Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. 1 Weggegooid No. 24. Zaterdag 11 Juni 1921. 60ste Jaargang. voor J I Biygp> r De plannen voor een leeszaal. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Op het gebied van KOFFIE en THEE waarborgt de naam H. C. DE HAAS altijd het beste voor den prijs. 1 Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. g T Pepermunt Bloemen vanhoogerenatuur. P. SPAKMAN GRONINGEN. Bolswardsche Courant Afzonderlijke S3 P.SHJlS.Wr.ESF-E.RK-AHNPBl. het leven, men deze geld zonde het zijn, elke week wéér aan op de zeldzame hoedanigheden der beroemde zuivere ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. De tijd voor vergaderen is het niet in de zomermaanden, de mooie natuur roept naar buiten, maar toch waren er nog een 40-tal personen in de Doele aanwezig om te spreken over de oprichting van een plattelands-leeszaal in Bolsward. De heer H. J. de Visser had de De heer De Visser dankt den heer Hertzberger voor zijn duidelijke uiteen zetting. Men is hedenavond samenge komen om de zaak te bespreken en ieder, die iets te vragen heeft of mede te deeleu, wordt hiertoe in de gelegen heid gesteld. Een der aanwezigen vraagt naar de kosten, verbonden aan het lidmaatschap. De heer Herzberger deelt mede, dat die in dit geval zijn f2,per jaar, evenwel heeft het bestuur het recht het leesgeld lager te stellen. Betreffende de finan cieels zijde deelt Spr. ook nog mede, dat in verschillende plaatsen de open bare leeszalen belangrijke bedragen aan giften ontvangen. Hoewel men hierop natuurlijk niet moet rekenen, is het in Bolsward ook geheel niet buitengesloten dat stichtingen of vereenigingen een PLAATSELIJK NIEUWS. U weet toch dat aan het Kleinzand te Bolsward een bloemenmagazijn ge vestigd is, genaamd ^Vergeet Mij Niet?” Deze zaak wordt hiermede bij U vrien delijk aanbevolen. U vindt daar in den meest uit- gebreiden zin Planten en Bloemen. Van de eenvoudigste bouquetten tot de rijkste bloemstukken zijn daar steeds frisch voorradig. Alles wat geleverd wordt, zal bij den eersten aan blik ge tuigenis afleggen van vakkundig werk. Indien U uw woonvertrek eens wenscht op te sieren met een vriendelijk plantje, als uw kennissen het aardig vinden bij deze of gene gelegenheid te worden verrast met een bouquet, wanneer uw feestzaal blijde en stemmig versierd moet worden of als gij een geliefde doode wilt eeren door een krans van natuur- bloemen, in al deze en nog veel meer omstandigheden is een goed en goedkoop adres: H. Hollander, Bloemenmagazijn K Vergeet Mij Niet”, Kleinzand, Bolsward. (Reclame). boeken die een fabrikant, predikant of advocaat noodig heeft. Men vindt er een kamer waar ter lezing liggen een aantal couranten, week-en maandbladen van alle richtingen en in een bibliotheek met wat ruimere middelen treft men ook vaak een Fransch of Duitsch blad aan. De dagelijks verschijnende groote bladen zijn er en dan week- en maand bladen. Men heeft hier een aantal vak bladen, wetenschappelijke bladen, in het algemeen dat wat gerekend kan worden antwoord te geven op directe aanvragen of wenschen tot verdere ontwikkeling. Uit de samenstelling van een openbare leeszaal en bibliotheek blykt, iedereen moet er de beste tijdschriften vinden. De commissie van toezicht op de open bare leeszalen en bibliotheken heeft te zorgen dat er geen propaganda-lectuur aanwezig is in de slechte beteekenis. De goede tijdschriften en couranten worden aangeschaft en de samenstelling moet natuurlijk boven alle partijdigheid verheven zijn. Hetzelfde heeft men bij de uitleen-bibliotheek. Boeken voor alle richtingen moeten er zijn, waarbij dan vooral groote waarde aan de boeken voor de vakken wordt gehecht. In een betrekkelijk kleine bibliotheek zal men ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. b.v. een compleet stel boeken over de electro-techniek enz. aantreffen. Behalve de technische vindt men er ook weten schappelijke werken. Er wordt steeds getracht alle partijen vertegenwoordigd te krijgen, ja hiervoor wordt angstvallig gewaakt. Wordt er eens een boek ge vraagd dat niet in de bibliotheek aan wezig is, dan zal de commissie dit werk onderzoeken en eventueel aanschaffen. Dan heeft men nog in de uitleen- bibliotheek de Romans. Zeer nauwkeurig is men steeds in de keuze hiervan eh aan iedere bibliotheek is steeds een ambtenaar bezig deze rubriek na te gaan en aan te vullen. Men heeft een groot aantal romans zonder eenige waarde, men kan voor de een evengoed een ander lezen, doch er wordt voor gezorgd dat er boeken zijn voor den een»oudigen lezer, zoowel als voor degenen die houden van nieuwe literatuur. Dan zal men ook nog in 'n bibliotheek van een beetje beteekenis aantreffen een inkijkafdeeling. Ieder heeft wel eens het een of ander dat hij wil nakijken, b.v. een encyclopedie, atlas of wetboek en in deze afdeeling nu vindt men alle boeken waarvan verondersteld kan worden dat ze van tijd tot tijd nageslagen zullen worden. De openbare leeszalen en biblio theken hebben de belangstelling van alle partijen, het is dus te begrijpen, dat ook personen van alle richtingen in het bestuur zitting hebben. Alleen maken in verschillende plaatsen de Katholieken hierop een uitzondering. Deze hebben dan vaak een eigen open b. 1. en b., eveneens met Rijkssubsidie en geheel ingericht als de andere leeszalen, alleen wordt eenige vrijheid toegestaan in de aan te schaffen couranten en tijd schriften. Thans heeft ZHE. de Aarts bisschop van Utrecht de grondstellingen bekend gemaakt, die aanwezig moeten zijn, zullen de Katholieken gebruik mogen maken van de openb. leeszalen en nu zijn de correspondentschappen in Friesland zoodanig ingericht, dat in ieder opzicht de Katholieken hiervan gebruik mogen maken. Spreker brengt dit even naar voren omdat in kleinere plaatsen, zooals Bolsward, juist door algeheele samenwerking zooveel kan worden bereikt. Er komen bij de oprichting van een leeszaal heel wat moeilijkheden kijken en ook het in orde houden vereiscbt vrij wat. Voor Bolsward bestaat theo retisch de mogelijkheid dat er een openb. leeszaal en bibliotheek komt. Immers het Rijk subsidieert plaatsen met meer dan 5000 inwoners. Bolsward zou een subsidie ontvangen van circa f 2900, reken hierbij een bedrag van f 1200 f 1300 locale subsidies. Een voorwaarde, waaraan een door het Rijk gesubsidieerde leeszaal moet voldoen, is dat er gediplomeerd personeel is, een voorwaarde waarvan tegenwoordig nog al dispensatie wordt verleend, en de leeszaal moet goed zijn ingericht in het aanschaffen van boeken ete. heeft men natuurlijk ruime vrijheid. Het in orde houden vereischt echter ook een heel bedrag. Men kan per jaar gerust f 2000 rekenen voor aanscbaffen en inbinden van nieuwe boeken. En bovendien komt er nog bij dat het Rijk met het verleenen van subsidies wat zuiniger is geworden. Kreeg vroeger iedere openbare leeszaal en bibliotheek direct Rijkssubsidie thans wordt de steun alleen gegeven aan de reeds bestaande leeszalen en bovendien ieder jaar aan 5 nieuwe slechts. Voor Bolsward zou dit beteekenen direct geen subsidie en het gevolg van dit besluit van onze Regeering is, dat betrekkelijk maar een klein aantal plaatsen een openb. leeszaal en bibliotheek tot stand kunnen brengen. Saeek heeft indertijd een oplossing gevonden om de kleinere plaatsen ook van lectuur te voorzien. Indien minstens 10 personen dit wenschten, kon in een plaats een correspondentschap worden opgericht, men vraagt dan de boeken aan en dat kost niets meer dan dat men gewoon lid is van de leeszaal. Men te wijzen, indien inderdaad de kwaliteit niet onovertrefbaar was. Vraagt allen zonder uitzondering DIT merk met de DRIE letters. Er is geen artikel dat méér de algemeene belangstelling waard is dan d i t. Wie laat niet met welgevallen zijne blikken gaan over de kinderen der lente, de bloemen, die moeder natuur ons met vriendelijken glimlach, in zoo grooten getale aanbiedt? Wie van ons komt niet onder den invloed hunner groote bekoringen wordt niet dankbaar gestemd voor al hetschoone dat ons hier te genieten wordt gegeven? Wie is in staat ons zulk een heerlijke kleuren-combinatie voor te houden, als wij die waarnemen in het rijk der bloemen. Wie van ons heeft niet dikwijls reeds hun stil leven gadegeslagen, hetwelk zij in eenzame afgetrokkenheid als 't ware doordroomen! Maar ook in dien droom lachen zij ons blijde tegen en verspreiden zij hunne geur, terwijl zij onbewust ons door hunne betooverende verschijning aan zich weten vast te ketenen. Wanneer wij zien hoe zij zich tooien met haar schitterend kleed van tinten en kleuren zonder tal, wanneer wij buiten de vlinders zien fladderen van bloem tot bloem, honing zoekend in de kelken, kortom, wanneer wij den verjongenden adem der lente zien zweven over ’t veld, dan komt als een zacht zuchtje een zoet gefluister tot ons, dat spreekt van heerlijke harmonie. En dan jubelt alles in vreugde en gejuich ter eere van ’t heerlijk evenwicht in het Al, ter eere van die eenig ware Harmonie. De lente zal weldra plaats hebben gemaakt voor den zomer, zooals de jeugd gevolgd wordt door den rijperen leeftijd. Maar er zijn bloemen van hoogere natuur, bloemen, die nog meer en met meer recht betooveren. Het zijn de bloemen, die, droomende en afgetrokken evenals de planten, zich aan het moeder hart koesteren. Het zijn de kleine menschelijke wezens, die bun oog nog nauwelijks ontsloten hebben. Wien heeft niet het glimlachen van het kind als een hemelsche zonnestraal de ziel bewogen? Wiens oog ziet niet in stille aandacht en opgetogenheid hun wonderbare ont wikkeling naar lichaam en geest. Evenals de plant, neemt ook het kind gedurende zijne eerste levensdagen geen aandeel aan de indrukken, die de buiten wereld op zijne zinnen maakt. Het leeft slechts voor voeding en groei. In eenen sluimerenden toestand inge wiegd, rust zijn wezen, en zal als uit een droom ontwaken bij het steeds sterker worden van het lichaam. Dan zal het bloeien en groeien als de bloem der lente, dan zullen wij het reine en het mooie in den kleinen nrensch zien ontkiemen en we zulleq de resultaten kunnen waarnemen, die een gevolg zijn van den verwarmenden invloed van allen, die met zooveel zorg de bloem tot vollen wasdom willen brengen. Heerlijke bloemen! Heerlijke jeugd! Heerlijke lente van het leven. De dichter zingt: Heerlijkst tijdperk van Zorgelooze, blyde jeugd, Als men jubelt door de dreven, ’t Jong gemoed vervuld van vreugd. Heerlijkst tijdperk van bet leven O, wat vliedt gij spoedig heen, Al te ras gaat g’ ons begeven De herinn’ring blijft alleen. Heerlijkst tijdperk van het leven Dan eerst wordt g’ op prijs gesteld, Wanneer gij ons hebt begeven, En voor goed zijt heengesneld. Maar toch bij d' erinneringen Aan U, onvolprezen tijd, Blijft aan al uw zegeningen Nog de dank van ’t hart gewijd. Ja, de dank aan dien tijd blijve ons bij. Want wij hebben dien tijd doorleefd om te kunnen komen tot den zomer van het leven. En wij zijn gaan gevoelen dat tijdens onzen lente-groei in ons is ontwaakt een eigen wil, kracht en ver stand, benevens de zucht naar volmaakt heid in ieder opzicht, voor zoover vol maaktheid is te bereiken. Als jong plantje onbewust, namen wij Jater waar als in een droom, maar wat wij als 't ware in den droom zagen, wordt ons steeds duidelijker; wat wij voorheen slechts vermoedden, bekomt eene hoogere beduiding in ééo woord: de bloem van hoogere natuur komt in haar heerlijken groei tot het gelukkig bezit van zelfbewustzijn. Verzorg ook deze bloemen van hoogere natuur vooral met liefde en gij zult u verlustigen in haren bloei en groei. gevoelde in Sneek dat voor dit werk Rijkssubsidie zou komen en inderdaad deze is gekomen en bet vorig jaar nog aanmerkelijk verhoogd. Toch was met die correspondentschappen nog niet veel gewonnen, men was er tevreden mee, doch een gedeelte werd slechts bereikt van een groot gedeelte der lectuur was het correspondentschap afgesloten, want van de leestafel zoowel als van de inkijk- afdeeliug konden ze geen gebruik maken. Toen heeft men gezegd hier in Fries land wij moeten verder gaan. In ver schillende plaatsen werden kasten ge plaatst, de menschen zagen dan de boeken, konden ze eens doorkijken en van de 300 boeken, in zoo’n kast aanwezig, kon men althans vaak een meenemen. In Bolsward is het tot het plaatsen van zoo'n katt nooit gekomen. Toen echter vorig jaar die grootere Rijkssubsidie kwam, zeide men nu er voortaan maar 5 nieuwe leeszalen ieder jaar gesubsidieerd worden, vervallen vele plannen, want in plaatsen met een 6 a 8000 inwoners zal van een groote veelzijdige bibliotheek niets komen, en zijn die kleine gemeenten dan niet meer gediend met een keurbibliotheek, die jaarlijks verwisseld kan worden. Zoo is men gekomen tot het idéé plattelands- bibliotheken op te richten. Men kan alle boeken ontbieden en eenige malen per week af halen. Voorts kan men zorgen, dat bij de boeken, die in zoo’n plattelands-leeszaal aanwezig zijn, steeds een bepaald soort boeken voorhanden is. Zoo is in Bolsward pas de electriciteit gebracht; indien hier nu een plattelands- leeszaal reeds was, zou men er voor moeten zorgen, dat alle werken op gebied van electro-techniek aanwezig waren. In Akkrum en Workum heeft reeds plattelands-bibliotheken en gaan zeer goed. Men moet natuurlijk zorgen, dat er komt een zaal, die men geregeld ter beschikking heeft, want er komt ook een leestafel en inkijk afdeeling. De voorwaarden om te komen tot een plattelands-leeszaal zijn er moet zijn een plaatselijke vereeniging, die de zaak regelt. De provinciale bibliotheek geeft finantiëele en boekensubsidie. Ook worden de correspondenten voor hunne bemoeiingen gehonoreerd. Men hoopt de plattelands-leeszalen ook nog een subsidie van f 400 te kunnen toestaan, terwijl een voorwaarde tevens is, dat ook de gemeente 5 cent per inwoner subsidieert. Indien men weet, dat de gemeente Sneek reeds f 2000 subsidie aan de leeszaal aldaar geeft om nog niet eens te spreken van Leeuwarden met f 15000, dan is het bedrag van 5 cent per inwoner zeker niet hoog. Gaat het voorstel aan de Regeering om de plattelands-leeszalen te subsidi- eeren door, dan zullen deze binnen eenige jaren over voldoenden steun be schikken om zichzelf te redden. De mogelijkheid voor oprichting is hier stellig aanwezig en waar het in andere kleine plaatsen kan, zoo kan het ook hier. Wanneer spreker zou moeten adviseeren zou hij zeggen: richt zoo spoedig mogelijk een vereeniging op, die dit vraagstuk beoordeelt en dan verdere stappen neemt. Hoe het kan, ie thans uiteengezet, aan de aanwezigen is het thans uit te maken hoe het zal. leiding van deze vergadering en opende met een woord van dank aan hen die gehoor gaven aan den oproep in de bladen om deze vergadering bij te wonen Het is reeds eenige jaren geleden, dat een soortgelijke vergadering hier in Bolsward is gehouden. Toen was het doel een onderafdeeling te worden van de openbare leeszaal en bibliotheek te Sneek, welke plannen in zooverre zijn doorgevoerd, dat wij hier een corres pondentschap hebben gekregen, men kan opgeven welke boeken men wenscht te ontvangen, deze komen dan van Sneek en worden in een zaaltje in het Spaarbankgebouw uitgereikt. Thans zijn we misschien zoover gekomen dat we tot een plattelands-leeszaal in onze stad kunnen komen. De tegenwoordige tijds omstandigheden hebben geleid tot veel vrijen tijd en hierdoor zijn er velen die zich nog wat verder willen ontwikkelen, hetwelk door een plattelands-leeszaal uitstekend kan geschieden. Om nu te weten te komen wat zoo’n plattelands-leeszaal wil zeggen, zijn tot ons overgekomen de heeren Dr. L. Hertz berger en A. de Vries beiden van Sneek, waarvan in het by zonder eerstgenoemde heer ons iets omtrent de leeszalen zal vertellen. Na deze inleiding zullen de aanwezigen zelf een besluit moeten nemen Hierna neemt het woord Dr. L. Hertz berger. Spreker gelooft dat de voorzitter in het kort al heel goed heeft laten uitkomen de beteekenis van een open bare leeszaal en bibliotheek. Hij vond het niet noodig om hier te vertellen wat een openbare leeszaal en bibliotheek wil, doch toen men hem mededeelde dat er hier in Bolsward nog zeer veel menschen van een leeszaal niets weten of er volkomen koud tegenover staan is bij op zijn eerste idee teruggekomen. De hoofdgedachte bij een openbare lees zaal en bibliotheek is, ieder, die boeken tijdschriften enz. noodig heeft, moeten wij die verstrekken, de eenvoudig ont wikkelde moet ergescbiktelectuur kunnen vinden. De boekerij van een openbare leeszaal en bibliotheek moet zeer veel zijdig zijn, men moet er vinden de Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneek, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofdvertegenwoordiger: 'F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1