en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. 60ste Jaargang. Zaterdag 21 Mei 1921. No. 21. voor STADSNIEUWS. Wit- ,®55> Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Benoemd. DRIE FACTOREN hebben samengewerkt om de J ST PEPERMUNT populair te maken, en wel hare absolute zuiverheid, de bijzonder aangename smaak en eene boven alles uitstekende kwaliteit. P. SPAKMAN GRONINGEN. Bondswedstrijd 16 Mei, te Bolsward. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. De vliegdemonstraties. Te water. ft Bolswardsche Courant Afzonderlijke kracht op- 2 de 6e prijs door v. d. Ploeg, P.SLUIS.WEESPERKAFiS^^^n Lijst 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 89. 40. 41. 42. De heer 8. Ellen, stationschef 2e klasse bij de Ned. Tramweg Mij. alhier is met ingang van 21 Mei benoemd tot stationschef le klasse, ter stand plaats Sneek. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62x/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vraagt allen dus Uwen winkelier uit sluitend DIT merk met de DRIE letters. Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneek, Firma Th. LEEN ES, grossier, Heerenveen. Hoofdvertegenwoordiger: Heden werd alhier, onder begunstiging van zeer goed weder, de Bondswedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Kaatsbond, op 't sportterrein gehouden. Op ’t fraai versierde en uitstekend in gerichte terrein nam de wedstrijd om kwart over negen een aanvang. Niet minder dan 42 afdeelingen hadden een partuur afgevaardigd om naar de uit geloofde medailles en prijzen te dingen. Door ’t gioot aantal mededingers was men genoodzaakt in vijf perken tegelijk te laten kaatsen, waardoor ’t onmogelijk is van elke party een overzicht te geven. van deelnemende afdeelingen: „Easterein” te Oosterend. „Oostergo” te Dokkum. „Foarut” te Marssum. „Amsterdam” te Amsterdam. „Winsum en O.” te Winsum. „Bolsward” te Bolsward. „Pingjum” te Pingjum. „De Keatsebal” te Wijnaldum. „Zwolle” te Zwolle. „De Boer” te Stiens. „Wêz Wis” te Rauwerd. „Moed en Volh.” te Dongjum. „Eendracht” te Harlingen. „Onderling Gen.” te Huiznm. „Jan Bogstra” te Franeker. „Baerd” te Baard. „Het Noorden” te St. Jac. Par. „Makkum” te Makkum. „V.v. V. Excelsior” te Menaldum. „M. E. T. O.” te Bolsward. „Zurich” te te Zurich. „Sneek” te Sneek. „Frisia” te Haarlem. „Sjirk de Wal” te Dronrijp. „Deersum” te Deersum. „Leeuw. Kaatsc.” te Leeuwarden, „’t Oosten” te Warga. „Arum” te Arum. „Kimswerd” te Kimswerd. „Bozum” te Bozum. „De Kolk” te Oudebiltzijl. „Gerrit Piers” te Berlikum. „Twa Doarpen” te Sexbierum. „Onder Ons” te Oosterlittens. „Wommels” te Wommels. „Witmarsum” te Witmarsum. „V. v. V.” te Minnertsga. „Opnieuw begonnen” R’dam. „Concordia” te Holwerd. „Klaas Mug” te Ried. „V. v. V.” te Tjummarum. „Oef. Kw. Kunst” te Beetgum. In den eersten omloop vielen af: Oosterend tegen Dokkum met 1X/L spel en 2. Jou wsma leverde keurig perkspel. Marssum tegen Amsterdam met 1/a spel en 6. Winsum tegen Bolsward met 1 spel en 6. Pingjum tegen Wijnaldum met 2 spel. Deze partij eindigde met v’er buitenslagen. Stiens tegen Zwolle met H/2 spel en 2. Dongjum tegen Rauwerd met 2 spel en 6. Huizum tegen Harlingen met l1/a spel en 2. Baard tegen Franeker. Baard niet opgekomen. Makkum tegen St. Jac. Par. met 2x/2 spel en 2. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de afd. „Bolsward” van den Ned. Bond v. Lich. Opv. van harte welkom op deze receptie en wijdt dan nog eenige woorden aan de lichamelijke opvoeding in het algemeen. Hij hoopt dat ook ons Gemeentebestuur niet achter zal blijven waar het betreft het verleenen van steun indien de lichamelijke op voeding hier ter stede deze.noodig mocht hebben. Dan deelt de heer Westra nog mede dat bet gewoonte is dat de ver- eeniging die in het bezit is van de Wandel bal deze op de receptie weer aan het Hoofdbestuur overhandigt. De kaatsvereeniging „Oostergo” van Dokkum meende echter hier te moeten afwijken van de regel en zond de bal eenige dagen voor de Bondspartij aan het Hoofdbestuur toe, met de mededeeling dat deze vereeniging op de receptie in De Doele niet vertegenwoordigd zou zijn, als protest tegen het besluit om den Bondswedstrijd het volgend jaar te Franeker te houden, terwijl Dokkum meende dat jaar recht op de partij te hebben. Steeds wordt met vuur gekampt om voor een jaar in het bezit van de fraaie Wandelbal te geraken en door de winnende vereeniging wordt deze prijs als een troetelkind behandeld, thans, zegt Spreker staat ze als een weeskind hier voor ons op tafel. De handelwijze van Dokkum kan hij niet goedkeuren, waarmede de aanwezigen volkomen blijken in te stemmen. Spr. eindigt met den wensch dat de kaatssport en daar naast de kaatsvereeniging „Bolsward” steeds in kracht en bloei mag toenemen. De heer Dr. Beekhuis, voorzitter van de afd. Bolsward, v. d. Bond v. Lich. Opvoeding, richtte nog enkele waar- deerende woorden tot het Hoofdbestuur en onderstreepte het gesprokene ten opzichte der vereeniging Dokkum. Tusschen de verschillende sprekers, kregen wij het dameskoor „Crescendo” te hooren. Het was niet de eerste maal dat wij dit koor hoorden, doch wij blijven bij wat wij hierover onlangs schreven wat gezongen wordt is eenvoudig maar goed. De medewerking van dit koor werd ten zeerste op prijs gesteld en de zoo bekwame directeur, de heer J. Faber, kan ook zeker met voldoening op deze uitvoering terugzien. Er werd gezongen zonder grootdoenerij, de nummertjes niet te zwaar en juist daardoor kreeg de zang die frisscbe aantrekkelijkheid die het aanhooren zoo prettig maakt. Van dit koor hebben wij goede verwachtingen. Het laatste nummer dat gezongen werd, was de bekende „Balsang,” het lied gemaakt op den Mulierprijs, het lied dat steeds weer gezongen en toch nog altijd met genoegen door de aan wezigen wordt aangehoord. Bijna zouden wij vergeten te melden, dat de dames van „Crescendo” in het Friesch waren gekleed. De dames Statema en Gosliga, hebben een heel werk gedaan om al deze costumes bijelkaar te krijgen en het woord van dank door den heer Banning gebracht aan deze dames, doch mede aan degenen die zoo vriendelijk waren voor deze gelegenheid een costuum af te staan, was alleszins verdiend. Ook meenen wij nog te moeten memoreerën den geluk- wensch, door den voorzitter gericht tot den heer Wubbenus Jacobs van Arum directeur van het Stedelijk M uziekkorps die bij de vorige bondspartij, nu 23 jaar geleden, als directeur van dit korps optrad en thans bij deze wedstrijd even eens. Nu ook ditmaal heeft ons stedelijk korps er voor gezorgd door goede muziek op het terrein de feestelijke stemming er in te houden. Op het terrein werd intusschen met vuur doorgekampt. In den derden omloop vielen af: Tzummarum tegen Dokkum met spel en 2. Rauwerd werd door Wijnaldum afge maakt zonder een halfspel te kunnen bemachtigen. Menaldum ging 't evenzoo tegen Franeker. Dronrijp en Eerst met een stand 4 verloor Dronrijp. Arum streden vinnig, van 2x/2 spel en Na afloop van de partij verspreidde het publiek zich in alle richtingen in de stad en vooral in de hoofdstraten' heerschte nog langen tijd een gezellige drukte. Het is een drukke dag geweest en vooral de hotelhouders zullen wel tevreden zijn geweest. In „De Doele” zou des avonds 8 uur een concert worden gegeven door het strijkorkest „Andante” met medewerking van den humorist Maupie Staal. Het kaatsen Zoowel als de vliegdemonstratie duurden langer dan men verondersteld had en pas te ruim 9 uur kon met deze uitvoering begonnen worden. „Andante” heeft deze avond weer goed gespeeld, het heeft zijn goeden naam volkomen gehandhaafd. Jammer dat de werkelijke muziekliefhebbers zoo weinig konden genieten wegens het groote rumoer dat onder de muziek in de zaal heerschte. De humorist Maupie Staal oogstte veel succes met zijn ver schillende nummers. Het kwam nog onverwacht de mede deeling dat er Pinkstermaandag hier ter Bozum was niet opgewassen tegen Witmarsum. ’t Moest zich met x/2 spel en 6 gewonnen geven. Op de vierde lijst kwamen voor: 40—2, 8—15 en 28—86. Ried had weinig in te brengen tegen Dokkum. Geen enkel halfspel behaalde ’t. Wijnaldum verloor tegen Franeker met l/2 spel en 4. Arum verloor tegen Witmarsum met 4 punten. T. Zijlstra toonde hier zijn als opslagen Thans traden Dokkum en Franeker in ’t strijdperk. Gelukkig werd er nu in één perk gekaatst, ’t Eerste spel werd door Dokkum behaald, doch Franeker maakte door een bovenslag van Staalstra gelijk spel. Met afwisselend geluk is ’t spoedig twee spel gelijk. Alle spelers leverden goed spel en spanden hun uiterste kracht in om de overwinning te behalen, ’t Talrijke publiek, zeker tusschen de 3500 en 4000 personen, juicht de spelers na een mooien slag toe. Eindelijk is het 2x/2 spel gelijk. Dokkum behaalt ten slotte de overwinning. Franeker verloor met 21/2 spel en 4. 't Was reeds lang over zevenen toen een aanvang met den eindwedstrijd werd genomen. Vele toeschouwers waren reeds vertrokken, of omdat de partij te lang duurde of omdat ze met de extra tram die om 8 uur vertrok, weg moesten. ’t Eerste halve spel werd op 6 gelijk door Dokkum behaald. Ook ’t tweede halve spel wint Dokkum, doch nu spannen de Witmarsumers zich zoo in, dat ’t hun gelukt 3 halve spellen aaneen te bemachtigen. De volgende 2 halve spellen wint Dokkum, Op 6 gelijk gelukt ’t Witmarsum ook 2 spel te behalen. De stand is nd 2 spel gelijk. Heel spoedig heeft Dokkum ’t laatste spel veroverd. Stand der partijen: 6288846802 8826688688 Bolsward (M.E.T.O.) tegen Menaldum met 1 spel en 4. Zurich tegen Sneek met x/2 spel. Haarlem tegen Dronrijp met lx/2 spel en 2. Deersum tegen Leeuwarden met 1 spel. Warga tegen Arum met 2 spel en 2. Kimswerd tegen Bozum met 2L/2 spel en 4. Oude Bildtzijl tegen Berlikum met 2x/2 spel en 4. o Sexbierum tegen Oosterlittens met 1 spel en 4. Wommels tegen Witmarsum met 2 spel en 2. Minnertsga tegen Rotterdam met 2 punten. Holwerd tegen Ried met 2x/2 spel. Beetgum tegen Tzummarum met 1 spel en 4. In den tweeden omloop vielen af: Amsterdam met den bekenden „Jonge Jan” tegen Dokkum met slechts 1I2 spel en 2. Bolsward sneuvelde met eer tegen Wijnaldum met 2 spel en 4. Zwolle streed dapper tegen Rauwerd en verloor met 2x/2 spel en 2. De strijd tusschen Harlingen en Franeker was zeer belangwekkend. Ein delijk viel Harlingen met den stand 2x/2 spel gelijk en 6 gelijk. St. Jae. Par. verloor tegen Menaldum met U/2 spel en 2. Sueek verloor tegen Dronrijp met 2 spel. Leeuwarden weerde zich dapper tegen Arum. Toen alles aan de telegraaf hing sloeg Leeuwarden buiten en had Arum dus gewonnen. Berlikum verloor tegen Bozum met 2 spel en 4. Oosterlittens behaalde tegen marsom 1 spel en 4., Rotterdam verloor, na taaien tegen stand, tegen Ried met 2x/2 spel en 4. De derde lijst bevatte de volgende nummers: 412, 811, 15 19, 24 28, 30—36 en 40. Intusschen werd om 12 uur receptie gehouden in „de Doele”, Te ruim 12 uur nam de heer D. Banning, voorzitter van de ontvangende vereeniging „Bolsward”, het woord en begon met zijn genoegen uit te spreken dat de Bondspartij dit jaar in onze plaats wordt gehouden. Een woord van dank werd gebracht aan het Hoofdbe stuur voor de prettige samenwerking, die er bestond bij het organiseeren van dezen dag. Van deze gelegenheid maakt de voorzitter tevens gebruik om specialen dank te brengen aan den heer Mr. B. Berger, burgemeester van Bolsward, die indertijd zoo bereidwillig was het beschermheerschap op zich te nemen en die ook ditmaal weer blijk gaf de kaats sport een warm hart toe te dragen door een fraaie medaille uit te loven. Ook het feit dat verschillende vereenigingen enz. hier ter plaatse medailles voor deze partij aanboden werd met erken telijkheid herdacht. Vervolgens sprak de Bondsvoorzitter de heer Westra van Franeker. Deze deed het genoegen dat de Bondspartij ditmaal weer eens in Bolsward werd gehouden en de aangename samenwerking met het bestuur der Kaatsvereeniging „Bolsward”, voor het regelen van dezen dag wordt door het Hoofdbestuur ten zeerste gewaardeerd. Ook deze spreker heet den Burgemeester van onze stad, en den heer Dr. Beekhuis, voorz. van No. 36 No. 2 Om half negen was de, in alle zichten geslaagde partij, geëindigd. De le prijs werd dus behaald door Dokkum met de kaatsers: G. Koster, I. Jouwsma en KI. Kooistra; de 2e prijs door Witmarsum met de kaatsers: T. Zijlstra, W. Oosterhoff en J. A. Reitsma; de 3e prijs door Franeker met de kaatsersM. Miedema, A. Smidts en N. Staalstra; de 4e prijs door Arum met de kaatsers: J. v. d. Schel, Tj. Ypma en M. R. Hiemstra; de 5e prijs door Wijnaldum met de kaatsers: P. Helfrich, R. D. de Jong en D. D. de Jong en Ried met de kaatsers: A. H. Faber en L. Nauta. stede gevlogen zou worden door den aviateur Carl Kriger, die op het oogen- blik in Friesland vertoeft. Hoewel de bedoeling was dat de vliegenier Zondagavond hier zou arri- veeren, moest dit wegens het slechte weer overgaan, doch Maandagmorgen voor 7 uur hoorde men reeds de motor boven onze stad snorren. De heer Kriger die vorig jaar ook in Leeuwarden vloog, verwierf zich daar een groot aantal vrienden en toen hij dan ook nu ruim een half jaar geleden, met zijn machine een ongeluk kreeg, hebben die vrienden een belangrijk bedrag voor hem iugezameld, met behulp waarvan Kriger in staat werd gesteld een nieuw vliegtuig aan te schaffen. Met die nieuwe machine is Kriger nu naar Friesland gekomen teneinde op verschillende plaatsen demonstraties te geven. Nu de Pinkstermaandag is voor den aviateur'stellig hier een goede dag ge worden. Er was een massa publiek in Bolsward en vooral tegen het laatst,van den middag begaf zich een groot gedeelte hiervan naar het vliegterrein. Gedurende den middag deed de aviateur verschil lende vluchten met passagiers. Er waren nog al wat liefhebbers voor een tochtje door het luchtruim en enkelen die we spraken na afloop waren hoogst voldaan over het uitstapje, het bleek best te voldoen, te meer daar de keer Kriger bekend staat als een uiterst nauwgezet vlieger aan wien men zich gerust kan toevertrouwen. Het belangrijkste wss echter de para chutesprong door den heer Kessner, die ongeveer 7 uur zou plaats hebben. Tegen half acht was alles voor deze tocht in gereedheid gebracht. In het vliegtuig hadden plaats genomen de heeren Kriger aviateur, Alfred D’Morescant Kessner, parachutist en v. d. Bogaard passagier. Terwijl de machine bij passagiersvluchten eenige honderden meters hoog ging, steeg de aviateur nu voortdurend, zoodat men gerust kan aannemen dat de heer Kessner zich 1400 Meter van de aarde bevond toen hij zich uit de machine liet vallen. Het valscherm ontplooide zich direct en het was een mooi gezicht Kessper daar hoog in de lucht als een poppetje te zien zweven. Langzaam kwam bij dichter bij doch dreef nog al wat uit de richting van het vliegterrein. Tenslotte landde hij veilig en wel aan het bolwerk in de nabijheid van het station. De sprong was wondermooi geslaagd. Ook Kriger daalde van zijn laatste vlucht weer behouden op bet terrein en te circa 9 uur werd weer opgestegen om de tocht naar Drachten te onder nemen. Het publiek was zeer voldaan en wij vertrouwen dat ook de vlieg onderneming met het resultaat tevreden zal kunnen zijn. Gisteravond omstreeks half twaalf geraakte aan de overzijde van de Turf- kade iemand te water, die na veel moeite de wal aan de Kade wist te bereiken en daar door toegesnelde hulp weer op het droge werd gebracht. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1