Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. DAT Is juist No. 22. Zaterdag 28 Mei 1921. 60ste Jaargang. voor TWEEDE BLAD van de „Bolswardsche Courant” van Zaterdag 21 Mei 1921. No. 21. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. Het bureau Afzonderlijke k I Het ontwerp is den heeren thuis gestuurd, 1. bezwaren hebben, deze vóór de e.k. vergadering aan B. dit punt de openbare Ik dank GEMENGD NIEUWS. Eén maakte zich Twee grondbedrijf. zonder nadere toelichting Vergadering op Dinsdag 17 Mei 1921. ter diepte per M2. i wordt gesticht ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. worden ingeroepen. De heer Eerdmans. Onderwijswet goed is voor gemeentefinanciën. Alles wat kosten. Ik vernam zoo teekenend met die zuivere medicinale J T S ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ze reeds geprobeerd Niet een ons Is er zoo’n baast bij, dat het concept heden Zoo niet dan, zou ik het gaarne nog eens Eén sloop er bepalingen worden vastgesteld voor den verkoop van bouwterrein. De prijzen zijn zoo gesteld dat een sluitende exploitatie wordt verkregen. Kan de raad met de gestelde bepalingen meegaan, dan is daar- i van den heer F. Bakker, waarin afwijking van Een diefachtig echtpaar. De justitie te Praag heeft plotseling ingegrepen in het jonge geluk van een pas gehuwd paar. De rechtzaak, die eindigde met de veroordeeling van de beide echtelieden tot acht maanden gevangenisstraf bracht aan het licht, Hen „zaakwaarnemer" ALMELO, 26 Mei. Jobs. W. te Enschede had te Hengelo ’n inkas- seeringskantoor geopend, ^Beider Belang” geheeten, en zich zelf als directeur aangesteld. Het nieuwe kantoor werkte aanvankelijk tot genoegen der clientèle Johs. Jansen, caféhouder te Delden, behoorde tot de begunstigers. Wwas zoo gelukkig eenige kleine postjes voor hem te innen. Aaugemoedigd door dit succes, kwam hij bij W. met’n beertje van f 135 ten laste van ’n zekeren V. W. ried zijn lastgever aan de zaak aanhangig te maken bij het kanton gerecht te Goor. Zelf trad hij als zaak waarnemer op. Hij had nu zijn dient aan het touwtje. Steeds kwam hij om voorschotten, waarvan er een f75 bedroeg. Jansen werd in slaap gewiegd met de verzekering, dat de verliezer toch alles moest betalen, Inmiddels had de debiteur V. aan den zaakwaarnemer f 135 ter hand gesteld. Toen Jansen het hoorde, drong bij aan op afrekening, maar daar kwam niets van. Een aanklacht volgde nu. Bekl. beweert het geld te hebben afgedragen. Eisch 5 mnd. gevangenisstraf. Pepermunt dat, wie ze eenmaal nam, geene andere meer wil. Hebt Gij Laat dan nog heden halen. Overal verkrijgbaar. volkeren en daarmee van hunne regeer ders sterk zal beïnvloeden? Alles te zatnen kon Duitschland het er op wagen de Londensche besluiten te aanvaarden. Ook deze soep wordt niet zoo heet gegeten als zij gekookt is. H andelsbelangen en Immingham zijn spoorwegliede i, die weigerden buiten- landsche steenkool te vervoeren, ont slagen. mede op het adres de regeling wordt verzocht, afwijzend beschikt. De heer Lunter. wordt behandeld nader overwegen. De Voorzitter. opdat ze er goed kennis van konden nemen. Wij zitten mat hat adres Bakker, daarop dient wel een beslissing te komen. Die vraagt een bepaald terrein. Dienstig is daarom wel om althans art. 20, de wijze hoe gebouwd moet worden, heden af te doen. De heeren Mol en Pannekoek Loois ondersteunen het voorstel Lunter om de behandeling uit te stellen, en dat voorstel wordt met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Eerdmans en Van der Klei, aangenomen. De Voorzitter schorst daarop voor een poosje de openbare zitting. Na heropening wordt door B. en W. voorgesteld hen te machtigen aan den heer Bakker ’t door hem gevraagde terrein in zijn geheel, i van 33 M., te verkoopen tegen dén prijs van f 7,50 en onder voorwaarde, dat op dit terrein één woning naar genoegen van B. en W. Dit wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer Mol. De heer Eerdmans. Nu de behandeling van het concept voor de regeling van den verkoop van bouwterrein is uitgesteld, zou het gewenscht zijn, dat de leden welke tegen de gestelde bepalingen bezwaren hebben, deze vóór de e.k. vergadering aan B. en W. net reit neonen oygedragen, dat in de neutrale pers vrij algemeen een opinie aan den dag trad, dat aanvaarding der Londensche besluiten ditmaal het ver standigste was dat Duitschland kon doen. Opmerkelijk was ook, dat een man als de befaamde Engelsche ekonoom Keynes, die het verdrag van Versailles zoo scherp gekritiseerd had, thans de Duitsche aan vaarding aanried. Wilde Duitschland niet opnieuw geïsoleerd in de wereld komen te staan, dan moest bet nu wel onderteekenen. Andere omstandigheden waren er nog, die in dezelfde richting drongen. Ér was één mogelijkheid, waardoor de bezet ting van 't Roergebied een vruchtelooze «sanktie” van de Entente zou uitmaken, n.l. als de Duitsche mijnwerkers gevolg gaven aan hun dreigement om in dat geval te weigeren kolen te delven. De leiders der Duitsche mijnwerkers heb ben echter duidelijk te verstaan ge geven, dat zij aanvaarding van het ultimatum wenschelijk oordeelden. Daar mee was de mogelijkheid van een staking hunnerzijds vervallen en stond aan de bezetting van het Roergebied niets meer in den weg. Deze bezetting zou echter PUNTEN VAN BEHANDELING: Voorstel Raadscommissie tot goedkeuring rekening Algemeen Stads Armenhuis. De Commissie, belast geweest met het onderzoek dezer rekening adviseert dat deze in orde is bevonden, waarom wordt voorgesteld ze goed te keuren met een batig saldo van f 1596,04. Met algemeene stemmen alzoo besloten. (De heer Praamsma hield zich buiten stemming.) 2. Adres Vereeniging voor Christelijk Volksonkerwijs houdende aanvraag gelden stichting schoolgebouw, met voorstel B. en W. Op het ingekomen adres van ’t Bestuur dezer Vereeniging om voor de stichting van een schoolgebouw de benoodigde geldeff krachtens art. 74 der Lager Onderwijswet te verstrekken, hebben B. en W. een tweetal conferenties met dat Bestuur gehouden en in verband met het inmiddels verschenen «Bezuinigingsbesluit”, aangedrongen op vermijding van luxe bij den bouw, terwijl er ook de aandacht op gevestigd werd dat misschien vermeden kan worden dat bij elke school een gymnastieklokaal komt. Een oplossing is nog niet gevonden, maar B. en W. vinden het gewenscht één, ten hoogste twee gymnastieklokalen voor de schoolgaande kinderen beschikbaar te stellen. Het is gebleken dat het Bestuur dezer’ school op de meest economische wijze wil bouwen, en daar voldaan is aan de wettelijke voorschriften moet binnen 3 maanden na de aanvraag een beslissing genomen worden. B. en W. stellen daarom voor, het verzoek in te willigen, daar dit besluit nog niet bindt tot de gevraagde som, maar wanneer tegen bestek en plan bezwaren rijzen, die niet door onderling overleg zijn op te lossen, kau de beslissing van den Minister Er is al meer opgemerkt, dat de nieuwe de onderwijzers maar niet voor de er voor noodig is, moet veel geld dat B. en W. wel hebben beproefd om het onderwijs in gymnastiek te combineeren, maar zou het ook niet kunnen met het M.U.L.Onderwijs Dat er in Bolsward 4 scholen voor M.U.L.O. moeten bestaan, acht ik niet noodig. Er is getracht om die klassen van de school voor Chr. Volksonderwijs en die van ’t Hengstepad te vereenigen, maar tot mijn .leedwezen zijn die pogingen niet geslaagd. Is het nu ook mogelijk dat B. en W. hun invloed hierbij laten gelden. Het zou in ’t belang van ’t onderwijs zijn één school met een 80 leerlingen zou beter werken dan twee ieder met 40. Het gebrek aan leerkrachten zou er mee gebaat zijn, ook door leermiddelen en gebouw kon er bezuinigd worden. Daarom zou ik gaarne hebben, dat B. en W. hieraan hun aandacht willen schenken. ter kennis te brengen. Dit wordt algemeen goedgevonden. 5. Vaststelling begrooting woning- en Dit punt wordt zonder discussie en goedgekeurd met algemeene stemmen. ■6. Wijzigingen begrootingen 1920 en ’21. Ook dit punt wordt zonder nadere verklaring aangenomen met algemeene stemmen. 7. Vaststelling le kohier H.O. 1921. De Voorzitter. Voor ter behandeling van zitting wordt geschorst, wil ik vragen of iemand nog iets heeft voor de rondvraag. De heer Van der Klei. Ik zou wel even de aandacht van B. en W. willen vestigen op den toestand van de goot en het riool op het Scbildwijk. De goot ligt daar lager dan de rand van ’t riool, vandaar dat water en drek er blijven staan. Gaarne zou ik zien dat B. en W. er een onderzoek naar instelden. De heer Praamsma Ik kan daarop antwoorden dat die zaak reeds onderzocht is. Met den architect heb ik het er al meermalen over gehad. Een paar plannen ter verbetering zijn ook ontworpen, doch ze verschillen nogal in prijs. Als het goed zal worden, moet ook met de hoogte verderop rekening worden gehouden, ’t Is niet voldoende, als het in ’t midden iets verhoogd wordt. De zaak is echter in studie genomen. De heer Van der Klei. Ik dank u wel voor die mededeeling. De vergadering werd daarop geschorst. Na opheffing der schorsing werd bet kohier Hoofdelijken Omslag vastgesteld gelijk in de geheime zitting besproken was. Sluiting der vergadering. De Voorzitter. Het heeft mij genoegen gedaan dat deze zaak hier te berde wordt gebracht. De wet eischt wel zware offers soms in dezen, daarom is bezuiniging gewenscht. Nu wordt gevraagd onze medewerking om tot overeenstemming te komen, en ik kan wel toezeggen dat B. en W. alles zullen willen doen wat tot die overeenstemming kan voeren. Met den beer Eerdmans stem ik in, dat bet zal zijn in het belang der gemeente en waarschijnlijk ook in het belang van het onderwijs. De heer Pannekoek Loois. Naar aanleiding van hetgeen de heer Eerdmans zei over de vereeniging der M.U.L.O. klassen, vraag ik of het dan misschien wel noodig is een nieuw schoolgebouw te maken. Als de woning van het Hoofd er bij kwam, kon het misschien met verbouwen toe. Ik stel de vraag maar, en ook of het noodig is, heden een beslissing te nemen? De heer Wesseling. De school op ’t Schild wijk voldeed voor jaren al niet aan de eiscben. Ik meen, dat die niet te verbouwen is, en nu de wet de gelegenheid geeft, ging men ook tot het plan van vernieuwing over. Het verblijdt mij, dat het lokaal voor Gymnastiek kan gecom bineerd worden. Dat zal al een heele besparing zijn, want met elke gymnastiekschool gaat al dicht ’n 30,000 a 40,000 gulden heen. De heer Praamsma. Met dit laatste stem ik volkomen in. De Bezuinigingscirculaire” is met het Bestuur dezer school besproken en die kan als leiddraad dienen bij de onderhandelingen. Er moet goed en degelijk gebouwd worden zonder luxe. Kan er samenwerking komen, dan zou dit zeer gewenscht zijn. Het is alleen besproken ten opzichte het gymnastieklokaal. De raad krijgt later de beslissing over de dan gereedgemaakte plannen, die zijn nu nog voorloopig. Ik kan ook wel verzekeren, dat het schoolgebouw niet verbouwd kan worden. De Voorzitter. Ik wil nog even in 't midden brengen, dat het wel noodig is heden een beslissing te nemen over de voorloopige plannen. Art. 75 der wet eischt de beslissing binnen 3 maanden na de aanvraag, echter dit bindt niet absoluut tot de gevraagde som. Met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. 3. Adressen om duurtebigslagmet voorstel B. en W. In de vergadering van 12 April zijn de adressen van het Hoofd bestuur van den Algem. Ned. Christ. Ambtenaarsbond en van de Ambtenaren ter Secretarie om duurtetoeslag, om advies gesteld in handen van B. en W. Ook kwam nog een dergelijk verzoek in van den inspecteur van politie. In hun advies stellen B. en W. voorop, dat, als er toeslag gegeven zal worden, het toch noodig is een grens te stellen, gelijk staande met het maximumbedrag in de hoogste lo&nklasse der werklieden. Dit is f31 per week met 1 week vacantietoeslag, wordt dat f 1643 per jaar. Bij ingesteld onderzoek vallen er dan alleen onder de doodgraver en enkele ongehuwde ambtenaren ter secretarie en bij de gasfabriek. Daar bij ongehuwden van geen achterstand in de gezinnen sprake kan zijn, adviseeren B. en W. den doodgraver den toeslag ad f 100 te verleenen. De heer Van der Klei. Om den doodgraver f 100 toeslag te verleenen, daarmee kan ik mij best vereenigen, maar daar ik weet, dat toch in de gezinnen van ambtenaren werkelijk door de duurte achterstand is ontstaan zou ik allen, zonder iemand uit te schakelen, f 100 voor de gehuwden en f 50 voor de ongehuwden willen toestaan, Dit voorstel wordt alleen door den heer Stockmann ondersteund en is alzoo vervallen. Het voorstel van B. en Wwordt met algem. stemm. aangenomen. 4. Voorstel B. en W. tot vaststelling van algemeene bepalingen betreffende verkoop van bouwterrein. Ter bevordering eener vlugge afdoening van zaken en tevens uit administratief oogpunt is bet gewenscht dat er algemeene Die zeven namen revolutie-les, Eén kreeg het diploma niet dus blrven er nog zes Zes maakten bommen, ’n wondervol bedrijf, Eén vloog de lucht in dus bleven er nog vijf. Vijf communisten dronken heel wat bier, Eén stikte in den drank dus bleven er nog vier; Vier brulden heftig Hoog de Anarchie I Eén kreeg z’n stem niet weer dus bleven er nog drie. Drie van de tien. De strijd viel heusch niet mee 1 van kant, dus bleven er nog twee doolden toen om Meerenberg steeds heen, binnen dus bleef er nog slechts één. Die ééne stond verlaten op zijn post... Herkreeg het verstand toen weer de wereld was verlost 1 R’dam, 23-4 '21. Arn. v. Raai te Jr. Nederl. Vooruit. Tegenwoordig 12 leden, de heer Houtsma was afwezig. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent en vraagt of iemand aanmerkingen heeft op de notulen. Daar zulks niet het geval is, worden ze vastgesteld. Ingekomen stukken waren er niet en dus werd direct aan de orde gesteld Buitenlandsche steenkool in Engeland. LONDEN, 26 Mei. De laatste dagen zijn 25.000 ton Duitsche, Amerikaausche en Belgische steenkool op de Mersey aangekomen en verhandeld tegen vijf pond per ton. De ontscheping stuitte niet op moeilijkheden van de haven werkers te Glasgow, die staakten als protest tegen aanvoer van steenkool van overzee. Zij zijn bereid het werk te hervatten, op voorwaarde, dat alle stakers weer in dienst worden gesteld. Tegen Maandag wordt de hervatting van het werk verwacht. Te Grimsby Bolswardsche Courant XL .’.IJ I wrecui gcsvuiBuue eu neen. voor ae maanden Mei, Juni en Juli een vijftal kaatsers gedisqualificeerd en wel: T. Zijl- stra en J. A. Reitsma te Witmarsum, I. Roukema te Harlingen, I. Roukema te Wommels en N. Staalstra te Franeker.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1