en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. NIEUWESTAD, LEEUWARDEN. AUGUSTUS tijdelijke extra aanbieding in Vanaf MAANDAG 1 buitengewoon lage prijzen. JAPONNEN tegen Botermelange-Week. THEEHANDEL FaH.C.DEHAAS J. ZIJLSTRA Hzn. a Hl! it tJ aJ O 85 Groote Reclame-Uitverkoop (in alle afdeelingen). S4 I K Is Zaterdag 30 Juli 1921. 60ste Jaargang. No. 31. voor i D D I D D D D D D i> i> 1 i, Uit Makkum. KAATSEN. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. POLSTRAAT A 7, BOLSWARD. pond pond pond. 37*/2 en 45 cent per halfpond. Onze botermelange vervangt natuurboter! Volgende week ieder kooper van 1 pond Botermelange ontvangt 1'/2 pond; 2 pond Botermelange ontvangt 3 4 pond Botermelange ontvangt 6 6 pond Botermelange ontvangt 9 Prijzen: 25, 30, 32*/2, Geen gebroken, doch geurige en water houdende Biadthee. Prijzen: 20, 24, 26, 30 en 35 ets. per ons. waardig Koninginnefeest! Droogmaking der Zuiderzee Aan alle ingezetenen van Makkum. o Bolswardsche Courant Afzonderlijke N.V. H.V. P. S- BAKKER 1 1 i i I I in dit tan meer ul ui Z behoort van de ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Alle jaren Kermis-Zondag lijn we gewoon in Leeuwarden een groote kaate- partij bij te wonen en ook dit jaar was er veel animo voor deze partij. Het weer was uitstekend en de beste parturen dongen mede bo >dat de talrijke bezoekers een prettigen dag op het terrein van de Leeuwarder Kaatsclub hebben door gebracht. De lijst zag er als volgt uit: 1. I. Roukema, Wommels, R. IJet- singa, Arum, Jan Heeg, Oosterend. 2. M. Miedema en N. Staalstra, Franeker, J. A. Reitsma, Witmarsum. 3. S. Sevenster, Leeuwarden, J. v. d. Vliet, R. Anema, Leeuwarden. 4. J. Jellema, Franeker, P. Helfrich, Midlum, S. Boschma, Franeker. 5. T. Zijlstra, Witmarsum, I. Rou kema, Harlingen, I. Jousma, Dokkum worden geteekend. De feesten motten slagen. Men beijvere zich daarom hui» aan huis te gaan, niemand over te slaan. Aan onze Makkumers zal het niet liggen. Ieder wil wat geven, men stelle hen dan ook in de gelegenheid. Elke gave is welkom, ook het penningske der weduwe. Het is immers ons feest, waaraan we allen deelnemen, ook door onze geldelijke bijdragen. Eene goede voorbereiding kost tijd en geld, allen werken dus mede, men stelle niet uit; reeds nu moet het werk met kracht worden begonnen en onver zwakt voortgezet; als velen helpen is er reeds veel belangstelling, groeit de gemeenschapszin, krijgen we een echt FoZArfeest, goed gemeenschappelijk voor bereid, waarvan niemand behoeft terug te blijven, waaraan ieder kan deelnemen, waaraan niemand zich mag onttrekken. Makkum viere als één, DB K. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cis. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een groot deel aan den arbeid zouden kunnen gaan, dan hopen wij, en zeker velen met ons, dat de droogmakerij met kracht zal kunnen doorgaan, ook al, omdat wij mogen veronderstellen, dat onze provincie, in ’t bijzonder Makkum en omgeving, daarbij niet weinig zullen worden gebaat. De droogmaking der Zuiderzee is niet alleen een groot belang voor Makkum en alle andere aan zee gelegen plaatsen in onze provincie, neen, geheel Friesland zal er belang bij hebben. Het spreekt dan ook van zelf, dat wij onze lezers gaarne op de hoogte houden met alles, wat de plannen en de vorderiageo er mede, betreft. We weten reeds dat op het eiland Wieringen de werkzaamheden zijn be gonnen en dat ook te Stavoren Rijnaken zijn aangekomen met stortsteen. Ver langend zien wij dan ook uit naar den tijd, dat ook in deze omstreken met de werkzaamheden zal worden begonnen. Hoewel het o. i. zoo goed als zeker is, dat de plannen zullen doorgaan, blijken er altijd nog bestrijders te zijn, vooral met het oog op do hooge koster, en den fiuaneioeleB toestand van *t Rijk. Oud-Minister Van Gijn o.a. en is wel een niet eens met deze berekening, maar ook al was deze juist, dan nog zou het af te raden zijn, ’t Is niet de kwestie van wie over den hond (van de gewone staatsuitgaven) komt, komt ook wel over dezen staart (van de 48/4 millioen voor de Zuiderzee). Het treft mr. Van Gijn vooral, dat dr. Beekman het bedrag van f 48/4 millioen, 85 jaar lang extra te besparen, voor het Nederlandsche volk een peulschilletje acht. Als men ziet, zoo redeneert hij, dat onze gewone dienst reeds boven de f 600 millioen per jaar gaat, wat zijn dan daarbij vergeleken f 43/4 millioen! Ja zelfs op de gansche f 14 millioen per jaar, die nog daarenboven voor de zaak geëischt worden, doch galeend kunnen worden, past hij diezelfde rede- neering toe. De begrooting voor gewone uitgaven, crisisuitgaven en buitengewone uitgaven bedraagt reeds f 797 millioen per jaar; zal op dat bedrag een som van f 14 millioen (feitelijk dan 188/4 millioen) den kwaden koop maken? Mr. v. Gijn antwoordt hierop: mogen we er voor bewaard blijven, dat immer dr. Beekman iets over onze financiën- dige droogte, te zeggen krijgt: Hoe hooger de uit gaven reeds zouden zijn opgevoerd, hoe royaler hij zou worden. En hij zou wel nimmer tegen een nieuwen post bezwaar maken: die enkele tonnen of tienduizen den immers zouden het nu toch niet zijn, die voor het Nederlandsche volk de lasten ondragelijk zouden maken. Reeds zijn de belastingen zóó zwaar dat het niet anders kan, of de besparingen van het Nederlandsche volk moeten tot dezulken krachtigsten. Thans zet hij zjjn meening tegenover die van dr. A. A. Beekman, die in een brochure bet uitvoeren der plannen verdedigde. Dr. Beekman noemde het in deze brochure een buitenkansje, dat Neder land voor 4*/4 millioen ’s jaars ge durende 35 jaar een nieuwe groote vruchtbare provincie zal kunnen be komen. Mr. van Gijn is bet volstrekt De Vereeniging ^Oranjedag” ze leeft nog en groeit weer heeft grootsche plannen. Ze wil héél Makkum ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin twee feest dagen bereiden. Héél Makkum, omdat niemand mag achterblijven. Allen moeten mee feestvierenMakkum één. Wij vernemen dat van het Koninginnefeest een belangrijk onderdeel is een kinder feest voor de leerlingen van alle scholen gezamenlijk. Feesten kost geld, kost in dezen tijd veel geld. Maar daarom mag het niet overgaan. Een gezamenlijk feest, waaraan heel Makkum deel neemt, is een behoefte. Een echt Volksfeest ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit is broodnoodignoodzakelijk om ons te herinneren dat we één volk zijn nog altijd geschaard om het Oranjehuis. Gelden worden ingezameld, veel moet inkomen. Èn voor het Kinderfeest èn voor het Volksfeest. Ieder geve naar krachten, naar eigenovertuiging,niemand lette er dus op wat pnderen geven, men geve met de wetenschap dat veel noodig is. De Commissies zullen zeker aan de Ingezetenen wel duidelijk maken dat de te lijst is voor het kinderfeest en die voor het volksfeest. Op beiden moet veel sterk afnemende zijn. En nu zouden wij een zij het dan bloedelooze, maar zeer riskante oorlog beginnen met onzen buurman de Noordzee om hem een provincie af te dwingen, waar van de directe en indirecte materieele voordeelen ten dage der eindoverwinning op een centant bedrag van f 576 mil lioen zijn te ramen, terwijl wij ramen, dat de oorlog ons alsdan na aftrek van de schadevergoedingen, die wij gedurende den krijg ontvangen f 1238 millioen zal gekost hebben! Het Nederlandsche volk stelle, ui het ten leste de lang gevreesde funeste gevolgen van den wereldoorlog in zijn materieele welvaart ernstig begint te gevoelen, zulke ik zou bijna zeggen chauvinistische plannen uit, totdat Europa welks algemeene lot wjj nu eenmaal, zij het in zwakkere mate dan de groote volkeren, moeten deelen zich weer hersteld heeft. Men kan zeggen: voor de f662 millioen zal dan toch het nageslacht het genot hebben, dat er binnen de grenzen van zijn laad voor méér Neder landers werkgelegenheid is, dat zijn taal door een grooter aantal gesproken wordt, zijn wetten en gewoonten, kortom zijn gansche cultuur, een ruimer veld vindt. Maardaartegenoverzy dan gevraagd of al die voordeelen niet evenzoo zijn te bereiken, wanneer wij bet kapitaal, dat nu in de Zuiderzeewerken semi- productief staat te worden gebruikt, aanwenden om andere hulpbronnen tot ontwikkeling te brengen, dis een grooter rendement van het kapitaal beleven en dus vol-productief zullen zijn. We willen ons niet mengen debat; laten dat maar liever bevoegden over, maar willen er toch wel even op wijzen, dat, zooals in ver schillende bladen heeft gestaan, indien wij nu de afsluitdijk in de Zuiderzee hadden liggen, in Friesland alle schepen zouden kannen varen en alle sloten in de polders, welke aan den Frieschen ■boezem grenzen, met zoet water zouden kannen worden gevuld. Wat een genot zou dat zijn, vooral voor de landbouwers, nu met de gewel- waaraan maar geen einde schijnt te komen, alle drinkwater naar het land moet worden gebracht. Als wij alles eens konden uitrekenen, èn de schade voor de schippers, die hun schuit maar half kunnen afladen, èn de schade voor de binnen visscherij, èn die der landbouwere, dan zou dat een niet onbelangrijk bedrag zijn. En als wij dan nog rekenen hoeveel geld er wordt uitgegeven aan de werkloozen, die dan allemaal, in ieder geval voor kJ A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1