en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. MAIZENA-RECLAME. J. ZIJLSTRA Hzn. Onze MAÏZENA is heerlijk van smaak, van pak. pak. s I s 2 H 60ste Jaargang. Zaterdag 25 Juni 1921. No. 26. voor FONDSENMARKT. J T Volgende week ieder kooper 2 pak MAÏZENA ontvangt DRIE 4 pak MAÏZENA ontvangt ZES 6 pak MAÏZENA ontvangt NEGEN pak. 9 pak MAÏZENA ontvangt TWAALF pak. Prijzen: 12 15 et. per pak. Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Afzonderlijke STADSNIEUWS. SCHOOLREISJE. Fr. Schubert. nog de Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Snerk, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofd P. SPAKMAN vertegenwoordiger: GRONINGEN. uitoefenen. De V. I. 8, P. gaat evengoed verder met biedingen van f 11 groote en van f 11.25 f 11.50 kleinere partijen te weigeren absoluut f 15 maken, ^nonsens” wordt betiteld. DE DRIE LETTERS een dubbeltje waren grootse te klein. Naar Daarmee De V. J. Renoudt. Ferd. Andrien. Emille Deneufbourg. 8. La jolie Flamande, Grande Valse de Concert. D. Bouwens. 9. -Finale. niemand worden tot dien prijs 8 2 S ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Benoeming. Tot Directeur der Coöp. Melkinrich ting te Hengelo (Ov.) is benoemd de heer H. Th. A. van Baars, oud-leerling der Rijks Zuivelschool alhier, thans adjunct-directeur der Coöp. Melkinrich ting te Tilburg. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Ots. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Voetbal. Zondag j.l. werd op het Sportterrein den beslissingswedstrijd gespeeld om het Kampioenschap le klasse F. V. B. tusschen F. V. C. van Leeuwarden en #Sneek” van Sneek. Er stond nogal veel wind hetwelk aan den wedstrijd veel afbreuk deed en bovendien was het terrein voor F. V. C. veel te klein, waardoor deze club niet dat open spel kon ontplooien, zooals in Leeuwarden, waartegen Sneek toen niets had in te brengen. F. V. C. speelt eerst voor den wind en direct gaat het op het Sneeker doel af. Direct krijgen ze een corner te nemen die evenwel niets oplevert. Dan gaat Broodwinner er vandoor en de keeper van F. V. C. keert door uitloopen den bal. Sneek komt nog eens terug en de linksbuiten krijgt een prachtkans. Hij schiet vrij voor doel staande hard naast. Dan nemen de Leeuwarders het spel weer in handen en verschillende malen zien we Kaspersma, den spil van F. V. C. netjes door de heele verdediging van Sneek heenloopen, doch tot goals kunnen de Leeuwarders het niet brengen. .De linksbinnen van F. V. C. schiet vrij voor doel staande tegen den zijpaal en even later, als de keeper van Sneek uit het doel is, kan hun back nog juist redden. In deze periode was een puntje voor F. V. C. meer dan verdiend geweest. De stand is met rost nog 00. Na rust heeft Sneek het voordeel van den wind en is dan ook iets in de meerderheid. Toch zijn de eerste aan vallen weer voor F. V. C. en Jillings, de doelman van Sneek, heeft moeite een prachtschot van den rechtsbuiten van F. V, C. te stoppen. Vooral de maar voor voor en wil hetgeen met Voorloopig zal er gevonden, die zich stroppen koopt. Hieronder een verlies van Programma van het Concert, te geven in het Juliana- park op Donderdag 30 Juni a.s., door het Muziekkorps «Hollandia”. 1. Le Séduisant, Marsch. D. Bouwens. 2. Sous les Cytises, Fantaisie. Z. Bajus. Sa. Les Roses, Mazurka. J. Boulanger. b. Souvenir d’Enfance, Valse. 4. Fête Alpestre, Fant.-Ouvert. E. Avon. 5. Marsch Militaire. 6. Bouquet de Mélodies. Allo. Ligiero. la. Hymne la Nuit. b. Méditation. Geslaagd* Voor het diploma Boekhouden van het Ned. Handelsinstituut is geslaagd onze plaatsgenoot de heer J. Klom, die voor dit examen werd opgeleid door den heer J. Driebergen, leeraar M. O. Boekhouden alhier. op PEPERMUNT waarborgen de aller* beste kwaliteit. Vraagt ze Uwen winkelier. Op hol. Maandagmiddag sloegen 2 paarden, gespannen voor een landbouwmachine, op hol. Hoewel de paarden dwars door de stad holden, kwamen geen ongelukken voor, wat zeker een wonder mag heeten. In de Kerkstraat kwam een der paarden te vallen en kreeg men hierdoor het span tot staan. Een wiel van de machine was totaal in stukken, doch de firma van Wieren wist direct een reservewiel aan te brengen, zoodat we een kwartiertje later de machine al naar de smederij zagen rijden. linksbuiten van F. V. C., v. d. Haak, valt op door zijn schitterend spel, succes mogen ze echter niet boeken. Het spel gaat dan weer over na»r de Leeuwarder helft en in deze periode gelukt het den rechtsbinnen van Sneek op fortuinlijke wijze te scoren, terwijl even later de linksbuiten met een goed schot de tweede goal maakt. F. V. C. krijgt in de laatste oogenblikken nog een mooie kans, maar bet schot van den links binnen gaat over. Scheidsrechter Feenstra fluit dan het einde en Sneek is dus kampioen voor dit jaar. Wat het spel van beide partijen betreft, stond dat van F. V. C. enorm veel hooger wat de techniek aangaat, en de overwinning van Sneek is naar onze meeuing zeer geflatteerd, gelijk spel ware juister geweest. De spelers van F. V. C. waren te licht voor Sneek, welke club steeds op den man speelt, en waardoor het spel juist voor ons alle aantrekkelijkheid verloor. Alleen een overwinning heeft waarde, indien ze door technisch hooger staand spel verkregen wordt. Bedankt. De heer W. Annema te Zutphen heeft bedankt voor zijne benoeming tot gemeente-architect alhier. De voortzetting der daling, die wij in ons vorig artikel voorspelden, heeft plaats gehad. Het voorkomen van de markt op 21 dezer was al veel beter dan wij den laatsten tijd gewoon zijn. De markt kon zich handhaven en sloot vast. De oorzaak ligt voornamelijk in dekkingen van contra-mine. Maar ook zij, die de huidige prijzen zeer laag vonden, namen een stukje mede en deden met de contra-mineurs de dalende beweging ophouden. Dit zegt voor de toekomst natuurlijk weinig of niets. De economische toestand is evengoed nog slecht. Ten overvloede bereikten ons nog de berichten, dat de Cubaansche suikeroogst 4 millioen picol meer dan de raming opbracht en het aanbod hiervan zal met het groote overschot der Java-suiker geen wèldadigen invloed op de prijzen Uitgeefster: staatje waarin ’t koers- verschillende fundsen des te sterker uitkomt. school No. 1 zullen nog vaak zingen Zulke reisjes moeten we meer hebben Onder vriendelijke dankzegging aan den geachten inzender, ontvingen wij bovenstaand verslagje. Voor wie meer van dit reisje wil weten, verwijzen wij naar de rubriek. peuterkens,” waar deelnemers zelf mededeelt. In het volgende week zal wardsche meisjes 8 2 E g 2 2 j.l. Maandag onder den indruk kwamen, is het ons zelden gebeurd. Verschillende oorzaken hebben er toe bijgedragen, het prachtige instrument wat de beer Alt te bespelen had, de stemmige om geving in het zeldzaam mooie kerk gebouw, doch bovenal bracht het supe rieure spel van den begaafden speler, ons in een stemming, die ons ophief van hetaardsche, ons losmaakte van alles wat ons kort te voren nog zoo vast hield, om ons te voeren naar hoogere regionen, waar wij ons in reiner sferen in contact gevoelden met het hoog geestelijke. O welk een veredelende invloed heeft zulk spel op den mensch. Hoe gevoelt hij, dat er iets in hem wordt wakker geroepen, wat mooi en verheffend is en hoe dankbaar zijn wij dan, als zij, die met zulke wondere gaven bedeeld zijn, deze in dienst stellen van de in dat opzicht minder bevoorrechten, maar toch zoo behoeftigen. Als wij al onze indrukken en onze gevoelens zouden weergeven, zooals die op zulk een avond waren, zouden wij ons geheele blad wel kunnen vullen. Want ieder nummer van het met zorg samengestelde programma, maakte een overweldigenden indruk; niet alleen op ons, doch wij konden het duidelijk waarnemen, op alle aanwezigen. Helaas onze ruimte laat niet toe, ieder no. in bijzonderheden te bespreken; het geheel was zeldzaam schoon. Wie kwam al niet direct in vervoering bij het machtige koraal: Treed nu toe verloste ziele? Wie geraakte niet onder den geheimzinnigen invloed, die uitging van Mendelssohn's Sonate no. 4Bdur. En dan de Liebesgesang van Sigismund Stojowski met zijn bekorende fijne, teere harmoniën en verrukkelijke poezie, met zijn stille mijmeringen en wondere melo- diën, welk een teere snaren kwamen bij ons in beroering bij het aanhooren van de melancholische Poolsche kunst. Maar ook en vooral no. 5. Suite van Charles M. Widor. O wij dansten mede de Ronde dans en hoorden, ja zagen het zangeresje en we sloten ons aan bij den z.g. Rei dans, waarbij wij in reine vreugde ge noten van de onschuldige jeugd-jolijt. ’t Was een avond vol kunstgenot, waaraan wij in dankbare herinnering nog lang zullen terugdenken. Na afloop van dezen wedstrijd kwamen in het veld F. C> A. en Voorwaarts” van Sneek. F. C. A. speelde voor den wind en eenige oogenblikken na den aan vang draaide Plantinga op het juiste oogenblik naar binnen om een goed schot te lossen dat ook het eerste doel punt opleverde. Dan volgen weer ver schillende aanvallen en bij een voorzet van links weel de Jonghe door mooi door te dringen het tweede punt te maken. Hiermede gaat de rust in. Na hervatting is Voorwaarts bijna steeds in de meerderheid en daar F. C. A. zijn keeper Wolke miste, konden de gasten met een paar schoten gemakkelijk de stand tot 2—2 opvoeren. De voorhoede van F. C. A. komt dan weer opzetten en vooral Plantinga en de Jonghe weten een paar goede aanvallen door te zetten. Als F. C. A. een corner wordt toege kend zet Plantinga den bal mooi voor doel en kopt v. Doesburgh ineens in. Toch weet Voorwaarts nog eenmaal het F. C. A.-doel te vinden en het einde komt ten slotte met den stand 33. Voorwaarts speelde met meer animo dan F. C. A. en het gelijk spel was wel verdiend. Van F. C. A. noemen wij in de halflinie M. Brandsma, terwijl in de voorhoede de rechtervleugel en midden voor goed waren. Wil F. C. A. met succes op de bekerwedstrijden te Leeu warden uitkomen dan is een compleet elftal noodigp waarvoor, naar wjj ver trouwen, de elftalcommissie wel weet te zorgen, en dan zullen de spelers faun uiterste best moeten doen. Onze Leeszaal. We verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie der Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Bolsward en Omstreken, gevestigd te Bolsward.” Met het oog op het groote belang dat Bolsward en omgeving bij de Plattelandsleeszaal en Bibliotheek hebben, wekken we ieder op, die maar eenigszins in de gelegenheid is, deze vergadering, die zoowel voor belang stellenden als voor de leden toegankelijk is, bij te wonen. »Voor onze kleine een van de kleine zijn bevindingen i nummer van de een van de Bols- eens vertellen wat zij op dat reisje heeft ondervonden. Orgelbespelingen, zomer 1921. Groote Kerk, Bolsward. 2. In het verslag van de eerste voordracht (zie ons blad van Zaterdag 4 Juni j.l.) zei de heer Ws. aan het slot: wde orgelbespelingen te Bolsward hebben naam, de heer Alt staat bekend als een der beste organisten uit Nederland. Daarop mag en moet Bolsward trotsch zijn.” ’t Is dus begrijpelijk, dat we als jong inwoner van Bolsward en als hartstochtelijk minnaar van schoone kunst verlangend uitzagen naar de tweede voordracht, omdat ook wij gaarne onze behoefte aan hooger genot wilden bevre digen en ons er van wilden overtuigen, of de heer Ws. niet te véél gezegd heeft in de bovenaangehaalde beweringen. Laten wij dan maar direct verklaren, dat wij het volkomen met den heer Ws. eens zijn. Ja, eigentlijk heeft hij eerder te weinig dan te veel gezegd, want niet alléén Bolsward, neen, geheel Neder land mag er trotsch op zijn kunstenaars te bezitten als de heer Alt. In Amsterdam en andere plaatsen hebben wij vaak het genoegen gehad bekwame organisten te hooren. Mannen als Louis Robert, Evett Cornelis, Willem Doortmond, Pameijer, en nog anderen, deden ons dikwijls genieten van hun heerlijk orgelspel. Zooals wij echter ES gj S S 5 5 2 g a O s -2 -5 Vereenvoudigde Spelling. Door verschillende omstandigheden waren in de laatste jaren de schoolreisjes op School 1 van 't program afgevoerd, ’t Werd niet meer gevoeld, dat hiermee aan de jeugd iets onthouden werd, waarop ze o.i. toch wel zo’n beetje recht heeft. We kunnen trouwens wel vaker opmerken, dat gewoonte ’t recht vaardigheidsgevoel verstompt. Gelukkig echter is dit dan veelal een afwijking van tijdelike aard en en volgt op reaktie weer aktie. ’t Wachten is gewoonlik op een gang maker en inzake 't schoolreisje fungeerde als zoodanig de heer U. de Boer. De jeugd zorgde, dat de gang er in bleef. Trouw werd elke week meegebracht. Doch er plannen. Friesland was Holland, was de leus. Daarmee was Holland ook in last. De »lef” was groter dan de beurs en dan die woeste baren 1 Wat was natuurliker, dat nu ook de ouders ais derde in de bond werden opgenomen. .Uien ontvingen een uitnodiging om de zaak te bespreken en verscheidene vaders en moeders gaven aan de oproep gehoor. De heer De Boer lichtte ’t plan toe en wist de juiste snaar aan te roeren. Waar ’t hun kinderen betrof, stapten de ouders over alle bezwaren heen. Hun jongens en meisjes zouden naar Bergen aan Zeel Dinsdag j.l. zijn ze naar Bergen aan Zee geweest. Of ’t bevallen is, vraag 't de 24 jongens en 24 meisjes, die van de partij waren, ’t Weer had beter gekund doch ook veel minder. De zee beeft op de heenreis enkele offers gevraagd, maar nu klagen meesters en juffrouwen ook nooit weer over lachende en pratende meisjes. Want nu ze niet praatten of lachten deugde 't helemaal niet. Gelukkig waren allen in Alkmaar weer in de rechte stemming en deze is verder gebleven tot het einde toe. Nu we ’t onaangename van ’t reisje alle recht hebben laten wedervaren, durven we anderen een reisje naar Bergen aan Zee warm aanbe velen. Veel zou er te schrijven zijn over wat op zo’n reisje leren en te genieten valt, doch we zullen ’t hierbij laten. De kinderen uit de 5e en 6e klas van 2 Bolswardsche Courant ex 00 a ES CO co" O O 1O ao O 10 ao 1O 00 10 as OQ 10 oo 00 as GO o Ol o* o GO GO iQ oï co QO e-l •e Oi r— M 00 io" Ob O" O* -5? oi co om öi o Oi c*. o -f 00 CM r* ■rf’ iO o* M cm o co oo CM wM wH v-M QO O b— 1© GO xO t» i© C© OO 10 oo CM OQ GO Oi O 10 00 00 CZ 05 10 CM 00 ex o* o cv O T5 a a r- «o QO r— OQ CO Oi - at 2 u t IS E 8 '-0 s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1