOODSCHAPPEN (zonder Suiker, Roomboter, Sunlight) een fijne Honlng-Kuek cadeau. GRONINGEN. STADSNIEUWS. Liefdadigheids-Concert. P. SPAKMAN Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Benoeming. Scharverhuring. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. INGEZONDEN. Een woord ter opwekking tot de aanstaande leerlingen van de landbouwwinter cursussen. UIT DEN OMTREK? POSTDIRECTEUR. Bolswardsche Courant Afzonderlijke Uwen f 3 van de kennit van hinderpaal geweest voor die D it n D ADVERTENTIEPRIJS: 10 Ct». per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. n ij ij ir il lT 8 n I- t. n j- d n d r. it 1. n e vertegenwoordiger: «Bols- Donderdagavond 28 April 1921, gaf de gemengde zangvereeniging «Bols ward,” directeur de heer J. Faber, een pepermunt gestempeld, een cachet e r b e i d niet ook van eene k w a 1 i- samenstelling overigens, in Nederland geen tweede ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneek, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofd heeren J. Jellema Gekozen voor niet weer komen) en YVitema (buitengewone ver kiezing) de heeren J. C. Broersma en S. Wiersma. van het Dankbaar wordt dezerzijds erkend, dat aan het kantoor Bolsward sinds een aantal jaren is verbonden de commies- titulair de heer H. Bijl, die er steeds met lofwaardigen ijver naar heeft gestreefd om het hierboven bedoelde verband tusschen postdienst en plaatselijk zaken leven, waar mogelijk, te bevorderen (een ijver, die te Bolsward overal ten zeerste gewaardeerd wordt), maar dit neemt niet weg, dat nu opnieuw een directeur moet worden benoemd, toch wel eens naar onze meening er op gelet mag worden, dat Bolsward eens een flinken ambtenaar krijgt, waaraan de plaats inderdaad wat heeft. Wij hopen zeer, dat dit schreven daaraan bevorderlijk mag zijn. Hoogachtend, Het Bestuur van de Vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid H. EISMA, Voorz. G. H. PLANTLNGA, Secr. De heer W. Schoo, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Santpoort. Bij de op 25 April door het Dijk bestuur van WonseradeelsZuider zeedijken gehouden scharverhuring voor het Wa terschap bedroeg de totale opbrengst f 3462.—, tegen f 4914,50 in het vorige jaar. aangelegenheid ernstig onder de oogen gezien en zullen er voorstellen gedaan worden om daarin verandering te brengen. Ook was men algemeen van meening, dat te beginnen met het aanstaand najaar aan artikel 6 van het reglement op de landbouwwintercursussen de hand dient te worden gehouden. Dat artikel schrijft voor, dat een onderzoek dient te worden ingesteld naar den aspirant-leerling. Tot dusverre heeft men aan dat artikel weinig aandacht geschonken en daarvoor waren ook redenen aanwezig. Men moest het landbouwonderwijs nog populariseeren. Nu dit eveawel ingeburgerd is, nu men begrijpt, dat naast de practijk aan het schoolonderwijs een plaatsje toekomt, nu is de tijd gekomen, dat we van koers veranderen en dat we aan het landbouwonderwijs geven wat het toe komt, n.l. flink onderlegde leerlingen. •>In het bijzonder geldt dat voor de landbouwwintercursussen, waar in een gering aantal uren veel moet worden behandeld, terwijl de landbouwwetenschap steeds grooteren om vang aanneemt. Op de medewerking van de aanstaande leerlingen van onze landbouwwinter- Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Reeds meermalen is het gebleken, dat de voorontwikkeling van vele be zoekers onzer landbouwwintercursussen te wenschen overliet. Vooral door het niet bijhouden van de kennis na het verlaten van de lagere school, bleek bij vele leerlingen de bedrevenheid in het maken van eenvoudige rekensommetjes en de kennis van de Nederlandsche taal te gering te zijn om met succes de landbouwlessen te volgen. In de eerste plaats is dat altijd een hinderpaal geweest voor die leerlingen zelf, doch ook de andere deelnemers hebben daarvan den nadee- ligen terugslag gevoeld. In de laatste vergaderingen, die ik met de hoofden van de cursussen in m(jn ambtsgebied gehad heb, is deze duidelijk op geven aan die pepermunt van absolute zuiv alleen, maar ook van t e i t en zooals er bestaat. Vraagt dus DIT merk aan winkelier. Wommels, April 1921. Maandag avond 1.1. vergaderde op de zaal van Struiksma de Ver. voor Volksonderwijs Afd. Wommels. Doordat door den Raad tot tweemaal toe op een verzoek om m.u.l.o.-onderwijs afwijzend was beschikt, moest overwogen worden wat thans te doen stond, om toch tot het gewenschte doel te geraken. Besloten werd om de Ver. voor Volks onderwijs op te heffen en er voor in de plaats te stellen een Ver. v. Bijz. Vrijz. I. en u. 1. onderwijs om dan na verkregen rechtspersoonlijkheid aan den Raad een gebouw te vragen waar bedoeld onder wijs kan gegeven worden. Een lijst voor moreelen steun voor dit doel, welke bij de vele bezoekers der vergadering circuleerde, werd door allen geteekend. Moge bet doei om aan vrijz. kinderen ook vrijz. onderwijs te kunnen geven, bereikt worden. Afum, 27 April. Gisteravond ver gaderde de vereeniging voor volks tuintjes. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. D. Haitsma. In de commissie voor het nagaan der jaarrekening werden gekozen de heeren L. v. Gorkum, J. Spon en A. Tolsma. Voor de twee vacante perceelen waren wel acht lief hebbers, waarvan de gelukkigen werden W. de Boer en J. de Jong. Met nadruk werd er op gewezen, dat de huurders hebben te zorgen voor goede afwatering *n dat geen afval op den kant der bochten mag worden neergeworpen. Achlum, 25 April. In eene alg. vergadering van de kaatsclub «Hald Moed” bleek uit de rekening en verantwoording kas ad f 20. Tot bestuursleden zijn herkozen de en H. Wiersma. de heeren Felkers (die in aanmerking wenschte te Witema (buitengewone cursussen zou ik nu een krachtig beroep willen doen. Toont gij, dat ge het streven van de landbouwonderwijzers, om U veel te leeren, op prijs stelt, onderhoudt na het verlaten der lagere school Uw kennis, door het volgen van voortgezet onderwijs en het nemen van privaatlessen. Ontwikkelt U, profiteert van Uw jonge jaren en het zal U blijken, dat gij daarvan niet alleen bij Uw landbouw studie genot zult hebben, doch dat ge ook overigens daarvan in Uw later leven zult profiteered Ook de ouders zou ik om hunne krachtige medewerking willen vragen en het komt me voor, dat ook de Vereenigingen en niet het minst denk ik aan de Vereenigingen van Oud- Jeerlingen der landbouwwintercursussen, veel in deze richting kunnen doen. Laat men door krachtige samenwerking trachten de jeugd zoo goed mogelijk voor te bereiden voor de taak, die later op haar schouders gelegd zal worden. Aan de jonge menschen behoort de toekomst en het is niet onmogelijk, dat deze aan den landbouw zeer hooge eischen zal stellen. C. R. BRINKMAN. DE DRIE LETTERS betrekking van directeur van het kantoor te Bolsward vaceert, meent het Bestuur van de Bolswardsche Vereeniging ter Bevordering van Handel en Nijverheid zich tot U te moeten wenden, om bij de vervulling dezer betrekking, naast de belangen van den post- en telegraaf dienst, ook eens in het bijzonder te willen letten op de belangen van den handel en de nijverheid van Bolsward. Bolsward is in de laatste jaren wel ongelukkig geweest met haar post directeuren. Een reeks ambtenaren hebben elkaar in enkele jaren tijds op gevolgd, zonder dat zij voor den dienst veel konden beteekenen. Na het vertrek van den heer van der Wal, die eenige jaren hier heeft gefun geerd, kwam hier de heer van Slooten, die slechts kort heeft kunnen dienst doen en na langdurige ziekte is over leden. Daarna kwam de heer Loman, die ook zwak was, na korten^tijd werd overgeplaatst en spoedig daarna is over leden. Vervolgens werd benoemd de heer Koning, die toen hij juist eenigszins was ingewerkt, werd overgeplaatst naar Zaandam. Hem volgde op de heer van Rije, die hier feitelijk nooit gezond is geweest en na weinig dienst te hebben gedaan, is overleden. Hij werd opgevolgd door den heer Schoo, die reeds begon met ziekteverlof en nu, slechts een paar maanden na herstel, wordt overgeplaatst. Het ligt voor de hand, dat hierdoor de belangen van den dienst niet zijn bevorderd. In de laatste jaren hebben wij hier nimmer een postdirecteur gehad, die zich flink in de zaken van het kantoor kon inwerken. Alle titularissen bleven feitelijk vreemdelingen; een band met het publiek kon op deze wijze niet ontstaan en het spreekt we) vanzelf, dat in al die jaren de directeuren te weinig bekend waren met handel en industrie ter plaatse, om oordeelkundig verband te leggen tusschen den kantoor dienst en de belangen van handel en industrie. Het mag waar zijn, dat een post directeur ambtenaar is, die zich allereerst heeft te houden aan zijn instructies en dat plaatselijke bekendheid slechts een zeer bijkomstig iets is, dit neemt niet weg, dat het zakenleven in elke plaats toch ten zeerste gebaat is met een post directeur, die zich de moeite getroost om zich op de hoogte te stellen van plaatselijke toestanden, plaatselijk verkeer en de behoeften van het plaatselijke bedrijfsleven. Dankbaar wordt dezerzijdi van bleek uit de rekening een nadeelig saldo in uitvoering met roedewerkin'g dameskoor «Cresendo.” Het mooie groene kruis op de voor pagina van 't programma, was een proeve van kunnen der drukkerij Schermer en tevens een blijk van de menschlievende gevoelens der zangers en zangeressen; immers de ontvangsten zouden vloeien in de kas van de vereeniging het «Groene Kruis.” Jammer vonden wij het, dat de Doele zaal niet voller was, het «Groene Kruis” zou er meer bij gebaat zijn geweest en de voldoening voor directeur en zang verenigingen grooter. Zij, die aanwezig waren, zullen hebben genoten, van wat ten gehoore is gebracht. In ’t bijzonder willen wij de aandacht vestigen op de vereeniging «Cresendo,” welke liederen zong van Fr. Abt (2a Die Engelein) en van S. de Lange (25 Winternacht). Het viel op hoe prettig licht en frisck de piano bij de zang klonk en met de eenvoudige meisjes stemmen telkens afwisselde. De zuiver heid van de tonen was groot, No. 55 van het programma (Des Zomers) van C. v. Rennes, hadden wij al eens op een vroegere uitvoering gehoord, doch wij begroetten dit liedje als een goede oude vriend, waarmee we met vreugde de ken nis hernieuwden. Een bartelijk applaus beloonde de zangeressen, ook bij de vol gende nummers, waarvan (7c Dorps- kinderdans) van H. v. Tussenbroek, wel het mooist was. De heer J. Faber, zorgde voor eenige afwisseling door twee piano solo’s; een nocturne (Op. 9 no. 2) en een wals (Op. 34 no. 1) van F. Chopin. Waar de heer Faber reeds algemeen bekend is als pianist in Bolsward, willen wij vol staan met de mededeeling, dat ’t publiek zijn bijvalsbetuigingen luide te kennen gaf. De vereeniging «Bolsward” heeft zich in haar betrekkelijk kort bestaan reeds vaak doen hooren. Weinig vereenigingen geven zoo vaak als zij, blijk van een krachtig en gezond leven. Vooral in de nummers Chor und Terzett No. 13 uit «Die Schöpfung” van J. Haydn en Snowa (Vlaamsche ballade) van S. v. Milligen, welke na de pauze werden gezongen, leverde de vereeniging het bewijs van haar ernstig werken en haar vorderingen. De solo’s in het 2e van de genoemde nummers klonken op enkele kleinigheden na goed en het slot van dit nummer met de woorden «In ’t diepst van den afgrond, ook daar is 't goed, als vurige minne, die ’t herte voedt, twee zielen samen bindt”, was voortreffelijk. Voor de pauze werden door ward” een viertal liederen gezongen, waarvan (ïd Brautfahrt in Hardanger) H. Kjerulfons, het meest voldeed. No. 4 «De Kosmos (Psalm 104), van Ds. J. J. L. ten Kate en getoonzet door B. Zweers, had onze sympathie nietde woorden hebben hier de meeste schuld aan; maar wij willen onze bespre king eindigen na nog te hebben opge merkt, dat deze avond wederom toonde, hoe Bolsward de laatste jaren wat betreft de ambitie voor en de vaardigheid in de zangkunst vooruit gaat. De heer G. C. Eisma bracht na afloop van ’t concert een woord van hulde en dank aan de vereenigingen, en bun lief dadige bedoelingen, en aan de dames, welke in de stad de kaarten hadden verkocht. Verder beval by het «Groene Kruis” in de warme belangstelling der zangvereenigingen aan. H. J. B. Het volgende schrijven werd van hier uit verzonden: Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid te Bolsward. Bolsward, den 29 April 1921. Aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Nu wegens benoeming van den heer W. Schoo tot directeur van het post en telegraafkantoor te Santpoort, de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1