en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. BOONEN-RECLAME. J. ZIJLSTRA Hzn. 60ste Jaargang. Zaterdag 18 Juni 1921. No. 25. voor OUD NIEUWS JST ZOMERZANGE! GEMENGD NIEUWS. FONDSENMARKT. (SEEK: ISE?^ POND POND POND Hoofd P. SPAKMAN INGEZONDEN. GRONINGEN. Noodlijdende Nederlandsche kinderen in het buitenland. Onze peulvruchten zijn puik in de kook! Volgende week ieder kooper van: 1 POND WITTE BOONEN ontvangt l‘/2 POND 2 POND WITTE BOONEN ontvangt 3 4 POND WITTE BOONEN ontvangt 6 6 POND WITTE BOONEN ontvangt 9 Prijzen: 11, 13, 16 ct. per pond. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Bolswardsche Courant Afzonderlijke SLUIS.WEESPERKARSPEL week brokkelde de de geheele linie af. De oorzaak moet onder meer gevonden Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneer, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. stilstand volgen, want veel dat is baast niet meer A. H. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De afgeloopen markt vrywel over vertegenwoordiger: De Amsterdamsche Gemeenteraad. Na de heer W. de Vlugt uit hoofde zijner benoeming tot burgemeester, het lidmaatschap van den raad niet kan ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62l/s Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. voor die aannemen, zal als zijn opvolger zitting nemen de heer De Ridder, bestuurder van den Christelijken Gemeentewerk- liedenbond en oud-raadslid van het voormalige Watergraafsmeer. Nu ook C. de Gelder, alias «Had-je- me-maar”, het raadslidmaatschap niet heeft aangenomen, moet hiervoor nog een opvolger worden aangewezen. Men weet nu mede ta deelen, dat deze zetel ten deel zal vallen aan de partij met het grootste overschot stemmen. In dit geval zal de Christelijk Historische partij de gelukkige zijn en dus gaan strijken met het succes van «Had-je- me-maar”. Er is groote nood onder de Neder landsche kinderen in het buitenland. Ze zijn zwak, in lichamelijken groei achterlijk. Zij lijden aan de gevolgen der ondervoeding, precies als alle andere kinderen in de noodlijdende landen. Ook zij moeten dus worden geholpen. Er wordt in andere provinciën van ons land veel, zeer veel, voor deze kinderen van eigen volk en eigen stam gedaan. Is er voor enkelen niet een plaatsje in Friesland te vinden? Of zullen zij aan hun lot worden overgelateu? Het klinkt bijpa ongelooflijk, toch is bet een dagelijksche ondervinding, dat, terwijl honderden gereed staan om vreemde kinderen op te nemen, er voor het Neder landsche kind in den vreemde slechts met moeite een plaatsje gevonden wordt. Wij moeten bet uitbazuinen, dat er honderden, ja, misschien duizenden Ne derlandsche kinderen in bet buitenland wonen, die tijde'ijk een verblijf in ons land noodig hebben. Wij vragen in Friesland slechts plaatsing voor hoogstens 50 kinderen. Leeftijd van 3 tot pl.m. 14 jaar. Verblijf ongeveer 10 weken. Helpe au wie helpen wil. Brieven worden gaarne ingewacht bij den eerst ondergeteekende. Wij zijn bereid tegemoetkoming te geven in de kosten van verpleging en kleeding. Het plaatselijk comité voor Nederlandsche kinderen in den vreemde, A. DE VOS, Paul Krugerstraat 3 te Leeuwarden. J. OOSTERHOFF, Grachtswal 189 te Leeuwarden. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik onderstaand te willen plaatsen in uw geëerd blad. Als getrouw lezer, vond ik in uw nummer van 11 dezer twee mededeelingen welke mij bijzonder interesseerden, n.l. «de plannen voor een leeszaal” en «de zwemwedstrijd”. Dadelijk kwam het mij voor den geest bet groote verschil tusscben deze beide en ook hare overeenkomst. De leeszaal beoogt «geestelijke”, de zwemkunst «lichamelijke” opvoeding. Beide moeten hand aan hand gaan. Ik wil trachten de wijze waarop ze ons werden voorgesteld hier te vergelijken. De leeszaal werd ons uitgelegd door heeren, die dadelijk aankwamen met subsidie van Rijk en Gemeente, de zwemwedstrijd beoogde een eenvoudige demonstratie voor gezonde sport en de redding van drenkelingen, maar spreekt niet van subsidie. De op te richten leeszaal lijkt mij, volgens het verslag, eene inrichting toe welke een Eldorado wordt voor renteniers en menschen die veel tijd over hebben en voor een bagatel (desnoods gratis) allerlei tijdschriften en boeken kunnen inzien. Een behoorlijk gesitueerd fabrikant, predikant of advokaat enz. beeft toch zeker zijn eigen boekerij en is geabonneerd op zijn vak- of ambtbladen en zal, iudien noodig, buitengewone werken wel weten in handen te krijgen. Het zwemmen is een heerlijkheid voor ieder gezond mensch en moet men genieten in een goede gelegenheid. Wat de samenstelling van zoo’n bibliotheek aangaat zal m.i. zeer moei lijk zijn. Een boek wat de een goed vindt, zal een ander soms om gods dienstige of politieke redenen afkeuren terwijl het ook moeilijk te controleeren zal zijn, of een bezoeker wel een boek kiest hetwelk voor hem geschikt is. ’t Papieren gevaar is niet denkbeeldig. Zwemmen onder toezicht kan niemand afkeuren en is gezond voor lichaam en geest. Men sprak bij de leeszaal ook over grondstellingen door Z. D. H. den uiten «Och laagste dag”. Want het gevolg van eene periode als deze, is dat de tot suppleeren on machtige prolongatienemers executies tegemoet gaan, en dan krijgen wij weer de groote «afslachtingen” zooals eenige maanden geleden. Valuta's aan de flauwe kant. Liepen dollars in het begin van deze week zelfs op tot 3.09, de laatste dagen moesten zij weer eenige centen prijs geven. Algemeen verwacht men de eerste dagen nog wat daling, maar dan zal ook wel een lager als nu mogelijk. worden in het feit, dat het publiek bang wordt en door het aan de markt brengen der fondsen, desituatie verergert. Het Deli-dividend is verhandeld 80 pCt., toen de Maatschappij in verband met de productenbelasting annonceerde 43.6, deed dit, ondanks de goede prijzen op de tabaksveilingen, een zwakke stemming voor Tabakken ontstaan, ook doordat hierdoor de ruilhandel in oude en nieuwe Deli’s een einde nam. Culturen, eiken dag lager. 14 dezer werd een laagte-record behaald van 118, 98 en 375 laagste koersen van respectievelijk aand. en cutrons-cultuur en H. V. A’s. Scheepvaartwaarden flauw. De emissie van de Scheepvaart-Unie is een mis lukking. De aandeelen werden beneden den emissieprijs aangeboden. De laagste prijs voor dauns was... 1 cent. Een typische handeling was dan ook om de prullemand in deze hoek te plaatsen. Oliewaarden eenigszins aangeboden, Rubbers niets. De geheele markt maakt een troosteloozen indruk. Allerwege hoort men de verzuchting was bet vandaag maar de 7 Sept. e.k. zal te Grouw Doopsgezinden worden gehouden. De heer J. Schuur mans, hoofd der school te Oudehaske zal alsdan spreken over: «De jongeren en de gemeente.” Bij gunstig weer zal door Ds. R. J. de Stoppelaar op het Prinsenhof een openlucht-toespraak worden gehouden. Mevr. dr. M. van Brakel-Immink te Hollum op Ameland, ds. Vis te Drachten en ds. Nijdam te Veenwouden, zullen het stichtelijke ge deelte van den gemeentedag verzorgen. Nederlandsche Kinderbond. Den llden Juni werd in het Oranje- hotel de Leeuwarden, de algemeene jaar vergadering gehouden van den Nederl. Kinderbond. Het voorzitterschap werd waargenomen door Mej. Suze Groobans uit Den Haag. Mevr. M. C. Doorman-Kielstra uit Rotterdam, bracht als secretaresse het jaarverslag uit, waaruit bleek dat 1920 voor den Bond een rustig jaar was, wat betreft het innerlijk werken in de af- deelingen, doch ten jaar van leven en bedrijvigheid in het Vacantiehuis. Een afscheidsgroet wordt gebracht aan de dames Boelen uit Hilversum, die 21 jaar lang haar krachten aan die afdeeling hebben gewijd en een eerbiedige groet aan de nagedachtenis van Aletta Boelen. Uit het verslag van de penningmeeste- res, freule E. des Tombe, blijkt, dat het saldo van f 332.621/2 is teruggegaan tot een nadeelig saldo van f 232.94, terwijl van het legaat J. H. Doorman, groot f 10.000, f 9.444.89 is belegd in effecten, verschil f 559.11, wat met het gezamenlijk verschil in saldo, zijnde f 565.het genoemde nadeelig ver schil aanwijst. L. Cri. Straatnamen in Amsterdam. De Gemeenteraad van Amsterdam beeft de namen van eenige nieuwe straten vastgesteld, o.a. de Talma-straat en P. L. Tak-straat. B. en W. deelden mede, dat het in hun voornemen ligt om eerstdaags een belangrijke straat te noemen naar den bekenden volksleider F. Domela Nieuwen huis. De heer Wijnkoop drong er echter, uit naam van degenen die wijlen Domela Nieuwenhuis nk staan op aan, niet door eenig burgerlijk college een straat naar genoemden heer te noemen. reeds bij ons aanwezig. Wij willen groot en rijp en vol worden, zooals alles ge durende de lente naar volle wasdom streeft en tot volle wasdom komt. Met geestdrift zingen onze kleinen «Ik houd van den zomer Dien heerlijken tijd, Elk is dan zoo vroolijk Zoo hartelijk blij dl ’t Is buiten zoo zonnig Zoo geurig en groen Het lijkt er wel alles Een keurig plantsoen.” Ja, ook wij houden van den zomer, niet minder dan van de lente. En ook in den zomer bewonderen wij weer de grootheid der eeuwige schepping, eeuwig omdat in de schepping van rusten geen sprake kan zijn. En wij verheugen ons, wanneer onze oogen, juichend den zegen dier schepping aanschouwen. Wanneer, na warme zomerdagen de aarde dorst naar frischheid en al hare schepselen smachtend opzien naar een verkwikkende:) regen, wanneer dan bet zwerk zich door de hitte opeenpakt ratelend en knallend uiteenspat, zijne bliksems her- en derwaarts schietende, dan snelt het redelooze vee verontrust naar de eene of andere schuilp'aats. Maar de mensch, de redelijke, de dankbare mensch verheft dan de blik en strekt het luisterend oor naar het woedende uitspansel en aanschouwt in verbazing en met eerbied den vreeselijken strijd der elementendan gevoelt bij diep ontzag voor de grootheid alom waarneembaar, want in de verre echo’s der donderslagen bewondert hij de onbe grensdheid van het Heelal en in de malsche regendroppen herkent hij weder de groote Liefde die het Al regeert. Zoo is de natuur het levend beeld der menschheid. Want alles in de Natuur is in de lente verjongd en in den zomer bloeiend. En dan erkennen wij, dat ook wij zijn kinderen der natuur, geliefde kinderen van één en dezelfde Oer-oorzaak. Wel ons, bij die erkenning! Aartsbisschop van Utrecht, ten opzichte der Katholieken bekend gemaakt,(waaruit dus geen algemeene sympathie blijkt) doch nimmer heb ik van eenig kerkeljjk gezag bezwaren gehoord tegen de zwem- sport in goede gelegenheden. De Bolswardsche leeszaal zou circa f 2900 rijks- en f 1200 f 1300 gemeente subsidie ontvangen, welk be drag nog niet voldoende is inrichting. Och, gaf dragen voor een Collecte Emmabloem. Dit jaar heeft de Emmabloem-collecte voor bet geheele land ongeveer f 100.000 opgebracbt. 25 Geraamten gevonden. Bij bet afgraven van een stuk terp- grond zijn, in de nabijheid van bet dorp Stieos, niet minder dan 25 geraam ten gevonden. De gebitten waren bij sommige schedels nog gaaf. Een oude degen werd ook nog ge vonden, welke naar het Museum te Leeuwarden is opgezonden. Gemeentedag te Grouw. Op 6 en eene Gemeentedag van De liefelijke lente zal weldra plaats hebben moeten maken voor den heer lijken mooien zomer, zooals ook straks weder de zomer zal moeten wijken voor den herfst, 't Is een voortdurend sterven en leven, wat wij in de geheele natuur kunnen waarnemen. Het sterven is een nieuwe geboorte. En iedere nieuwe ge boorte is immers het begin van eene nieuwe phase in het eeuwig bestaan? Iedere nieuwe geboorte zal getuigen van eeuwigen vooruitgang, eeuwige evolutie in alles en allen. Wij minnen de Natuur! En in de werken der natuur vinden we terug de groote Liefde, die alles doet bezielen en alles tot het leven brengt. Welk tijdstip wij ook om ons heen beschouwen, steeds is zij immers grootsch en schoon. Treffen ons niet bij voort during verschijnselen, die onze algebeele bewondering en onzen eerbied wekken? Stemt het ons niet tot innige, zalige blijdschap, tot liefde en dankbaarheid, wanneer moeder natuur in hare lente zich aan onzen blik vertoont? Ademt alles dan niet verkwikking, nieuwheid, onschuldige vreugde? Alles geniet van den weldadigen balsem, die uit eene nieuwe schepping overvloeit. Voelt de mensch zich dan niet met hoofd en hart verheven? Dartelt het kind niet naar de vlinders en de leliën? Voelt de jongeling zich niet het hart vol van de liefde, die hem allerwege omgeeft. Deelt de jonge maagd, de rozengeuren inademende, het genot daarvan niet aan de van liefde tintelende borst? Put de man en vader niet nieuwe krachten uit den aanblik dier vernieuwde natuur. Gevoelt hij zich niet opgewekt haar in haar vernieuwden arbeid na te volgen? Deelt zijne echtgenoote, die den heilzatnen invloed der lente tot diep in den moederleken boezem gevoelt, dien niet met innige zelfvoldoening mede aan haar kroost en haren echtvriend? O ja, de lente is ons lief en wij houden van haar, zooals wij van alles houden wat jeugd is. In de wisseling der natuur wordt ons duidelijk het menschelijk leven in zijn aardsche perioden voorge steld. De lente is onze jeugd en de zomer de aanvang van den krachtigsten leeftijd. Op de lente volgt de zomer! Als kind is het verlangen naar den zomer men eens de helft dier bij- zwembad, dan zou heel Bolsward daarmee gebaat zijn. Wat zou dat een reuzen aanwinst zijn voor de zwemsport, die thans in een modderig hoekje wordt geduwd. Ik zou nog veel meer vergelijkingen kunnen maken, maar dan verg ik te veel van uwe gastvrijheid. Het doel van mijn betoog is, dat ik wensch teen gezonde ziel in een gezond lichaam" en daarom is het vooreerst noodig, dat het lichaam gelegenheid hebbe zich gezond te houden door gezonde sport waarbij de zwemkunst op een der eerste plaatsen staat. Ik wensch de openbare leeszalen niet af te keuren, doch ik acht voor Bolsward eene goede bad- en zweminrichting voorbands nuttiger en noodzakelijker. Ook uit finantieel oogpunt is een zwem inrichting eerder aan te bevelen wijl ze veel goed kooper is. 't Gaat gemakkelijk met subsidies te werken, doch de belasting betalende middenstanders zyn hiervan de dupe en deze catagorie zal gaarne baren aanslag wat verlaagd zien. Ik hoop, M. de Redacteur, dat dit schrijven er toe moge bijdragen, men, ter plaatse waar zulke thuis behoort, er eerder zal op aandringen eene zoo hoog noodzakelijke zweminrichting daar te stellen, dan een «plattelands leeszaal” in onze stad op te richten. Met dank voor de opname, Een belasting betalend sportman. Bolsward, 14 Juni 1921. is het, maar alle gebruikers van PEPERMUNT worden er aan her innerd, dat er geen betere bestaat dan de zuivere medicinale

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1