Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. K O F F I E-W EEK. J. ZIJLSTRA Hzn. No. 23. Zaterdag 4 Juni 1921. 60ste Jaargang. voor Volmaakt J g T Pepermunt. 100. Pn. Licht- en Moedgevend! V. EpfflE* fWps» -> Wat te doen bij ongevallen door electriciteit? Pond Pond Pond. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 1 2 4 6 P. SPAKMAN GRONINGEN. Orgelbespelingen, zomer 1921. Groote Kerk - Bolsward. Ter kennismaking met onze fijne kwaliteiten! Volgende week ieder kooper van: Pond Koffie ontvangt 1'/2 Pond; Pond Koffie ontvangt 3 Pond Koffie ontvangt 6 Pond Koffie ontvangt 9 Prijzen: 45, 55, 70, 85, Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. Zwemwedstrijden. UIT AMSTERDAM UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. Geslaagd. Gezond voedsel. Ws. Bolswardsche Courant Set bureau Afzonderlijke I P..SLUI?>.Wr.ESPi:i.iK,-tKSPKL| Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneek, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofd deze kunstuitingen, een inleidend woordje den vooravond van het ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. „Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vertegenwoordiger: ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Al is over het algemeen, te oordeelen naar de statistieken, het aantal on gevallen door electriciteit veroorzaakt, zeer gering, zoo nn en dan blijkt het toch noodig, dat bet publiek op de hoogte wordt gesteld met de middelen, die een noodlottigen afloop der onge vallen kan voorkomen. En vooral vinden wij dit wenschelijk voor die plaatsen, waar de toepassing der electriciteit nog in wording is. Zoo heeft de DirecteurGeneraal van den Arbeid het noodig geoordeeld opneming te verzoeken van ’t volgende Opnieuw heeft de Arbeidsinspectie geconstateerd, dat een door een elec- trischen stroom bewusteloos geworden arbeider is overleden, terwijl het niet buitengesloten is te aehten, dat by onmiddellijke toepassing van kunstmatige ademhaling en hartmassage het leven behouden had kannen worden. ’t Heeft ons vaak teleurstellingen ge baard, de neiging, alles van de gunstigste zijde te bezien, alles ten beste te willen verklaren, doch telkens weder werden wij opnieuw gesterkt in ons heerlijk optimisme, dat het goede in alles en allen tenslotte zal moeten zegevieren over het kwade. De zekerheid, het goede in ieder aan wezig te weten, is altijd de aanleidende oorzaak geweest tot het streven, om ieder gesproken woord, iedere volbrachte daad terug te brengen tot den oorsprong er van. En door het opsporen van het „waarom”, komende tot bet „daardoor”, rijpte het bewustzijn in ons, dat het onze plicht is, de bodem, waarop die woorden en daden tot uiting kwamen, rein te houden en rein te doen t^j ven en den grond, zoo noodig, te zuiveren van alle bederf aan brengende en schade lijk werkende bestanddeelen. En het vertrouwen in den mensch is ons bijgebleven en dat vertrouwen stelt ons in staat, met enthousiasme, met geestdrift, ons te geven voor al wat mooi en goed en edel is. Dank zij dit optimisme, is de drang aanwezig, mede te willen werken aan de opvoeding en opvoering van allen, waarmede wij ons, krachtens één en dezelfde oer- oorzaak, verbonden weten, een drang, die steeds sterker wordt, al naarmate ons optimisme weder gevoed wordt. Arme pessimist. Arme zwartgallige. Hebt toch niet alleen oog en oor voor het vele ^onaangename wat gij ziet en hoort. Weet toch, dat veel wat u thans zoo geweldig hindert, het werk van de menschheid zelve is en dat gij er toe mede kunt werken, het leven van u zelve en uwe omgeving gelukkiger te doen zijn. Zoek de zon-zijde van het leven en verheug u in uw hier-zijn. Laat de liefde voor het leven bij u zijn en de lust tot leven en werken zal u deel- aohtig worden. Verlustig u in goede en nuttige bezigheid en laat het eeuwige werken en scheppen in de natuur u tot nieuwe bezigheden aansporen. Dan zult gij er, misschien onbewust, toe medewerken het slechte in u zelf en in allen waarmede gij omgang hebt, is er niets, maar de volmaaktheid het dichtst nabij komt de beroemde zuivere medicinale Vraagt derhalve bij Uwen winkelier d i t merk met de DRIE letters en geen ander. Het klinkt vreemd voor onze plaats maar het zal toch heusch gebeuren. Hoewel we hier nog niet in het bezit zijn van een zweminrichting en dus het onderwijs in de zwemkunst hier zeer veel te wenschen overlaat, hebben onder toezicht van den heer Boermans, ver schillende jongens het zwemmen geleerd, terwijl ook nog een groot aantal op Goede wijn behoeft geen krans. Wanneer er te dezer plaatse eenvoudig weg werd gezegd„de orgelconcerten van den heer Alt zullen weer beginnen op Maandag 6 Juni a.s.”, was dat voldoende, omdat iedereen weet hoe en wat die orgelbespelingen zijn. Evenwel juist omdat er belang stelling wordt betoond,- groote belang stelling zelfs, voor is er alle reden te spreken aan eerste recital. Wat hoorde ik overal vragen krijgen we geen concerten?... daar gaat een hardnekkig gerucht dat de heer Alt ons gaat verlaten, ik ontving daarover van meer dan eene zijde brieven, met verzoek om nadere inlichting. Zoolang de organist der Groote Kerk te Bolsward me persoonlijk niet zegt „ik ga, dan en dan” zoolang ga ik op deze zaak niet in. Mij zou het zeer aangenaam zyn nog tot in lengte van jaren zoo’n goeden buurman en vriend te mogen behouden als de heer Alt is voor mij en mijn huis. Dus Maandag a.s.Twee noviteiten „Prélude et fugue no. 1”, van Saint Saëns en „Suite” van Eugène Gigout. De préludes et fugues van Saint Saëns zyn toon-scheppingen van bizonder wordt ons gemeld, dat C. de Gelder, meer bekend onder den naam van „Had-je-me-maar”, zijn benoeming tot raadslid niet aanvaardt. Voorzeker een verstandige daad van deze droeve figuur. Thans zal hij weer van zijne vroegere rust kunnen gaan genieten. Zijn zetel in het plantsoen aan bet Rembrandtplein past hem beter dan die op het Prinsenhof. De verkiezing van „Had-je-me-maar” is genoemd een politiek schandaal. Zoo is er dan gelukkig een einde aan gekomen en heeft het slachtoffer getoond toch nog meer gezond verstand te bezitten dan „de 14000 dwazen” die hem hun stem gaven. Burgemeester van Amsterdam. Als vermoedelijk opvolger van wijlen burgemeester Tellegen wordt thans genoemd, de burgemeester van Groningen Mr. Dr. E. van Ketwich Verschuur. In kringen waarin men het weten kan, wordt algemeen verwacht, dat de benoeming van den heer van Ketwich Verschuur spoedig kan worden verwacht. Een onaangename ontdekking stond den heer R. B., wonende aan den Zuid-Oostersingel te Harlingen, te wachten. Terwijl hij uitstedig was, heeft men zich door inbraak toegang tot zijne woning verschaft, waarbij het tafelzilver is meegenomen. De dader is nogonbekend. Als no. 2 op de voordracht van onderwijzeres aan de O.L. School te Herbaijum komt voor Mej.M. Monsma te Burg werd. -jarig jubilé. ’t Was den len Juni een gewichtige dag voor de coöp. stoomzuivelfabriek te Witmarsum. Zij vierde haar 25-jarig jubilé. De wapperende vlaggen op het fabrieksgebouw, op al de woningen van het personeel en op tal van particuliere woningen, deden duidelijk uitkomen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Aan den ingang van het gebouw was een fraaie eerepoort opgericht, die den genoodigden het welkom toeriep. Nadat die eerst in de fabriek ontvangen waren, werd des avonds het feest op de zaal van de weduwe Meijer voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Voor Kimswerd heeft bedankt de candidaat J. Eikema te Smilde. Ge.ref. Gem. Beroepen te Witmarsum ds. 8. van Leeuwen te Houwerzijl. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. Ulo-school te IJ 1st de heer G. de Jongte Arum. hun eigen houtje het zoo ver hebben gebracht dat ze zich in het water kannen redden. Op initiatief van de heeren H. Jor- ritsma, E. StatemaJr. enF. Boermans, heeft zich hier een commissie gevormd voor het organiseeren van een zwem wedstrijd voor jongens van verschillenden leeftijd, op Woensdagmiddag a.s., in de Sneekervaart tusschen de steenfabriek en de waschinrichting. Er zullen prijzen worden uitgeloofd waarvoor op het oogenbük bij verschil lende ingezetenen een lijst wordt aan geboden, die, naar wij vertrouwen, vol doende resultaat zal opleveren. Wij ver wijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie waarin bijzonderheden ver meld zijn over de leeftijden enz. Voorts zullen verschillenden zich nog wel herinneren de demonstratie van het redden van drenkelingen in Augustus 1919. Het weer werkte toen niet mee, koud en een stevige wind, kortom de demonstratie kon niet volledig tot haar recht komen. Thans zullen wij na afloop van den zwemwedstrijd nog eens kannen aanschouwen boe men ’t best een drenke ling te hulp kan komen en hoe ver schillende voorwerpen die men bijna steeds wel binnen zijn bereik heeft voor de redding gebezigd kannen worden. Onze vroegere stadgenoot de heer M. v. d. Goot, thans te Groningen, slaagde na afgelegd examen als Gods dienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. Toen in ons nummer van vorige week een advertentie voorkwam van den heer F. K. Mobach, dat er dagelijks ver krijgbaar zal zijn karnemelksche pap in flesschen van de Coöperatieve Zuivel fabriek te Witmarsum, zullen verschil lende huismoeders gedacht hebben wij blijven liever bij hetgeen we zelf klaar maken, want wie weet hoeveel de zinde lijkheid wel te wenschen overlaat aan zoo’n fabriek. Het leek ons dan ook wel aardig toe om eens in oogenschouw te nemen hoe deze karnemelksche pap bereid wordt en toen wij een uitnoodiging kregen eens naar Witmarsum te komen om ons te overtuigen, gaven wij hieraan gaarne gevolg. Reeds vroeg in den morgen begaven wij ons naar de fabriek die behoort tot de best ingerichten in onze provincie. Men werkt er met de moderne werktuigen en de bereiding van alle producten boter, kaas enz., geschiedt er met zoodanige zorg, dat wij al tevoren overtuigd waren dat de bereiding van de „brij” hierop geen uitzondering zou maken. De bereiding hiervan gaat als volgt in haar werk. Op een stellage is een reservoir ge plaatst 'waarvan de binnenwand is van vertind koper, hier omheen een laag isolatiemateriaal en buitenom de gewone metalen wand. In dit reservoir dat ook boven door een deksel geheel wordt afgesloten, wordt 400 liter pap tegelijk klaargemaakt. De zuivere karnemelk wordt in het reservoir gebracht en hieraan 8 a 9 pCt. gort toegevoegd. Tusschen de beide wanden door wordt dan de heete lucht toegevoerd gedurende 75 minuten, zoodat de pap dus 5 kwartier kookt. In bet reservoir houdt een roerwerk de kokende pap steeds in beweging, zoodat aanbranden beslist is buitengesloten. Nadat de pap klaar is, wordt ze in de flesschen afgetapt en deze direct afgesloten. De flesschen, die aan de fabriek terugkomen, worden eerst in sodawater geweekt, daarna door een spoelmachine zoowel binnen als buiten schoongemaakt en ten slotte nog eens nagespoeld. Nu wij de bereiding in haar geheel hebben gezien kunnen wij verklaren dat de hygiëne niets te wenschen overlaat, thuis geschiedt de bereiding beslist niet 'beter en de smaak van de pap is ook voortreffelijk. Een proefflesch zal u be wijzen dat wat wij zeggen ook inderdaad zoo is. karakter, vooral door de teere geluiden, figuraties en zeer ongewone fuga-motie- ven. Van deze werken brengt concert- gever in den loop der serie-orgelbespe- lingen meerdere ten gehoore (no’s. 1, 2, 3, 4 en 5.) De Suite, welke het finale uitmaakt van deze eerste voordracht, is eene com positie van den laatsten tijd, van Gigout kwam tot nu toe nog geen werk op de Altsche-program ma’s voor. Der traditie getrouw, speelt Concert- gever eerst een koraal, Gezang 62, waarop volgt dezelfde melodie als koraal- bewerking van het lied: Wachet auf! ruft uns die Stimme Der Wachter sehr hoch auf der Zinne; Wach auf, du Stadt Jerusalem I Mitternacht heiszt diese Stunde; Sie rufen uns mit hellem Munde: Wo seid ihr klugen Jungfrauen? Wohlauf, der Braütgam kömmt! Stebt auf, die Lampen nebmtl Hallelujah Macht euch bereit Zu der Hochzeit! Ihr mü’set ihm entgegen gehn. Woorden en melodie zijn van Nicolai, 1598. Vervolgens komt een werk van Baoh, preludium f klein en daarna de zesde orgelsonate van Mendelssohn, een der mooiste dezer sonates. Zooals men ziet,een pracht-programma. ’t Zou me dan ook niet verwonderen als weer van alle kanten de belangstellenden zullen komen opdagen. Want, ’t zij nog eens voor de zooveelste maal gezegd: de orgelbespelingen te Bolsward hebben naam, de heer Alt staat bekend als een der beste organisten uit Nederland. Daarop magen moetBolsward trotsch zijn. Een jeugdig hulpmonteur, werkzaam boven in een paal van ’n bovengrondsche hoogspanningsleiding een zeer gevaar lijk werk, dat voor jeugdige personen krachtens de Arbeidswet verboden is kwam in aanraking met stroomvoerende deelen en werd bewusteloos weggedragen. Hij werd neergelegd in ’t kantoor eener nabijzijnde fabriek. Was toen de kunstmatige ademhaling al of niet met hartmassage toegepast, zooals wordt aangegeven op de wand kaarten voor eerste hulp bij ongevallen, die in de fabrieken moeten zijn opge- bangen en zooals op de cursussen voor eerste hulp bij bedrijfsongevallen behoort te worden gedoceerd, dan was kans op behoud niet uitgesloten geweest. De aanwezigen deden juist niet, wat in de eerste plaats noodig was en toen na verloop van een klein half uur een geneesheer kwam, die terstond met kunstmatige ademhaling en hartmassage begon, was de kostbare tijd onbenut voorbij gegaan en bleef het pogen vruchteloos. Moge deze treurige gebeurtenis allen doordringen van het besef, dat ieder slachtoffer van een ongeval door elec triciteit kans heeft op redding door onmiddellijke kunstmatige ademhaling en hartmassage op hem toe te passen. Het is onafwijsbare plicht, die bewer kingen toe te passen, en vol te houden totdat het bewustzijn terugkeert, of een geneesheer den dood heeft gecon stateerd of de behandeling overneemt. te vernietigen en het goede zal gelegen heid krijgen naar voren te treden. Uw zwart-galligheid is verdwenen en het goede vertrouwen in u zelf en anderen stemt u blijmoedig. Door het volmaakte vertrouwen zal er een volmaakte stroom van liefde en macht zijn en van U uitgaan. Gelukkig zij, wier levensbeschouwing eene optimistische is. Die schenke hun licht en moed, zij lachen het leven toe en het sterkt hen om overal en te allen tijde, in elk opzicht hun plicht te kennen en te doen. Als ’t duister ons omhult Blijve ons gemoed Van ’t vast geloof vervuld Aan zonnegloed! Wie met volharding strijdt, Trouw aan zijn plicht zich wijdt, Blijft zelfs bij leed en smart Nog kloek van hart.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1