en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. KuikenvoerEiermeeLweek. J. ZIJLSTRA Hzn. 60ste Jaargang. No. 27. Zaterdag 2 Juli 1921. voor FONDSENMARKT. Muziek als last en lust. STADSNIEUWS. t 4- Volgende week ieder kooper van 3 pd. Kuikenvoer of Eiermeel ontvangt 4 pd. 6 pd. Kuikenvoer of Eiermeel ontvangt 8 pd. 12 pd. Kuikenvoer of Eiermeel ontvangt 16 pd. 30 pd. Kuikenvoer of Eiermeel ontvangt 40 pd. Prijzen 11 cent per pond. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Geslaagd. Voetbal. Gymnastiek. Benoemd. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. De Leeszaal. P. SPAKMAN GRONINGEN. Fototentoonstelling. Vakschool voor Meisjes. Jubileum. Handelscursus „de Hanze”. Voetbal. Bolswardsche Courant Afzonderlijke er 4 het 25 jaar wordt te Leeu- de Rijksgroepen waaraan meer deze vergadering en door de P.SLCl*».Wr.ES>»tSRK-AH?SPEl, de directie der Handver. de reeds aangekondigde nieuwe aandeelen in te meer dan ooit, Kon. Olie de Oaze vroegere stadgenoot R.T. Boschma thans woonachtig te Medemblik, slaagde voor het Mercurius-examen boekhouden. wordt op het wedstrijd gespeeld van Morgenavond 6 uur Sportterrein alhier een h B. V. C.” en «Sparta” ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. voor bezonk en die wij voor dit hebben. Wanneer tusschen Sneek. Het spel van de nieuwe Bolswardsche club is in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd naar men ons mededeelde, aoodat een overwinning voor «B. V. C.” niet is buitengesloten. De vorige malen kon het spel van «B. V. C.” ons niet voldoen, terwijl ook sommige spelers zich gedurende den wedstrijd niet gedroegen zooals be hoort, wij vertrouwen echter dat dit nn voorbij is en dat wij een fairen, kalmen wedstrijd zullen kunnen bijwonen. en ’s morgens acht tot ’s avonds tien (en later ook nog wel) te galmen. Omdat men voor dien tijd geen platen kan bekomen, kunnen de buren er op rekenen, minstens twintig malen dezelfde «mop” af te hooren draaien. Als een muziekliefhebber en kenner voldoet aan de plichten, die de samen leving hem oplegt, en bezoeken aflegt, dan moet hij dikwijls getuige zijn van onpaedagogische handelingen van ondes kundige ouders. Men zegt na een of ander stukje dan: «Vindt u het niet prachtig?* Zou hij dan naar recht en weten antwoorden: «Och mevrouw, ik Woensdag 6 Juli a.s. warden de betooging van in Friesland gehouden, dan 2000 kinderen deelnemen. Tot hoofdleider van deze betooging is benoemd onze vroegere gymnastiek- leeraar, de heer J. v. d. Werf. Onze stadgenoot, de heer H. de Jong, is met ingang van 1 Juli als brieven en telegrambesteller ten postkantore alhier benoemd. zou u aanraden, uw dochter maar alleen in het huishouden te gebruiken, want de eenige aanleg, die zij bezit is, voor zoover ik kan nagaan, het treffen van het juiste rytbme van spinazie-hakken en mattenkloppen*, die man zou geen leven hebben. Het beste is in zoo een geval maar iets te mompelen en handig het gesprek op een ander chapiter te brengen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden, die ieder naar verkiezing kan uitbreiden en waarop nog vele variaties mogelijk zijn. Zulke muziek is een kwelling. Gelukkig is muziek in de meeste gevallen een genot. Zij doet verheven gevoelens ontstaan, roept de beste elementen van onze ziel te voorschijn, geeft ons rust en vrede, maakt ons vroolijk, geeft ons kracht, hoop, moed, kweekt zielen-harmonie liefde. Mocht een brand- of doodsklok ons het eene oogenblik doen ontstellen, het geluid van bet avondklokje op een prachtigen zomeravond,aangedragen door een suizend koeltje, zingt met het ritselend loover en het loeien of blaten van eenig dier op grooten afstand, een groot lied, zacht en welluidend, maar duidelijk hoorbaar voor hen, wien de zorg voor het dagelijksch brood alle edele gevoelens nog niet heeft ontnomen. Een welbekend gezang uit zijn ge boortedorp, doet het gemoed van den meest verharden krijger verwecken. Muziek, zijn de woorden van den predikant in de ooren der jong gehuwden, wier huwelijk kerkelijk wordt bevestigd. Hemelsche muziek is de kreet van den jonggeborene voor de verbeidende verwanten. De opgewektheid bij het aanhooren van Sousa’s marsch of de deinende walzen van Strauss en Waldteufel, de vreugde bij het opslorpen van het Presto van Beethovens negende of Webers Jubel-ouverture, het leed bij Mahler’s eerste en de troost bij diens laatste Kindertotenlieder, de wijding die er uitgaat bij uitvoeringen van Joh. Seb. Bach’s passions, cantaten of koralen, het duistere van Chopin, het wilde van Liszt, het goddelijke, bovenaardsohe van het Adagio uit de negende van Beet hoven, dit alles zijn stemmingen, maar hoe verscheiden. Hoeveel verschillende gevoelens worden er door gewekt. Gedurende de eeuwen, hoeveel ver- ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad i» telefonisch aangesloten onder No. 4. Donderdagavond had in «De Doele” de eerste ledenvergadering plaats van de openbare leeszaal en bibliotheek voor Bolsward en Omstreken. De voorzitter van de voorloopige commissie, de heer Mr. N. Hofstee, deelde den aanwezigen mede hoever de plannen thans gevorderd waren en alles was nu reeds in zooverre gereed, dat de leden de statuten en het huish. reglement op deze vergadering moesten vaststellen. Zoo wij reeds eerder hebben gemeld in ons blad, wordt de leeszaal onder gebracht in het nieuwe gebouw, dat aan het Hengstepad zal worden gesticht en hetwelk de commissie voor den tijd van 5 jaar tegen een billijk bedrag heeft gehuurd. De statuten werden door de vergadering goedgekeurd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. De notulen van werden direct opgemaakt schillende gemoedsgesteldheden zyn door klanken uit-ebeeld. Daarom laat ieder zichzelf en anderen leeren genieten, want dit is bij deze muze de groote factor. Na jaren uw geestesleven ook in deze richting te hebben opgebouwd, zult ge ongetwijfeld de goddelijke muziek als ’s menschen levens elixer leeren kennen. Verkrijgbaar in elke prima zaak. Voor H.H. Winkeliers bij: Firma Y. L. HETTEMA Zn., grossier, Bolsward, Firma L. COCK, grossier, Sneek, Firma Th. LEENES, grossier, Heerenveen. Hoofd vertegenwoordiger: Dat muziek een belangrijke rol speelt in het gemoedsleven van den mensch, behoeft geen betoog. Het loont wel eens de moeite na te gaan, welke stemmingen door muziek kunnen worden opgewekt bij en door verschillende omstandigheden. Wanneer men zich na een kerkgang huiswaarts spoedt en men verneemt dan de moderne, niets zeggende en hik-ryth- mische dennen, dan wordt de zooeven door woord en orgelspel veroorzaakte stichting van ons gerukt en ontstaat er een wrevel tegen de oorzaak, die verhinderde, dat de geestelijke teerkost de komende week uitwerkte en ons de rust ontsta), die proces zoo zeer noodig 25, 26 en 27 Juni j.l. heeft te Leeuwarden de foto-tentoonstelling en wedstrijd plaats gehad, georganiseerd door de V. v. V. aldaar. De wedstrijd was opengesteld voor Beroeps- en Amateurfotografen en het doel van deze tentoonstelling was, naast bevordering van de fotografische kunst, bekend te worden met de mooie gedeelten van onze provincie. Onze stadgenoot, de heer K. Mol, die in de amateur-afdeeling mededong, behaalde den 8en prijs, een foto- snijmachine. aanwezigen vastgesteld, hetwelk het verkrijgen van de Kon. goedkeuring vergemakkelijkt, daar bij de statuten, die ter goedkeuring worden opgezonden, moet worden overgelegd een uittreksel uit de door de ledenvergadering goed gekeurde notulen. Hierna werd de vergadering voort gezet en kregen de leden nog *t huish. reglement te verwerken. Ook hierop kwamen geen aanmerkingen van eenig belang en werd dit aangenomen. Het bestuur werd als volgt gekozen Mej. H. H. op 't Holt, Mr. N. Hofstee, H. J. de Visser, Th. Forman, G. I. v. d. Ploeg, A. H. C. Pannekoek Loois, G. Bijlsma, W. Beukenkamp, D. B. Eerdmans, Dr. H. Beekhuis, H. Eisma, U. de Boer, terwijl de 3 werklieden- vereenigingen hier ter stede zullen worden aangezocht ieder nogeen bestuurs lid aan te wijzen. Uit dit bestuur werd een dagelijksch bestuur benoemd, bestaande uit Mr. N. Hofstee, Voorzitter, Mej H. H.op’t Holt, secretaresse, G. I. van der Ploeg, penningmeester, U. de Boer, bibliothe caris, W. Beukenkamp, bestuurslid. Het hier bestaande correspondent schap wordt met Sept. a.s. opgeheven en dan zal de leeszaal hare werkzaam heden aanvangeu. Wel is het gebouw nog niet gereed, maar men zal toch al boeken uit Sneek kunnen betrekken. In het laatst van dit jaar hoopt men bet nieuwe lokaal te betrekken, dat geheel zal worden ingericht overeen komstig de wenschen van het Bestuur en dat het groote voordeel zal hebben dat het rustig gelegen is, iets wat voor een leeszaal wel van belang is. De spoed waarmee de voorloopige commissie de plannen voor de leeszaal heeft uitgewerkt, verdient alle lof, niemand zal hebben gedacht toen de eerste vergadering werd gehouden, dat wij zoo spoedig reeds weer bijelkaar zouden komen om statuten enz. vast te stellen. Laten de Bolswarders nu ook haast maken met zich aan te geven, dit is toch warempel niet een zaak waarop men moet toepassen «ik wil eerst eens de kat uit den boom kijken”. Iedereen heeft belang bij een goede leeszaal en bibliotheek, de contributie is gering. Tot nu toe hoekte de secretaresse reeds meer dan 130 personen, dit aantal is een aardig begin, doch wij vertrouwen, dat binnen een paar weken dit getal reeds verdubbeld zal zijn. Reeds verschillende malen zijn plannen voor een leeszaal en bibliotheek hier in duigen gevallen, thans is alles in orde en laten wij nu ook bet bestaans recht bewijzen, waardoor wij dan tevens het bewijs geven, dat wij belang stellen in den geestelijken vooruitgang van de bevolking van onze plaats. GEEFT U OP ALS LID. Naar men ons mededeelt, hebben zich tot op heden voor de te Harlingen te vestigen Vakschool voor Meisjes 110 leerlingen aangemeld. Gelegenheid tot aangifte blyft nog opengesteld bij den directeur der Amb. School. Zie adv. in dit no. 13 September 1895 was geleden, dat onze stadgenoot, de beer F. Mol in dienst trad bij de firma v. d. Plaats. Het jaar daarop veranderde hij van betrekking en werd wissellooper bij Kingma’s Bank. A.s. Zondag 3 Juli zal hij het heugelijk feit herdenken 25 jaren in dienst van genoemden Bank te zijn. Het zal den geachten jubilaris dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken, daar hij zich mag verheugen in de achting van vele zijner stadgenooten. wij onze hersenen moeten inspannen tot het wrochten van eenig geestelijk monument, dan irriteert ons bijv, draaiorgelspel. Bij een lichamelijke ongesteldheid hindert muziek ons, en leed laat zich bij sommige naturen, door muziek des te schrijnender gevoelen. Als ge het ongeluk hebt te wonen in een groote stad, dan krijgt de grootste muziekliefhebber een afschuw van de gramafoon, zooals die door «doorsnee- menschen” wordt misbruikt. Bij voorkeur bestemt men den 2den Pinksterdag om het leven van anderen hiermede te vergallen. Een gramafoon wordt gehuurd staat dan van J.l. Maandag hadden vanwege de Handelscursus, uitgaande van de R.K. Middenstands-Vereen. «de Hanze” te Bolsward, de eind- en overgang-examens plaats. Met goed gevolg werd het einddiploma uitgereikt aan de dames F. Nauta, van Wommels, J. van Es, A. v. d. Klei, F. Wiersma, J. Feenstra, N. van der Meulen, M. van der Werf; en de heeren H. van der Werf, Y. de Jong, H. Runia en T. Reinsma, allen te Bolsward. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas de dames A. Leverink, J. Visser, B. Ykema, B. Dikmans, M. de Haan, J. van der Veen en de heeren 8. Mensenga, P. Oord, Y. Kramer, R. Ypma, F. Ferwerda, 8. Teernstra en J. Tusch; niet bevorderd één leerling. Van de 2e naar de Se klas mej. A. de Jong en de heeren K. Feenstra, 8. Boschma en F. Landskroon; niet bevorderd één leerling. De nieuwe cursus zal aanvangen 15 Sept, a.s., het toelatingsexamen 5 Sept. a.s. De aangifte van nieuwe leerlingen zal later per advertentie in dit blad kenbaar worden gemaakt. De laatste dagen beinvloeden aandeelen geheele effectenmarkt. Niemand is in staat deze reusachtige maatschappij met bare uitgebreide ver takkingen te becijferen. De stemming wordt dan ook grooten- deels veroorzaakt door de bewegingen, van den ruw-olie prijs, de wisselkoersen en de marktpositie te New-York en Amsterdam. De vlucht, die deze maatschappij in oorlogstijd heeft genomen, heeft de aandacht overal getrokken en hierdoor zijn de omzetten te Londen en Parijs ia dit fonds niet te onderschatten. Amsterdam is tot nog toe in dit internationaal fonds dg grootste markt. Wanneer de markt nu «loom” is, dan zijn Koninklijken in staat destemming op te houden en afbrokkeling in de Culturen te voorkomen en dit is de laatste dagen regel. Culturen zetten de dalende beweging langzaam voort «hand in band” met Industrieele waarden. Zoolang de suikermarkt ongeanimeerd blijft, zal er weinig kans zijn op herstel. Contraminedekkingen mogen voor een oogenblik de markt een «vast” aanzien geven, maar inderdaad is de markt «lijdende”. O. a. ontstond 28/6 een flauwe stemming voor Koloniale Banken door verkoopen in blanco, naar men ver onderstelt voor het grootste gedeelte voor Indische rekening, dit fonds moet pl.m. 10 pCt. prijsgeven. Maar ook Nederl. Handel-Mij. werd door deze beweging medegesleept, mede door eenige vage geruchten, als zoude er eene emissie zijn te verwachten. Dat de heeren liever een gunstiger tijd willen afwachten, blijkt wel uit het besluit van Adam om uitgifte van trekken. Het zou anders in den meest slechten tijd plaats vinden. De Amerikaansche en Scheepvaart markt worden verwaarloosd, hebben geen noemenswaardigen omzet en brokkelen af De Rubbermarkt volgde aanvankelijk deze beweging ook, maar krijgt neiging daarvan af te wijken, want verschillende Rubberaandeelen wonnen 28/6 eenige procenten. Valuta’s weinig omzet, geleidelijk dalende koersen. F. C. A. gaat Zondag naar Leeu warden om aan de bekerwedstrijden deel te nemen. Aan de wedstrijden nemen 13 clubs deel 'en onze stadgenooten zullen een zwaren strijd krijgen om de beker te behouden, en dat ze hierin zullen slagen, durven we niet vóórspellen. Het sterkste elftal wordt intusschen mee uitgetrokken en wel Wolke, doel, R. v. d. Meulen en v. d. Schaaf, achter, J. v. d. Oever, M. Brandsma en Dijkstra, midden, Wassenaar, v. Doesburgh, Schuurmans, de Jonghe en Plantings, voor.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1