en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. n_ 42i/: N.V. H.V. P. S. BAKKER, LEEUWARDEN, Nieuwestad. Waarborg algeheele zuiverheid 60ste Jaargang. Zaterdag 14 Mei 1921. No. 20. voor J Prijsverlaging Botermelange. J. ZIJLSTRA Hzn. g T Pepermunt. II. Afzonderlijke straf noodig van f 15 Specialiteit in Damesconfectie. 9 cent per halfpond. ng. ar J. en. at, len STADSNIEUWS. .rd. de oeg -v Pfrsg siygs* ^5^ Voor de mannen van onze reddingboot! ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Stelt U er prijs op, GOED en MODERN gekleed te gaan, zoo kunnen wij U een bezoek aan onze magazijnen ten zeerste aanbevelen. aar isel aar Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ONZE COLLECTIES DAMES- EN KINDER- CONFECTIE worden dagelijks aangevuld met de laatste BUITENLANDSCHE NOUVEAUTÉ’S. Wij dragen er zorg voor, dat de modellen ORIGINEEL zijn, terwijl uitsluitend artikelen van PRIMA kwaliteit door ons worden nagehouden. Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneer, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofd P. SPAKMAN INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. die an. els. dit wel aar en me aaf ruk iets de- zoo ide “g. >ok len m; een r, ge in. rT, vertegenwoordiger: GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. voor 20 25 Uit de verklaringen van twee werk lieden, een werkvrouw en een jonge dienstbode blijkt dat zij wel geregeld hun loon ontvingen, maar dat „mijnheer" niet genegen was „te plakken.” Volgens verklaring van allen was hun soms op ruwe wijze te kennen gegeven dat bij van «die nieuwe kunsten” niets wilde weten. De heer Ambtenaar acht de overtreding den werkgever bij de wet opgelegd, bewezen en eischt 73 maal f 8 boete of voor iedere boete 2 dagen hechtenis. De volgende bekl. was F. F. te Workumerveld. Ook deze staat terecht wij 1 het met het plakken der rentezegels van zijn personeel niet in den haak is. Bekl. is verschenen en zegt, dat hij de zegels met het personeel verrekent. Zijn beide arbeiders verdienen f 19.40 per week hij betaalt ze f 20 uit en dan moeten ze die zestig cent terug geven als de zegels geplakt moeten worden. De arbeiders Boomsma en de Vries verklaren wel dat zij per week f 20 loon ontvingen, en ook dat da boer had gezegd, dat zij dan zelf de zegels moesten betalen. Die terugbetaling ging niet glad en zoo bleven de renteboekjes blanco. Hierover werd ook heel wat gesproken en hoewel de beklaagde niet geheel Voor ’t Kantongerecht. Zitting van Vrijdag 6 Mei 1921. zijn goeden naam beeft te danken Onze sympathie hebben zij reeds maar hun komt nog onzen steun toe, opdat, als zij de kracht gaan missen om met de reddingboot uit te gaan, een onbe- zorgden ouden dag te kunnen genieten. Maar ook, opdat zij weten dat er voor bun vrouwen en kinderen wordt gezorgd, indien zij komen te vallen bij het uit oefenen van hun edel beroep De N.Z. Hollandsche Redding Maat schappij, Heerengracht 450, te Amster dam en deZuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen Prins Hendriklaan 34a te Rotterdam, die be langloos worden bestuurd en die in stand worden gehouden door vrijwillige bijdragen, zorgen ook, naar haar ver mogen, voor de bejaarde bootslieden en roeiers en voor de weduwen en kinderen van de bij het reddingwerk omgekomen redders. Door haar dus te steunen, steunen wij een bij uitstek menschlievetid en edel doel, tenzij door een jaarlijkscbe bijdrage, hoe gering dan ook, of door het schenken van een gift in eens. Over eenige jaren herdenken die Reddingmaatschappijen baar 100 jarig bestaan. Op een verheven en schitte rende wijze is in den loop van die bijna 100 jaren het Nederlandsche red- dingwezen door haar gebracht op een eervolle plaats in de rij der staten die door de zee worden bespoeld. Door uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid kunnen wij haar helpen en steunen, opdat zij die eervolle plaats kan behouden en in staat is om de ouden van dagen en de weduwen en kinderen te kunnen blijven steunen. Het is voor de mannen van onze reddingboot, geachte Redactie en daarom dank ik U ten zeerste voor het plaatsje in Uw blad dat U voor hen beschikbaar heeft gesteld. Hoogachtend, Amsterdam. W. CHR. TEGEL. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. GOEDE SOORT PRIMA ALLERBESTE FIJNE MELANGE PLANTENBOTER acht hier een of 15 dagen. A. H. te B. verbleef op Zondagavond iets te lang in een Café, ’t Was reeds twintig minuten over acht toen de politie hem nog bij ’t buffet aantrof. Eisch f 6 of 6 dagen. L. G. te Bolsward is bekeurd omdat na het sluitingsuur nog iemand in zijn Café werd aangetroffen. Bekl. stemt toe, dat die persoon nog even stond te praten, doch hij had reeds betaald en bek), had hem ook gezegd, dat het meer dan tijd was, heen te gaan. Eisch f 10 of 10 dagen. Op 28 Maart werd ongeveer half twaalf ’s nachts tusschen Arum en Witmarsum iemand door een fiets aange reden. Op die fiets brandde geen licht en omdat de persoon die aangereden werd zich nog al bezeerd had, zoodat bij een week lang niet kon werken wenscbte bij schadevergoeding. Daar dit geweigerd werd had hij het aange geven. Door 2 getuigen wordt het feit bewezen, wegens het niet hebben van licht op de fiets, is de eisch f 5 of dagen, wegens het berokkenen van schade en lichamelijk letsel f 8 of 8 dagen. Er was nog meer aan de orde, maar de tijd ontbrak ons, de zitting verder bij te wonen. onwillig bleek te zijn om de zegels te plakken, is toch dat plakken achterwege gebleven. De werkgever is de verant woordelijke persoon en is dus toch eenigs- zins in overtreding. De eisch luidt 32 geldboeten a f 0.50 of 1 dag hech tenis voor iedere boete. Daarna stond terecht J. W. te Bols ward, beschuldigd als hoofd eener fabriek werk te hebben laten verrichten in die fabriek na 6 ure, althans niet had gezorgd dat niet langer dan 8 uren per dag of 45 uren per week werk verricht werd. Bekl. verantwoordt zich door aan te merken dat de fabriek in slooping was, en het werk steenkruien en steen bikken was ook geen werk dat tot de werkplaats kon gerekend worden. Het was als werk te beschoawen in epen lucht, en dan is 10 uur geoorloofd. De werkzaamheden bestonden enkel in vervoer van afbraakmaterialeo en ’t bewerken daarvan. Om over den aard dezer werkzaamheden een juist oordeel te kunnen vellen wordt de zaak verdaagd om in de volgende zitting de getuigen te hooren. C. W. te Witmarsum had zich ver volgens te verantwoorden over het feit dat er in zijn werkplaats langer gewerkt werd dan mocht en geen arbeidskaart zichtbaar was opgehangen. Bekl. heeft eerst aanmerking op de juiste tijdsbepaling, en vraagt wat hier dient gerekend te worden, de Amster- damsche tijd of de dorpstijd. In ’t verbaal staat dat ’t reeds ongeveer halfzes was, terwijl mijn horloge wees 6 uur en 5 minuten. Dan was geen der knechten bezig met het herstellen van een motor fiets het betrof een gewoon rijwiel. Dan nog wil beklaagde opmerken dat, na de bekeuring een anderen rijks- ambtenaar (postbode) nog kwam om even het rijwiel te herstellen en dat moest wel, want die man moest met de postbestelling naar zijn dorp. Wat het feit betreft dat er geen arbeidslijst was, dit zit zoo. Volgens inlichtingen ter Secretarie kan een man als bedrijfsleider aangesteld worden en nu was de eene knecht bedrijfsleider bij de rijwielen, de andere bij de land- bouwwerktuigenc De heer Ambtenaar merkt op, dat als er geen ondergeschikt personeel onder zoo iemand werkt, hij niet als bedrijfs leider kan aangemerkt worden. Het is bewezen dat beklaagde te lang heeft laten werken en geen arbeidslijst in orde te hebben de eisch luidt 4 X f 1 of 1 dag voor iedere boete. P. K. te Bolsward is bekeurd, wijl hij op de hondenkar zittende, door ’t dorp Hartwerd reed. Bekl. is present en geeft met heel wat woorden en gebaren te kennen dat hij nooit door de bebouwde kom der dorpen rijdt zittende op de kar. Alle menschen daar kunnen getuigen dat hij altoos van de kar springt, maar er was een reed van een boer, dat was de eigen weg van dien boer en die verklaarde dat hij daar wel mocht blijven zitten want dat was geen publieke weg. Maar de politie wil mij hebben zoo besluit beklaagde en daarom kreeg ik proces. Om de juiste toedracht der zaak aan ’t licht te brengen wordt de behandeling dezer zaak uitgesteld, teneinde den ver balisant te hooren. J. de J. te is 10 Maart ’s avonds half 10 door de marechaussees bekeurd, wijl hij geen licht op het rijwiel brandde. Eisch f 5 of 5 dagen. P. J. v. d. Z. te Pingjum heeft in den nacht van 28 op 29 Maart de orde verstoord. Hij scheen ook niet geheel nuchter te zijn gebleven. Bekl. sputtert al wat tegen, maar wat hij heeft in te brengen snijdt niet veel hout en de eisch luidt dan ook f 15 boete of 15 dagen hechtenis. P. 8. D. te Pingjum was ook dien zelfden nacht in ’t café en ook onder gelijke omstandigheden als de vorige beklaagde. Ook deze beweert zich er niet veel van te herinneren dat hij schuldig is, doch de heer Ambtenaar Bij deze strafzitting viel heel wat te verhandelen, er waren meerdere ge dingen bij, die veel tijd vorderden, van daar dat het reeds twee uur had geslagen, eer alles was afgedaan. Toen wij binnenkwamen was men bezig mfet een werkgever, die onwillig was zegeltjes te plakken op de rentekaarten van zijn personeel. Daar wij door omstandigheden geen lijst van de beklaagden zijn machtig geworden, is het ons niet steeds mogelijk den juisten naam of de woonplaats der beklaagden en getuigen te vermelden. Zoo werden wij niet gewaar wie de werkgever was en waar hij woonde, maar hij was niet ter terechtzitting verschenen. Er waren echter wel een vijftal getuigen. Eerst de Ambtenaar, belast met de controle op de naleving der arbeidswet. Het was aan het kantoor te Sneek gebleken, dat op de rentekaarten van het personeel van dezen werkgever geen zegels geplakt werden. De rentekaarten werden daarop in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt. Geachte Redactie. Op al onze eilanden in de Noordzee, langs de Friescbe kust en op alle plaatsen langs de kust, van Helder tot Sluis aan de Wielingen, zijn door onze twee groote Redding-Maatschappijen reddingstations gevestigd, met flinke en goed nitgeruste booten. In den loop der tijden werden er door haar duizenden schipbreukelingen gered I Talrijk zijn de verbalen van reddingen door onze wakkere mannen van de kust, die niet aan eigen leven denken, maar die gehoor geven aan een innerlijken drang om menschen, die in nood ver- keeren, te redden en te behouden. Vertelden onze ouders ons nog van de stoutmoedige redding van de „Woest- duyn” die bij „de Rassen” verongelukte, vóór het bestaan van ons reddingwezen, ook in later tijden zijn er vele rampen gebeurd waarbij heldenmoed enmenschen- liefde schitterend aan het licht kwamen. Spreken wij van de „Berlin”, die in Februari 1907 bij de Hoek van Holland tijdens een zwaren storm verongelukte, ook nog in het afgeloopen jaar hoorden wij van heldenmoed. De reddingboot van Ymuiden sloeg om door de zware zeeën en eenige dapperen verloren daarbij hun leven. Anderen gingen toen opnieuw uit, met een bede in het hart, op hoop van zegen... En als wij dan lezen van de mannen van Schiermonnikoog, die zich uren lang krampachtig moesten vastklemmen aan de omgeslagen boot en bun beide makkers zagen wegrukken door de golven, dan brengen wij hulde aan die mannen van onze kust, wier namen niet in de geschie4boeken worden vermeld, maar die toch helden zijn, d’e niet vragen naar bewondering of dank, doch in wier oogen sleehts een licht spraak tintelt van voldoening als zij kunnen vertellen van levens die ze mochten redden, die ze aan de macht der golven mochten ontrukken. En in deze tyden, waarin er zooveel gebeurt dat ons de fierheid dreigt te benemen, geeft het ons moed en vertrouwen te weten dat er nog altijd mannen zijn, die ons vaderland en de menschheid tot eer strekken. En wat kunnen wij voor hen doen? Wij die den zeeman toch altijd een warm hart toedragen omdat ons land aan hen voor een zoo groot deel zijn vrijheid, zijn welvaart, en in den vreemde, De Bondskaatspartij. De volgende plaatsen zullen aan Bondskaatspartij, die hier Pinkster maandag gehouden wordt, deelnemen Oosterend, Dokkum, Marssnm, A’dam, Winsum, Bolsward, Pingjum, Wijnaldum, Zwolle, Stiens, Rauwerd, Dongjum, Harlingen, Huizum, Franeker, Baard, St. Jac. Parochie, Makkum, Menaldum, M.E.T.O. Bolsward, Zurich, Sneek, Haarlem, Dronrijp, Deersum, Leeu warden, Warga, Arum, Kimswerd, Bozum, O.B.Zijl, Berlikum, Sexbiernm, Oosterlittens. Wommels, Witmarsum, Minnertsga, Rotterdam, Holwerd, Ried, Tjummarum, Beetgum. Er wordt des morgens 9 uur in 5 kriten begonnen. Dit maakt het volgen van de partijen in het begin niet gemakkelijker, maar is noodzakelijk met het oog op het groot aantal deelnemende parturen. Verguld zilveren medailles zijn aan geboden doorMr. B. Berger, bescherm heer der Kaatsvereeniging „Bolsward”, Burgemeester en Wethouders van Bols ward, Voogden van het St. Anthony- Gasthuis, Ver. Handel en Nijverheid, Kingma’s Bank en De Friesche Bank. Zilveren medailles zijn aangeboden doorAfd. Bolsward, Fr. Mij. van Landbouw, Voetbalclub „Achilles”, Holl. Soc. van Levensverz. van 1807, De Friesche Bank, Afd. Bolsward van den Bond voor Lich. Opv., Kaatsvereeniging M.E.T.O. voor geeft de allerfijnste medicinale onder controle staande Vraagt dus Uwen winkelier uitslui tend DIT merk met de DRIE letters. an Bolswardsche Courant n ■d. 11 11 11 2 ii ii ii ii ii ii ii ii f erf a”. ■iep het en. f 11 in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1