en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. KIPPEN VOER-WEEK. J. ZIJL ST RA HZN. NIEUWESTAD, LEEUWARDEN. fr 8r s 60ste Jaargang. Zaterdag 16 Juli 1921. No. 29. voor Belangrijk Bericht. P F, rZ Het neusje J T pond pond i. 1. OVER ZOMER EN DROOGTE. r. i. Abonneert U op dit Blad. Adverteert in dit Blad. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. pond, pond, pond, pond, pond. 4 8 20 40 80 KIPPENVOER KIPPENVOER KIPPENVOER KIPPENVOER KIPPENVOER 5 10 25 50 100 ‘Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. vt ie ;e :r g Voor ’t Kantongerecht. 1 :r h V Wat is nu echter van enorm belang voor H.H. Adverteerders. Ons voer bestaat uit de beste soorten granen! Volgende week ieder kooper van: pond pond pond ontvangt ontvangt ontvangt ontvangt ontvangt Prijs: 10 cent per pond. Bolswardsche Courant Afzonderlijke N.v. H.V. P. S. BAKKER, Groote RECLAME-UITVERKOOP in alle afdeelingen, tegen uiterst laag gestelde prQzen. 9- was van Idzega- rf 1. i. 8 I. 8 r )t d h I Zitting Vrijdag 8 Juli 1921. B C t 1 1 1 r Jt 3, 8 t Toch zullen wij dit jaar niet kunnen genieten als andere zomers. Wij kennen de reden... de droogte. Ons mooi Fries land vooral is niet wat het anders is. Waar zijn die malsche groene weiden, waarop het bekende Friesche vee zoo rustig loopt te grazen? In vele gedeelten van onze provincie zien wij graslooze weilanden, de veldvruchten verdrogen en het vee schreeuwt den geheelen dag ons geheel dagelijksche tijd tot l Vraagt ze Uwen winkelier. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een knecht kon hij niet om drinken. Deslootjes zijn uitgedroogd en de boeren ziet men met emmers water naar het land gaan, om de beesten te laten drinken. De melkproductie loopt snel terug, van de tweede booiïng komt zoo weinig terecht en voor de veehouders heeft het er den schijn van dat de magere jaren aanbreken. Aan goed drink water is behoefte en waar men zonder waterleiding is, is de bevolking er niet best aan toe. Niet alleen dat in ons land de behoefte aan regen zich iederen dag meer doet gevoelen, over geheel West-Europa strekt deze droge periode zich uit. Reeds drie kwart jaar duurt thans de droogte en bijna niemand herinnert zich een tijd van zoo’n aanhoudende droogte te hebben meegemaakt. Op het platteland gevoelt men nu in de eerste plaats de droogte, doch de gebeele bevolking zal in de komende maanden ondervinden dat de oogst gedeeltelijk mislukt en de melkopbrengst te snel afneemt. De prijzen toch van de levensmiddelen zullen hoog worden wat wij reeds kunnen zien met de aard appelen en de levensstandaard zal in de wintermaanden, naar men verwacht, belangrijk stijgen. Toch zijn wij nog gelukkig, in verge lijking met het arme Rusland, waar de vroege en heete zomer de gevreesde cholera heeft binnengehaald. Reeds in den winter deden zich enkele gevallen voor doch, nu er al weken gebrek aan drinkwater en voedsel is, heeft de kwaad aardige ziekte zoo snel om zich heen- gegrepen, dat de gezondheidsdienst mach teloos staat en hoeveel personen zullen hier nog als slachtoffer moeten vallen. Ook Frankrijk wordt bedreigd door een groote ramp, n.l. mislukking van de graanoogst, en overal ziet men thans uit naar regen. De hondsdagen naderen, hierop slaan velen hunne blikken, laten wij hopen dat dan de langverwachte regen zal komen. Er is groote behoefte en terwijl men gewoonlijk moppert over nat weer, zal men verheugd zijn, wanneer thans de eerste droppels de dorstende aarde komen verkwikken. De baas is present en geeft van ’t gebeurde een heel andere lezing dan in het procesverbaal omschreven staat. Beklaagde zegt: Op dien namiddag kwam de politie eens een kijkje némen en zei: Zoo zoo, is de jongen ook nog bezig, 't is al over den tijd. De baas antwoordde: Is ’t al half zes? De politie keek op zijn horloge en zei: Wel ja,’t is kwart voor zes. De baas stuurde daarop den jongeu weg met de woorden: Dan uit scheiden en maar gauw heen gaan. De politie zag nog eens naar de drukte want er waren toen heel wat landbouw machines te repareeren, maar sprak verder over den jongen geen woord. Een paar dagen daarop zei bij echter: Ik heb toch procesverbaal tegen je opge maakt en later kreeg de baas een dagvaarding waarop staat, dat gecon stateerd werd, dat de jongen omstreeks halfzeven nog op 't werk was aange troffen... Beklaagde vermoedt dat de politie eerst geen plan had een bekeuring den zalm op PEPERMUNT- gebied is de beroemde In den zomertijd loopen de strafzittingen gewoonlijk vlug af. De meesten hebben ’t te druk om uit hun werk te loopen, zelfs de beklaagden blijven dan meestal afwezig. Toch was er heden nog al wat belangstelling. Verschillende beklaagden waren present en ook waren er eenige luisteraars. Het eerste geval, wat wij meemaakten Heden is verschenen het eerste nummer van de Makkumer Courant, een Nieuws- en Advertentieblad, dat bestemd is als het weekblad voor Makkum en om liggende dorpen, zooalsAllingawier, Engwier, Exmorra, Ferwoude, Gaast, Idsegahuizum, Cornwerd, Longerhouw, Parrega, Piaam, Schraard, Wons, enz. Reeds verschillende malen werd ge sproken over de oprichting van een eigen blad voor Makkum en een gedeelte van Wonseradeel en er is geen twijfel aan of de Makkumer Courant zal de zich winnen door aangename duide- bevolking voor degelijken inbond en lijke druk. De advertenties, die men opgeeft voor de Bolswardsche, komen gratis in de Makkumer Courant en omgekeerd. De publiciteit gaat door deze nieuwe uitgave belangrijk vooruit en onze adverteerders kunnen dus overtuigd zijn dat hunne annonces voortaan in bladen zullen komen, die groote oplaag hebben en bovendien door hun dege lijken inhoud gelezen worden. Onze tarieven blijven uiterst laag, zoodat de handelsstand in Bolsward en omgeving in onze bladen zal vinden een doelmatige en goedkoope reclame. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. nog «een dritte im bunde”, die reed iets achter. Toen die hoorde dat de politie zijn voormannen aanhield, maakte hij rechtsomkeert... weer terug naar Makkum en den weg langs ’t stoomgemaal genomen om zoo toch naar huis te fietsen en zonder bekeuring er af te komen. Dit laatste mislukte de politie had hem gezien, zag zijn vlucht doch de makkers moesten naam en woonplaats opgeven. De omweg was vergeefs gemaakt. De eisch voor G. B. te Idzegahuizen is ook f 5 of 5 dagen. De beide vorige beklaagden moesten in deze zaak als getuigen optreden. Hun getuigengeld kan dus voor hen beiden als compensatie gerekend worden voor de boete, die ze zelf opgeloopen hadden. Er is dus voor hen toch nog eenige uitwerking van de vlucht huns makkers te constateeren. Na deze fietsen historie kregen we een bekeuring inzake de arbeidswet. B. L. te Makkum had 17 Mei in zijn smederij een jongen langer aan ’t werk, dan hij volgens de arbeidslijst daar mocht zijn. te doen, maar later van gedachte is veranderd, doch zich in den tijd vergist heeft. Als getuige A décharge heeft hij meegenomen zijn knecht B. Nauta. Deze wordt als getuige toe gelaten en zegt ook dat bet beslist zoo is toegegaan als de baas verteld heeft. De politie zei toen hij op zijn horloge keek: 't Is kwart voor zes. Om klaarheid in deze verwarring te bekomen zal de verbalisant gehoord worden. De zaak wordt dus uitgesteld tot de volgende zitting, die, wijl in Augustus geen zitting wordt gehouden, plaats zal hebben op Vrijdag 2 Sept. a.s. Vervolgens kwam aan de orde een baldadigheid van een paar jongelui met een paard, dat ze schichtig maakten. Omdat ze niet aanwezig waren, werd alleen een getuige gehoord D. v.d. Wal van Nijega. Wat de knapen eigenlijk hebben uitgevoerd met dat paard, konden we niet verstaan, maar tegen'den een, die de 18 jaren gepasseerd is, werd f 15 of 15 dagen geëischt, wel een straf om de baldadigheid af te leeren. J. v. d. W. te Bakhuizen reed met zijn rijwiel 16 Mei over den weg, waar bij een brand, de brandslang over den weg lag. Inplaats van er af te stappen, reed hij over de slang. Beklaagde verdedigt zich door te zeggen dat hij van de helling der brug afkwam, en dus met vaart daar aankwam. Om den boek lag de brandslang, en hij was er reeds over, voor hij goed zag wat er te doen was. Beschadigd is er niets en de spait werkte ook met op dat oogen- blik, de slang was plat. Toch luidt de eisch f 5 of 5 dagen. 8. v. d. B. te Tjerkwerd is 21 Mei bekeurd wegens loopen in hooiland. De toedracht dezer zaak was volgens bekl. aldus: Hij is in dienst bij zijn boer en moest met de boot naar de koeien te melken. Door de droogte kon bij niet meer varen en trok dus de boot. Wegens dit loopen op den wal kreeg hij proces, wat bij toeschrijft aan de minder gunstige verstandhouding der boeren. Eisch f 6 of 6 dagen. 8. K. te Bolsward werd 7 Mei met een boot met aaldobbers aangetroffen in de Harlingervaart. Bekl. zegt, dat hij mondelinge permissie heeft, maar hem wordt opgemerkt, dat het schriftelijk moet zijn, anders geldt het niet. Eisch f 30 of 30 dagen. D. 8. te Cornwerd heeft een jongen, die nog op de schoolbaak behoort, maar bij vader aan 't werk was. Dat liep eindelijk vast en nu moet vader voor de balie. Bekl. zegt, dat zijn jongen 12 jaar is en zes jaar school heeft gegaan. Hij nam hem met April er af, omdat hij mee moest helpen, betalen. Toen de politie hem ten slotte aanzei, dat het uit moest zijn met het school verzuim heeft hij den jongen weer aan meester afgestaan, maar er wordt voor het onderbroken leerjaar f 6 of 6 dagen gevraagd. «Lieve hemel”! riep beklaagde op ’t hooren van dezen eisch, «’t is me ook maar nikst” betrof. 8. H. te Witmarsum. Deze was zelf niet tegenwoordig, doch de maré chaussee, als verbalisant, werd geboord. Hieruit vernamen we, dat beklaagde 5 Mei ’s avonds half elf bij Witmarsum op een rijwiel reed zonder lantaarn. Dat mag ’s nachts niet en de eisch luidt f 5 of 5 dagen. Het volgend geval betrof weer een wielrijder, namelijk B. Wvan Idzega- huisen. Deze reed 7 Mei kwartier na 10 uur uit Makkum en op zijn fiets brandde geen licht. Bekl. bekent de overtreding. Hij te laat uit Makkum gegaan. Eisch f 5 of 5 dagen. Zijn makker 8. D., ook van huizen, verkeerde in 't zelfde geval. Hij werd ook wegens fietsrijden zonder licht bekeurd en ook hij kreeg te hooren f 5 of 5 dagen. Er was maar De zomer brengt ons tot nu toe prachtig weer. De stralende zon over stroomt de aarde met haar heerlijke warmte, zoodat degenen die de afgeloopen weken voor hun vacantie uitkozen, het heerlijk hebben getroffen. Hoe verrukkelijk is het thans op onze eilanden, de Veluwe, in den achter hoek of op de Friesche Meren, waar men van de heerlijke natuur volop kan genieten, de friesche lucht inademen en nieuwe krachten op doen voor de taak die ons wacht na de genoten ontspanning. «Ontspanning” dat is wat de mensch op zijn tijd noodig heeft om op verhaal te komen na de «inspan ningen” in dit leven. Hoeveel sneller gejaagder en zenuwachtiger is het verkeer dan vroeger. Er moet zoo geheel anders gewerkt, veel meer geproduceerd worden bij korteren werktijd en bestaan is geworden een inspanning, waarvan men van tijd het recht heeft zich los te rukken om zich lichamelijk en geestelijk te herstellen en dan weer vooruit, verder te gaan, mede te helpen, ieder naar zijn vermogen, om het evenwicht in het maatschappelijk leven te herstellen en te behouden. Gelukkig degene, die weet te genieten van den tijd die hem voor ontspanning gegeven wordt, die oog heeft voor de heerlijke natuur rondom ons; hij zal steeds vernieuwde kracht vinden om zich te geven aan de taak die op hem rust, en zijn arbeid zal er door verge makkelijken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1