en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Fa.H.C.DEHAAS THEEHANDEL I Onze beschaving knocked out! i- 60ste Jaargang. Zaterdag 9 Juli 1921. No. 28. voor Afzonderlijke dat willen die van Slaat Een Een Dat in de wereld STADSNIEUWS. met stille aandacht en de uitvoering in viel te loven. er keurig hoorden wij «Bolsward. Reeds maanden te de commissie hard dingen gewerkt en 4 Nocturne van no. 5, Suite des Alex Guilmant. Geen gebroken, doch geurige en water houdende Biadthee. Prijzen20, 24, 26, 30 en 35 ets. per ons. ABONNEMENTSPRIJS: 60 Cents per 3 maanden. Franco per post 6£1/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Kaatsvereeniging „Bolsward.” Aan de kaatspartij van «Jong Neder land” die dit jaar te Huizum gehouden wordt op 17 Juli, zullen voor de afd. «Bolsward” uitkomen de heeren: G. Kooiker, K. de Jong, H. de Vries. Commissie voor het houden van kinderspelen. Blauwpoart-buurt. Wanneer Juli weer in ’t land komt, dan herleeft ook de Blauwpoort-Com- missie. Immers, nog eenige weken en de dag is weder daar, waarnaar onze jongens en meisjes reeds lang voor dien tijd reikhalzend uitzien. Ook in dit jaar, op den traditioneelen Kermis Maandag, zullen wederom kinder spelen worden georganiseerd en zal in Augustus aan de burgerij de gewone lijst worden aangeboden, die wij nu reeds in de belangstelling van allen aanbevelen. Dit jaar zal waarschijnlijk o.a. een vliegerwedstrijd gehouden worden. Jongens, aan den arbeid! Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. hoogere ingevingen zijn zij in staat zich zelf en ook ons mede te voeren tot daar waar de Muzen ons kussen. De concertgever begon met ’t koraal «Dit is de dag dien God ons schenkt”, van den componist O. Thomas. Plechtig klonken de klanken door het gebouw en brachten eene mooie stemming, die den aanwezigen dien avond gedurende de geheele uitvoering bij bleef. Wij zullen ons niet wagen aan een technische beschouwing, doch wij willen alleen constateeren, dat alle ten gehoore gebrachte nummers werden aangehoord alle opzichten zeer Een bijzondere vermelding verdienen no. 2, Sonate no. 3 van Felix Men delssohn Bartholdy, no. 8. Rachmaninoff en Noces villageoises van Voor den grootsten leek waren in de verschillende composities duidelijk merk baar bet contrast in volksaard en temperament. Het verschil tusschen de Duitscbe, Fransche en Poolsche muziek kwam duidelijk uit. De geheele voordracht was wederom schitterend mooi. No. 4 spande daarbij den kroon. Voldaan keerden allen huiswaarts en wij dachten aan de woorden van Edward Carpentier-Dempsey -Groenendaal. De bladen hebben er vol van gestaan. De geheele beschaafde(?) wereld verkeerde in spanning, hoe de afloop zou zijn van den bokswedstrijd Dempsey-Carpentier. Begrijpelijk, waar het zulk eene wereld schokkende gebeurtenis betrof. Terecht noemt de Leeuwarder Courant het geheele treurige vertoon misselijk en ontstellend. Onze beschaving knocked out 1 Is het niet treurig dat negentig duizend menschen zich verlustigen in een schandelijke vechtpartij? Is het niet meer dan erg, dat in dezen tijd van malaise pl.m. 4 millioen gulden aan entreé’s worden betaald Dat men eerst dan voldaan is over den uitslag als er bloed gevloeid heeft Wij hadden wel gedacht, dat de macht van het brute geweld na den wereld oorlog meer geknakt was, en dat de rede bij den mensch meer aan het woord zou komen. Het blijkt al weer voor de zooveelste maal welk een demorali seerenden invloed de verschrikkelijke wereldoorlog op de menschheid heeft uitgeoefend. Hoe alle moraliteit gedood is en de lagere hartstochten zyn op gewekt. Een korte beschrijving moge hier volgen, zooals wij die lazen in de ver schillende bladen «Zaterdagavond is te Jersey City de bokswedstrijd om het wereldkampioen schap tusschen den Franschman Car pentier en den Amerikaan Dempsey gehouden. In de vierde ronde werd Carpentier buiten westen geslagen en moest hij zich gewonnen geven. Een kleine beschrijving typeert *t bloedbad In de derde ronde kreeg Carpentier er deerlijk van langs. Het bloed stroomde hem uit oogen, neus en lippen. De bel voor het einde van deze ronde luidde net op tijd om Carpentier den knock out te doen ontgaan. Hij was blijkbaar niet opgewassen tegen de geweldige lichaamskracht van Dempsey, ofschoon hij moedig bokste. De Amerikaan trachtte zijn tegen stander in de 4e ronde op verschillende manieren knocked out te krijgen. Hij beukte op Carpentier los en na één minuut zestien seconden sloeg hij den Franschman tegen den grond. De vloer dreunde. Carpentier deed een poging om zich op te richten, doch miste daartoe de macht. Hij lag rechtuit met zijn gelaat op den grond en uitgestrekte armen en beenen. Dempsey stond op drie pas afstand, met zijn rechtervuist gereed om hem zoo noodig nogmaals neer te slaan, doch tien seconden ver-’ streken, zonder dat Carpentier zich op kon richten, en onder oorverdoovend gejubel werd Dempsey als ongeslagen kampioen door de opgetogen menigte toegejuicht. Er waren 90,000 toeschoawers. De eutrées bedroegen pl.m. vier millioen gulden (1.623.380 dollars). Dempsey krijgt hiervan f 972.000. Carpentier f 648.000. Van deze bedragen gaat echter meer dan de helft af voor belasting. Richard, die de ontmoeting op touw zette, krijgt f 1.800.000”. Is het teveel gezegd, als men spreekt over een gedegenereerde bende? Schoolreisje. De hoogste klasse van school no. 2 maakte gisteren (Vrijdag) een uitstapje naar Zwartewegsend bij Leeuwarden. Onder begunstiging van zeer mooi weder genoten de kinderen volop en kwamen allen zeer voldaan terug. Orgelbespelingen, zomer 1921. Groote Kerk, Bolsward. 3. Het mooiere weer heeft er zeker toe bijgedragen dat de opkomst bij deze 3e voordracht van den heer A. Alt wel tweemaal zoo groot was als bij de 2e voordracht, doch vooral zal er wel toe medegewerkt hebben de algemeen gunstige roep, die er uitging over het toen gesmaakte genot. Toch verdienen deze orgelbespelingen een veel ruimere belangstelling. Iedere plaats in het groote kerkgebouw moest bezet zijn. Waar men er zoo naar streeft, de kunst op alle gebied meer onder het volk te brengen, moest er veel meer gebruik worden gemaakt van de hier geboden gelegenheid. De lage toegangs prijs kan o. i. toch geen bezwaar zijn. Ook deze 3e voordracht stond in het teeken van hooge kunst. De organist had weder ten volle gelegenheid blijken te geven van zijn subliem spel, waaruit telkens duidelijk aan den dag kwamen zijne hooge opvattingen en zijn mede- voelen en medeleven met den te ver tolken componist. Wij komen nog wel eens in de ge legenheid iets meer te zeggen over de impressies, die, bij het aanhooren van zulke muziek bij ons worden gemaakt en willen dan gaarne daarbij eens ter sprake brengen de hoogere inspiraties waaraan èn componist, maar ook den vertolker onderhevig zijn. Dank zij deze Laten wij nu tegenover de huldiging, die de beide vecht-beroemdheden is ten deel gevallen, tegenover de belangstelling die deze beide z.g. «helden van den dag” hebben ondervonden, eens plaatsen het geval Groenendaal. Wij zullen ons onthouden van een oordeel over de handelingen en de houding van dezen jongeling, maar een ieder zal bet er toch mede eens zijn, als wij beweren dat hjj, wat zedelijk hoogstaan betreft, verre uitsteekt boven die twee andere in dit artikel besproken jonge mannen. Groenendaal behoort niet tot hen, en wil er ook niet toe behooren, die in een minimum van tijd een hunner medemenschen geheel machteloos maken, integendeel, hij schuwt alle gewelddadig optreden en wil de rede laten zegevieren. Hij wil zich er niet op beroemen dat zoo vlug hé”. En wat veel!” Na ongeveer een uur (wel wat lang) door de stad te hebben gemarcheerd, werd bij aankomst op het terrein be gonnen met de vrije oefeningen voor de jongens, gevolgd door de oefeningen voor de meisjes. Het was een indrukwekkend gezicht al die lichamen op de maat der muziek te zien bewegen. Vooral de laatste oefe ningen van de meisjes waren schitterend. De jongens van Bolsward kregen zelfs een pluimpje voor huucorrecteuitvoering. Een welverdiend applaus viel hun ten deel. Daarna kwamen de verschillende extra nummers aan de beurt. De afdeeling «Bolsward” zou een nummer stokoefeningen uitvoeren met een klas meisjes van de gymnastiek- school en een klas meisjes van de Rijks- cursus. Hoewel bet een iets beter dan het ander werd uitgevoerd, ging het geheel, den korten tijd van voorbereiding in aanmerking nemende, best. Er was slechts viermaal gerepeteerd. Vol verwondering hoorde dus de leider dat hem yoor die oefeningen een derden prijs was toegekend. Dit was boven verwachting, daar er niet bekend was dat hiervoor prijzen beschikbaar waren gesteld. Een klein regenbuitje dreigde den dag te verstoren, maar bet had geen invloed, noch op de meisjes, noch op de jongens. Er was nu op het veld van alles te zien. Verschillende spelen en allerlei soort oefeningen werden gedemonstreerd. Om 5 uur werden de verschillende deelnemers(sters) bijeengeroepen door den hoofdleider, den heer J. v. d. Werf, onzen vroegeren gymnastiekleraar en werd de afmarsch begonnen. Te halfzes zat Bolsward alweer in den sneltrein naar Sneek waar wij weer door de tram van het station werden gehaald. Bij aankomst te Bolsward werd nog even in optocht naar de Markt ge marcheerd, waar'de stoet werd ontbonden. Het was voor de kinderen een prach- tigen, prettigen dag en voor den leider en hulpleiders(sters) een dag waar zij met voldoening op zullen terugzien. De volgende leerlingen zijn geslaagd voor het diploma: M. Vallinga, T. Tea- kema, T. Flameling, N. Adema, J. de Ruiter, B. Dik mans, F. Boonstra, K. Dijkstra, Y. Bruinsma. Benoeming. Mochten wij in ons vorig nummer mededeelen dat de heer P. Schmidt waarschijnlijk benoemd zou worden tot directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier, deze week ontvingen wij de officieele mededeeling van zijne be noeming. Wij hopen dat de heer Schmidt, die sinds 1 Febr. 1913 directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Workum is geweest, het hier wat langer uit mag houden dan zijn laatste voorgangers. Geheel Parijs wachtte dien avond in geweldige spanning. «De nationale eer” stond bij den uitslag op het spel. In een telegram aan de Matin., deelt Carpentier iets mede over zijn geleden nederlaag, die hij niet wil veront schuldigen. «Ik ben” seinde hij «loyaal en volkomen verslagen mijn overwinnaar is de grootste bokser der wereld vroeger heb ik al flinke opstoppers gehad, onder andere van Papke, Klanssen, Wells, maar Dempsey is ongelooflijk sterk en agressief. Toch heb ik oogenblikken van groote vreugde gehad in den strijd, die door iedereen van ’t begin tot ’t einde als een roemrijke gebeurtenis zal be schouwd worden. Het was in de tweede rondeik meende hem verslagen te hebbenik zag die groote massa, half verdoofd en geschokt en ’t volgende oogenblik voelde ik, dat mijn duim gebroken was. Dat is 't ergste ongeluk, dat mij kon over komen. Ik wilde tot het einde van de ronde volhouden en daarna een nieuw systeem toepassen. Ofschoon ik mijn knieën voelde wankelen, deed ik een beroep op al mijn kracht. Aan ’t eind van de derde ronde had ik wel kunnen schreien, want ik wist, dat ik, als geen wonder tusschenbeide kwam, niet meer kon winnen. Bij ’t begin van de vierde ronde wierp ik me op Dempsey, maar deze dreef me naar de touwen en vouwde me baast dubbel. Toen ik mijn hoofd vooroverboog, raakte bij me in de basis van mijn hals en verdoofde me bijna. Toen viel ik. Toen de scheidsrechter tot 9 had geteld, krabbelde ik moeilijk op; ik was zonder hoop. Een andere vreeselijke slag strekte me in volle lengte. Ik kon niet meer opkomen. Daarna herinner ik me niets meer, tot ’t oogenblik, dat ik mij in mijn boek verzorgd zag. De twee slagen, die Dempsey mij in de eerste ronde in den nek toebracht, waren verkeerd gedaan. Elk incident van dezen dag is mij in ’t geheugen begrift. Twee- of driemaal voor den strijd had ik de arena gezien, maar ik was niet voorbereid op ’t schouwspel dat ze gedurende den strgd bood. Toen dacht ik aan een droom uit mijn kindertijd te Lens, dat ik eens wereldkampioen zou zijn en te midden der juichende menigte zou staan. Ik zal me altijd de sympathie her inneren, die het publiek betuigde na mijn nederlaag. Deze zal vermoedelijk mijn heele loopbaan wijzigen; ik weet nog niet wat ik doen zal. Ik voel me nog een beetje verdoofd. In de eerste plaats wil ik naar huis terug. Donderdag hoop ik te vertrekken.” Alsof het geheele geval, in Amerika afgespeeld, nog niet schandelijk genoeg ware, is, naar de Fettmintter Gazette verneemt aan Carpentier telegraphisch een aanbod gedaan om te Londen tegen Kid Lewis te boksen om een beurs van vijftien duizend pond sterling. Waren deze vijftienduizend pond sterling niet beter besteed aan de weduwen en weezen van de in den oorlog geval lenen? ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. B. Koster aan Paderewski gewijd Uw (hand machtig ’t klankbord, zoodat nu [eens ruischt, orgeldaav’ring, dan weer lieflijk [suist, brongemurmel, als ge uw kracht [ontspant. Gij Magiër van tonen, volle stem, Die spreekt door klankenval van het [klavier, Hoe bracht gij tot bedaring het wild [getier, woedthoe deedt [ge hem, Die door uw spel betooverd nederzat, De schoonheid voelen waarom 't harte [bad! De groote gymnastiek- betooging op 6 Juli te Leeuwarden door deRijks- cursussen uit de provincie Friesland. voren was door aan de voorberei- men kan nu gerust zeggen dat zij met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Deze betooging is uitstekend geslaagd. In het geheel namen 1100 jongens en 1250 meisjes aan de betooging deel. Bolsward was vertegenwoordigd door 70 meisjes en 50 jongens, waarbij een negental oudere meisjes die examen zouden doen voor het diploma voor algeheele lichaamsontwikkeling. Dit was zeer uitgebreid en bestond uit oefeningen aan de ringen, brug, liggende en schuine ladder, evenwichtslat, vrije oefeningen en stokoefeningen, hoog- en verspringen. Deze negen dames waren reeds met de eerste tram vertrokken. Door de welwillendheid van de N.T.M. was een extra tram beschikbaar gesteld die de Bolswardsche turners(8ters) naar Sneek zou brengen. Er zat al dadelijk een goede stemming in en er werd gezongen van: «Laat de klokken luiden enz. Maar Bolsward was niet te verslaan”. Van Sneek ging het per trein naar Leeuwarden. In Sneek was het clubje aangegroeid tot ongeveer 250. Tijdens dit traject werden de ver schillende voorraden proviand eens na gezien om te kijken wat Moeke er wel had ingestopt. Het viel niet tegen en er werd een aardigen slag ingeslagen. Te Leeuwarden ging het met wap perende vlaggen in flinken pas naar de Veemarkt, waar een ruime kleedgelegen- heid was. Dank zij de zorgen van de afdeeling «Bolsward” van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, konden alle leerlingen worden voorzien van een insigne in de Bolswardsche kleuren en werden een zestal keurige vlaggen mede gevoerd. Om tien uar begon de generale repetitie van de algemeene vrije oefe ningen meisjes en jongens. Het mooiste kwam echter ’s middags. Te half één was het opstellen voor den optocht. Drie muziekkorpsen zouden den stoet begeleiden. Maar al waren er 18 geweest, dan zou er nog geen muziek te veel zijn geweest. Desniettegenstaande werd in den pas gemarcheerd en zoo nu en dan wel eens: Kijk die kleine daar eens stappen met die vlag. Toch wel lief al die flanellen blouses met die zwarte rokjes. Het staat bij een meester is in het afbeuken van andere menschen en anderen wel. Het optreden van onze beroemde boksers zal de menschheid terugvoeren tot barbaarschheid en remmend werken op de verdere beschaving. De toenemende ontwikkeling dier menschheid en alzoo die der. beschaving in het algemeen is boven allen twijfel verheven. Doch de gebeurtenissen van den laatsten tijd in de verschillende landen (en daaronder rangschikken wij dan ook de boks wedstrijden) hebben in ieder geval de treurigste bewijzen geleverd voor het feit, dat de menschheid zelfs in bare meest beschaafde volkeren nog ver, zeer ver, van het toppunt der beschaving verwijderd is. Dit behoeft niet tengevolge te hebben, dat wij gaan wanhopen aan de toekomst. Maar ’t is noodig, dat allen die naar meerdere ontwikkeling en beschaving streven, er krachtig aan blijven mede werken de menschheid mooier en ver hevener idealen voor oogen te houden, dan die waarmede Carpentier, Dempsey en hunne bewonderaars bezield zijn. Zaterdag, toen Parqs vol was van Carpentier, kwam een andere wereld kampioen uit Amerika aan, nl. Mevr. Curie. Maar niemand die er aandacht aan schonk. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1