en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. Vermicelli-Week. THEEHANDEL Fa.H.C.DEHAAS Nieuws- J. ZIJLSTR A Hzn. NIEUWESTAD, j LEEUWARDEN. I I Vanaf MAANDAG 8 AUGUSTUS ‘ii No. 32. 60ste Jaargang. Zaterdag 6 Augustus 1921. voor Uit Vriendschap. Ij Uit Wonseradeel. pond pond Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. POLSTRAAT A 7, BOLSWARD. Geen gebroken, doch geurige en water houdende Bladthee. Prijzen: 20, 24, 26, 30 en 35 ets. per ons. Witmarsum. Volgende week ieder kooper van 1 pond Vermicelli ontvangt l‘/2pond; 2 pond Vermicelli ontvangt 3 4 pond Vermicelli ontvangt 6 6 pond Vermicelli ontvangt 9 pond. Prijzen: 34, 36, 45 ct. p. pond. t 5 P ld o N S -S ld i D UI .1 z Bolswardsche Courant Afzonderlijke N.V. H.V. P. S. BAKKER i k f" ■I wat al te vleiend riem onder het hart Witmarsum. De heer D. H. de Vries, geboren alhier, thans Hoofd der ChristelijkeeSchool te Ganw, is als zoo danig benoemd te Beetgumermolen. Laatste Week van onze Groote Reclame-Uitverkoop. Gedurende deze laatste week zullen wij alle nog aanwezige RESTANTEN in Zomer-Confectie en Stoffen aanbieden tegen nogmaals verlaagde prijzen, w ZIE ETALAGE. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62!/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Geachte Redactie! Uw «ereerend aanzoek, om zoo na en dan eens een artikeltje voor uwe courant te leveren, heb ik in ernstige overweging genomen. Ik begrijp heel goed, dat U, nu de kring uwer lezers zoo is uitgebreid, ook wilt trachten aan die lezers (en lezeressen) „degelijk en oorspronkelijk nieuws” te geven, ’t Is evenwel de vraag of ik zal kunnen bijdragen tot het meer degelijke. Ik voor mij beschouw het aan bedenking onderhevig te zijn, of mijne medewerking als een aanwinst is te beschouwen. Men heeft in dezen tijd heel wat kunstmatigs. De boter komt niet meer enkel van de koe; voor ’t bereiden van wijn kan ’t sap der druiven ontbeerd wordenja men grijpt reeds dieper in de geheimen der natuur: kunstmatige vischteelt, broedmachines enz. De vorderingen der chemie strékken niet steeds in elk opzicht den menschen tot heil; de velerlei kunstmatige pro ducten die wij vooral in de oorlogsjaren te slikken kregen, kunnen <pn bewijze strekken. In den grond der zaak kan men de krachten der natuur niet evenaren, en veel van dat kunstmatige dient dan ook met den naam vervalsching gebrand merkt te worden. In allen ernst gesproken zou ik voor journalist geschikt zijn Zal dat ook geen „namaak” genoemd moeten worden Jack T. Grein van Londen schreef eens Wij ontvingen tot ons groot genoegen onderstaand antwoord op een door ons gedaan verzoek aan een geacht mede werker om nu en dan eens iets voor ons blad te willen leveren, en tevens verheugen wij ons dat antwoord ter kennismaking te mogen publiceeren. Redactie. Witmarsum. Begin October denkt de School-commissie alhier, een 2-tal dagen het feit te herdenken, dat de School met den Bijbel, voor 50 jaar werd geopend. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. in Metropolitana: „Om schrijver te worden, moet men er voor in de wieg zijn gelegd en een journalist is nog een merkwaardiger wezen. Die kan men niet kneden gelijk men met versch deeg doet. Als niet een goedgunstige fee hem de gaaf heeft iugeblazen, zijn gewaarwordingen in een welgegoten vorm aan ’t papier toe te vertrouwen, is alle kunstmatige aanleiding daartoe ijdel... Stijl en vooral de goede krantenstijl met den aankleve vam dien moet aange boren zijn, want als hij aangeleerd is, blijft het, als elke nabootsing der natuur, onnatuurlijk.” Wat zal ik nu vermogen op 't gebied der journalistiek I Mij dunkt het zal blijven een onwaardig dienaafc^an de koningin der aarde, de pers I Ho, ho! zult U mij in de rede vallen de bedoeling is enkel af en toe een beschouwing, een vertoog of wat dies meer zij te maken, dat geschikt is voor ons Blad. Hetzij over de gebeur tenissen of toestanden in onze goede gemeente en hare omstreken, hetzij een beschouwing over zaken van algemeenen aard, waar 't publiek belang bij heeft en daarom dan ook belang er in stelt. Critiek zelfs ook, wanneer uw inzichten niet strooken met den gaanden gang van zaken Inderdaad, geachte Redactie, in dien geest hebt Gij uw verzoek ingekleed en nu draafde ik reeds door op ’t terrein der journalistiek. U ziet, eer ik nog van wal stak, ben ik ’t spoor reeds bijster. Dat belooft wat voor de toekomst, vindt U ook niet? Dat alle begin moeielijk is, heb ik meerdere malen ervaren, en ik zie er dan ook wel wat tegen op, aan uw verzoek gevolg te geven. Men moet niet aan elke opwelling, die goed schijnt, aanstonds voldoen en evenmin elk onaangenaam gevoel zoodra mogelijk ontvluchten. Bij eenig nadenken dan ben ik besloten het eens te beproeven. De tijd er voor heb ik beschikbaar, als de moed en last wat aanwakkeren rest dus alleen omstreken wel zoo goed op de hoogte te zijn, dat ik over sommige zaken een woordje kan en mag meepraten. U vroeg, of ik wilde schrijven onder eigen naam Ook hierover heb ik ernstig nagedacht. Daar is wat voor, daar is wat tegen. Het tegen weegt in mijn oogen verreweg het zwaarst. Met open vizier strijden gold en geldt gelukkig nog als ridderlik. Zeer zeker, doch ik wsnsch geen strijd aan te binden. Ougehelmd zou ik dus zonder gevaar kunnen optreden, maar... ja er zijn gewichtige maren. Bij een nota ziet men meestal het eerst naar 't bedrag en gaat dan als het noodig is, de verschillende posten na. Zoo wordt in de wereld, en in een kleine omgeving als ons gewest bijzonder meestal hoofdzakelijk gezien naar den persoon die het zegt en leggen ook diens positie en rang gewicht in de schaal. Het gesprokene en geschrevene wordt dan be- of veroordeeld, naar gelang men met den spreker al of niet sympathiseert. Tegen die gewoonte valt weinig te doen. Om onbevooroordeeld de algemeene aandacht te verwerven, moet men een verbond sluiten met de nieuwsgierigheid. „Wie zou dat zijn? Die durft bet zeggen en dergelijke uitdrukkingen geven dikwerf blijk van veler attentie. 't Beste dus, geachte Redactie 1 lijkt het mij toe een schuilnaam te kiezen. Echter geen vress of valsche schaamte hebben mij tot dit besluit genoopt en wanneer bet later noodig mocht bljjken, zal *k niet schromen naam en positie bekend te maken, ’t Is eigenlijk meer als een proef te beschouwen. Mijn leeftijd is mij een waarborg dat ik niet onbezonnen te werk zal gaan. vRjucht en Sljucht as die fen Boalsert” was steeds mijn streven en zal ook bij mijn schrijven niet uit het oog worden verloren naar ik hoop. k Ben reeds druk aan het overpeinzen, wat onderwerp ik eens ter hand zal nemen. Ik zend U dit reeds, als antwoord op Uw tot mij gericht aanzoek, waaruit U meteen zoo eenigszins zult kunnen opmaken hoe ik mijn taak wensch op te vatten. Bij voorkeur in den vorm van causerieën wil ik trachten onderhoudend te zijn, want ik begrijp heel goed, dat te droge kost spoedig verveelt. Met hoogachting, t. t», VERITAS. Katchrift. Of U dit mijn antwoord ook aan de Lezers moogt voorzetten”. Wel ja! ’t Was bestemd voor U, doch als U ’t geschikt oordeelt, heb ik tegen openbaarmaking geen bezwaar. Als er echter maar geen verwachtingen door gewekt worden, die later tegenvallen. V. nog het derde vereischte de kennis en geschiktheid. U heeft in uw schrijven mij een trachten te steken door te gewagen van mijn „welversneden pen.” Die uit drukking is nu toch in letterlijken zin verouderd. In grootvaders tijd werden de pennen vermaakt (gesneden,) nu heeft men stalen pennen doch staal kan scherp gepunt zijn. Echter daarvoor hoop ik mij te hoeden ik doop mijn pen nimmer in gal. Ofschoon ik op staatkundig en godsdienstig terrein mij vermeen er een besliste overtuiging op na te houden, komt dat hierbij niet in aanmerking. Daarvoor is uw blad niet de plaats. Streng neutraal zal ik trachten te zjjn, vermijdende zorgvuldig al die punten, welke op politiek, moreel en religieus gebied, aanleiding tot geschil kunnen geven. Over algemeene zaken die de aandacht trekken en in mijn oogen waard zijn, wil ik, wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, wel mijne denkbeelden verkondigen en U ter plaatsing afstaan. Alhier bestaat vele kans, dat wegens vertrek van«dr. E., ons dorp 2, inplaats van 1 geneesheer rijk wordt. Witmarsum. Na Zondag te Arum den len prijs behaald te hebben, behaalde Taede Zijlatra alhier, jl. Maandag te Winsum met zijne maten weder den len prijs. Het drietal Berend Hoogeveen, Sjoerd Kuperus en J. Ynterna alhier, behaalde te Terzool de le premie j.l. Zondag. Arum. Uitslag der alhier gehouden kaatspartij deelnemende 13 parturen. De prijzen werden behaald door T. Zijl- stra, Witmarsum; I. Jouwsma, Dokkum en I. Roukema, Harlingen; le prijs f 90 en 3 zilveren lepels. R. Zaagmans, Wit marsum; R. de Jong, Wijnaldum en H. Knol te Harlingen, le premie ad f 60. G. Koster en K. Kooistra, beiden te Dokkum en A. Rienstra te Sneek, 2de premie ad f 80. Toch zie ik gaarne dat U alles vooraf nagaat. In dezen tijd van groote droogte moet men ’t drinkwater goed filtreersn, de melk dient voor het gebruik gekookt te worden, terwille der gezondheid, en zoo moet U ook, terwille der neutrali teit mijn woorden eerst onderzoeken. Filtreer en kook ze naar behooren; gebruik een zeef om ’t kaf van het koren als dat er althans bij is te scheiden. Wat niet deugt, naar de prullenmand, en wat U geschikt voor komt kan U doorzenden naar de zetterij. Heel ongaarne zou ik zien en later ontwaren, dat de besmettingsbacillen er in zijn, om hun heillooze werking uit te oefenen. Wat ik alzoo meen te moeten en mogen zeggen over zaken van allerlei aard naar ’t mij aan de hand wordt gedaan door de omstandigheden, wil ik dan opdis- schen. Rijp en groen misschien dooreen gemengd. Het wordt dan, gelijk ik ’t eens door Attie Nieboer zag gemeld, „een soort hutspot met zoo een hartig brokje er in”. Voedzaam en goed te verteren naar ik hoop. Door langdurig verblyf met de Bolswarders en in den Zuidwesthoek onzer provincie, meen ik met de toestanden bier en ook met de Arum. De 2-daagsche August feesten behooren alhier weer tot verleden. Maandag ledenkaatspartij voorwerpen, terwijl door te groote i gifte voor de kinderfeesten op Dins<_„s reeds Maandag hieraan werd begonnen. Op de zaal Schaaf traden op het trio Jac. Westra. Uitslag der ledenpartij, 42 parturen. Jongste klasse, prijs: Willem Rienks, Klaas Huitinga en Dirk Kooijenga. Premie: H. Visser, Corn. Lukkus en Jan van der Schel. 2de premie: D. Broersma, L. Kuipers en L. de Jong, allen alhier. Oudste klasse, prijs: Janus v. d. Eems, Witmarsum, D. Tilstra, Zurich en Pieter Kooijenga te Arum. 1ste premie: Adam en Siebr. Tolsma en KI. Reinalda, allen alhier. 2de premie: Marten Kooijenga, Jacob Bouma en Siebren Jongma, allen alhier. Ons gemeentebestuur heeft alle eer van hare beslissing om over te gaan tot boomenaanleg vanaf hier naar Wit marsum. Zondagsmiddags maken 10-tallen er gebruik van dezen weg tot wandelplaats uit te kiezen. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1